Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση pc


nikos_xan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω αναβαθμιση ενα παλιο pc που εχω,χαρακτηριστικα:
 
cpu:pentium 4 3 ghz
nvidia geforce 8800 gt
memory ddr2
motherboard ASUSTEK computer inc P5LD2,INTEL i945P 
το τροφοδοτικο ειναι ενα enermax triathlor 450w
 
εαν χρειαζεται κατι ακομα μου λετε
 
Οπως καταλαβαινετε ειναι παλιο το pc περιπου περιπου 10 χρονων δεν ξερω καν αν μπορω να το κανω και αν αξιζει
την αναβαθμιση θελω να την κανω για να παιζω σχετικα απλα παιχνιδι οχι βαρια δηλαδη(προ,manager και λοιπα) γιατι με αυτο που εχω ουτε αυτα παιζει πλεον

 

Επειδη γενικως εχω μετριες γνωσεις απο υπολογιστες απο οσο γνωριζω για την επιλογη του επεξεργαστη παιζει ρολο
η motherboard?εχω βρει καποιους επεξεργαστες επιπεδου  
 
Intel CPU Pentium G3420(1150,3.2GHz/3Mb) και
 
Intel CPU Pentium G2140(1155,3.3GHz/3Mb)
 
δεν γνωριζω αν ειναι καλοι η οχι αλλα απο οσο καταλαβαινω για την δουλεια που τον θελω και για τα λεφτα που διαθετω 
πρεπει να ειναι καλοι(η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα να κοστιζει το πολυ 80 ευρω) να μην τα πολυλογω μπορει καποιος να προτινει
καποιο επεξεργαστη και αναλογη Motherboard που να ειναι συμβατη δλδ πανω κατω σε αυτα τα λεφτα?
για καρτα γραφικων αν θελετε το συζηταμε αργοτερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η μητρικη σου ειναι αυτη τοτε ειδαι τυχερος γιατι εδω μπορεις να δεις ποιους επεξεργαστες υποστηριζει και με ποιο bios.δες ομως εαν ειναι αυτη η μητρικη σου.

για να δεις ποιο bios εχεις κατεβασε cpuz και πηγαινε στην καρτελα mainboard.βασικα βγαλε ενα screenshot και με καρτελα του cpu και την καρτελα mainboard και αυτη της μνημες για να δουμε ακριβως τι εχεις.

απο τροφοδοτικο εισαι καλα.απο καρτα γραφικων εισαι καλα.εξαρταται βεβαια και την αναλυση της οθονης σου που τα παιζεις.

κατεβασε το hd sentinel κιολας και δειξε μας λιγο ενα screenshot να δουμε σε τι κατασταση ειναι ο δισκος.

και ολα αυτα στα λεω γιατι εαν πανε ολα καλα,με την προσθηκη μνημης λογικα και ενος core2duo θα εισαι πολυ καλα γιαυτα που το θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι ελπιζω να τα εκανα καλα



και για cpu



οσον αφορα την καρτα γραφικων να πω την αληθεια ψιλοκολλουσαν τα παιχνιδια που επαιζα και λεω μηπως ειναι λογω καρτα γραφικων ισως να ειναι και λογω cpu ή μνημης οποτε καλυτερα να προσθεσω μνημη παρα να βαλω μια καλυτερη καρτα γραφικων?



.

post-276498-0-29472600-1380661382_thumb.png

post-276498-0-88433700-1380661392_thumb.png

post-276498-0-21659100-1380661485_thumb.png

post-276498-0-95035300-1380662418_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δισκο εισαι καλα.ωραια ως εδω.

απο μνημες εχεις ενα στικακι 2 gb.ομως επειδη ειναι dual channel απο οτι βλεπω,μπας και εχεις και δευτερο στικακι?μηπως εχεις 4gb Μνημης?εαν ναι και απο εκει εισαι πολυ καλα.ασχετος που ειναι στα 533mhz,δεν πειραζει.αλλα διευκρινισε το μας αυτο.

