Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Kst1992 είπε

Καλημερα σας!

Εχω μια 1050ti OC edition της MSI 2 χρονων(καινουρια ητανε τοτε) αλλα δεν εχει εγγυηση ποσο λετε να πιανει για πωληση; Καπου στα 60-70 σκευτομουν.

Επισης για μια MSI Gtx 960 2gb ποσο θα λεγατε οτι πιανει;

Ευχαριστω πολυ :)

Κανονικά εκει θα έπρεπε να παίζει αλλα επειδή εδω τις πουλάνε τις 1050 90-100 οταν περνεις καινούρια με 120 μπορεις να την βάλεις κάπου στα 80 και βλέπεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

1 ώρα πριν, poseidon98 είπε

Κανονικά εκει θα έπρεπε να παίζει αλλα επειδή εδω τις πουλάνε τις 1050 90-100 οταν περνεις καινούρια με 120 μπορεις να την βάλεις κάπου στα 80 και βλέπεις

Γιατί αν δεν κάνουν έρευνα αγοράς να δουν ότι η 1650 ξεκινάει στα 150€ και είναι το λιγότερο 20% καλύτερη ε τότε καλά κάνουν και τις πουλάνε 100€ τις 1050 ti. Γενικά έχει "πέσει" μεγάλο hype στο μεταχειρισμένο τελευταία. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Γιατί αν δεν κάνουν έρευνα αγοράς να δουν ότι η 1650 ξεκινάει στα 150€ και είναι το λιγότερο 20% καλύτερη ε τότε καλά κάνουν και τις πουλάνε 100€ τις 1050 ti. Γενικά έχει "πέσει" μεγάλο hype στο μεταχειρισμένο τελευταία. :) 

Που υπαρχει τετοιο λινκ με την 1650 στα 150  αμεσα διαθεσιμη ?

Να θεσουμε εδω καποια πραγματα που δεν τονιζονται. Με ενα προχειρο ψαξιμο στο Skroutz, η πιο φτηνη 1650 super αρχιζει απο 185 ευρω σε κατι μαγαζια της πλακας, χωρις φυσικη παρουσια,που ουσιαστικα ειναι μικρες αποθηκες που φιλοδοξουν να γινουν καποια στιγμη καταστημα. Με διαθεσιμοτητα του χρονου ανημερα,(σε 30 ημερες η μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι).

Ουσιαστικα δηλαδη ανυπαρκτοι και χωρις ασφαλεια για τον αγοραστη αν θα μπορουν να τον καλυψουν αν τυχον αγορασει προιον που του βγει συντομα προβληματικο. Αν ψαξει κανεις λοιπον με σοβαρους ορους θα δει οτι σοβαρα καταστηματα με χρονια στον χωρο,που εγγυωνται αμεση αλλαγη σε περιπτωση ελαττωματικου προιοντος εχουν την μικροτερη τιμη για αυτην την καρτα στα 210 ευρω. Απο εδω ξεκιναμε και οχι απο 150 που δεν υπαρχει καν ρεαλιστικα.

Αρα για μια 1050 ti σε καλη κατασταση και απο εμπιστο χρηστη με πολλες θετικες πραγμα που ειναι μια εγγυηση για τον αγοραστη οτι παιρνει υλικο προσεγμενο και με 20% μονο καλυτερη αποδοση απο την 1650 (αν και αυτα ξερουμε πως βγαινουν και πως τις περισσοτερες φορες ειναι τριχες και ειναι μικροτερη η διαφορα)και 120 ευρω ειναι εξαιρετικη τιμη . Αν βαλουμε και το γεγονος οτι λογω του covid 19  η διαθεσιμοτητα ακομη και στα καλα καταστηματα ειναι μικρη και υπαρχει παγκοσμια προβλημα στο εμποριο που δεν φαινεται να καλυπτεται γρηγορα και αν καποιοι θελουν να ευχαριστηθουν καποια παιχνιδια μεσα στο καλοκαιρι τωρα , αντε σε 2 -3 ημερες και οχι απο Σεπτεμβριο, τοτε ενας πωλητης μπορει να δωσει μια 1050ti ανετα 120 ευρω.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, benign είπε

Που υπαρχει τετοιο λινκ με την 1650 στα 150  αμεσα διαθεσιμη ?

