Προς το περιεχόμενο

Υψηλες θεμοκρασιες υπολογιστη-Προβληματα


sylvester73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.
Εχω εναν υπολογιστη  dekstop καινουριο οχι μεταχειρισμενο, εδω και πολλα χρονια καπου στα 5 με 6, με τα παρακατω χαρακτηριστηκα
Επεξεργαστης
Intel Core 2 duo E8500

Καρτα γραφηκων
Nvidia 9500 GT

Μνημη Ram
2 GB


Τωρα κατι παραπανω δεν ξερω..
Δεν τον εχω ανοιξει ποτε μου για καθαρισμο,εκτος απο μια φορα που το καθαρισα λιγακι απο πισω..
Της τελευταιες μερες οταν ανοιγει μου εμφανιζει cpu over temperature error press f1 to resume
Και πρεπει να πατησω f1 για συνεχεια, και μερικες φορες κλεινει μονο του, η κανει επανακκινησης, σημερα εκλεισε, πατησα για να ανοιξει και μετα απο 2 δευτερολεπτα παλη εκλεινε,ετσι το αφησα καμια ωρα, και μετα ευτηχως ανοιξε κανονικα.
Σκεφτηκα να κατεβασω το προγραμμα αυτο εδω http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html για να δω της θεμοκρασιες, και μετα απο μια ωρα που ειχα ανοιχτο τον υπολογιστη η θεμοκρασια εφτανε στους 93 με 94 βαθμους.

Εικονα

http://s9.postimg.org/gjqupccvj/ol7k.png

Φυσικα εδω δειχνη πιο χαμηλες θεμοκρασιες, γιατι τον ειχα κλεισει ετσι ωστε να ξεκουραστει.
Ακομα να αναφερω οτι στον υπολογιστη μου δεν εχω βαρια προγραμματα, μονο στο ιντερνετ μπαινω με το Mozilla

Απο της θεμοκρασιες φαινεται οτι φταιει ο επεξεργαστης, αλλα και με το μηνυμα που βγαζει απο οτι εψαξα κατι με της θεμοκρασιες ειναι.
Τι μου προτεινετε να κανω? να το καθαρισω? και πως? που?

Σας ευχαριστω παραα πολυ
Και συγνωμηηηη για τα ορθογραφικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλός! Πολλά φιλαράκια έχουν προβλημα με θερμοκρασίες στον υπολογιστή τους. Ιδίως όταν είναι παλιός ή όταν δεν ξέρουν πως πρέπει να τον συντηρήσουν σωστα.... Πριν σκεφτείς να αλλάξεις επεξεργαστές ανεμιστηράκια και τα σχετικά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ! Πως γίνεται αυτό ? Αρκετά ευκολο θα έλεγε κανεις... Αρκετά δύσκολο για άλλους όμως ιδίως άμα δεν ασχολούνται πολύ με μαστοροδουλειές.... Τα βήματα είναι απλά όμως φίλος ντοντ πάνικ! Πάρε μπατονέτες και ένα κατσιβιδάκι. Άνοιξε το καπάκι και καθάρισε τις ψύκτρες πώς? τις ξεκουμπώνεις  προσεκτικά βέβαια και παίρνεις τις σκόνες με τις μπατονέτες! 

 

Αλλά φίλος, υπάρχει και αλλά βέβαια... Το pc σου κολλάει, είναι αργό, σβήνει στο άσχετο? γιατί αν τα κάνει αυτά τότε μάλλον problem

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλός! Πολλά φιλαράκια έχουν προβλημα με θερμοκρασίες στον υπολογιστή τους. Ιδίως όταν είναι παλιός ή όταν δεν ξέρουν πως πρέπει να τον συντηρήσουν σωστα.... Πριν σκεφτείς να αλλάξεις επεξεργαστές ανεμιστηράκια και τα σχετικά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ! Πως γίνεται αυτό ? Αρκετά ευκολο θα έλεγε κανεις... Αρκετά δύσκολο για άλλους όμως ιδίως άμα δεν ασχολούνται πολύ με μαστοροδουλειές.... Τα βήματα είναι απλά όμως φίλος ντοντ πάνικ! Πάρε μπατονέτες και ένα κατσιβιδάκι. Άνοιξε το καπάκι και καθάρισε τις ψύκτρες πώς? τις ξεκουμπώνεις  προσεκτικά βέβαια και παίρνεις τις σκόνες με τις μπατονέτες! 

