Προς το περιεχόμενο

Samsung: Κλείδωμα SIM στις νεότερες συσκευές της


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung φαίνεται πως θέλει να βάλει τέλος στις εισαγωγές κινητών τηλεφώνων της, κλειδώνοντας τις SIM στις νεότερες συσκευές της, μόνο όμως κατά την αρχική ενεργοποίηση.Μετά από αναφορές των ιστοσελίδων All About Samsung και Android Authority, η εταιρεία έδωσε δελτίο τύπου που επιβεβαιώνει τις αρχικές φήμες, χωρίς όμως τα πράγματα να είναι τόσο τραγικά όσο ακούγονται. Συγκεκριμένα, τα μοντέλα Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy S4 Mini, Galaxy Note 2 και Galaxy Note 3 τα οποία κατασκευάστηκαν μετά τα τέλη Ιουλίου του 2013 και έχουν το αντίστοιχο αυτοκόλλητο γνωστοποίησης στο πακέτο τους, είναι κλειδωμένα και πρέπει να ενεργοποιηθούν από την αντίστοιχη SIM της χώρας κυκλοφορίας τους, ενώ μόλις γίνει η αρχική ενεργοποίηση γίνεται αυτόματη άρση του κλειδώματος.

 

Η εν λόγω απόφαση επηρεάζει μόνο συσκευές που κυκλοφορούν για την Ευρωπαϊκή αγορά, ενώ για όσους ενδιαφέρονται για τις υπηρεσίες περιαγωγής, η εταιρεία γνωστοποίησε πως θα μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν με την τρέχουσα κάρτα SIM τους στις παρακάτω χώρες:

 

Σε χώρες εντός του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ): Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελβετία, Ελλάδα, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Κύπρος, Τσεχία, Λετονία, Λιθουανία, Λιχτενστάιν, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Νορβηγία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Φιλανδία

 

Σε χώρες εκτός ΕΕ/ΕΟΧ: Αλβανία, Ανδόρα, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Λευκορωσία, Μαυροβούνιο, Μολδαβία, Μονακό, ΠΓΔΜ, Πόλη του Βατικανού, Σαν Μαρίνο, Σερβία

 

Για όσους δεν έχουν ήδη ενεργοποιήσει τις συσκευές τους (με το ειδικό σήμα), θα πρέπει να το κάνουν σε κάποιον εγκεκριμένο αντιπρόσωπο. Αναμένουμε να δούμε αν οι εν λόγω περιορισμοί παραμείνουν μόνο εντός ΕΕ (όπου και είναι ακριβότερες οι συσκευές) ή αν θα γίνει σε παγκόσμιο επίπεδο.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανε, φαίνεται, παράπονα η Samsung Ελλάς για τις τιμές των συσκευών που παρά-εισάγονται από άλλες χώρες με χαμηλές τιμές...

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο τους που έγραψαν FYROM και οχι Μακεδονία.

 

Και εγώ γι αυτό χάρηκα από την όλη είδηση. Βρέθηκε η εταιρεία που δεν τους αναφέρει ως Macedonia :D

 

Ontopic δεν νομίζω να μας δημιουργήσει πολλά προβλήματα, τα skroutz stores θα κάνουν την δουλεία τους :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι , αλαλ εγκο ντε καταλαμπνο το λογκο που το κανει ατο 

 

σοβαρα? 

παρτε λιγο κοντοπιδη ακομα 

http://www.youtube.com/watch?v=GYbsTHbZ_9U

 

 

πραγματικα , οσο και να προσπαθισω να σκεφτω εναν σοβαρο λογο για να το κανουν αυτο , το μονο που καταφερνω ειναι να καιω κυταρα . Παρακαλω ενα γατονι να κανει τεκμιριωση .

(παροτι οντως , δεν ειναι κατι που θα επιρεασει την πλειωψηφια του κοσμου) 

 

την τελευταια φορα που κοιταξα ομως , μπορουσα να φερω και χεσμενο βρακι απτην ουρουγουαι , χωρις να μου πει κανεις τιποτα  . Θεωρω πολυ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΣ , τις εταιριες που με τα κουμαντα τους , επιδη εχουν αποκτησει ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ αγοραστικη δυναμη , προσπαθουν να αλλαξουν τα αυτονοητα .

 

Κριμας 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ρισκάρει κάποιος να φέρει samsung εκτός Ευρώπης. .. το μονο ουσιαστικό κέρδος του θα ηταν γύρω στο 20€ και θα έχανε την "ευρωπαϊκή" εγγύηση... όποτε δεν νομίζω να μας αφορά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θελω να αγορασω αυτες τις μερες samsung note 2 απο σκρουτζ και λογικα θα ειναι απο αλλη χωρα μιας και ειναι χαμηλη η τιμη του,δε θα μπορω να βαλω τη καρτα sim μου μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινει οτι με αυτα τα κλειδωματα που κανει ΧΑΝΕΙ ΚΟΣΜΟ.....

 

Τι να πω κατα τη γνωμη μου αυτη η κινηση ειναι ενα ΜΕΙΟΝ της.

μπα απλός αυτή η συμπεριφορά λέγετε "καβάλησα το καλάμι" και την ειδα ανώτερη όλον και μοναδική.....

το ίδιο σκεφτόταν παλιά η HTC όταν σκαρφάλωσε μέσα στα δύο χρόνια στην κορυφή........ μετά έπεφτε αρκετή ώρα και η προσεδάφιση πόνεσε αρκετά......... οκ τώρα προσπαθεί να διορθώσει της βλακείες της

 

 

 

 

 

μα δεν ψαρώνουμε......... απλός αυτό είναι μια παραπάνω διαδικασία για τον χρήστη και δεν είναι apple και δεν είναι μοναδική στο android και πίσω από γωνία περιμένει επόμενος ανταγωνιστής και περιμενει  να κάνει μια βλακεία ο πρώτος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θελω να αγορασω αυτες τις μερες samsung note 2 απο σκρουτζ και λογικα θα ειναι απο αλλη χωρα μιας και ειναι χαμηλη η τιμη του,δε θα μπορω να βαλω τη καρτα sim μου μεσα?

Αν καταλαβα σωστα αν ψωνισεις εντος Ε.Ε δεν εχεις προβλημα.

Τα σκρουτζομαγαζα απο ευρωπη φερνουν απ οσο ξερω.

Αν εχω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Samsung ανέκαθεν ξεκλείδωναν για πλάκα, κυρίως όχι (μόνο) επειδή οι crackers ήταν όλοι τόσο γατόνια, αλλά επειδή η ίδια η εταιρία το ήθελε.  ο νοών νοείτω. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...