Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το iPhone 5s (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά αυτό το ερώτημα πρέπει να γίνει μαζικά (ίσως με την βοήθεια οργανων όπως ο συνήγορος του καταναλωτή κτλ) στους έλληνες εισαγωγείς... γιατί 1081 δολάρια δεν είναι η τιμή του iphone στις ΗΠΑ! γερμανία ούτε στην αγγλία ούτε στην γαλλία..

που εκεί ναι μεν είναι πάλι πιο τσιμπημένες οι τιμές ΑΛΛΑ εκεί ξέρουν τον κόσμο τους οι άνθρωποι έχουν εισοδήματα κτλ

μπορεί να ακούγεται αστείο και συνωμοσιολογία αλλα πραγματικά εγώ νομίζω επίτηδες γίνετε όλο αυτό το πράγμα (δεν μιλάω μονο για τα iphone αλλα παρατηρήστε όλα σχεδόν τα αγαθά από πρώτες ύλες μέχρι PC games τηλεοράσεις κτλ)

όλα είναι αρκετά πιο πάνω από το εξωτερικό (ακόμη και σε χώρες με πολύ υψηλότερα εισοδήματα!!) πολλές φορες ακόμη και αν αφαιρέσεις τον ΦΠΑ πάλι βγαίνουν ακριβότερα! (ενώ παράλληλα μειώνονται οι μιστοί)

και αλήθεια όλα τα λεφτά αυτά που πάνε? εννοώ αν μειώνεις τα λειτουργικά σου έξοδα με χαμηλούς μιστούς και ανεβάζεις τα έσοδα σου με ψιλές τιμές??

και τέλος είναι και μείον τους γιατί με χαμηλότερο ΦΠΑ κανονικούς μιστούς και τιμές οι πωλήσεις θα αυξάνοντα γεωμετρικά και έτσι θα βγαίνανε όλοι κερδισμένοι... οποτε δεν μπορεί να είναι μονο το κέρδος το κίνητρο μιας τέτοιας πολιτικής...έτσι δεν είναι? αφού μπορεί να επιτευχεί το ίδιο κέρδος η και μεγαλύτερο έχοντας ευχαριστημένους τους πολίτες!

Οποτε αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως είναι εσκεμμένη κίνηση για να μικρύνει το εισόδημα τις πλειοψηφίας των ελλήνων και έτσι να γίνουν πιο ελεγχομενη με λιγότερες απαιτήσεις τις λογικής δηλαδή μιας τριτοκοσμικής χώρας....

Αυτο ειχα σκεφτει οταν το iPhone 5 ειχε 740€. Ακριβως την ιδια σκεψη καναμε.

Μηπως γινεται ωστε το κρατος να μειωσει τις εισαγωγες και κατ επεκταση τα εξοδα του; Οπως γινεται με το πετρελαιο και πολλα αλλα αγαθα, ακομα και πρωτης αναγκης. Για να βγαινουν τα νουμερα δηλαδη.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2πύρηνο vs 8πύρηνο. 1GB RAM vs 3GB RAM.

 

Εγω παλι,βλεπω αυτο,και λεω με τον εαυτο μου...

 

 

Τελικα η apple,κοροιδευει εμενα,ή αυτους που αγορασαν το 5αρι,πριν ξερεις...λιγος καιρος δεν ητανε;(1,3 dual cpu,1 giga μνημη).

Ποσα ριξανε για να το παρουνε; ^_^

 

Ευτυχως παντως,που βαλανε απο τωρα το 64μπιτο,οποτε 128μπιτο,ΔΕΝ θα'χουν για την επομενη φορα και το 6αρι! :lol:

Αλλα που ξερει κανεις,ισως και να δουμε αραγε;

 

Μετα απο ποσα χρονια,μεχρι και το 5αρι,τσιμουδια η apple.Ε,ας χαρειτε λιγο και'σεις,δεν ειναι κακο.Παρτε μια ανασα.

Αλλωστε,οσα σας ζητουσε για τα μισα scores,τοσα σας ζηταει και τωρα.Δεν μπορω να πω κατι γι'αυτο.Αρχισε να ευαισθητοποιειτε τωρα τελευταια η apple. :P

 

Kαι εξηγω.Δες τα scores απο το 5s,και δες τα scores απο το 5.Κανε τα maths,και θα δεις ειναι ακριβως τα μισα-διπλασια!

