Προς το περιεχόμενο

απολύτως δωρεάν επαγγελματικές κάρτες


tilegamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

διαβασα τον οδηγο του  takjar στην σελιδα 12 αλλα εχω τα εξης προβληματα :

χρησιμοποιησα το bussiness card MX

οταν επελεγα το cmyk γινεται ολη η καρτα ασπρη και τα χρωματα αλλαζουν χανονται και τα γραφικα σχεδον..γινεται αρνητικα τα χρωματα μαλλον...ετσι πρεπει να γινεται? επισησ την αποθηκευσα σε jpeg και οι αναλογιεσ ειναι τωρα 2102χ1394 οπωσ την βλεπω στο xnview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τον οδηγο του  takjar στην σελιδα 12 αλλα εχω τα εξης προβληματα :

χρησιμοποιησα το bussiness card MX

οταν επελεγα το cmyk γινεται ολη η καρτα ασπρη και τα χρωματα αλλαζουν χανονται και τα γραφικα σχεδον..γινεται αρνητικα τα χρωματα μαλλον...ετσι πρεπει να γινεται? επισησ την αποθηκευσα σε jpeg και οι αναλογιεσ ειναι τωρα 2102χ1394 οπωσ την βλεπω στο xnview

κανε μετατροπη κανονικα επρεπε να το φτιαξεις σε CMYK απτην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τον οδηγο του  takjar στην σελιδα 12 αλλα εχω τα εξης προβληματα :

χρησιμοποιησα το bussiness card MX

οταν επελεγα το cmyk γινεται ολη η καρτα ασπρη και τα χρωματα αλλαζουν χανονται και τα γραφικα σχεδον..γινεται αρνητικα τα χρωματα μαλλον...ετσι πρεπει να γινεται? επισησ την αποθηκευσα σε jpeg και οι αναλογιεσ ειναι τωρα 2102χ1394 οπωσ την βλεπω στο xnview

 

 

κανε μετατροπη κανονικα επρεπε να το φτιαξεις σε CMYK απτην αρχη

και σε εμένα το ίδιο έκανε και το έστειλα τελικά σε RGB ήρθαν απλά τα χρώματα λίγο αλλιώς αλλα όχι τεράστια διαφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ τον TS. Μέχρι και σήμερα που έλεγξα ισχύει η προσφορά.

 

Όπως επίσης ευχαριστώ την Κατερίνα η οποία είναι πάρα πολύ βοηθητική :)

Όποιος θέλει ας μπει στο Chat να την ρωτήσει κάτι και μετά να την βαθμολογήσει ανάλογα, από ότι κατάλαβα την βοηθάει πολύ.

 

Τώρα κάποιες οδηγίες για το BusinessCardsMX:

  1. Όταν φτιάχνεις μία κάρτα επιλέγεις (για ευκολία) τον design wizard, διότι σου βγάζει και επιλογή αναλογίας
  2. Επιλέγεται template της επιλογής σας (μπορείτε να αλλάξετε τα πάντα)
  3. έπειτα επιλέγεται το Standard 85x55 (single)
  4. Στα εργαλεία δεξιά, επιλέγεται την καρτέλα Settings, έπειτα Project Settings και τέλος πάτε στην επιλογή Show Bleeds,

    την επιλέγεται και αυξάνεται το Bleed κατά 2 για να ανέβει το size σε 89 x 59 

    2 φωτογραφίες από το περιβάλλον και για να γίνουν πιο σαφείς οι οδηγίες. Σημαντική σημείωση όταν κάνετε extract την φωτογραφία δεν θα φαίνονται τα bleeds.

     

    BCmx.png

     

 

Κατά την εκτύπωση μετά δε θα κοπούν κατά 4mm οι διαστάσεις της κάρτας ώστε να επανέλθει στα 85x55 που είναι και το πρότυπο της εκτύπωσης; στο gimp η τελική κάρτα έχει μέγεθος εκτύπωσης 88.98 x 59.01.

 

Άκυρο... πρόκειται για bug του BusinessCardsMX v4.91... η εξαγωγή jpg με τα bleeds δεν δουλεύε σωστά, εκτύπωνε file με τις διαστάσεις των Bleeds... :wacko:

 

Επίσης κατά τη μετατροπή CMYK εβγαζε σφάλμα:

Access violation at address 6E6861B4 in module 'lcms2.dll'. Read of address 00000008.

 

Τελικά όλα ok

 

Επεξ/σία από pantote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία (σε δώδεκα μέρες), και είναι τέλειες :-D (υπάρχει μόνο ένα ασήμαντο λαθάκι στο οποίο έφταιξα εγώ και το bug του BusinessCardsMX).

 

Ευχαριστώ πολύ το αγαπητό μέλος @tilegamos για τη δημιουργία του παρόντος θέματος, και κάθε συμφορουμήτη για οποιαδήποτε βοήθεια, τέλος ευχαριστώ και την ομάδα της print24*!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο σκληρότητα χαρτιού τι λεει?
και κατι ακομα,ειναι γυαλιστερό η ματ με επενδυση ψιλού νάιλον η χωρις?

 

(Ενταξει μην με πειτε άπληστο απλα επειδη ειναι καθ'οδον και εχω δωσει παραγγελια ταυτοχρονα σε ενα τυπογραφείο της περιοχης μου λεω αν αξιζει τον κοπο το print24 να τις ακυρωσω απο το τυπογραφειο και να τις δωσω να τις κανουν στο print24 απο τωρα χωρις να περιμενω δειγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλασσικό των visit cards είναι, 350 γραμμαρια βελβετ*.

Βελβετ=ματ, αλλά οταν ειναι ψηφιακή εκτύπωση επειδή το φύλλο περνάει από ισχυρό τύμπανο-φούρνο πριν το ξεράσει και το μελάνι κυριολεκτικά ψήνεται πάνω στο χαρτί, (δηλ. δεν απορροφάται και στεγνωνει απλά όπως στην κλασσική offsset εκτυπωση), έχει μια έξτρα/σχετική γυαλάδα συγκριτικά.

Τωρα βέβαια, δεν έχω πεισθεί ότι όλες οι εκτυπωσεις της προσφοράς τους είναι αποκλειστικά ψηφιακή, για μικρές ποσότητες λογικά είναι, αλλά μπορεί να παίζει και μοντάζ δίπλα από offset δουλειές αν τους βολεύει, οπότε δεν θα το έδενα και κόμπο πόσο πραγματικά ματ ή λίγο πιο γυαλιστερό μπορεί να σου έρθει το βελβετ.

Και σαφως χωρίς πλαστικοποίηση (το νάιλον που λες) η δωρεαν προσφορά, είπαμε ντε =p

 

*edit: και λέω ανοησίες, γυαλιστερό χαρτί λέει οπότε illustration (ή το αλλάξανε τώρα? βελβετ θυμόμουν, γεράματα =p).Αλλά τα υπολοιπα προς εγκυκλοπαιδική επιμόρφωση πλέον, ισχύουν 101% :P

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα σε αναμονη την παραγγελια στο κοντινό τυπογραφειο γιατι απο οτι ειδα στο track id το δεματακι βρίσκετε Βουλγαρια (και εχει γυρισει κανα 2-3-4 χωρες) οποτε μαλλον δεν θα αργησω τελικα να δω την δουλεια τους...Εκτος και αν μετα την Βουλγαρια αλλαζει ακομα κανα 2-3 χωρες και ερθει μεσω Τουρκιας :P Τι να πω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...