Προς το περιεχόμενο

VLC 2.1 με υποστήριξη αναπαραγωγής 4K video και νέα codecs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καλύτερος και πιο παραμετροποιήσιμος player είναι μακράν o Media Player Classic γι' αυτούς που βλέπουν HD σε "σοβαρά" συστήματα και όχι σε tablet και κινητά. Μου φαίνεται αστείο να λέει κάποιος καλύτερο player τον VLC ή τον BSPlayer...

 

Με τον MPC μπορεί κάποιος π.χ. να κάνει τα εξής:

 

1. Να ακούσει από το ηχοσύστημά του τα μη απωλεστικά HD φορμά ήχου των blu-ray (DTS-MA και Dolby TrueHD)

 

2. Να χρησιμοποιήσει avisynth και να δεί το video του με ότι εφέ θέλει.

 

3. Να χρησιμοποιήσει SVP για να ομαλοποιήσει την κίνηση στις 24p ταινίες (frame interpolation)

 

4. Να αλλάζει το refresh rate του monitor αυτόματα, αναλόγως του framerate της ταινίας.

 

Φυσικά δε μιλάμε για τα αυτονόητα που υπάρχουν εδώ και 6-7 χρόνια όπως bitstream audio, hardware acceleration κλπ.

 

Για να λέμε και τα καλά, τα μεγάλο θετικά που έχει ο VLC είναι πως παίζει τα πάντα και παντού. Το πως θα το παίξει είναι άλλο θέμα αλλά θα το παίξει.

 

Ένα σημαντικό πρόβλημα που παρατήρησα στις μέχρι τώρα εκδόσεις είναι η κακή ποιότητα σε interlaced video όπως εγγραφές από τηλεόραση, η ποιότητα είναι φρικτή. Επίσης, τουλάχιστον "out of the box" η ποιότητα του μαύρου είναι κακή (τα δείχνει γκρίζα).

 

Θα δοκιμάσω πάντως και αυτή τη version, τα πράγματα στο χώρο αλλάζουν, μπορεί να έχει πράγματι βελτιωθεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος και πιο παραμετροποιήσιμος player είναι μακράν o Media Player Classic γι' αυτούς που βλέπουν HD σε "σοβαρά" συστήματα και όχι σε tablet και κινητά. Μου φαίνεται αστείο να λέει κάποιος καλύτερο player τον VLC ή τον BSPlayer...

 

Με τον MPC μπορεί κάποιος π.χ. να κάνει τα εξής:

 

1. Να ακούσει από το ηχοσύστημά του τα μη απωλεστικά HD φορμά ήχου των blu-ray (DTS-MA και Dolby TrueHD)

 

2. Να χρησιμοποιήσει avisynth και να δεί το video του με ότι εφέ θέλει.

 

3. Να χρησιμοποιήσει SVP για να ομαλοποιήσει την κίνηση στις 24p ταινίες (frame interpolation)

 

4. Να αλλάζει το refresh rate του monitor αυτόματα, αναλόγως του framerate της ταινίας.

 

Φυσικά δε μιλάμε για τα αυτονόητα που υπάρχουν εδώ και 6-7 χρόνια όπως bitstream audio, hardware acceleration κλπ.

 

Για να λέμε και τα καλά, τα μεγάλο θετικά που έχει ο VLC είναι πως παίζει τα πάντα και παντού. Το πως θα το παίξει είναι άλλο θέμα αλλά θα το παίξει.

 

Ένα σημαντικό πρόβλημα που παρατήρησα στις μέχρι τώρα εκδόσεις είναι η κακή ποιότητα σε interlaced video όπως εγγραφές από τηλεόραση, η ποιότητα είναι φρικτή. Επίσης, τουλάχιστον "out of the box" η ποιότητα του μαύρου είναι κακή (τα δείχνει γκρίζα).

 

Θα δοκιμάσω πάντως και αυτή τη version, τα πράγματα στο χώρο αλλάζουν, μπορεί να έχει πράγματι βελτιωθεί.

 

με προλαβες

τελευταια φορα που χρησιμοποιησα το VLC εκνευριστηκα και τον διεγραψα

ουτε Hardware acceleration ειχε,ουτε καλη εικονα,ουτε καλες ρυθμισεις.

