Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nikosgiot said:

Παιδια Καλησπερα εαν μπορειτε να με βοηθησετε στο ποσο να βγαλω τον υπολογιστη ...

εν συντομία: δεν συμφέρει να πουλήσεις ολόκληρο το PC. Διώξε i5 και Z270 και Force. Κράτα όλα τα υπόλοιπα.

boring και blah-blah-blah: μνήμες έως ~100€, (σε κατάστημα 2nd hand 109€ με CL16 ή 125€ με CL15, 33 μηνες εγγύηση)
με την vga R9 390X ίσως να υπάρχει θεμα με την ζήτηση (rx 570 Pulse 8GB new 170€, 2nd hand 570  ~100€) έως 90€ αλλά ας πει και άλλος.
για MSI Z270 SLI Plus και i5 7600k 4c/4t unlocked ας βοηθήσει κάποιος σχετικός με ιντελ. (Ryzen 3600 από 185, MSI B450 Tomahawk Max από 108€)
Το Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Edition 125€ καινούργιο, έως 100 2nd hand
Για PSU Force 700W 50€ new, δεν έχω δει 2nd hand, λέω έως 25€.
Οροφή για όλα τα παραπάνω (με new 3600 + new b450) : έως 600€.

Η γνώμη μου ειναι ότι δεν σε συμφέρει να πουλήσεις ολόκληρο το σύστημα.
Κουτί, 32 GB DDR4, 390X, fans και διάφορα παρελκόμενα είναι καλά και χρησιμοποιήσιμα, μην τα πουλάς αλλά κράτησέ τα σαν βάση για νέο σύστημα.
Εγώ στη θέση σου θα πουλούσα μόνον τον i5 και το Z270 και το Force.
Η αξία αντικατάστασης για κουτί+ραμ+vga+παρελκόμενα είναι πολύ παραπάνω από όσο θα τα δώσεις (αν τελικά θες να τα δώσεις) μεταχειρισμένα.
Πάρε επώνυμο PSU, πχ Seasonic, Corsair, SuperFlower κλπ.

edit: μπράβο στο Force των 700W που λειτουργεί 275W vga και 100W (τουλάχιστον) CPU, κάπου ~450W όλο το σύστημα για 3 χρόνια, derating είναι η λέξη κλειδί.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosgiot είπε

Παιδια Καλησπερα εαν μπορειτε να με βοηθησετε στο ποσο να βγαλω τον υπολογιστη θα το εκτιμουσα αφανταστα 

Ειναι του μικρου μου αδερφου ο οποιος επαιζε μονο Minecraft και Roblox οποτε ολα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση και σε πολυ καλες θερμοκρασιες 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Specs:

CPU: i5 7600k Ποτε δεν εχει γινει overclock δεν γνωριζω κιολας Οποτε ακομα καλυτερα Δεν εχει αλλαχτει ποτε παστα και ειναι max στους 55 βαθμους απο΄τι μου ειπε ο αδερφος μου

MOBO: MSI Z270 SLI Plus Σε εξαιρετικη κατασταση 

RAM: 32GB DDR4 CORSAIR LPX Vengeance 3200Mhz

GPU: R9 390X Sapphire Nitro 8gb

PSU: Force 700W

Case: Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Edition

Και πολλα φανακια μεσα πιο συγκεκριμενα ειναι 3x120mm Be Quiet Fan και 3x Phanteks 140mm

Ειναι ολα σε ΥΠΕΡΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ χαχαχαχαχα

Δεν γνωριζω τιμη αλλα πιστευω πως στα 700-800 φευγει ανετα

Ευχαριστω 

Νίκος

Γύρω στα 500 βαλε το και όχι 750€ που το έβαλες 

Ο επεξεργαστής είναι 4 cores 4 threads όσο είναι και ένας i3 9100f που καινούργιος κάνει 65€ άρα πες

Cpu 70€ (μόνο και μόνο επειδή είναι ξεκλειδωτος )

Mobo γύρω στα 80-100€

Ραμ 90-100€

Βόμβα στα 25€ (τροφοδοτικό εννοώ)

Κουτί με φανακια 150-170€

Κάρτα γραφικών γύρω στα 100€

Πιστεύω όλο μαζί ένα 500αρι 

Ραμ , κουτί , φανακια , κάρτα εγω θα τα κρατούσα και θα έδινα 150-200€ cpu mobo psu 

