Προς το περιεχόμενο

Αγορά Iphone απο ΑΜΕΡΙΚΗ


Anthi25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα μου τα λετε καπως διαφορετικα. Θα το αγορασει online φυσικα και θα το παραλαβει σπιτι της (χωρις εξοδα αποστολης οπως αναφερει το site). Οσο για τον δικο τους φορο..... τελικα οντως ειναι ετσι;;; Online δεν θα το παρει 549 δολαρια;;;;; Ας μου πει καποιος που ξερει σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Anthi25,

 

Αν η φίλη σου αγοράσει online από apple, ανάλογα με την πολιτεία που είναι θα πληρώσει και κάποιο φόρο (μονοψήφιο, καμία σχέση με ΦΠΑ) + έξοδα αποστολής. Γενικά συμφέρει σε σχέση με Ελλάδα, οι τιμές είναι στα 2/3 (με ισοτιμία €/$ στο 1.3).

Αν πάλι το αγοράσει από φυσικό κατάστημα, θα πληρώσει μόνο τον αντίστοιχο φόρο.

Π.χ. στη Νέα Υόρκη νομίζω ότι είναι 8%.

 

Μπες στο site της apple, κάνε πως αγοράζεις κάτι και υπολόγισε τα έξοδα tax+shipping βάζοντας το ΤΚ της διεύθυνσης της φίλης σου (ή ένα ΤΚ της πόλης που είναι).

Π.χ. για Νέα Υόρκη 10036, ο φόρος είναι $49 και δεν έχει έξοδα αποστολής.

 

Το θέμα είναι πως σου το στέλνει εδώ χωρίς παρατράγουδα...

 

Υ.Γ. Επειδή παλιά είχα αγοράσει 2 φορές iPhone από Αμερική (ξεκλείδωτο προφανώς), μην ανησυχείτε για το αν παίζει εδώ. Έναν αντάπτορα χρειάζεται ο φορτιστής και είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. Εγγυηση κανονικα εχεις international

2ον Με φπα και ολα ειναι μεσα

3ον να το ανοιξει και να βαλει μεσα στα χαρτια του την αποδειξη και μετα να στο στειλει ως δωρο

4ον το iOS εχει κανονικα ελληνικα μεσα

5ον ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

 

Επειδη το ιδιο θελω να κανω και εγω και το εψαξα και μου ειπαν και φιλοι τι παιζει :

1ον : Εγγυηση στην Ελλαδα δεν εχεις πρεπει να παει εκει για επισκευη και δεν ειναι international

2ον : Το ΦΠΑ αλλαζει απο πολιτεια σε πολιτεια και η τιμη ειναι χωρις ΦΠΑ το οποιο ειναι απο 6-10% αναλογα την πολιτεια.

3ον : Αν το στειλει σαν δωρο δεν πληρωνει τελωνειο αλλα εχει ρισκο να τσεκαρουν τι εχει μεσα και να πληρωσεις κανονικα.

4ον : Αφου θα το παρεις απο Αμερικη ξεχνα τα Ελληνικα

5ον : Καλοριζικο και απο εμενα :P

 

Άμα περάσει τελωνείο, που είναι το πιθανότερο, έρχεται στα ίδια λεφτά να ξέρεις. Πλέον έχουν γίνει πιο αυστηροί δεν χαμπαριάζουν από gift και τέτοια. Για να το γλυτώσεις το τελωνείο ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να ψάξεις πολύ για τις μεταφορικές εκεί και να δεις πια θα σου κάνει καλύτερα την δουλειά. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω :)

 

Εχει δικιο και εγω ετσι ξερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ον : Αφου θα το παρεις απο Αμερικη ξεχνα τα Ελληνικα

Καμία σχέση. Από όποια χώρα κι αν το πάρεις θα έχεις ακριβώς την ίδια υποστήριξη σε γλώσσες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Από όποια χώρα κι αν το πάρεις θα έχεις ακριβώς την ίδια υποστήριξη σε γλώσσες.

 

Μακαρι να εχεις δικιο αλλα δεν νομιζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To iOS παντού ίδιο ειναι. Ελληνικά κανονικά θα εχει. Όσο για την εγγύηση πρέπει να πάει Αμερική το κινητό.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και καποιο αλλο προβλημα παντως.

Αν στο στειλει σαν δωρο, τοτε δεν εχει καμια ασφαλεια μεταφορας… και αν χαθει ή χτυπηθει την εκατσες!

Εμπιστευεσαι τοσο πολυ τα Ελληνικα ταχυδρομεια ?

 

Με τα Ελληνικα δε παιζει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι μηπως γινει και καμια στραβη στα ταχυδρομεια απο θεμα κλεψιματος η κατι παρομοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...