Προς το περιεχόμενο

{ενισχυτης} harman kardon avr158 179,10€


Chrisl7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sub βαζεις και παιζει κανονικα και σε μονοκαναλο το θεμα ειναι αν χρειαζεται sub σε στερεο ηχο btw

Γιατι οχι? η ενοια του sub δεν ειναι αλληλενδετη με το ποσα καναλια ηχου εχεις, αλλα με το τι μπασο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τσεκαρε κανεις τι firmware φοραει?στο σαιτ υπαρχει το 1_05

http://eu.harmankardon.com/harman-kardon-product-support-detail-eu/avr_158.html

μηπως αυτο φτιαχνει το θεμα με τα παρασιτα?

This software upgrade improves the following:

• Increased audio performance when using “Virtual Surround” mode.

• Improved functionality of Tone control level adjustments.

 

μια επισημανση το hdmi output ειναι arc !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα φίλε μου τίποτα! Σπάνια πλέον να βρεις καλο μηχάνημα σε σχέση με τα παλαιότερα ειναι πολυ πιο πρόχειρο φτιαγμένα! Και ολα Κίνα σε αυτή την κατηγορία

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ναι ειναι το hdmi arc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sub βαζεις και παιζει κανονικα και σε δικαναλο btw.<br><br>

Οπως επισης πολυκαναλος με 2.1 ηχεια, σημαινει οτι τελικα θα εχεις στερεοφωνικο ηχο, αρκετα κατωτερο αποτι αν ειχες δικαναλο ενισχυτη εξαρχης.

Απο την στιγμη που ο χωρος μου δεν μου επιτρεπει για 5.1 θ'αξιζε ενας πεντακαναλος για 2.1 και επιπλεον μια ηχομπαρα?

Δεν ξερω αν δουλευει με ηχομπαρα αλλα αν παιζει τοτε θα υπαρχει καλο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ο χωρος μου δεν μου επιτρεπει για 5.1 θ'αξιζε ενας πεντακαναλος για 2.1 και επιπλεον μια ηχομπαρα?

Δεν ξερω αν δουλευει με ηχομπαρα αλλα αν παιζει τοτε θα υπαρχει καλο αποτελεσμα?

Απο ηχομπαρες δεν ξερω, αλλα βαση λογικης θεωρω οτι not worth. Διοτι με ηχομπαρα δε θα κανεις ποτε surround, αλλα ψευδοsurround. Θα παιζουν ολα τα καναλια μεν, αλλα απο το ιδιο σημειο δε. Ετσι πχ, μια εκρηξη που θα πρεπει να ακουστει απο πισω δεξια σε μια ταινια, μια κραυγη απτο κεντρικο και μια σειρηνα απο μπροστα δεξια, ολα ουσιαστικα θα τα ακους απο το ιδιο σημειο, εκει που θα ειναι τοποθετημενη η ηχομπαρα δηλαδη.

Επειδη δεν ξερω ομως απο ηχομπαρες, ας με διορθωσει καποιος αν εχω λαθος. Αν ισχυουν οσα σκεφτομαι βαση λογικης ομως, τοτε η αποψη μου ειναι να πας σε στερεοφωνικο ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα, thanx στον topic-starter

 

έκανα και τις ρυθμίσεις μου, ευχαριστημένος μέχρι στιγμής... μερικές παρατηρήσεις:

α) Surround Mode δεν αλλάζει απο το τηλεχειριστήριο; μόνο απο το κουμπί πάνω στον ενισχυτή;

   (χωρίς να μπεις στο OSD, όπου αλλάζει και από κει, αλλά κόβει ότι άλλο παίζει)

β) κάπου διάβασα για την κατανάλωσή του, το μέτρησα με μετρητή:

  55W είτε όταν παίζει, είτε οταν είναι idle...  2W σε standby

  φαντάζομαι πως αυτό θα έχει σχέση και με τα ηχεία (ένα budget σύνολο απο ανεξάρτητα Koda έχω)

γ) δεν προσεξα παράσιτα, θα κάνω τη δοκιμή στα -80db που είπε ο φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει και ηχεία μαζί έχει καλή προσφορά το Audio Show στα €399 μαζί με τα HKTS5 (τα οποία στοιχίζουν €309 μόνα τους).

 

http://www.audioshow.gr/e-shop/products/speakers/home-cinema-5-1-2-0/harman-kardon-5-1-set-avr-158-hkts5-detail

εγω παντως πηγα σε αυτη την λυση απο το ιδιο καταστημα ...http://www.audioshow.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6152 . μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος ...μελωδικος καθαρος ηχος . το ειχα βρει και με 230 απο ebay ( ιταλια ) αλλα το φοβηθηκα για την εγγυηση διοτι αντιπροσωπος στην ελλαδα ειναι ο νακας και μαλλον θα μου το φοραγε κολλαρο χαχαχαχα ασε που δεν εχει το service απο οτι ξερω , εχει μονο τις πωλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πηρα, ευχαριστω τον topic starter.Για ηχεια πηρα front τα cambridge S30 (βιβλιοθηκης) απο Audio show  στα 145€ Θα αργησω να πω εντυπωσεις μιας και παει για καινουργιο σπιτι σε δωματιο 25m2.Σημειωτεον προοριζεται αρχικα γαι στερεοφωνικο στησιμο (2 καναλια) και μουσικες ακροασεις  και αργοτερα τα cambridge S30 θα γινουν  πισω ηχεια σε 5.1 entry level με μπροστινα και κεντρικο μαλλον Roister ή Audio Spectrum μεταχειρισμενα αμφοτερα Ελληνικης κατασκευης -πολυ καλα- και ευκολοοδηγητα .Το Harnan kardon avr158 ειναι πιστευω ότι η τιμη του παραπεμπει, ενας φθηνος πλην τιμιος πεντακαναλος ραδιο ενισχυτης, που δεν σε εισαγει στην hi fi πιστοτητα στο home cinema ,αλλα σου δινει μια γευση απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οσοι εχουν συνηθισει στα τυπικα ηχεια Η/Υ ( logitech z5500 κλπ ) ή στα ετοιμα homecinema συστηματα των 500 ευρω, απλα θα παθουν ζημια απο ενα hifi στημενο με HK και ενα σετ ηχειων μαρκας, ακομα και entry lvl.

 

Για οσους πανε σε στερεοφωνικη λυση ας δουν κι αυτα εδω αν τα σηκωνει η τσεπη τους. Οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα για entry level hifi ηχεια http://www.skroutz.gr/s/346667/Crystal-Audio-TX-T2SE.html Θελουν ενα 10ρι subaki για πιο ζωντανο μπασο βεβαια. Και πανεμορφα btw.

 

Τα ιδια σε 5.1 εκδοση επισης http://www.electrostudio.gr/product/catid/1251/pcatid/3469

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ήταν πρωί και δεν μπορούσα να σηκώσω ένταση..

το βράδυ που έπαιξα και μεχρι -12db πήγε μέχρι 90+ watt

 

κυρίως η κατανάλωση στο idle με ενδιέφερε, καθώς είχα διαβάσει κατι παλαβα για 200+ watt

το 50w 'τρώγεται' για όσο πρέπει να είναι άμεσα διαθέσιμο, ή όταν ξεχνιέται

(αν και έχει και sleep function που δεν έχω δοκιμάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...