Προς το περιεχόμενο

αξξιζει αυτη η αλλαγη οθονης?


domigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την τσέκαρα κι αυτήν και ήταν επιλαχούσα, αλλά ξες γιατί δεν θα την πάρω;

 

Μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά δεν μου αρέσει η βάση (εννοώ ότι δεν μου αρέσει να την βλέπω!) + ότι ανεβάζει την οθόνη αρκετά εκατοστά πιο πάνω από το σωστό οπτικό μου πεδίο και τον τρόπο που αράζω στο γραφείο μου.

 

Έτσι, τα μάτια μου θα ήταν αναγκασμένα να κοιτούν την οθόνη προς τα πάνω, κάτι που δεν ενδείκνυται για τόσες πολλές ώρες! Λόγω εργασίας και τρόπου διασκέδασης κάθομαι στο γραφείο πάνω από 10 ώρες καθημερινά.

 

Να φανταστείς, μπήκα στην διαδικασία να ερευνήσω αν υπάρχει εναλλακτική βάση και δεν βρήκα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μην ξανά-ασχοληθείς. 2 ελαττωματικές οθόνες είναι ήδη αρκετές.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά όπως σε κόβω, αν ξανά-ασχοληθείς, θα σου πασάρουν και τρίτη, και μετά τέταρτη, και μετά πέμπτη ελαττωματική.

Θα είναι κρίμα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι οτι μου τις πασσαρουν το θεμα ειναι οτι μου τυχαινουν αν και απο οτι εχω καταλαβει ειναι δυσκολο να βρεις ips χωρις bleeding...επισης δεν εχω δει καποια αλλη που να εχει τα specs που θελω στο συγκεκριμενο μαγαζι αλλα και γενικα...δηλαδη 1080p(16:9),24 ιντσες,γυρω στα 5ms response time και με led ips panel..


αλλες 2 πολυ καλες προτασεις ειναι αυτες οι 2 dell και philips στο μονο που χανουν(στα χαρτια) απο την lg που εχω ειναι οτι ειναι 23αρες και ειναι στα 7ms...δυναμικη αντιθεση ομως εχουν περισσοτερη αν και δεν παιζει τοσο ρολο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «και γενικά», άστο, διότι δεν το έψαξες και υπάρχουν δεκάδες οθόνες με τα ίδια σπεκς σε άλλα μαγαζιά. Ίσως να φταίει και το μαγαζί…!

Το ips, συνεχίζεις να το παρουσιάζεις ως πλεονέκτημα χωρίς να υπάρχει αντίκρισμα.

Απ τη στιγμή που έχεις προσωπική εμπειρία, και έφαγες 2 συνεχόμενες φόλες, θα έπρεπε να το αναφέρεις ως «ελάττωμα» και όχι ως «προτέρημα».

 

Αν θέλεις, και αν μου επιτρέπεις, θα σου πρότεινα να ξανά-επικοινωνήσεις με την LG ή με το μαγαζί και να γυρίσεις πίσω και αυτή την οθόνη. Αυτή τη φορά να πας για κάτι άλλο, χωρίς ips. Κάντο απλά για το γαμώτο, διότι οι καραγκιόζηδες σου έδωσαν χειρότερη οθόνη από ότι πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omga χειροτερη απο τη προηγουμενη δεν ειναι η οθονη!!ειναι ακιβως ιδια!!το αν το εψαξα η οχι και σε αλλα μαγαζια κατσε διαβασε απο την αρχη το thread για να καταλαβεις...επισης οσα reviews και να διαβασεις λενε ολα αυτο το πραγμα ips>pva>mva>tn!!!ναι οι ips εχουν θεμα με το bleeding αλλα δεν ειναι τοσο σοβαρο γιατι πιο πανω σου εξησα τον λογο(το καταλαβαινεις μονο σε μαυρο φοντο και μονο αν εισαι γνωστης του θεματος bleeding)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση που εκανα ειναι απολυτως λογικη γιατι εφοσον θελω να πηγαινω σε ips panel μπορει να μου τυχουν και αλλα ιδια και δεν ξερω και εγω ποσες φορες θα με δουν αυτοι στο μαγαζι οπως δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να τα γυρναω ολα πισω γιατι πολυ απλα θα μου πουν ρε φιλε ολες οι ips εχουν λιγο bleeding..για αυτο ρωταω εσεις τι θα κανατε στην θεση μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να πηγαίνεις πίσω τη φόλα μέχρι να σου δώσουν φυσιολογικό προϊόν. Αν έχεις υποψίες ότι είναι όλα μάπα (και καλά κάνεις), πάρε κάτι άλλο.

 

Από εκεί και πέρα, αν σου αρνούνται αντικατάσταση από το μαγαζί, μπορείς να κάνεις το αυτονόητο, να υποβάλεις αγωγή, ή αν είσαι λίγο πιο εξτρίμ, να κάνεις bleeding τη μάπα αυτού που σου πασάρει τη φόλα. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατι μου λεει οτι τελικα ειναι ips glow γιατι αν κοιταξω απο διαφορετικες γωνιες εξαφανιζεται ή ελαττωνεται...