Να θεσουμε εδω καποια πραγματα που δεν τονιζονται. Με ενα προχειρο ψαξιμο στο Skroutz, η πιο φτηνη 1650 super αρχιζει απο 185 ευρω σε κατι μαγαζια της πλακας, χωρις φυσικη παρουσια,που ουσιαστικα ειναι μικρες αποθηκες που φιλοδοξουν να γινουν καποια στιγμη καταστημα. Με διαθεσιμοτητα του χρονου ανημερα,(σε 30 ημερες η μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι).

Ουσιαστικα δηλαδη ανυπαρκτοι και χωρις ασφαλεια για τον αγοραστη αν θα μπορουν να τον καλυψουν αν τυχον αγορασει προιον που του βγει συντομα προβληματικο. Αν ψαξει κανεις λοιπον με σοβαρους ορους θα δει οτι σοβαρα καταστηματα με χρονια στον χωρο,που εγγυωνται αμεση αλλαγη σε περιπτωση ελαττωματικου προιοντος εχουν την μικροτερη τιμη για αυτην την καρτα στα 210 ευρω. Απο εδω ξεκιναμε και οχι απο 150 που δεν υπαρχει καν ρεαλιστικα.

Αρα για μια 1050 ti σε καλη κατασταση και απο εμπιστο χρηστη με πολλες θετικες πραγμα που ειναι μια εγγυηση για τον αγοραστη οτι παιρνει υλικο προσεγμενο και με 20% μονο καλυτερη αποδοση απο την 1650 (αν και αυτα ξερουμε πως βγαινουν και πως τις περισσοτερες φορες ειναι τριχες και ειναι μικροτερη η διαφορα)και 120 ευρω ειναι εξαιρετικη τιμη . Αν βαλουμε και το γεγονος οτι λογω του covid 19  η διαθεσιμοτητα ακομη και στα καλα καταστηματα ειναι μικρη και υπαρχει παγκοσμια προβλημα στο εμποριο που δεν φαινεται να καλυπτεται γρηγορα και αν καποιοι θελουν να ευχαριστηθουν καποια παιχνιδια μεσα στο καλοκαιρι τωρα , αντε σε 2 -3 ημερες και οχι απο Σεπτεμβριο, τοτε ενας πωλητης μπορει να δωσει μια 1050ti ανετα 120 ευρω.

Πολύ σωστή η σκέψη και ανάλυση των δεδομένων αν βάλουμε όμως στην εξίσωση τις απαξιωμενες (από άποψη τιμής) αλλά πολύ πιο δυνατές rx570-rx580 που παίζουν μεταχειρισμένες στα >=140€, είναι πολλά τα 120€ για 1050(ti)

Επεξ/σία από nvnight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, TR-909 said:

Γιατί αν δεν κάνουν έρευνα αγοράς να δουν ότι η 1650 ξεκινάει στα 150€ και είναι το λιγότερο 20% καλύτερη ε τότε καλά κάνουν και τις πουλάνε 100€ τις 1050 ti. Γενικά έχει "πέσει" μεγάλο hype στο μεταχειρισμένο τελευταία. :) 

Τις 1050Ti, τις πουλάνε ακόμα ακριβά, γιατί αυτές δεν θέλουν τροφοδοτικό. Πάρα πολύς κόσμος, έχει παλιά τροφοδοτικά και δεν χρειάζεται να τα αναβαθμίσει παίρνοντας καινούργια gpu. Αρα, ξεκινάει με -70-80e στην τσέπη

Κανονικά, η 1050Ti, έπρεπε να  είναι στα 90 - 100e καινούργια 

4 hours ago, Kst1992 said:

Καλημερα σας!

Εχω μια 1050ti OC edition της MSI 2 χρονων(καινουρια ητανε τοτε) αλλα δεν εχει εγγυηση ποσο λετε να πιανει για πωληση; Καπου στα 60-70 σκευτομουν.

