Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ios7 με φορτιστες


vassanto1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από madsc,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση

Να αναφέρουμε ότι ο περιορισμός φόρτισης υφίσταται στο iPhone 5x με IOS 7 μόνο.

Η Αpple έχει μπλοκάρει κάποια (όχι όλα) 3d party lighting καλώδια που δεν της πληρώσαν δικαιώματα οι κατασκευαστές τους. 

Στα iPhone 3xx/4xx με το κλασσικό καλώδιο φόρτισης δεν υφίσταται κάποιος περιορισμός λόγω δικαιωμάτων,

καθώς το καλώδιο δεν έχει chip μέσα. ;)   

 

Όσοι έχουν το δεξί καλώδιο σε 3d party δηλ. μπορεί να αντιμετωπίσουν πρόβλημα αδυναμίας φόρτισης.

Όσοι έχουν το αριστερό καλώδιο δεν έχουν πρόβλημα με κάποια αδυναμία φόρτισης λόγω δικαιωμάτων από την Apple. 

 

 

iphone-5-hands-on-slashgear-091-580x361.

 

 

 

Και με τα 2 καλώδια όμως, υπάρχει ενδεχόμενο το iPhone σας να δείξει μήνυμα μη γνήσιου αξεσουάρ και συμπτώματα αργής φόρτιση αν δεν παίρνει αρκετό ή σωστό ρεύμα από την πηγή του.

Στην περίπτωση αυτή, απλά δοκιμάστε άλλη πηγή.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

O περιορισμός ισχύει και για ipad; Ρωτάω γιατί πρόσφατα αγόρασα έναν 3rd party φορτιστή και δεν παρατήρησα τίποτα. (Έχω την τελευταία αναβάθμιση στο λειτουργικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει και εμένα μήνυμα μη υποστήριξης στο iPhone 5 με iOS7, όταν συνδέσω το κινέζικο lightning καλώδιο, αλλά παρ' όλα αυτά φορτίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει μονο σε Lightning βυσμα στο ios 7. Οντως καποια καλωδια παρολο που εμφανιζουν το μηνυμα, φορτιζουν, και καποια αλλα δε φορτιζαν καν. Ευτυχως με τα νεα καλωδια το προβλημα εχει λυθει οριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...