Προς το περιεχόμενο

virtual manchine για Windows 7


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

παιδιά ευχαριστώ πολύ θα ψάξω το fusion εγώ ανέφερε το Vbox επειδή με μια αναζήτηση όλοι αυτό έλεγαν πως είναι το καλύτερο :/

αυτό που βρίσκω είναι το VMware Workstation v8

Το Fusion ειναι για Mac.

Το Workstation ειναι για Windows/Linux και η τελευταια, μερικων εβδομαδων, εκδοση ειναι η 10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια είναι με virtual μάλλον καλύτερα να πάω σε dual boot όπως είχα δοκιμάσει και πιο παλιά.

 

Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα που τώρα έχω πρώτα τα Linux και μετά θα βάλω windows ;

 

Όπως και τα Windows θα μπουν σε χωρισμένο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα που τώρα έχω πρώτα τα Linux και μετά θα βάλω windows ;

Απλα θα γραψουν τον δικο τους bootloader με αποτελεσμα να πρεπει να ξαναπερασεις τον grub (ή οτι αλλο εχεις), προκειμενου να μπορεις να μπεις σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια είναι με virtual μάλλον καλύτερα να πάω σε dual boot όπως είχα δοκιμάσει και πιο παλιά.

 

Εξαρταται τι θες να κανεις, τι μηχανημα εχεις και τι hardware θα δώσεις στο vm. Σαν κανονική εγκατάσταση εννοείται πως δεν είναι. Αλλά αν θες πχ να ανοίξεις μια στο τόσο κάτι με το word είναι μια χαρά. Εγώ κάνω και Autocad (2D) σε virtualbox. Και δεν έχω κανά σπουδαίο μηχανημα, μάλλον το αντίθετο.

 

ps. Καλό είναι το virtual να μην το έχεις φορτωμένο (πχ aero κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρταται τι θες να κανεις, τι μηχανημα εχεις και τι specs θα δώσεις στο vm. Καλό είναι το virtual να μην το έχεις φορτωμένο (πχ aero κτλ)

Θελει να παιζει counterstrike και αλλα αντιστοιχα. Dual boot all the way δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλώς να προσέξεις στο partiotioning να μην σβήσεις τίποτα.

Μετά την εγκατάσταση των Win θα πρέπει να ξαναπεράσεις τον grub.

Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε χρησιμοποιώντας διάφορα προγράμματα από Win (βλ. EasyBCD) είτε με αυτόν τον τρόποhttp://www.faqforge.com/linux/restore-grub-bootloader-after-windows-installation-on-multi-boot-system/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα σε φλασακη τα Windows 8.1 και τα 7 αλλά εκεί που πάω να επιλέξω σκληρό βγάζει μήνυμα κάτω "we couldn't create a new partition or locate an existing one.For more information, see the Setup log files."  πάτησα delete, format αλλά τίποτα.

 

Διάβασα στο internet ότι να βγάλω όλες τις θύρες usb αλλά και πάλι τίποτα.

 

Να υπενθυμίσω ότι ο σκληρός είναι 2 part αλλά το είχα ξανά κάνει και δούλεψε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα σε φλασακη τα Windows 8.1 και τα 7 αλλά εκεί που πάω να επιλέξω σκληρό βγάζει μήνυμα κάτω "we couldn't create a new partition or locate an existing one.For more information, see the Setup log files."  πάτησα delete, format αλλά τίποτα.

 

Διάβασα στο internet ότι να βγάλω όλες τις θύρες usb αλλά και πάλι τίποτα.

 

Να υπενθυμίσω ότι ο σκληρός είναι 2 part αλλά το είχα ξανά κάνει και δούλεψε 

Δοκίμασε να κάνεις format το partition στο οποίο θα βάλεις τα windows σε μορφή ntfs και ξαναδοκίμασε με το stickάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις format το partition στο οποίο θα βάλεις τα windows σε μορφή ntfs και ξαναδοκίμασε με το stickάκι.

 

το έχω κάνει μέσω από τα Linux αλλά και πάλι το ίδιο μήνυμα. Οι σκληροί ήταν έτσι και αλλιώς σε nfs μορφή γιατί είχα αρχεία από τα windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ακολούθησα έναν οδηγό και έκανε καθάρισει του σκληρού και έχασα όλα τα αρχεία μου :Ο

και τώρα πέρασα τα Win 8.1 και κάνει αναζήτησει για data recovery 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...