60e είναι σκότωμα φίλε. 3 χρόνια δεν έχουν εγγύηση οι gpu από MSI; Τόσα έχει και η δικιά μου από την Palit (το γράφει στο κουτί)

 

Btw, τρομερή καρτούλα και δεν μου πάει καρδιά να την αλλάξω. Δεν έχει βγάλει κιχ 2 χρόνια τώρα. Αθόρυβη, σαν να μην υπάρχει. Και η απλή έκδοση ε; Με τον έναν ανεμιστήρα

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Coscas είπε

Τις 1050Ti, τις πουλάνε ακόμα ακριβά, γιατί αυτές δεν θέλουν τροφοδοτικό. Πάρα πολύς κόσμος, έχει παλιά τροφοδοτικά και δεν χρειάζεται να τα αναβαθμίσει παίρνοντας καινούργια gpu. Αρα, ξεκινάει με -70-80e στην τσέπη

Πολυ σωστο αυτο,αλλος ενας παραγοντας υπερ των 1050ti. Και υπαρχει πολυς κοσμος που λογω του covid εχει πληγει πολυ οικονομικα και δεν μπορει να διαθετει χρηματα και για καρτα των 210 ευρω και για ενα ποιοτικο τροφοδοτικο τουλαχιστον των 60 -70 ευρω ας πουμε.

Αυτο ειναι το θεμα οτι μερικοι εδω βλεπουν μονοπλευρα το θεμα με τα γυαλια των αγοραστων.Το νημα ειναι για να πει κατι σωστο και για τους δυο.

1 ώρα πριν, nvnight είπε

Πολύ σωστή η σκέψη και ανάλυση των δεδομένων αν βάλουμε όμως στην εξίσωση τις απαξιωμενες (από άποψη τιμής) αλλά πολύ πιο δυνατές rx570-rx580 που παίζουν μεταχειρισμένες στα >=140€, είναι πολλά τα 120€ για 1050(ti)

Κοιταξε τις 570/580 τις πουλανε φτηνα γιατι ,εμμεσως πλην σαφως,μπορει να τις εχουν ξεσκισει στο mining και προφανως μπορει να ψοφησουν συντομα,αρα αυτος που θα τολμησει να τις αγορασει ,ρισκαρει να πεταξει τα λεφτα του απο το παραθυρο και επειδη ελαχιστοι τολμουν,για αυτο τις ριχνουν σε χαμηλες τιμες. Δεν εχουν πολυ ζητηση. Επισης φαινεται αν ο πωλητης ειναι miner απο το προφιλ του,τις αγορες που εχει κανει τα τελευταια 2 - 3 χρονια κ.τ.λ.  Ουτε εγω θα αγοραζα ποτε 570/580 μεταχειρισμενη,ειδικα απο καινουργια μελη με χαμηλες αξιολογησεις που ολως τυχαιως φυτρωσαν απο εποχης ακμης του mining. Επισης οσοι ειναι mid range gamers και παλια μελη του ινσομνια ,ακομη δεν τις πουλανε αυτες τις καρτες γιατι ειναι μια χαρουλα για 1080p. :)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, benign είπε

Πολυ σωστο αυτο,αλλος ενας παραγοντας υπερ των 1050ti. Και υπαρχει πολυς κοσμος που λογω του covid εχει πληγει πολυ οικονομικα και δεν μπορει να διαθετει χρηματα και για καρτα των 210 ευρω και για ενα ποιοτικο τροφοδοτικο τουλαχιστον των 60 -70 ευρω ας πουμε.

Αυτο ειναι το θεμα οτι μερικοι εδω βλεπουν μονοπλευρα το θεμα με τα γυαλια των αγοραστων.Το νημα ειναι για να πει κατι σωστο και για τους δυο.

Κοιταξε τις 570/580 τις πουλανε φτηνα γιατι ,εμμεσως πλην σαφως,μπορει να τις εχουν ξεσκισει στο mining και προφανως μπορει να ψοφησουν συντομα,αρα αυτος που θα τολμησει να τις αγορασει ,ρισκαρει να πεταξει τα λεφτα του απο το παραθυρο και επειδη ελαχιστοι τολμουν,για αυτο τις ριχνουν σε χαμηλες τιμες. Δεν εχουν πολυ ζητηση. Επισης φαινεται αν ο πωλητης ειναι miner απο το προφιλ του,τις αγορες που εχει κανει τα τελευταια 2 - 3 χρονια κ.τ.λ.  Ουτε εγω θα αγοραζα ποτε 570/580 μεταχειρισμενη,ειδικα απο καινουργια μελη με χαμηλες αξιολογησεις που ολως τυχαιως φυτρωσαν απο εποχης ακμης του mining. Επισης οσοι ειναι mid range gamers και παλια μελη του ινσομνια ,ακομη δεν τις πουλανε αυτες τις καρτες γιατι ειναι μια χαρουλα για 1080p. :)