Με 750€ που το δίνεις φτιάχνει κάποιος ένα πολύ καλύτερο σύστημα από το δικό σου άρα δεν τον συμφέρει 

Επίσης λες στην αγγελία ότι είναι μηχάνημα μιας εβδομάδας και πιο κάτω 3ον χρόνων αποφάσισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikosgiot είπε

Παιδια Καλησπερα εαν μπορειτε να με βοηθησετε στο ποσο να βγαλω τον υπολογιστη θα το εκτιμουσα αφανταστα 

Ειναι του μικρου μου αδερφου ο οποιος επαιζε μονο Minecraft και Roblox οποτε ολα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση και σε πολυ καλες θερμοκρασιες 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Specs:

CPU: i5 7600k Ποτε δεν εχει γινει overclock δεν γνωριζω κιολας Οποτε ακομα καλυτερα Δεν εχει αλλαχτει ποτε παστα και ειναι max στους 55 βαθμους απο΄τι μου ειπε ο αδερφος μου

MOBO: MSI Z270 SLI Plus Σε εξαιρετικη κατασταση 

RAM: 32GB DDR4 CORSAIR LPX Vengeance 3200Mhz

GPU: R9 390X Sapphire Nitro 8gb

PSU: Force 700W

Case: Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Edition

Και πολλα φανακια μεσα πιο συγκεκριμενα ειναι 3x120mm Be Quiet Fan και 3x Phanteks 140mm

Ειναι ολα σε ΥΠΕΡΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ χαχαχαχαχα

Δεν γνωριζω τιμη αλλα πιστευω πως στα 700-800 φευγει ανετα

Ευχαριστω 

Νίκος

700 -800 ευρώ;;;; 🤣🤣 🤣 

Ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν ή να το αγοράσει ένας εντελώς άσχετος…

Με τόσα χρήματα φτιάχνεις παπάδες…

**επίσης λες ότι είναι του μικρού σου αδελφού, αλλά δεν γνωρίζεις εσύ να κάνεις overclock… αποφάσισε…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

700 -800 ευρώ;;;; 🤣🤣 🤣 

Ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν ή να το αγοράσει ένας εντελώς άσχετος…

Με τόσα χρήματα φτιάχνεις παπάδες…

**επίσης λες ότι είναι του μικρού σου αδελφού, αλλά δεν γνωρίζεις εσύ να κάνεις overclock… αποφάσισε…

Εκτος θεματος αλλα η αγγελια ειναι γεματη μπουρδολογιες, καθως ο ιδιος με επαιρνε τηλεφωνο για μια R9 390 για το προσωπικο του συστημα και μου ακυρωσε οταν ειπε οτι βρηκε μια R9 390X σε καλυτερη τιμη. Eχω παρομοιο συστημα, οποτε...

Δεν ξερω κατα ποσο επιτρεοπονται τα ψεματα στις αγγελιες, αλλα οπως ειπα και στο παιδι:

 

1) Εγγυηση δεν χρειαζετε να αγορασεις εκτος αν ειναι εξτρα. Σχεδον ολα ερχονται με εγγυηση ~3 χρονια εαν εχουν αγοραστει καινουργια.

2) Ο υπολογιστης δεν πλησιαζει την λεξη κτηνος με τα σημερινα standard, ειναι mid-tier στην καλυτερη. Κανε ενα userbenchmark αν δεν με πιστευεις. Οσον αφορα το 2k, αστειο.

3) Το PCPartpicker δεν εχει ακριβης τιμες, εχει εξωπραγματικες (ειδικα εαν νομιζεις οτι ειναι 2k $ system εν ετη 2020, εγω πριν 4 χρονια εκτισα παρομοιο με 1200)

 

Το μεγαλο ψεμα ειναι με την εγγυηση, καθως γνωριζω οτι ο υπολογιστης εχει ΧΤΙΣΤΕΙ εδω και μια εβδομαδα αλλα τα κομματια ειναι μεταχειρισμενα πολλων χρονων.

 

Για να μην λεω πολλα πολλα, μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε report αγγελιες.