ασε που ειχε ενα αθλιο tearing.

 

σαν τον mpc δεν υπαρχει αλλο Player.

 

 

 

Τόσο καιρό το χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άκου ο χειρότερος!

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

 

το ιδιο λεει και ο παππους με το ford cortina.

σε φορουμ τεχνολογιας εισαι,αν δεν εξελιχθεις και βελτιωθεις σε φαγανε τα σκουληκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CCCP (Μάλλον Ρώσοι το βγάζουν;!). Και όλα ξεκίνησαν γιατί ήταν το μόνο που είχε codecs για το dragonball!

 

Aπλή χρήση σε απλή οθόνη (720p). Έχει default τον MPC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φτιάξει τα χρώματα του θα είναι απλώς ακομα 1 Player...είναι δυνατόν το μαύρο να το βγάζει γκρι...

 

http://www.insomnia.gr/topic/360050-colourspace-conversion-bug-%CF%83%CE%B5-vista-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-7/

 

(δες τα ποστ απο ocSe7en και Tzimmys)

Ένα σημαντικό πρόβλημα που παρατήρησα στις μέχρι τώρα εκδόσεις είναι η κακή ποιότητα σε interlaced video όπως εγγραφές από τηλεόραση, η ποιότητα είναι φρικτή.

Στις ρυθμισεις πας στο Βιντεο και ενεργοποιεις το αυτοματo deinterlace.ΥΓ:Μεταξυ μας, μαπα player ειναι ο VLC, πας να δεις τα "new features" της νεας release και τα μισα ειναι στην ουσια fixes/rewrites του χάλια κωδικα τους, και τα αλλα μισα λειτουργιες που αλλοι ειχαν εδω και χρονια.Ο mpc hc με αγχωνει, δεν ξερω τι renderer να διαλεξω, εχει περιπλοκο right click menu και περιπλοκο μενου ρυθμισεων, δεν εχει ενα simple mode για τις ρυθμισεις. Γι αυτο πηγα XBMC. Απλα πραγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προλαβες

τελευταια φορα που χρησιμοποιησα το VLC εκνευριστηκα και τον διεγραψα

ουτε Hardware acceleration ειχε,ουτε καλη εικονα,ουτε καλες ρυθμισεις.

ασε που ειχε ενα αθλιο tearing.

 

σαν τον mpc δεν υπαρχει αλλο Player.

 

 

 

 

το ιδιο λεει και ο παππους με το ford cortina.

σε φορουμ τεχνολογιας εισαι,αν δεν εξελιχθεις και βελτιωθεις σε φαγανε τα σκουληκια.

να βελτιωθουμε.... ναι!  οχι να παμε στα χειροτερα..!!!

 

ο VLC εχει πολλα ψωμια ακομα να φαει, για να φτασει τον MPC..!!  

 

και για να προσθεσω σε αυτα που ανεφερε ο Δημητρης, ακομα και στην επεξεργασια του ηχου, ειναι καλυτερος ο MPC..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και εγώ τα ίδια κάνω! 

Οσοι εχουν VLC αυτο κανουν πιστευω. 

 

ή μερικες φορες που δεν υπαρχει στο subs4free,  i Google ''name of the movie'' & next to it Greek Subs.

 

Παντως αν δεν υπαρχουν σωστοι υποτιτλοι μπορειτε να χρησιμοποιησετε το SubtitleEdit (προγραμμα) ή απο το VLC πατατε το H και το J για αλλαγη καθυστερησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποτε θέλω υπότιτλο για ταινία (κυρίως αγγλικούς), κοιτάω στο opensubtitles. Αν δεν υπάρχει εκεί, πιθανότατα δεν υπάρχει πουθενά.

Πάντως με τη 2.0.8 εγκατεστημένη, και εμένα μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση, μάλλον θέλει manual upgrade στην 2.1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για σας που λέτε για τον mpc , αν βάλετε ποτέ  τον potplayer , εκεί θα δείτε πραγματικά  πόσο παραμετροποιήσιμος μπορεί να γίνει ένας media player :-) .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...