Νομίζω είναι αρκετή μεγάλη γενίκευση να λέμε ότι η πλειονότητα των κάρτων αυτών που πωλούνται έχουν λιώσει στο mining. Άσε που όποιος έκανε σωστό mine, τις πρόσεχε τις κάρτες του θέλω να πιστεύω (πχ uv, δουλεμένα fan curves). Συμφωνώ με την παραδοχή ότι μπορεί κάποιες να έχουν περάσει από αυτό αλλά όπως λες, προφίλ πωλητών μιλούν από μόνα τους και είναι γενικός κανόνας να τα προσέχουμε αυτα στην αγορά μεταχειρισμένων. Άσε που κάποιος που πήρε 4-5 τέτοιες κάρτες για να κάνει mine σύντομα κατάλαβε ότι δουλίτσα δε γίνεται. Εγώ πάλι τις τιμές τις αποδιδω στον κομπλεξισμο του Nvidia vs Amd. Προφανώς και η αξία μιας μεταχειρισμένης mid range κάρτας 1-2 ετων είναι αυτή που βλέπουμε στις πχ 580 και όχι στις (όσο γινονται aged, πιο αδύναμες) 1060 των 200€..

Τεσπα, σορυ για το μακρύ off topic, έχουμε ξαναπεί ο πωλητής πουλάει όσο θέλει και ο αγοραστής ψάχνει αυτό που τον συμφέρει σε αποδοση-τιμη :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvnight είπε

Νομίζω είναι αρκετή μεγάλη γενίκευση να λέμε ότι η πλειονότητα των κάρτων αυτών που πωλούνται έχουν λιώσει στο mining. Άσε που όποιος έκανε σωστό mine, τις πρόσεχε τις κάρτες του θέλω να πιστεύω (πχ uv, δουλεμένα fan curves). Συμφωνώ με την παραδοχή ότι μπορεί κάποιες να έχουν περάσει από αυτό αλλά όπως λες, προφίλ πωλητών μιλούν από μόνα τους και είναι γενικός κανόνας να τα προσέχουμε αυτα στην αγορά μεταχειρισμένων. Άσε που κάποιος που πήρε 4-5 τέτοιες κάρτες για να κάνει mine σύντομα κατάλαβε ότι δουλίτσα δε γίνεται. Εγώ πάλι τις τιμές τις αποδιδω στον κομπλεξισμο του Nvidia vs Amd. Προφανώς και η αξία μιας μεταχειρισμένης mid range κάρτας 1-2 ετων είναι αυτή που βλέπουμε στις πχ 580 και όχι στις (όσο γινονται aged, πιο αδύναμες) 1060 των 200€..

Τεσπα, σορυ για το μακρύ off topic, έχουμε ξαναπεί ο πωλητής πουλάει όσο θέλει και ο αγοραστής ψάχνει αυτό που τον συμφέρει σε αποδοση-τιμη :)

Λογικα μιλας ,εγω απλα ηθελα να τονισω οτι μερικες φορες λεγονται ακυρα πραγματα απο μερικα μελη για τις τιμες μεταχειρισμενων με μονο κριτηριο την τυχαια χαμηλη τιμη απο ενα ''μαγαζι'', υπογειο στην Ανω Μαγουλιτσα ,με μηδεν στοκ,παραδωση μετα απο ενα μηνα στα χαρτια μονο,μπορει και απο Δεκεμβρη και μηδεν τεχνικη υποστηριξη σε περιπτωση προβληματικου υλικου. :)

Αυτα δεν ειναι κριτηρια για να πει καποιος μια σωστη τιμη και ουτε ειναι σωστη τιμη 60 ευρω για 1050ti. Εγω εδω και καιρο αν και αγαπω το ινσομνια δεν ερχομαι συχνα λογω ελλειψης χρονου,αλλα κατι τετοια εκθετουν το site,δεν πρεπει να μενουν αναπαντητα. Ευχαριστω για τις αποψεις σου που ειναι λογικες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, benign είπε

Που υπαρχει τετοιο λινκ με την 1650 στα 150  αμεσα διαθεσιμη ?

