Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το WiFi modem/router


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πριν 2 μίνες περίπου ένα wifi modem/router Netgear το οποίο φτάνει ταχύτητες 300mbps και έχει και σύνδεση στα 5Ghz. Έχω όμως το εξής πρόβλημα: το αφήνω συνεχόμενα αναμμένο (24 ώρες το 24 ωρο) δεν ξέρω αν του δημιουργεί πρόβλημα, αλλά ενώ κανονικά η ταχύτητα του internet μου είναι γύρο στα 6 με 7 το πολύ mbps, άμα περάσει κάποιο διάστημα από την τελευταία φορά που το έχω ανάψει η ταχύτητα πέφτει στα 2 με 3 mbps. Σίγουρα δεν φταίει ο πάροχος. Διότι μόλις επανεκκινήσω το router (είτε από τον διακόπτη του είτε βγάζοντάς το από την πρίζα) η ταχύτητα είναι πάλι καλή στα ~6mbps. Λες και κουράζεται... Τι φταίει όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν 2 μίνες περίπου ένα wifi modem/router Netgear το οποίο φτάνει ταχύτητες 300mbps και έχει και σύνδεση στα 5Ghz. Έχω όμως το εξής πρόβλημα: το αφήνω συνεχόμενα αναμμένο (24 ώρες το 24 ωρο) δεν ξέρω αν του δημιουργεί πρόβλημα, αλλά ενώ κανονικά η ταχύτητα του internet μου είναι γύρο στα 6 με 7 το πολύ mbps, άμα περάσει κάποιο διάστημα από την τελευταία φορά που το έχω ανάψει η ταχύτητα πέφτει στα 2 με 3 mbps. Σίγουρα δεν φταίει ο πάροχος. Διότι μόλις επανεκκινήσω το router (είτε από τον διακόπτη του είτε βγάζοντάς το από την πρίζα) η ταχύτητα είναι πάλι καλή στα ~6mbps. Λες και κουράζεται... Τι φταίει όμως?

a.οτι ειναι συνεχεια αναμμενο δεν το πειραζει.αρκει να μην ζεστενεται με την εννοια να μην το εχεις βαλει κατω απο πραγματα η δεν ξερω που.επισης κοιτα για firmware update.

β.δοκιμασε σε αλλο καναλι.

γ.δοκιμασε οταν σουρνεται οπως λες να δεις αν το κανει με καλωδιο για να δουμε αν ειναι θεμα wifi η ρουτερ.επισης ενα Reboot το pc μονο να δεις αν το κανει.επισης βγαλε μονο την γραμμη απο το ρουτερ και μην το κλεισεις να δουμε παλι αν το κανει.

δ.δοκιμασε μονο σε 2,4ghz και οχι σε 5 ή δοκιμασε μονο σε g Και οχι σε n.για να δουμε τι μπορει να φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...