 

Αλλά φίλος, υπάρχει και αλλά βέβαια... Το pc σου κολλάει, είναι αργό, σβήνει στο άσχετο? γιατί αν τα κάνει αυτά τότε μάλλον problem

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

 

 

Σε ευχαριστω παραα πολυ για την απαντηση σου.

Δεν ειναι αργο,και γενικα δεν σβηνει στο ασχετο.

Να χρησιμοποιησω και παστα?

 

Εικονα

http://prntscr.com/1tan9s

 

Και τωρα, μια ανεβαινει η θεμοκρασια και μια παραμενει στους 94 με 93..

Με εχει προβληματισε, μην γινει χειροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παραα πολυ για την απαντηση σου.

Δεν ειναι αργο,και γενικα δεν σβηνει στο ασχετο.

Να χρησιμοποιησω και παστα?

Όχι με τις μπατονέτες θα το καθαρίσεις και όπου είναι πιο πολύ με το κατσαβιδάκι αλλά πόλυ μαλακά εννοείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια

Σε ευχαριστωω

Υπαρχουν εργαλεια,δηλαδη καθαριστικα για να χρησιμοποιησω?

Εκτος απο μπατονετες, κατσαβιδια, πανακι

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάγκα δεν χρειάζεται τίποτα κάνε αυτό που σου λέω και δες πως θα συμπεριφερθεί το pc, μετά πάμε σε plan b....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτό, δες πως πάνε οι θερμοκρασίες και βλέπουμε.... Δεν είναι σίγουρο ότι με ένα απλό καθάρισμα θα φτιάξει το πρόβλημα αλλά είναι το πρώτο που πρέπει να γίνει, μπορεί να έχουν χαλάσει πραγματα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα το pc θελει καθαρισμα ενα ενα τα parts του και σιγουρα αλλαγη παστας γιατι αυτη θα εχει ξεραθει.
Εαν ειναι κατι που δεν εχεις κανει ποτε σου και δεν γνωριζεις πως και τι,
θα σου προτεινα να ζητησεις απο εναν φιλο που ξερει λιγα παραπανω πραγματα ωστε να σε βοηθησει.
Αλλιως υπαρχουν απειρα videos στο youtube που εξηγουν ενα ενα τα βηματα για να καθαρισεις σωστα το εσωτερικο του pc σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα το pc θελει καθαρισμα ενα ενα τα parts του και σιγουρα αλλαγη παστας γιατι αυτη θα εχει ξεραθει.

Εαν ειναι κατι που δεν εχεις κανει ποτε σου και δεν γνωριζεις πως και τι,

θα σου προτεινα να ζητησεις απο εναν φιλο που ξερει λιγα παραπανω πραγματα ωστε να σε βοηθησει.

Αλλιως υπαρχουν απειρα videos στο youtube που εξηγουν ενα ενα τα βηματα για να καθαρισεις σωστα το εσωτερικο του pc σου.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Δηλαδη να κανω αλλαγη παστας ναι η οχι? :)

Δεν εχω κανει ξανα καθαρισμο, αλλα μας εχουνε δειξει στο σχολειο, εχω δει βιντεο κ.τ.λ. και ειμαι ετοιμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε, δειχνουν στα σχολεια πως να καθαριζεις το Pc?
Mωρε μπραβο..

Εγω θα αλλαζα χωρις δευτερη σκεψη την παστα στο 5χρονων pc σου.
Αν εχει μεινει και καθολου υστερα απο τοσα χρονια.

Με δικη σου ευθυνη και εφ'οσον εισαι σιγουρος οτι ξερεις την διαδικασια για καθαρισμο cpu, αλλαγη παστας
επανατοποθετηση ψυκτρας, καθαρισμα καρτας γραφικων και ολα τα ανεμιστηρακια, τοτε ορμα.
Παντως πρεπει να το κανεις συντομα γιατι αμα βαραει συνεχεια 100αρια μπορει να προκαλεσει μονιμη βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε και μένα παλιότερα σε ένα P4 - συνήθως μαζεύει σκονη πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή σε βαθμό που να μπουκώνουν τελείως τα fins και να μην λειτουργεί αποτελεσματικά . Καθάρισμα με πολλή προσοχή με την βοήθεια  , αν δεν έχεις blower ,  ενός σεσουάρ μαλλιών. Εννοείται ο καθαρισμός με το ρεύμα αποσυνδεδεμένο από το τροφοδοτικό . Η αλλαγή της παστας καλό είναι να γίνει αλλά πρώτα καλό καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...