Να θεσουμε εδω καποια πραγματα που δεν τονιζονται. Με ενα προχειρο ψαξιμο στο Skroutz, η πιο φτηνη 1650 super αρχιζει απο 185 ευρω σε κατι μαγαζια της πλακας, χωρις φυσικη παρουσια,που ουσιαστικα ειναι μικρες αποθηκες που φιλοδοξουν να γινουν καποια στιγμη καταστημα. Με διαθεσιμοτητα του χρονου ανημερα,(σε 30 ημερες η μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι).

Ουσιαστικα δηλαδη ανυπαρκτοι και χωρις ασφαλεια για τον αγοραστη αν θα μπορουν να τον καλυψουν αν τυχον αγορασει προιον που του βγει συντομα προβληματικο. Αν ψαξει κανεις λοιπον με σοβαρους ορους θα δει οτι σοβαρα καταστηματα με χρονια στον χωρο,που εγγυωνται αμεση αλλαγη σε περιπτωση ελαττωματικου προιοντος εχουν την μικροτερη τιμη για αυτην την καρτα στα 210 ευρω. Απο εδω ξεκιναμε και οχι απο 150 που δεν υπαρχει καν ρεαλιστικα.

Αρα για μια 1050 ti σε καλη κατασταση και απο εμπιστο χρηστη με πολλες θετικες πραγμα που ειναι μια εγγυηση για τον αγοραστη οτι παιρνει υλικο προσεγμενο και με 20% μονο καλυτερη αποδοση απο την 1650 (αν και αυτα ξερουμε πως βγαινουν και πως τις περισσοτερες φορες ειναι τριχες και ειναι μικροτερη η διαφορα)και 120 ευρω ειναι εξαιρετικη τιμη . Αν βαλουμε και το γεγονος οτι λογω του covid 19  η διαθεσιμοτητα ακομη και στα καλα καταστηματα ειναι μικρη και υπαρχει παγκοσμια προβλημα στο εμποριο που δεν φαινεται να καλυπτεται γρηγορα και αν καποιοι θελουν να ευχαριστηθουν καποια παιχνιδια μεσα στο καλοκαιρι τωρα , αντε σε 2 -3 ημερες και οχι απο Σεπτεμβριο, τοτε ενας πωλητης μπορει να δωσει μια 1050ti ανετα 120 ευρω.

Ας τα πάρουμε με τη σειρά, δεν μίλησα για 1650 super αλλά για απλή 1650 που είναι κατά πολύ ανώτερη της 1050 ti. Tα "καταστήματα της πλάκας" και τα λοιπά χαριτωμένα τα αφήνω στη κρίση του αναγνώστη. Πληροφοριακά πάντως πολλά παιδιά εδώ στο insomnia ψωνίζουν από τέτοια καταστήματα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ή μήπως "after sales" θέματα δεν υπάρχουν και με μεγάλους retailers κατά καιρούς? ένα search εδώ στο forum βοηθάει.  Αλλά ακόμη και αν σε φοβίζει τόσο πολύ το "μαγαζι της πλάκας" υπάρχει και το Amazon για του οποίου την ποιότητα δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία πως είναι κορυφαία - με 7€ μόλις μεταφορικά. Οπότε επιλογές υπάρχουν αρκεί να ψάχνουμε.

Τώρα σε τεχνολογικό φόρουμ το να δικαιολογούμε υπεραξίες σε μεταχειρισμένα προϊόντα, ξεπερασμένης τεχνολογίας, χαμηλότερης απόδοσης, αγνώστου χρήσης και μεταχείρισης και χωρίς εγγύηση τις περισσότερες φορές είναι κάπως οξύμωρο. Όταν κάποιος έχει ένα μπάτζετ να διαθέσει πρώτα εξαντλεί τις επιλογές του σε καινούριο και μετά "συμβιβάζεται" με ένα μεταχειρισμένο και όχι το αντίθετο.