Βαλε για 5αρι(1,3 dual,1γιγα,ΙΟS 7 32bit).

Βαλε για 5s(1,3 dual,1 γιγα,IOS 7 64bit).

 

Το IOS 7 32bit ΔΕΝ προσφερει τιποτε στο 5αρι,εναντι του 6,1,4,AΡΑ η βελτιστοποιηση δεν ειναι απο το λειτουργικο.

Και τωρα την κρισιμη ερωτηση...

Απο ποια ειναι;

Μολις δωσεις απαντηση,θα ξερεις μετα τι περιμενει στο 6αρι...

Επεξ/σία από Hawk7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μολις 4" οθονη που για χρηση smartphone,ολα αυτα που αναφερες χανουν ενα σοβαρο κομματι απο την αξια και την δυναμικη που προσφέρουν στο χρηστης!

Δεν ειναι τηλεφωνο,ειναι smartphone.Ενα pc τζεπης που κανει ΚΑΙ κλησεις!

Δε λεω να ειναι στι 6",αλλα η εμπειρια ενως smartphone στις 4.5-5",ειναι τρομακτικα καλυτερη απ'οτι σε μια συσκευη 4" και κατω!

Εν κατα κλειδι,800€ δινω για smartphone οχι για κινητο τηλεφωνο!

Μονο το ιδανικο μεγεθος της οθονης λειπει σ'αυτη τη SMARTphone συσκευη,ολα τα υπολοιπα τα εχει!

Αν το 5s είναι το τελευταίο iphone με 4 ίντσες θα είναι και το τελευταίο μου iphone.. αυτά που θεωρούν  κάποιοι  μειονεκτήματα, για κάποιους άλλους είναι πλεονεκτήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>poso exei to S4?? AHAHAHAAHAHAHAH ..</p> <p> </p> <p>Δε παμε καλα.. το ελληνικο εχει 748 ευρω ..το να φερνει κανεις παραεισαγωγη κατι και να το πουλαει 500 δεν σημαινει οτι εινι η τιμη του κινητου τοσο..</p> <p> </p> <p>Σαν πρωην κατοχοσ 4ρων αιφοουν και ενος αιπαντ 4τζι σας λεω οτι χθες κατεβασα το ντεξτερ γιατι ενας φιλος επαιζε στο πισι και μολις κατεβηκε στο κινητο το ειδαμε ολοι στην 55αρα 670ς με το πατημα ενος icon . Μετα τη σειρα τους εδειχνα απευθειας στη τηλεοραση τις φωτο που ειχα βγαλει με το βαφτησημιο .. αχχχ ..φανμπουζ.. S4 η πιο ασυληπτη συσκευη ποθ ειχα ποτε..μακραν ..οκ και τα iphone μαρεσανε ειδικα το ρετινα του 4 και τα χρησημοποιουσα πολλα χρονια ..ακομα εχω ενα..για δευτερο..το 5? δε ωλεπω κατι διαφορετικο απο το 4σ και το..5ς? ε οκ..εχουν καταντησει αηδια με τα μαρκετινγκ τρικ.. το ιδιο πραγμα ακριβως και μακρια πισω απο τα σαμσουνγκ ακομα και απο κατι HTC LG .. Η ΑΠΛ ενω στα PAD ειναι μονοδρομος για μενα.. στα κινητα δεε..ουτε καν πλεον..ειναι απλα ομορφα..</p> <p> </p> <p>ΒΕΒΑΙΑ ..αν ηταν να το θελω μονο για κλησεις ..ισως προτιμουσα ενα iphone γιαυτο κραταω και ενα δευτερο</p>

Μου βγήκαν τα μάτια με την ορθογραφία! Προσέξτε λίγο πώς γράφετε εδώ μέσα για να μπορούμε να διαβάζουμε.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι,βλεπω αυτο,και λεω με τον εαυτο μου...

 

 

Τελικα η apple,κοροιδευει εμενα,ή αυτους που αγορασαν το 5αρι,πριν ξερεις...λιγος καιρος δεν ητανε;(1,3 dual cpu,1 giga μνημη).