PS: Ρε μαγκα @nikosgiot , οταν με ρωταγες για την R9 390 μου ελεγες πως πρεπει να αλλαξω παστα μεσα στην καρτα και πως οτι καρτα την παιρνεις την ανοιγεις και αλλαζεις παστα για αποδοση, αλλα δεν γνωριζεις απο overclock? Σιγουρα συζητησαμε και για overclock στο τηλεφωνο. Εισαι πονηρουλης!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στις 8/9/2020 στις 2:55 ΜΜ, patsakos. D είπε

Καλησπερα το καλοκαιρι ελεγα να πουλησω ττο pc αλλα τωρα θα το κρατησω και θα παω σε αναβαθμιση σε amd ryzen

το σετ θα ειναι 

cpu i5 6600k

mobo Asus z170-A

cooler NZXT Kraken X31

Εδιωξα εναν i5 6600k για 95 ευρω τις προαλλες. Θα σου ελεγα 80-100 τον επεξεργαστη, αναλογα με το ποσο βιαζεσε και σε τι κατασταση ειναι.

Για τα υπολοιπα δυστυχως θα πρεπει να μεσολαβησει καποιος αλλος!

Επεξ/σία από DionGR
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα δεν θέλω να κουράσω επειδή θα είμαι και λίγο οφτοπικ.

Φίλος θα μου δώσει την gigabyte 1070 8gb rev 1.

Μιας και βγαίνει το playstation είμαι στην γωνία αλλά ξαφνικά ήρθε η κάρτα,λέτε να πουλήσω το σύστημα μου και με +(200) να φτιάξω κατι?να το αφήσω απλά έτσι και να βάλω μόνο την κάρτα?(πάιζει με το σύστημα μου?)ενδιαφέρομαι για λίγο και καλό gaming,γι'αυτό σκέφτομαι και την κονσόλα,αφήστε που έχω μόνιτορ 4κ και θέλω να το χαρώ λιγάκι.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, paks said:

Παιδιά καλησπέρα δεν θέλω να κουράσω επειδή θα είμαι και λίγο οφτοπικ.

Φίλος θα μου δώσει την gigabyte 1070 8gb rev 1.

Μιας και βγαίνει το playstation είμαι στην γωνία αλλά ξαφνικά ήρθε η κάρτα,λέτε να πουλήσω το σύστημα μου και με +(200) να φτιάξω κατι?να το αφήσω απλά έτσι και να βάλω μόνο την κάρτα?(πάιζει με το σύστημα μου?)ενδιαφέρομαι για λίγο και καλό gaming,γι'αυτό σκέφτομαι και την κονσόλα,αφήστε που έχω μόνιτορ 4κ και θέλω να το χαρώ λιγάκι.αυτα.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις έναν Ryzen 3600 και άλλα 8 gb μνήμη

Πούλα τον 1400 και την 480 και είσαι κομπλέ

Το LG 22MP68VQ-P, είναι 4Κ;

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Coscas είπε

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις έναν Ryzen 3600 και άλλα 8 gb μνήμη

Πούλα τον 1400 και την 480 και είσαι κομπλέ

Το LG 22MP68VQ-P, είναι 4Κ;

Ναι 3600 σκεφτόμουν και εγω,το μόνιτορ αυτό δεν είναι 4κ η τηλεόραση μου όμως είναι..εκεί θέλω κυρίως να παίζω γιατί στο δωμάτιο δεν είναι και τόσο εύκολο πλέον.το δίλημμα μου είναι ότι θέλω εύκολο παιχνίδι και όσο ναναι η κονσόλα υπερτερεί σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μπορειτε να μου πειτε ποσο μπορω να πουλησω περιπου τον εξης υπολογιστη?αναλυτικα γραφω ποσο καιρο τα εχω

Corsair Carbide 200R Midi Tower (απο 2016)

Toshiba Desktop HDD 1TB (2016)

samsung 860 evo 250 gb (2019)

corsair cx 430W(2016)

corsair 1600MHz 16gb 8X2 DD3(2020)

intel core i5 4460 (2016)

Gigabyte Motherboard H97M-D3H(2016)

gtx 1050 ti D5 4gb (2019)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επεξ/σία από kikos1313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τιμές μεταχειρισμένων από κατάστημα με εγγύηση δες εδώ για ενδεικτικές τιμές https://www.e-shop.gr/stockhouse
γενικά για ότι είναι ακόμα σε εγγύση πουλάς έως 3/4 της λιανικής του καινούργιου.
γενικά για ότι είναι εκτός εγγύησης πουλάς έως 2/3 της λιανικής του καινούργιου ή του αντικαταστάτη ή άλλου με παρόμοια απόδοση.
Τα παραπάνω είναι κατά την γνώμη μου καλές τιμές και για πωλητή και για αγοραστή, όμως εξαρτάται και από την ζήτηση, μπορεί ακόμα και να σκοτώνεις κάτι να μην το θέλει κανένας.