120€ για την 1050ti και "άνετα" παρακαλώ. Μάλιστα το διαβάσαμε και αυτό. Όπως είπε και ενα παλικάρι λίγες σελίδες πριν διαβάζοντας "εκτιμήσεις" εδώ στο παρόν τόπικ νομίζεις ότι γυρνά ο χρόνος πίσω. :) 

 

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Τις 1050Ti, τις πουλάνε ακόμα ακριβά, γιατί αυτές δεν θέλουν τροφοδοτικό. Πάρα πολύς κόσμος, έχει παλιά τροφοδοτικά και δεν χρειάζεται να τα αναβαθμίσει παίρνοντας καινούργια gpu. Αρα, ξεκινάει με -70-80e στην τσέπη

Κανονικά, η 1050Ti, έπρεπε να  είναι στα 90 - 100e καινούργια 

60e είναι σκότωμα φίλε. 3 χρόνια δεν έχουν εγγύηση οι gpu από MSI; Τόσα έχει και η δικιά μου από την Palit (το γράφει στο κουτί)

Btw, τρομερή καρτούλα και δεν μου πάει καρδιά να την αλλάξω. Δεν έχει βγάλει κιχ 2 χρόνια τώρα. Αθόρυβη, σαν να μην υπάρχει. Και η απλή έκδοση ε; Με τον έναν ανεμιστήρα

 Δηλαδή η 1650 με 75W TDP χρειάζεται τροφοδοτικό?

Επεξ/σία από TR-909
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, TR-909 said:

Δηλαδή η 1650 με 75W TDP χρειάζεται τροφοδοτικό?

Οχι, αλλά για 25% καλύτερη απόδoση από την 1050Ti, δικαιολογείται η 1050Ti στα 60e;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, benign είπε

Που υπαρχει τετοιο λινκ με την 1650 στα 150  αμεσα διαθεσιμη ?

Να θεσουμε εδω καποια πραγματα που δεν τονιζονται. Με ενα προχειρο ψαξιμο στο Skroutz, η πιο φτηνη 1650 super αρχιζει απο 185 ευρω σε κατι μαγαζια της πλακας, χωρις φυσικη παρουσια,που ουσιαστικα ειναι μικρες αποθηκες που φιλοδοξουν να γινουν καποια στιγμη καταστημα. Με διαθεσιμοτητα του χρονου ανημερα,(σε 30 ημερες η μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι).

Ουσιαστικα δηλαδη ανυπαρκτοι και χωρις ασφαλεια για τον αγοραστη αν θα μπορουν να τον καλυψουν αν τυχον αγορασει προιον που του βγει συντομα προβληματικο. Αν ψαξει κανεις λοιπον με σοβαρους ορους θα δει οτι σοβαρα καταστηματα με χρονια στον χωρο,που εγγυωνται αμεση αλλαγη σε περιπτωση ελαττωματικου προιοντος εχουν την μικροτερη τιμη για αυτην την καρτα στα 210 ευρω. Απο εδω ξεκιναμε και οχι απο 150 που δεν υπαρχει καν ρεαλιστικα.

Αρα για μια 1050 ti σε καλη κατασταση και απο εμπιστο χρηστη με πολλες θετικες πραγμα που ειναι μια εγγυηση για τον αγοραστη οτι παιρνει υλικο προσεγμενο και με 20% μονο καλυτερη αποδοση απο την 1650 (αν και αυτα ξερουμε πως βγαινουν και πως τις περισσοτερες φορες ειναι τριχες και ειναι μικροτερη η διαφορα)και 120 ευρω ειναι εξαιρετικη τιμη . Αν βαλουμε και το γεγονος οτι λογω του covid 19  η διαθεσιμοτητα ακομη και στα καλα καταστηματα ειναι μικρη και υπαρχει παγκοσμια προβλημα στο εμποριο που δεν φαινεται να καλυπτεται γρηγορα και αν καποιοι θελουν να ευχαριστηθουν καποια παιχνιδια μεσα στο καλοκαιρι τωρα , αντε σε 2 -3 ημερες και οχι απο Σεπτεμβριο, τοτε ενας πωλητης μπορει να δωσει μια 1050ti ανετα 120 ευρω.

Συγνώμη benign... δεν ξέρω που βλέπεις αλλά και Skroutz και Bestprice έχει την GTX 1650 OC έκδοση (1710 MHz) στα 148€ και αν την θες στα 1665 Mhz με 139€ (τιμές με τον ΦΠΑ) και σε μαγαζιά που πιστοποιημένα τηρούν τις ημερομηνίες παράδοσης!