Ποσα ριξανε για να το παρουνε; ^_^

 

Ευτυχως παντως,που βαλανε απο τωρα το 64μπιτο,οποτε 128μπιτο,ΔΕΝ θα'χουν για την επομενη φορα και το 6αρι! :lol:

Αλλα που ξερει κανεις,ισως και να δουμε αραγε;

 

Μετα απο ποσα χρονια,μεχρι και το 5αρι,τσιμουδια η apple.Ε,ας χαρειτε λιγο και'σεις,δεν ειναι κακο.Παρτε μια ανασα.

Αλλωστε,οσα σας ζητουσε για τα μισα scores,τοσα σας ζηταει και τωρα.Δεν μπορω να πω κατι γι'αυτο.Αρχισε να ευαισθητοποιειτε τωρα τελευταια η apple. :P

 

Kαι εξηγω.Δες τα scores απο το 5s,και δες τα scores απο το 5.Κανε τα maths,και θα δεις ειναι ακριβως τα μισα-διπλασια!

Βαλε για 5αρι(1,3 dual,1γιγα,ΙΟS 7 32bit).

Βαλε για 5s(1,3 dual,1 γιγα,IOS 7 64bit).

 

Το IOS 7 32bit ΔΕΝ προσφερει τιποτε στο 5αρι,εναντι του 6,1,4,AΡΑ η βελτιστοποιηση δεν ειναι απο το λειτουργικο.

Και τωρα την κρισιμη ερωτηση...

Απο ποια ειναι;

Μολις δωσεις απαντηση,θα ξερεις μετα τι περιμενει στο 6αρι...

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείς αλλά η βελτίωση ήταν από τον επεξεργαστή του 5s.

 

Και εδώ είναι που γίνεται το μεγάλο λάθος. Specs πρέπει να συγκρίνοντε ξεχωριστά για android και ξεχωριστά για iOS. Όπως βλέπεις με 2πύρηνο το iPhone και 1GB μνήμη τρώει εύκολα το 8πύρηνο με 3GB.

 

Το να λέμε ότι το τάδε Android είναι καλύτερο από το iPhone επειδή έχει 18 πυρήνες είναι λάθος. Δεν είναι μόνο το hardware αλλά πως γίνεται integrate με το software πράγμα που η Apple το κάνει καθώς το iOS είναι για 1 μόνο τηλέφωνο ενώ το Android είναι 1000άδες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι , εδω και 7 χρονια που χρησιμοποιώ iPhone (1, 3GS , 4 , και εδω και ένα χρονο 5) δεν έχω πληρώσει ποτέ για αυτα. Παντα ηταν δωρεάν upgrades στο συμβόλαιο μου. -ζω Λονδίνο - οπότε , δεν με απασχόλησε ποτέ όλο αυτο το μίζερο bitching για το πόσο κάνει , πόσο θα κάνει κλπ. Και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ως status symbol , μια και οποιοσδήποτε μπορεί να το εχει τσάμπα Εκεί που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν ξεκολλήσουν κάποια άτομα εδω μέσα απο το πόσο κάνει και δουν απλα τι ειναι ως τεχνολογία και αξιοπιστία , η ζωή τους θα ηταν πολύ πιο απλή . Γιατί ώρες ώρες έχω την εντύπωση οτι σε κάποιους εδω μέσα έχει ξυπνήσει η Παπαρηγα μέσα τους και το μονο κρητιριο αξιολόγησης καινούργιας τεχνολογίας ειναι η τιμή !! Έλεος ! Ξυπνατε ! Μην κραζετε κάτι το οποίο δεν μπορείτε να έχετε λόγω κόστους η marketing ....γιατί προφανώς τότε και τα Lamborghini θα ηταν για τον ......! Ευχαριστώ !

