Προς το περιεχόμενο

ZTE Blade V: Το οικονομικότερο τετραπύρηνο smartphone της αγοράς με κόστος €159


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Αύτη η προταση του ZTE μου φαίνεται μια καλή αρχή ;)

 

Για όποιον δεν ψάχνεται, είναι όντως μια καλή αρχή.

 

Για όποιον, δεν τα κάνει κρεμαστάρια και χρησιμοποιεί στο ελάχιστο το internet, δεν είναι καλή αρχή αλλά οπισθοδρομική πορείας υπερκέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα κινέζικα (και από eBay κλπ) υπερθερματίζω, κι εγώ έχω αγοράσει. Απλώς να έχουμε υπόψιν ότι ευνοούμαστε γιατί έχουμε ένα κράτος που δε λειτουργεί και μπορούμε και περνάμε ότι αγοράζουμε ως gifts για να γλυτώσουμε τα τελωνεία.

 

Έτσι και φας μια φορά στην κεφάλα τα τελωνειακά έξοδα (όπως μου συνέβη εμένα μία φορά για αγορά από αμερική), θα δεις το όφελος να συρρικνώνεται πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα κινέζικα (και από eBay κλπ) υπερθερματίζω, κι εγώ έχω αγοράσει. Απλώς να έχουμε υπόψιν ότι ευνοούμαστε γιατί έχουμε ένα κράτος που δε λειτουργεί και μπορούμε και περνάμε ότι αγοράζουμε ως gifts για να γλυτώσουμε τα τελωνεία.

 

Έτσι και φας μια φορά στην κεφάλα τα τελωνειακά έξοδα (όπως μου συνέβη εμένα μία φορά για αγορά από αμερική), θα δεις το όφελος να συρρικνώνεται πολύ.

 

Δεν αναφέρθηκα σε Αμερική αλλά σε Κίνα.

Επίσης, υπάρχει και το PayPAL.

Δεν ρισκάρεις με το να αγοράσεις από Κίνα.

Από Αμερική είναι άλλο κεφάλαιο.

Ο λόγος όμως γίνεται για CH,HK,SG ως επί το πλείστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η Αμερική είναι διαφορετική περίπτωση. Πάντως με Paypal είχα πληρώσει.

 

Δεν έχει σημασία πως πληρώνεις αλλά πως στο στέλνουν. Και από Κίνα άμα ζητήσεις αποστολή με καμιά DHL το τελωνείο δε θα το γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η Αμερική είναι διαφορετική περίπτωση. Πάντως με Paypal είχα πληρώσει.

 

Δεν έχει σημασία πως πληρώνεις αλλά πως στο στέλνουν. Και από Κίνα άμα ζητήσεις αποστολή με καμιά DHL το τελωνείο δε θα το γλυτώσεις.

 

Σωστός για DHL. Αλλά θεωρώ πως πριν κάποιος προχωρήσει σε αγορά θα ενημερωθεί στοιχειωδώς ώστε 100% να μην έχει κανένα πρόβλημα.

 

Έχω δώσει σε 2 χρόνια σχεδόν 2½ μηνιάτικα σε αγορές από eBay (και Ευρώπη) και κινέζικα online shops.

Ούτε καν θέμα τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δώσει σε 2 χρόνια σχεδόν 2½ μηνιάτικα σε αγορές από eBay (και Ευρώπη) και κινέζικα online shops.

Ούτε καν θέμα τελωνείου.

 

Απλώς να είναι ξεκάθαρο:

 

Δεν υπήρξε θέμα τελωνείου γιατί αφενός ο Κινέζος παρανομεί λέγοντας ότι είναι gift (προς το συμφέρον μας βέβαια. Και το δικό του, για να τον ξαναπροτιμήσουμε) και γιατί αν το πιάσουν το δέμα μας στο τελωνείο και μας πουν "γιατί λέει gift ενώ δεν είναι;" εμείς θα πουλάμε τρέλα "σοκάρομαι, εγώ περίμενα νόμιμη αποστολή και είχα σκοπό να πληρώσω όλους τους νόμιμους δασμούς και φόρους (ΦΠΑ). Δε θα ξαναψωνίσω από αυτό τον κακό πωλητή".

