Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν μουσική για όλους από το Spotify, από σήμερα στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους μια καλή υπηρεσία και εδώ. ΚΑΙ σε νορμάλ τιμουλα. Ας έρθει και ένα Netflix με ανάλογη τιμολογιακή πολιτική. Ας πούμε στα δέκα ευρώ και είμαστε κομπλέ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ποιότητα ήχου της δωρεάν υπηρεσίας δε με τρελαίνει.

 

Βρίσκω περισσότερα κομμάτια από αυτά που με ενδιαφέρουν σε σύγκριση με το napster. Επίσης τα διαθέσιμα πακέτα είναι καλύτερα. Και μπορώ να ακούω και από το Clementine που είναι ο music player που χρησιμοποιώ.

 

Με τρώει να πληρώσω αλλά αφού υπάρχει ο ένας μήνας δωρεάν premium και οι έξι μήνες δωρεάν ακρόαση χωρίς χρονικούς περιορισμούς, η λογική μου λέει να περιμένω. Εξάλλου μπορεί να γίνει διαθέσιμο και το iTunes Radio που μπορεί να είναι καλύτερο vfm. Ελπίζω μόνο στο Spotify να μην αυξήσουν τις τιμές στο μεταξύ.

 

Από την άλλη εμένα μου αρέσουν πολύ και τα sky.fm και di.fm. Κακό πράγμα οι πολλές επιλογές, δε ξέρεις που να πληρώσεις τελικά.  :-(

 

ΥΓ. Έχει διαφημίσεις. Όχι Ελληνικές αλλά στα αγγλικά. Προώθηση του Spotify Premium και διάφορους καλλιτέχνες να λένε "ήλθαμε Ελλάδα. Ακούστε τις playlist μας".

 

edit: άκυρο το Clementine. Θέλει premium account. Κοίτα που θα με κάνουν να πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση. Το free πακέτο εχει απεριόριστη μουσική για 6 μηνες, μετά γινεται 10 ωρες τον μήνα.

 

Έκανα αυτή ακριβώς την ερώτηση στον Yann Thebault, Managing Director της Spotify για τη Νότια Ευρώπη  γιατί στην παρουσίαση δεν αναφέρθηκε το γνωστό όριο και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει χρονικό όριο στο free. Μου έκανε εντύπωση και του το πα αλλά επέμενε... Τι να πω.

 

Επίσης μου είπε ότι δε λείπει καμία μεγάλη δισκογραφική εταιρεία και ότι το spotify παρουσιάζει κέρδη σε μια αγορά που ξέρουμε ότι έχει τεράστιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει Led Zeppelin...

Επίσης, είναι αρνητικό το γεγονός ότι για trial 30day Premium πρέπει να δώσεις paypal/πιστωτική, για κάτι που είναι στην ουσία δωρεάν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδους διαφημίσεις μιλάμε; Θα είναι σε μορφή banner μέσα στο παράθυρο του προγράμματος ή κόβεται το κομμάτι και θα ακούγεται κάποια διαφήμιση όπως και στο ραδιόφωνο; Πάντως κατέβασα το πρόγραμμα, γράφτηκα στην υπηρεσία και το έβαλα να παιχτούν 1-2 κομμάτια και ακόμη δεν άκουσα κάποια ηχητική διαφήμιση.

 

Εχει ακουστικές, αλλα δεν θα σου κοψει το κομματι στην μέση αφου τελειωσει. Ως τωρα η μονη που ακουσα ειναι ενας που λεει "hello i'm from this band, i just learned greece joined spotify, so listen to my music" η κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν !!  :-D

 

Τι διαφορές έχει από το soundcloud η το grooveshark το spotify που μπορεί να το θεωρήσει κάποιος καλύτερο?