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι , εδω και 7 χρονια που χρησιμοποιώ iPhone (1, 3GS , 4 , και εδω και ένα χρονο 5) δεν έχω πληρώσει ποτέ για αυτα. Παντα ηταν δωρεάν upgrades στο συμβόλαιο μου. -ζω Λονδίνο - οπότε , δεν με απασχόλησε ποτέ όλο αυτο το μίζερο bitching για το πόσο κάνει , πόσο θα κάνει κλπ. Και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ως status symbol , μια και οποιοσδήποτε μπορεί να το εχει τσάμπα Εκεί που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν ξεκολλήσουν κάποια άτομα εδω μέσα απο το πόσο κάνει και δουν απλα τι ειναι ως τεχνολογία και αξιοπιστία , η ζωή τους θα ηταν πολύ πιο απλή . Γιατί ώρες ώρες έχω την εντύπωση οτι σε κάποιους εδω μέσα έχει ξυπνήσει η Παπαρηγα μέσα τους και το μονο κρητιριο αξιολόγησης καινούργιας τεχνολογίας ειναι η τιμή !! Έλεος ! Ξυπνατε ! Μην κραζετε κάτι το οποίο δεν μπορείτε να έχετε λόγω κόστους η marketing ....γιατί προφανώς τότε και τα Lamborghini θα ηταν για τον ......! Ευχαριστώ !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Λονδίνο? Λονδίνο?

This is Sparta

 

Πέραν της πλάκας, εδώ είναι Ελλάδα.

 

Καλό και το Λονδίνο αλλά εδώ είναι Ελλάδα και δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις δωρεάν hi end συσκευή αν δεν κάνεις τρελές χρεώσεις.

 

Μπαϊ δε γουέϊ, το συμβόλαιο που σου προσφέρει το iphone δωρεάν πόσες λίρες το πληρώνεις ανά μήνα και τι σου προσφέρει sms, mb, χρόνο ομιλίας, γιατί να σηγκρίνουμε με τα Ελληνικά δεδομένα.

 

Έχω φίλο USA που πληρώνει 100$/μήνα για 24 μήνες για να έχει δωρεάν iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείς αλλά η βελτίωση ήταν από τον επεξεργαστή του 5s.

 

Καλα καταλαβες.Λογω του 64bit.Την επομενη φορα που δεν θα υφισταται για αρκετα χρονια καποιο παρομοιο 128bit,θα δεις τις "τεραστιες" επιδοσεις στο 6αρι π.χ με το τσιγκελι.

Ακριβως 2πλασιες επιδοσεις απο το 5αρι,δεν ειναι μαγικη φορμουλα,και μαγικος επεξεργαστης που μονο η apple εβγαλε και θα εχει.

Συντομα και αλλοι θα πανε σε 64μπιτο,και θα δουμε μετα τις πραγματικες διαφορες.

Αλλωστε δες τις διαφορες σε IOS 6 και IOS 7 στο ΙΔΙΟ κινητο(Iphone 5).ΚΑΜΙΑ διαφορα!

ΑΡΑ οι μεγαλες κουβεντες περι ios και τετοια πανε βολτα.

Την επομενη φορα που θα βγει το 6αρι,και κρατωντας τους ιδιους χρονισμους και μνημη(1γιγα),να δω τι θα δωσει η apple...Παλι 2πλασιες επιδοσεις; B)

Με λιγα λογια, 2 core vs 8 core ειναι λαθος,διοτι μιλαμε για διαφορετικη αρχιτεκτονικη,την οποια οι octa π.χ δεν εχουν ακομη.(64bit).

Η ιδια cpu Α7 σε λειτουργικο multitasking,απλα ΔΕΝ θα μπορουσε να συγκριθει.Δεν ειναι οτι ο 8πυρηνος δεν ειναι πιο δυνατος απο αποψη hardware απο τον 2πυρηνο,απλα αυτος ο 2πυρηνος ειναι 64bit,και εχει γινει optimize,για το IOS.Μην μπερδευεται το βουνο με τον λοφο.

Eιναι σαν να λες,οτι ενας οποιοσδηποτε 64bit cpu core 2 duo,στα ιδια windows 8 π.χ EINAI πιο δυνατος απο εναν i7 τελευταιας γενιας.

Σου ειπα.Περιμενε(λιαν συντομως οπως συνηθως),να βγει το iphone 6,και συγκρινε επιδοσεις.Δεν θα δεις αυτα που ειδες τωρα,σε συγκριση με το 5,λογω 64bit αρχιτεκτονικης που θα συνεχισει να ειναι απο εδω και περα.