 

Μία εταιρεία δε μπορεί να αποφύγει έξοδα με τέτοιους τρόπους. Είτε κάνει απευθείας την εισαγωγή είτε μέσω προμηθευτή (που έχει πληρώσει ήδη αυτός για φέρει τα είδη στην Ευρώπη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του τελωνειου οσον αφορα την κινα εμφανιστηκε τον τελευταιο καιρο. Στο myphone.gr αναφερονται ηδη κρουσματα. Απλα η διαφορα με τις αλλες εκτος ΕΕ χωρες, πρεπει να ειναι καποια διμερης συμφωνια μεταξυ ελλαδας και κινας, οπου δεν χρεωνονται εξτρα τελωνειακα εξοδα, παρα μονο ο ΦΠΑ πανω στην τιμη που αναγραφεται στην αποδειξη (κι ενα πολυ μικρο ποσο ταξης 2-3% για τελωνιακα εξοδα). Το "gift" κ.λ.π. πατεντες (ποσα κατω των 50 ευρω), δεν εχουν και μεγαλη σημασια, διοτι ειναι στο χερι τους το να το κοστολογησουν διαφορετικα.

 Βεβαια, μην ξεχναμε, οτι πλεον τα δεματα απο κινα, ειναι χιλιαδες καθημερινα, πραγμα που καθιστα τους ελεγχους, πιο συχνους, αλλα και παλι δειγματοληπτικους. Ειναι τζογος πλεον (με μικρα ποσοστα σαφως), το να σου ανοιξουν το δεμα, και να στο χρεωσουν.

Οποτε, ενα κινητο με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα απο το blade ακομη και με πληρωμη φπα, παλι ερχεται πολυ φτηνοτερο απ' εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα αλλα με το blade τι σχεση εχουν ολ αυτα... :b

ενημερωτική :P

 

Οποτε, ενα κινητο με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα απο το blade ακομη και με πληρωμη φπα, παλι ερχεται πολυ φτηνοτερο απ' εξω.

Παίζει αυτό, όμως ο μέσος χρήστης (που δεν είναι και  ιδιαίτερα ψαγμένος), θα είναι πολύ, πολύ ΟΚ με αυτό το κινητό σε αυτά τα λεφτά και από το μαγαζί της γειτονιάς του. Και προφανώς εκεί απευθύνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτική :P

Παίζει αυτό, όμως ο μέσος χρήστης (που δεν είναι και  ιδιαίτερα ψαγμένος), θα είναι πολύ, πολύ ΟΚ με αυτό το κινητό σε αυτά τα λεφτά και από το μαγαζί της γειτονιάς του. Και προφανώς εκεί απευθύνεται. 

 

Δε διαφωνω καθολου, κι εμενα η πρωτη μου επαφη με το android ηταν με το πρωτο blade, απλα απο τοτε αλλαξαν πολλα πραγματα στο χωρο του κινεζικου κινητου, και οταν παιρνεις ας πουμε με 180 ευρω ενα jiayu G4, ειναι απλα κατι που πρεπει να αναφερθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον δεν ψάχνεται, είναι όντως μια καλή αρχή.

 

Για όποιον, δεν τα κάνει κρεμαστάρια και χρησιμοποιεί στο ελάχιστο το internet, δεν είναι καλή αρχή αλλά οπισθοδρομική πορείας υπερκέρδους.

στην ελληνική αγορά έχει οριστεί στα €159 που την βλέπεις την οπισθοδρόμηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελληνική αγορά έχει οριστεί στα €159 που την βλέπεις την οπισθοδρόμηση; 

Άστον φίλε, ο nikoskon ό,τι δει και είναι από τη Wind βγάζει σπυριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...