απο bios στην μητρικη τωρα....δεν εισαι καλα.θα χρειαστεις bios update οποτε κατεβασε το τελευταιο bios και περνα το στην μητρικη σου απο το λινκ που σου εβαλα πιο πανω.η μητρικη ειναι αυτη που ειπαμε.εκτος και εαν εχει διαφορα revisions.ψαξε το λιγο καλυτεα αυτο.

ο επεξεργαστης σου ειναι αδυναμος.δεν υπαρχει περιπτωση να μπορει να σπρωξει μια 8800gt σωστα.

με εναν μεταχειρισμενο core2duo εστω και τον μικροτερο εναν 6300 θα ειναι σαν να εχεις παρει αλλο pc.

λογικα αυτη ειναι η μητρικη σου που σου δειχνω εδω.απο εκει θα κατεβασεις να περασεις το bios.ανοιξε λιγο το πλαινο του καπακιου και δες αναμεσα στον επεξεργαστη και τις μνημες,πρεπει να λεει πιο μοντελο ειναι.



ωπα βλακεια ειπα για την μνημη.λογικα εχεις 2Χ1gb συνολο 2gb μνημες.σε περνει να προσθεσεις και αλλες και να πας στα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα εκανα να σαι καλα εχω 3 slot τα 2 απο 512 και το αλλο 1024mb το μοντελο ειναι αυτο που ειπαμε P5LD2



για το επεξεργαστη που μου ειπες δεν υπαρχει πλεον στην αγορα μονο μεταχειρισμενο τον βρισκω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανες το bios update?ολα καλα?

επεξεργαστη ναι μονο μεταχειρισμενο.μαλιστα υπαρχει ενας σε αγγελια αυτη την στιγμη.ενα 20ρικο ειναι καλα απο την στιγμη που δεν διευκρινιζει κιολας εαν εχει ψυχτρα(μην ανησυχεις,κανει η δικη σου).βεβαια με λιγα παραπανω βρισκεις καλυτερο.

μνημες τωρα...τι λειτουργικο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι το εκανα ολα καλα

καλυτερος απο τον Core 2 Extreme X6800 2.93GHz

δεν βλεπω να υπαρχει συμφωνα με την σελιδα που μου εδωσες αν εχω καταλαβει καλα σωστα?

εχω τα windows 7 ισως ειναι λιγο βαρια για το μηχανημα μου αλλα δεν εχω και μεγαλο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 7αρια εχεις τα 32 bit η τα 64 bit?στο λεω αυτο γιατι τα 32 βλεπουν μεχρι 3.2 μνημη ενω τα 64αρια ειναι οκ με την μνημη.αυτο σε περιπτωση που βαλεις και αλλη μνημη.

οχι,ο 6300 δεν ειναι καλυτερος απο τον Χ6800 σε καμι περιπτωση.αλλα τον εναν θα τον παρεις με ενα 20ρικο και τον αλλον δεν παιζει να τον βρεις πουθενα σαν μεταχειρισμενο.

με καμια 30 euros περνεις και 6600 που ειναι ιδιος με τον 6300 απλα τρεχει στα 2400ghz αντι στα 1.860 που ειναι ο μικρος.αλλα σε συγκριση με τον δικο σου θα ειναι μερα με την νυχτα.

καλο θα ηταν φυσικα να ειχε 4gb μνημη αλλα ετσι οπως εισαι τωρα,για να σου βγει οικονομικα βαλε ακομη 1gb να πας στα 3 να ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση.μεταχειρισμενη φυσικα με κανενα 10ρικο.