Εαν η apple,ειχε μαγικη συνταγη να διπλασιαζει τις επιδοσεις σε 2πυρηνους με ιδια σχεδον ολα,θα το ειχε κανει και πιο μπροστα.

Αρα προς στιγμην,συγκριση δεν μπορει να γινει,παρα οταν γινει η μεταβαση ΟΛΩΝ στην ιδια αρχιτεκτονικη.Ας μην παπαγαλιζουν μερικοι λοιπον 2 vs 8 κλπ,και αλλα τοσα ασχετα,που δεν εχουν ιδεα.

 

Έχω φίλο USA που πληρώνει 100$/μήνα για 24 μήνες για να έχει δωρεάν iphone.

 

Φθηνο οπως βλεπω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα επρεπε να ειναι φτηνο?Οπως σε  ολα τα πραγματα υπαρχουν φτηνα και ακριβα.

Αναλογιζεσαι να πληρωνεις εδω 100 ευρω το μηνα,επι 24 μηνες ΠΟΣΑ χρηματα ειναι;και ολα αυτα για να παρεις ενα iphone;

Καλυτερα μαζευε απο τωρα,και παρε σε λιγους μηνες το 6αρι,και ποιος ο λογος να δεσμευεσαι με 24μηνα;ΑΦΟΥ σε 24 μηνες το 5s για εσας ΠΑΛΙ ΠΑΛΙΟ θα ειναι!Μετα ξανα 24μηνες; :huh:

Σαν να παιρνεις ενα αυτοκινητο με δανειο για 5 χρονια,και μετα την αποπληρωμη,τους λες,ξαναδωστε ενα δανειο,για ΑΛΛΑ 5 χρονια.για να παρω το καινουριο μοντελο!

Εχουμε χασει την λογικη μας μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι , εδω και 7 χρονια που χρησιμοποιώ iPhone (1, 3GS , 4 , και εδω και ένα χρονο 5) δεν έχω πληρώσει ποτέ για αυτα. Παντα ηταν δωρεάν upgrades στο συμβόλαιο μου. -ζω Λονδίνο - οπότε , δεν με απασχόλησε ποτέ όλο αυτο το μίζερο bitching για το πόσο κάνει , πόσο θα κάνει κλπ. Και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ως status symbol , μια και οποιοσδήποτε μπορεί να το εχει τσάμπα Εκεί που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν ξεκολλήσουν κάποια άτομα εδω μέσα απο το πόσο κάνει και δουν απλα τι ειναι ως τεχνολογία και αξιοπιστία , η ζωή τους θα ηταν πολύ πιο απλή . Γιατί ώρες ώρες έχω την εντύπωση οτι σε κάποιους εδω μέσα έχει ξυπνήσει η Παπαρηγα μέσα τους και το μονο κρητιριο αξιολόγησης καινούργιας τεχνολογίας ειναι η τιμή !! Έλεος ! Ξυπνατε ! Μην κραζετε κάτι το οποίο δεν μπορείτε να έχετε λόγω κόστους η marketing ....γιατί προφανώς τότε και τα Lamborghini θα ηταν για τον ......! Ευχαριστώ !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Και εγώ είχα iphone 2g ,3g, 4s, samsung galaxy s3 και τώρα samsung galaxy s4 και έχω δώσει συνολικά 150 ευρώ από την τσέπη μου... Ποιος ενδιαφέρθηκε για την τιμή αυτή καθέ αυτή..? Εμείς μιλάμε σε σύγκριση με την απόδοση... Τι σου δίνει περισσότερα με τα λεφτά του... Αλλά όπως είπανε και κάποιοι συμπεριλαμβανομένου και εμένα, ο κάθε ένας έχει τα δικά του κριτήρια.. Οπότε ας μην τα ξαναλέμε... Ας πάρει ο κάθε ένας ότι γουστάρει και τελείωσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκατσα να διαβάσω όλα τα σχόλια ,αλλά μου φαίνεται αδιανόητο οι ανθρωποι να φανατιζονται για κινητα τηλεφωνα -και γενικως να φανατιζονται -δεχόμενοι απροβλημάτιστα την ενταξη τους σε ενα καποιο εταιρικό μαντρι.Ωραία   η τεχνολογια μπλα μπλα,αλλα ως εκει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...