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα τοποθετησα την οθονη αρκετα μακρια απο εκει που καθομουν και παρατηρησα οτι ακομα υπαρχει το bleeding οχι τοσο εντονα ομως..σκεφτηκα αν το κυνηγησω απο δευτερα να στραφω σε αυτες τις 2 αν και ειναι 23 ιντσες u2312m s2340l  ...  η μια ειναι ultrasharp και εχει βγει γενικα πολυ καλη οθονη αλλα πιστευω ειναι μειον που δεν εχει hdmi(αν και δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα βαζοντας ανταπτορα που να βγαζει σε hdmi απο το απευθειας hdmi) εχει μεγαλυτερη φωτεινοτητα αλλα χανει σε δυναμικη αντιθεση και σε response time..και απο την αλλη η s2340l ειναι πιο καινουργια με hdmi χαμηλοτερη φωτεινοτητα αλλα υπερτερι σε δυναιμικη αντιθεση(που δεν εχει τοσο σημασια) και ειναι 1ms γρηγοροτερη..απο την αλλη ομως σκεφτομαι οτι ολα τα πανελ ειναι της lg...τι μου προτεινετε να κανω??να κατσω με αυτη που ειμαι ή να δω μια απο αυτες τις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη περνανε οι μερες και δεν ξερω τι ακριβως να κανω μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου?να κρατησω αυτο το monitor?? να το στειλω παλι πισω και να παρω παλι αλλο αλλα το ιδιο μοντελο?να το κρατησω γιατι ολα τα ips βγαζουν τετοια θεματα και δυσκολα θα μου τυχει τελειο?να παω σε αλλο μοντελo? ειδα οτι το μονο που αξιζει σε τοσα χρηματα ειναι το u2312m που σε καποια specs στα χαρτια χανει σε σχεση με αυτο που εχω( 1ιντσα μικροτερη,ειναι e-ips και εχει μεγαλυερο response time) και ασε που μπορει να εχει και αυτο bleed...μηπως το bleed που εχω ειναι φυσιολογικο και να τραβουσα ενα πιο καλο video για να σας δειξω μηπως βγαζατε καποιο καλυτερο συμπερασμα?

 

εχω τρελαθει με το ολο θεμα.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο δύσκολο να σου τύχει.Η Dell είναι καλύτερη συνολικά,μη κοιτάς τα spec.Τόσο πολύ bleeding/glow σου τύχε; Επειδή είναι και κάπως υποκειμενικά αυτά (εκτός και αν έχει υπερβολικό) είναι δύσκολο να σου πει κάποιος "τι να κάνεις".Εσύ πρέπει να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον και για την αμεση απαντηση :D οντως το θεμα ειναυ υποκειμενικο και για την ακριβεια ειναι και ψυχολογικο :P ισως να το εχω μεγενθυνει περισσοτερο απο οτι ειναι και ισως για αυτο να το βλεπω και τοσο εντονα..απλως πρωτη φορα μου τυχαινει τετοια περιπτωση και δεν ξερω τι να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη περνανε οι μερες και δεν ξερω τι ακριβως να κανω μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου?να κρατησω αυτο το monitor?? να το στειλω παλι πισω και να παρω παλι αλλο αλλα το ιδιο μοντελο?να το κρατησω γιατι ολα τα ips βγαζουν τετοια θεματα και δυσκολα θα μου τυχει τελειο?να παω σε αλλο μοντελo? ειδα οτι το μονο που αξιζει σε τοσα χρηματα ειναι το u2312m που σε καποια specs στα χαρτια χανει σε σχεση με αυτο που εχω( 1ιντσα μικροτερη,ειναι e-ips και εχει μεγαλυερο response time) και ασε που μπορει να εχει και αυτο bleed...μηπως το bleed που εχω ειναι φυσιολογικο και να τραβουσα ενα πιο καλο video για να σας δειξω μηπως βγαζατε καποιο καλυτερο συμπερασμα?

 

εχω τρελαθει με το ολο θεμα.. :(

 

 

Ολα τα monitors αυτης της κατηγοριας εχουν Backlight Bleeding, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο. Το να το αλλαξεις με αλλο ιδιο (αν στο αλλαξουν) δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου βγει σε καλο, ειναι καθαρα θεμα τυχης. 

Εγω στη θεση σου θα επερα το Dell u2312m, ειναι πολυ ανωτερο monitor. Καταρχην σε inches ειναι τα ιδια, 23.6 inches ειναι και τα δυο. Στα 1920x1080 (16 προς 9 δηλαδη) οι "24αρες" οθονες ειναι ιδιες με τις "23αρες". Ενω σε 1920x1200 (16 προς 10) οι 24αρες ειναι 24.0 inches. Σαν ποιοτητα panel το Dell ειναι καλυτερο. Επισης το monitor αυτο δεν εχει σημαντικα προβληματα με Backlight Bleeding σε σχεση με αλλα. Τα response time που βλεπεις δεν ειναι πραγματικα, ειναι Grey to Grey response time, αγνοησετα. O πραγματικος χρονος αποκρισης και τον δυο οθονων ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο 8ms.

Αν σε ενδιαφερει το response time φανταζομαι οτι ασχολεισαι με gaming? Αν το θελεις για gaming το monitor θα σου προτεινα να μεινεις μακρια απο IPS (προς το παρον τουλαχιστον), και θα σου προτεινω καποιο αλλο. Αν δεν σε ενδιαφερει και πολυ το gaming, το u2312m ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Παλιοτερα ειχα το u2412m και ειμουν πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...