Προς το περιεχόμενο

μπαταρία macbook pro


chub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μπαταρία μου τελευταία έχει πέσει και σκέφτομαι να παραγγείλω μια καινούρια. θέλω να ρωτήσω το εξής:

μπορώ να βάλω μια μεγαλύτερη σε capacity μπαταρία ή πρέπει να βάλω μια ακριβώς με τα ίδια specs της προηγούμενης.

έχω το macbook pro 13 (mid-2009)

και αυτη τη στιγμή έχω την μπαταρία του, που είναι 6cell 60Wh (5500mAh) 10.95v

στα καλά της μου κρατούσε 5-6 ώρες στη χρήση που του έκανα.

 

εαν αγοράσω μια που είναι 10cell 95Wh(13000mAh) 7.3v θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω; αν ναι θα κρατάει περισσότερο; (το διπλασιο;) θα έχει πρόβλημα που είναι διαφορετικό το voltage;

την συγκεκριμένη μπαταρία νομίζω πως την φοράει το 17αρι. αλλα αν υποθέσουμε οτι μπορώ να την συνδέσω θα έχω αποτέλεσμα, ή καλύτερα να μην ασχοληθώ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές ήρθε η δικιά μου απο Κίνα,(original part) για ακριβώς το ίδιο laptop, αλλα δεν την έχω αλλάξει ακόμα γιατί θέλει tri-wing κατσαβίδι εκεί κάτω...
Η μπαταρία που κοιτάς πρέπει αρχικά να κάθεται-να ταιριάζει στο macbook, και μετά να είναι προτεινόμενη για το συγκεκριμμένο macbook! play safe!
 

 

 

α και αυτό το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στα hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Προχθές ήρθε η δικιά μου απο Κίνα,(original part) για ακριβώς το ίδιο laptop, αλλα δεν την έχω αλλάξει ακόμα γιατί θέλει tri-wing κατσαβίδι εκεί κάτω...

Η μπαταρία που κοιτάς πρέπει αρχικά να κάθεται-να ταιριάζει στο macbook, και μετά να είναι προτεινόμενη για το συγκεκριμμένο macbook! play safe!

 

 

 

α και αυτό το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στα hardware

 

Το κατσαβίδι tri wing από που το πήρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...