εαν πας σε καινουργιο οπως λες στην αρχη,θα χρειαστεις επεξεργαστη-μητρικη και μνημη.ενω με την προσθηκη του επεξεργαστη που λεμε τωρα,και της μνημης,ουτε format θα χρειαστει να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι 32 bit εχουμε προβλημα με αυτο?εγω σκεφτομουν να αγορασω μια καινουρια μητρικη ωστε να παρω εναν ακομη καλυτερο επεξεργαστη(απο τον 6300 και λοιπα)απο την αποψη οτι θα κρατησει 3-4 χρονια να μην θεωρειται δηλαδη σε 2 χρονια παλιος και δεν τρεχει απλα πραγματα δεν ξερω εσυ γνωριζεις καλυτερα ομως μεταχειρισμενα εννοω παντα τα λεω αυτα γιατι κανενα 100αρικο μπορω να διαθεσω μπορει βεβαια να μου πεις δεν αξιζει για ενα τοσο παλιο pc αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε εαν πας σε καινουργιο θα το δωσεις το κατοσταρικο για να παρεις οτι πιο Low end κυκλοφορει αυτη την στιγμη.βεβαια θα ειναι καλυτερος απο τον δικο σου φυσικα.αλλα...οταν την δουλεια σου αυτη την στιγμη μπορεις να την κανεις με ενα 30αρι-40αρι,κρατας τα υπολοιπα χρηματα και αρχιζεις να μαζευεις σιγα σιγα για να φτιαξεις κατι πολυ καλυτερο στο μελλον.

καρτα εχεις,τροφοδοτικο,εχεις,σκληρο εχει,μητρικη εχεις για να πας σε κατι καλυτερο,πασχεις λιιιγο απο μνημη και πολυ περισσοτερο απο επεξεργαστη.το καλο ειναι οτι απαιτησεις πολλες,δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απαιτησεις δεν εχω δεν παιζω γενικως παιχνιδια ωραια τοτε λεω να το κανω ετσι για την μνημη που θα αγορασω πρεπει να προσεξω κατι εννοω πρεπει να ειναι συμβατη με την μητρικη πχ?παιζει τιποτα με το ddr2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ειναι ιδια τουλαχιστον με το 1gb που εχεις ηδη.στην αλλη καρτελα του cpuz την καρτελα spd επιλεγεις απο πανω αριστερα το slot και σου δειχνει πληροφοριες για την μνημη που εχεις εγκατεστημενη εκει.

εσενα δουλευουν τωρα στα 533mhz (267 που σου λεει Χ2 γιατι ειναι dual channel) με 4αρια timings.αυτο συμβαινει ειτε γιατι ολες οι μνημες σου ειναι στα 533 η γιατι η μια απο αυτες ειναι στα 533 με αποτελεσμα να συγχρονιζονται ολες στην ταχυτητα της πιο αργης.ετσι και μια στα 800mhz ας πουμε να παρεις,θα παιζει στα 533.βεβαια επειδη ειναι ρισκο στις μητρικες εκεινης της εποχης να μπλεκεις τοσα πολλα διαφορετικα dimms μεταξυ τους,καλυτερα την μνημη που θα παρεις να την δοκιμασεις πρωτα εαν μπορει να παιξει με τις υπολοιπες.οι 800αρες που κυκλοφορουν πολυ ας πουμε,ειναι με 5αρια timings.αλλα οσο πεφτει η συχνοτητα τους,τοσο πιο χαμηλα timings θεωρητικα μπορουν να εχουν.υποψην εδω,οσο πιο χαμηλα αυτα τα 4-5 timings που βλεπεις τοσο πιο γρηγορη η μνημη.

απο εκει και περα παιζει ρολο τα volt που ειναι οι μνημες.ομως λογικα εσενα θα ειναι οκ ολες γιατι οσο πιο μικρη η ταχυτητα τους παλι,τοσο πιο μικρες ασυμβατοτητες ενδεχομενως να εχεις.σου εχω στειλει και ενα Pm.ρωτα με εκει οτι θελεις οταν ειναι να προβεις σε καποια αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...