Κοίτα από αυτά πιστεύω ότι το spotify είναι καλύτερο γιατί έχει μεγάλη ποικιλία αλλά δεν είναι "δωρεάν" οπότε grooveshark μια χαρά no ads και καλή ποιότητα και broadcasts τώρα για soundcloud δεν ξέρω. δεν με ενθουσίασε. είναι πολύ καλό όμως σε περίπτωση που γράφεις μουσική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το bitrate που αναφέρθηκε νωριτερα:

Spotify uses 3 quality ratings for streaming, all in the Ogg Vorbis format.
~96 kbps
Normal quality on mobile.
~160 kbps
Desktop and web player standard quality.
High quality on mobile.
~320 kbps (only available to Premium subscribers)
Desktop high quality.
Extreme quality on mobile.

Click here to learn how to change streaming quality.

https://support.spotify.com/gr/learn-more/faq/#!/article/What-bitrate-does-Spotify-use-for-streaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά όλα καλά και ωραία αλλά γιατί έχει μόνο τα explicit τραγούδια και δεν έχει και αυτά που δεν είναι?? (άμα φτιάξω αμερικάνικο λογαριασμό με vpn είναι όλα οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τα τραγούδια που έχεις στη συλλογή σου πως μπορείς να τα ταξινομήσεις (πχ με βάση τον τίτλο κτλ) ή να κάνεις αναζήτηση σε αυτά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει Led Zeppelin...

Επίσης, είναι αρνητικό το γεγονός ότι για trial 30day Premium πρέπει να δώσεις paypal/πιστωτική, για κάτι που είναι στην ουσία δωρεάν...

εγω βρισκω led zeppelin μερικες 10αδες αλμπουμς στον player.

 

το αρνητικο στο 2ο που λες ειναι οτι αν δεν ακυρωσεις μονος σου τη συνδρομη πριν το μηνα (αν δε τη θες) θα σε χρεωσει την καρτα αυτοματα (για τον επομενο μηνα μονο)..Εχει και επιλογη για paypal με το αρνητικο οτι θα σου στοιχιζει παραπανω η συνδρομη γιατι οι μετατροπες συναλλαγματος του paypal ειναι ληστρικες υπερ του

 

βεβαια υποψιαζομαι οτι δεν εχουν προβλεψει κατι. Αν καταχωρησεις paypal και οχι αμεσα καρτα στην συνδρομη (τα 0 ευρω που λεει) για το premium το paypal εχει επιλογη να μπλοκαρει τις αυτοματες εντολες πληρωμων αρα μαλλον θα εχει εφαρμογη και εδω για να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι το Spotify να είναι καλύτερο από το Napster. Το τελευταίο όταν το δοκίμασα από ελληνική μουσική έβρισκα μόνο κάτι σκουπίδια τύπου Οικονομόπουλου, Πέγκυ Ζήνα, Βέρτη κτλ. Ελληνική μουσική δηλαδή δεν βρήκα αλλά επειδή δεν πολυασχολήθηκα μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή τραγουδιών από τα 80ς που έχω ακούσει σήμερα, είναι η καλύτερη επιλογή από 80s που έχω ακούσει ποτέ.

Αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες της μουσικής με όλη τη σημασία της λέξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή τραγουδιών από τα 80ς που έχω ακούσει σήμερα, είναι η καλύτερη επιλογή από 80s που έχω ακούσει ποτέ.

Αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες της μουσικής με όλη τη σημασία της λέξης.

 

οντως ρε συ...εχω παθει πλακα με το radio.

Και εχω βαλει σαν tag το glam /sleaze 80's , που στον last fm ηθελε ατελειωτες ωρες like/dislike για να ερθει καπως κοντα στο ειδος και να μην παιζει ακυρα.

 

 

εγω βρισκω led zeppelin μερικες 10αδες αλμπουμς στον player.

 

 

 

εχει δικιο ο φιλος.

Δεν εχει Ζεπελλιν,αλλα συλλογες tribute σε αυτους απο 3ους καλλιτεχνες  κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...