Προς το περιεχόμενο

αξξιζει αυτη η αλλαγη οθονης?


domigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!εχω εδω και 2 χρονια αυτη την οθονη Link.png Site: link απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλως επειδη η τεχνολογια προχωραει και θα ηθελα κατι καλυτερο μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτην εδω Link.png Site: link ..

(το pc μου ειναι αυτο στην υπογραφη μου)

το ντερμπι εχει ως εξης για να σας γλυτωσω και απο το διαβασμα των specs :P

 

                              LG             SAMSUNG

response time:      2ms                 5ms

brightness:            300                 250

τεχνολογια :           lcd                  led

contrast:            50.000             50.000.000

resolution:      1920x1080          1920x1080

inches:                   23                    24

γωνιες θεασης:      170,160           178,178

                                                    +Energy Star 6.0 Energy

 

 

αξιζει να κανω αυτη την αλλαγη?δεν θελω να διαθεσω παραπανω χρηματα απο 230 και επισης για περισσοτερες ιντσες δεν υπαρχει λογος πιστευω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν εννοεις pls?η dell εχει περισσοτερο χρονο αποκρισης και λιγοτερη αντιθεση οποτε δεν αξιζει...

Το ξερεις και το λες?? Την αναλυση πχ που εχει η Dell την ειδες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IPS PANEL μαλλον εννοει..!!!

 

κοιτα μια απο αυτες..:

 

http://www.skroutz.gr/s/2096733/LG-IPS234V.html  (1080p)

http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html (1080p)

http://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html (1200p)

 

δεν νομιζω να βρεις καλυτερες..!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html

το ειδα εδω οτι εχει λιγοτερη αντιθεση 2.000.000 ενω η sammy εχει 50.000.000...επισης τα ms της dell ειναι 8ms ενω της sammy 5ms..



την αναλυση τωρα την ειδα οπως και επισης οτι ειναι led ips..!!οποτε ειναι καλυτερη :) η αντιθεση δηλαδη δεν παιζει ρολο που ειναι τοσο μεγαλη στην sammy??τωρα επισης παρατηρησα οτι δεν εχει hdmi :(

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εφοσον καταλαβα οτι η αντιθεση δεν παιζει τοσο ρολο και οτι τα ips ειναι τα καλυτερα panels η καλυτερη μου επιλογη ειναι η dell u2412m και ας μην εχει hdmi..στις 27 ιντσες επισης δεν βρηκα κατι καλυτερο απο την dell στα τοσα χρηματα,εκτος και αν εχετε να μου προτεινετε εσεις κατι αλλο..επισης επειδη η dell εχει 8ms αποκριση θα εχω θεμα στα παιχνιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εννοεις pls?η dell εχει περισσοτερο χρονο αποκρισης και λιγοτερη αντιθεση οποτε δεν αξιζει...

δε νομιζω οτι εχει και τοσο νοημα να τα κοιτας αυτα πλεον, το typical contrast της samsung παντως που ισως εχει καποιο νοημα ειναι 3000:1 και της DELL 1000:1

 

Και παλι μην κρινεις απο τα νουμερα, το καλυτερο θα ηταν να τις εχεις διπλα διπλα και να κανεις συγκρισεις. 

 

Απο αυτη που εχεις τωρα μεγαλη βελτιωση θα υπαρχει στις γωνιες θεασης, αν βλεπεις ξαπλωμενος ταινιες σιγουρα θα καταλαβεις διαφορα. Τωρα αν αξιζει να αλλαξεις δεν ξερω το οτι η τεχνολογια προχωραει δεν ειναι λογος να αλλαζουμε ολη την ωρα hardware, ετσι το βλεπω εγω αλλα μαλλον σε τρωει να την αλλαξεις  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι να σου πω την αληθεια με τρωει να την αλλαξω ειδικα εφοσον εμαθα οτι τα tn panels δεν ειναι τοσο καλα και απο lcd εχουμε παει σε led lcd :P γενικα παντως απο οτι βλεπω η διασταση 16:10 δεν προτεινεται τοσο για καποιον που παιζει games και βλεπει ταινιες για αυτο λεω να κοιταξω στην κλασικη αναλυση 1080p :P ξερω σας κουραζω :P οποτε πλεον ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 Link.png Site: link

 

εχουν τα ιδια ακριβως specs απλως η 24αρα εχει 250 φωτεινοτητα και ειναι Hard coating

 

ενω η 27αρα εχει 200 φωτεινοτητα και ειναι Anti-Glare

 

ποια μου προτεινεται?? :P

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο ωριμη σκεψη και εφοσον καταλαβα οτι οι 27 ιντσες δεν ειναι σωστες στα 1080p οπως και δεν ειναι σωστες για την αποσταση που ειναι το monitor του pc απο την θεση που καθομαι και παιζω ή βλεπω ταινιες αποφασισα να παω στις 24 ιντσες 1920χ1200(οπως μου προτεινατε κιολας) :) που πιστευω ειναι και οι πιο λογικες ;) πλεον ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3 http://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=3048940%2C360622%2C3048941

 

και οι 3 ειναι 24αρες led με ips και φωτεινοτητα 300 και τυπικη αντιθεση 1000:1 (αναλυση εννοειται 1920x1200)!!!

στο μονο που διαφερουν ειναι οτι οι lg εχουν 5ms χρονο αποκρισης εναντι των 8ms της dell και δυναμικη αντιθεση 5.000.000 εναντι των 2.000.000 που εχει οι dell!!επισης η LG 24EB23PY εχει και display port με οτι αυτο συνεπαγεται..

 

για αυτο τον λογο να φανταστω οτι ειναι καλυτερες οι lg??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω για 24αρα εφοσον τωρα εχω 23αρα..ελπιζω να μην εχω θεμα με τα games και τις ταινιες λογω 16:10..αυτες που ποσταρα ειναι οτι καλυτερο σε αυτη την τιμη οποτε διαλεγω οποια θελω ε?αν και λογικα θα παρω lg(και συγκεκριμενα αυτη Link.png Site: link μιας και ειναι και πιο καινουργια)

εφοσον υπερτερουν σε χρονο αποικρισης και σε δυναμικη αντιθεση!!! τα αλλα specs ειναι ιδια με την dell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...