Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεας καρτας γραφικων


Coolfear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,θελω να αγορασω μια νεα καρτα γιατι αυτη που εχω τωρα ειναι παλια και εχω αρκετα προβληματα στο Rome. Συγκεκριμενα εχω προβλημα στα frames.

 

To ΗW μου ειναι παλιο,αλλα μια χαρα την παλευε με αλλα games. Επεξεργαστης:Dual Core 2.50 GHZ,Μνημη Ram DDR2 3GB,Καρτα γραφικων:Radeon 4670 HD 512MB,Τροφοδοτικο 450W.

 

Aπο ολα τα παραπανω νομιζω κανει μπαμ οτι φταιει (περισσοτερο) η καρτα,μου το γραφει αλλωστε και στο game,"memory of video card is running low".

 

Επειδη στο PC τωρα τελευταια σπανια παιζω games,δεν θα ηθελα να κανω αναβαθμιση απο τωρα,γιατι αν μπω στην διαδικασια να αλλαξω επεξεργαστη,μνημη και καρτα γραφικων τοτε θα αλλαξω και motherboard και τροφοδοτικο και δεν συμφερει.

 

Ετσι οπως το βλεπω εγω 2 λυσεις υπαρχουν...η παιρνω μια φτηνη καρτα να με κρατησει πχ 1 χρονο ή παιρνω μια καλη απο τωρα (που μπορει να λειτουργησει και στο υπαρχον ΗW) και την κραταω και μετα την αναβαθμιση (oποτε γινει αυτη).

 

Για πειτε γνωμες... B)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα, μπορεις να βαλεις -θεωρητικα- οποια θελεις..!!  απο κει και περα, εξαρταται απο το υπολοιπο συστημα, κατα ποσο θα την υποστηριζει.  οπως καταλαβαινεις, με εναν Athlon X2 5600 πχ, δεν μπορεις να υποστηριξεις και πολλες σημερινες καρτες.

 

παρ' ολα αυτα.., αν εχεις στο προγραμμα, μια ριζικη αναβαθμιση, τοτε παρε οποια καλυτερη μπορεις, καθως δεν εχεις δωσει και ενα μπατζετ...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπατζετ δεν εδωσα γιατι για τωρα θελω να αλλαξω μονο καρτα... αν πχ οι σχετικα καλες καρτες δεν υποστηριζονται απο το συστημα μου,τοτε υποχρεωτικα παιρνω καποια φθηνη να με κρατησει για κανενα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες καμια μεταχειρισμενη απο τις αγγελιες να κανεις τη δουλεια σου.προτεινω καμια 5850 μεχρι 80 ευρω..ποιοα cpu εχεις ακριβως? και γιαι εχεις 3gb μνημη? σε τι modules ειναι οι μνημες σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz.

 

Οι Ram ειναι 3 μονες των 1 gb. Προσπαθησα να βαλω αλλη μια 2gb αλλα ειναι αλλη μαρκα και με διαφορετικους χρονισμους και τελικα ειχα memory dump,blue screen κλπ.

 

Οποτε για καρτα,λετε καποια φθηνη για να με κρατησει για λιγο καιρο και οχι καποια καλη απο τωρα,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακόμη προβλήματα? Νόμιζα ότι με τα patch είχε φτιάξει η κατάσταση.

 

Βασικά εμένα με ενοχλούν τα frames...αν αυτά ήταν σχετικά καλά,τότε κάρτα θα έπαιρνα αργότερα όταν θα έκανα αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το παίξα ακόμα.Έχει βελτιωθεί με τα patch αλλά περιμένω να στρώσει κιάλλο.

 

A ok.

 

Σχετικά με την κάρτα τώρα για πείτε...

 

Aυτή εδώ λέει ή πάμε σε πιο ακριβές?

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.510790

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παρομοια HW και θελω να παρω την 7790 . Κατοχος της 9400gt

http://www.skroutz.gr/s/3079580/Gigabyte-Radeon-HD7790-1GB-OC.html

 

Αλλα δεν παιζουν λεφτα, οποτε μενω με αυτην. Αν σου περισσευουν παρε αυτην.

Προσωπικη γνωμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση είσαι coolfear και ποιό τροφοδοτικό έχεις ακριβώς; Για να αρχίσεις να λες οτι κάτι κάνεις για gaming θες παραπάνω χρήματα για καινούρια κάρτα.Αν έχεις αξιόπιστο τροφοδοτικό μπορείς να κοιτάξεις και για καμμιά μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παρομοια HW και θελω να παρω την 7790 . Κατοχος της 9400gt

http://www.skroutz.gr/s/3079580/Gigabyte-Radeon-HD7790-1GB-OC.html

 

Αλλα δεν παιζουν λεφτα, οποτε μενω με αυτην. Αν σου περισσευουν παρε αυτην.

Προσωπικη γνωμη. 

 

Ούτε εγώ θέλω να χαλάσω πολλά για τώρα,όταν κάνω full αναβάθμιση βλέπουμε...

 

 

Σε τι ανάλυση είσαι coolfear και ποιό τροφοδοτικό έχεις ακριβώς; Για να αρχίσεις να λες οτι κάτι κάνεις για gaming θες παραπάνω χρήματα για καινούρια κάρτα.Αν έχεις αξιόπιστο τροφοδοτικό μπορείς να κοιτάξεις και για καμμιά μεταχειρισμένη.

 

1680x1050 monitor και tv-monitor 1920x1080. To τροφοδοτικό είναι αυτό http://www.asus.com/Power_Supply/A45GA/#specifications

 

Ναι οκ το ξέρω,αλλά απο ότι κατάλαβα δεν σηκώνει και πολλές το HW,oπότε καλύτερα να πάρω μια μέτρια-σχετικά καλή για τώρα και όταν κάνω full αναβάθμιση παίρνω καμιά καλή.

 

Όπως είπα στο PC δεν παίζω πολλά παιχνίδια τώρα τελευταία και γενικά δεν έχω πολλές απαιτήσεις..αρκεί να παίζει το παιχνίδι normal. πχ με Skyrim δεν είχα κάποια προβλήματα...τώρα στο Rome παρατήρησα τα τραγικά frames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...