Προς το περιεχόμενο

αξξιζει αυτη η αλλαγη οθονης?


domigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακολουθει video σχετικα με το bleeding/glow της οθονης μου ακομα πιο αναλυτικο απο τα προηγουμενα!!! θα παρακαλουσα οσοι μπορουν να το δουν και να μου πουν την γνωμη τους..για τον λογο οτι ειναι τραβηγμενο με καμερα ισως σε καποια σημεια φαινεται λιγο πιο εντονο απο οτι πραγματικα ειναι ισως ομως δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος..το video ειναι τραβηγμενο σε 1080p mp4 με galaxy s4..οι ρυθμισεις της οθονης ειναι οι εξης:75% φωτεινοτητα,75% αντιθεση,black level low και 5/10 sharpness..συνδεεται με hdmi και η μορφη pixel ειναι ycbcr 4:4:4

 

https://www.dropbox.com/s/myj6tojhmjxt6hi/20131014_185003.mp4

 

@cowboy το οτι ειναι ονομαστικα τα ms το ξερω αλλα το θεμα ειναι οτι και ας μην ειναι αυτα που λενε παντα οταν συγκρινουμε κατι συγκρινουμε τις τιμες των προιδιαγραφων ;) ναι ασχολουμε με gaming και ταινιες αλλα απο οτι διαβαζω δεν υπαρχουν θεματα οταν τα (ονομαστικα) ms ειναι απο 8 και κατω...τα panels ειναι τα ιδια πραγματα εφοσον τα φτιαχνει η lg απλως το ενα ειναι matte με 300 φωτεινοτητα και το αλλο glossy με 250 φωτεινοτητα και εχουν διαφορετικο color gammut...επισης κατι πολυ σημαντικο πιστευω οτι της dell ειναι e-ips ενω της lg ah-ips που ειναι πιο καινουργια τεχνολογια σε ιντσες ειναι 23 vs 23,8 της lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα...Εγώ το βλέπω αρκετό εώς πολύ.Άμα παίξεις με τις ρυθμίσεις δε βλέπεις κάποια βελτίωση;Έχεις δικαίωμα για αλλαγή μέχρι να... τύχεις αυτό που θα σε ικανοποιήσει.

 

Έτσι θα τη δουλεύεις την οθόνη από πλευράς φωτισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και τι εχω γραψει στον @cowboy σχετικα με την u2312 που την σκεφτομαι... εχω δοκιμασει να παιξω με τις ρυθμισεις αλλα δεν ειδα καποια διαφορα...απο πλευρας φωτεινοτητας?ναι στο 75 την εχω πιστευω ειναι normal...την ειχα ομως και στο 50 για μια μερα και στο 70 και στο 60 και στο 100 αλλα το φαινομενο ηταν το ιδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ Dell matte.Μη κοιτάς τις αποκρίσεις τουλάχιστον σε monitor του είδους είναι όπως σου τα πε ο cowboy...είναι ονομαστικά και ο καθένας βάζει μια δική του τιμή.Πες και για ποιά LG ακριβώς μιλάμε γιατί έχει διάφορα το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την lg 24ea53vq..ναι αλλα εγω σκεφτομαι περισσοτερο οτι εχει e-ips panel ενω η lg εχει ah-ips...και δεν ξερω αν το matte πχ βοηθαει στο να μην υπαρχει bleeding ή εχει καλυτερη εικονα απο glossy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βοηθάει το matte σε αυτό όχι.Η Dell 2312 έχει και καλύτερο ppi και επειδή είναι μικρότερη θεωρητικά έχει και λιγότερες πιθανότητες για bleeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και οσο για το e-ips vs ah-ips? οντως τα ppi της dell ειναι 96 και της lg 92 αλλα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα...

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εχω τρελαθει με το ολο θεμα.. :(

Ρε φίλε, δώστην πίσω και πάρε μια χωρίς ips, να τελειώνεις. Αφού το σκατό-ips βγάζει προβλήματα, γιατί κάθεσαι και βασανίζεσαι;

 

 

ΥΓ:Μόλις είδα και το βιντεακι σου.

Τις ταινίες θα τις βλέπεις το βράδυ με όλη αυτή την ασπρίλα στα αριστερά; Μην προσπαθείς να πείσεις το εαυτό σου ότι είναι εντάξει.Προσπάθησε να την γυρίσεις και να πάρεις άλλη (χωρίς ips).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bleeding ειναι φιλε μου. Ειχα μια LG IPS παλια που Bleedαρε σαν τρελη. Τελικα την εστηλα πισω και η αλλη που μου στειλανε ηταν ακομη χειροτερη. Στην τελικη αγορασα την Dell 2412m. Και αυτη ειχε Bleedαρισμα, τους πηρα τηλεφωνο και μου την αντικαταστησανε αμεσως με καινουρια. Ευτυχως αυτη ειναι αψογη. Οποτε απο οτι καταλαβες ειναι θεμα τυχης το Bleeding...

 

 Παντως εγω που ειχα χρονια TN πανελ και προσφατα αλλαξα σε IPS ( μετα βεβαια απο τον γοργοθα που τραβηξα μεχρι να βρω IPS χωρις Bleed) δεν ξαναγυριζω σε TN πανελ για κανενα λογο. Εχει ενας φιλος μου TN και οταν καθομαι στο PC του αηδιαζω.

 

 Προσπαθησε να την αντικαταστησεις απο την εγγυηση. Μετα αν κανει παλι τα ιδια βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο θα τους παρω  τηλεφωνο και θα τους πω οτι και η καινουργια μου κανει παλι τα ιδια..ελπιζω τωρα επειδη ειναι και η δευτερη να μην μου την παρουν παλι να την ελεγξουν ετσι ωστε να κερδισω χρονο..θα παω σε u2312hm και ελπιζω εκει να ειμαι πιο τυχερος..panel δεν αλλαζω για κανενα λογο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, δώστην πίσω και πάρε μια χωρίς ips, να τελειώνεις. Αφού το σκατό-ips βγάζει προβλήματα, γιατί κάθεσαι και βασανίζεσαι;

 

 

ΥΓ:Μόλις είδα και το βιντεακι σου.

Τις ταινίες θα τις βλέπεις το βράδυ με όλη αυτή την ασπρίλα στα αριστερά; Μην προσπαθείς να πείσεις το εαυτό σου ότι είναι εντάξει.Προσπάθησε να την γυρίσεις και να πάρεις άλλη (χωρίς ips).

και τι να παρει ρε ανθρωπε?TN?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...