Έτσι λοιπόν αφού η 1050 Ti έχει περίπου 20% λιγότερη απόδοση από την GTX 1650, μία σωστή τιμή μεταπώλησης της 1050 Ti είναι 70€. Έχω αγοράσει (ευτυχώς λίγες φορές) μεταχειρισμένα τα οποία είχαν ελάττωμα και ο πωλητής απλά έκλεισε την αγγελία χωρίς να με βάλει ως αγοραστή (ο πωλητής είχε θετικές αρκετές). Εσύ τι θα έκανες; Το καινούργιο... είναι απλά καινούργιο και αν το μαγαζί αγοράς είναι εντός της πόλης σου (που έτσι πρέπει), όλα μία χαρά. Πρόβλημα; Το πας πίσω.

Γιατί να δώσω 120€ για κάτι μεταχειρισμένο όταν με 139€ (διαφορά 19€) παίρνω κάτι του κουτιού, με εγγύηση, 20% καλύτερο που ξέρω ότι δεν έχει ταλαιπωρηθεί σίγουρα και όχι επειδή το γράφει η αγγελία. Αν ήθελα να παίζω λοιπόν παιχνίδια μέσα στο καλοκαίρι... απλά θα είχα προνοήσει να κάνω την παραγγελία νωρίτερα!

Και Budget να μην είχα θα προτιμούσα να περιμένω την ευκαιρία σε ένα μεταχειρισμένο. Ο μόνος τρόπος να ενέδιδα σε τέτοιες τιμές είναι να αγόραζα κάτι λόγω ανάγκης (π.χ χάλασε motherboard ή CPU και θέλω το PC λειτουργικό άμεσα...) που σημαίνει ότι έχω πάλι γνώση στο τι θεωρώ σωστή τιμή... απλά η ανάγκη...

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Coscas είπε

Οχι, αλλά για 25% καλύτερη απόδoση από την 1050Ti, δικαιολογείται η 1050Ti στα 60e;

Για καινούριο, που θα ανοίξω εγώ το σακουλάκι και θα ξέρω πως δεν έχει ξαναδουλευτεί συν την εγγύηση που θα πάρω αν κάτι μου τύχει, συν την επιπλέον απόδοση άρα και διάρκεια ζωής ναι αξίζει και με το παραπάνω. 

Εγώ πάντως σχολίασα το επιχείρημα σου για το τροφοδοτικό. Διότι διαβάζει και κόσμος που δεν γνωρίζει και δεν τον βοηθάμε με λάθος πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, TR-909 said:

Εγώ πάντως σχολίασα το επιχείρημα σου για το τροφοδοτικό. Διότι διαβάζει και κόσμος που δεν γνωρίζει και δεν τον βοηθάμε με λάθος πληροφορίες.

Εγώ έδωσα πληροφορίες γιά την 1050Ti και δεν έδωσα καμμία λάθος πληροφορία

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Για καινούριο, που θα ανοίξω εγώ το σακουλάκι και θα ξέρω πως δεν έχει ξαναδουλευτεί συν την εγγύηση που θα πάρω αν κάτι μου τύχει, συν την επιπλέον απόδοση άρα και διάρκεια ζωής ναι αξίζει και με το παραπάνω. 

Εγώ πάντως σχολίασα το επιχείρημα σου για το τροφοδοτικό. Διότι διαβάζει και κόσμος που δεν γνωρίζει και δεν τον βοηθάμε με λάθος πληροφορίες.

Είναι σαν μερικούς που πουλάνε κάρτες 7ετίας και λένε   "... ίδια και λίγο καλύτερη απόδοση από GTX 1050 Ti"   αλλά παραλείπουν το γεγονός ότι λόγω εξέλιξης, το board μιας GTX 1050 Ti παίρνει ρεύμα μόνο από το PCIe ενώ π.χ η GTX 770 που έχει ίδια απόδοση, θέλει τροφοδοσία 1 x 6pin + 1 x 8pin, κάνει ένα κάρο θόρυβο σε full load γιατί έχει περισσότερα ανεμιστηράκια από ένα drone και θέλει κουτί με καλή υποδομή και airflow αλλιώς... ψησταριά!

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...