πες ποιο corsair psu είναι, vs, vc, cx, cs-m, green, gray κλπ.
πες ποιανού είναι η gtx 1050 ti 4gb (2019), μερικές μπορούν (?) και πουλάνε ακριβότερα από άλλες ακόμα και μεταχειρισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Εβαλα την Asus Maximus VI Hero στα 60 ευρω και ειχα 9 μηνυματα αμεσως. Την εβαλα φθηνα; Υπαρχει ζητηση;

Παντα,παλια αλλα ποιοτικα parts απο pc συστηματα που ακομη πανε καλα σχετικα στην αποδοση,εχουν υψηλες τιμες λογω σπανιοτητας. Δες εδω στην τυχη :

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=Asus+Maximus+VI+Hero+&_sacat=0

Απο την αλλη,αλλες οι οικονομικες συνισταμενες στο εξωτερικο και αλλες εδω. Ηταν πολυ καλη μητρικη για αυτο ειχες αμεση ανταποκριση,ειδικα αν καποιος εχει εναν ισχυρο επεξεργαστη 1150.Απο την αλλη αν το παρακανεις,μπορει να μην φευγει.Παντως αξιζει να βαζεις αγγελιες και ebay,εχεις περισσοτερες επιλογες και πολυ συχνα καλυτερες προσφορες.

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, benign είπε

Παντα,παλια αλλα ποιοτικα parts απο pc συστηματα που ακομη πανε καλα σχετικα στην αποδοση,εχουν υψηλες τιμες λογω σπανιοτητας. Δες εδω στην τυχη :

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=Asus+Maximus+VI+Hero+&_sacat=0

Απο την αλλη,αλλες οι οικονομικες συνισταμενες στο εξωτερικο και αλλες εδω. Ηταν πολυ καλη μητρικη για αυτο ειχες αμεση ανταποκριση,ειδικα αν καποιος εχει εναν ισχυρο επεξεργαστη 1150.Απο την αλλη αν το παρακανεις,μπορει να μην φευγει.Παντως αξιζει να βαζεις αγγελιες και ebay,εχεις περισσοτερες επιλογες και πολυ συχνα καλυτερες προσφορες.

Δεν θα μου λειψουν τα 10,20 ευρω παραπανω. Απλα δεν θελω καποιος να την αγορασει φθηνα και να την πουλησει μετα σε αλλο μελος ακριβοτερα. Το βλεπω αραια και που να συμβαινει εδω μεσα με τις αγγελιες.

Επεξ/σία από Lazostat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Δεν θα μου λειψουν τα 10,20 ευρω παραπανω. Απλα δεν θελω καποιος να την αγορασει φθηνα και να την πουλησει μετα σε αλλο μελος ακριβοτερα. Το βλεπω αραια και που να συμβαινει εδω μεσα με τις αγγελιες.

Ειναι σωστη η διαπιστωση σου,αυτο μου εχει συμβει και εμενα λιγες φορες. Για αυτον τον λογο επιμενω οτι δεν παιζει μονο ρολο η παλαιοτητα ενος προιοντος προς πωληση,αλλα ειναι πολυδιαστατο θεμα.Γνωμη μου ειναι,οποιος σου κανει προταση να ψαξεις πρωτα πολυ καλα το προφιλ του τι αξιολογησεις εχει , αν ξαναπουλαει συντομα οτι αγοραζει κ.τ.λ.. Επισης οι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν τετοιες αισχροκερδιες,ειναι υπερβολικα συχνοι στις αγγελιες,κανουν πολυ  χαμηλες προσφορες και εχουν αγενες υφος και τελος προσπαθουν πολυ εντονα να σε πεισουν οτι αυτο που πουλας πρεπει να το σκοτωσεις. Νομιζω οτι και εσυ μπορεις απο μονος σου να μυριστεις τετοια ατομα και να τα μπλοκαρεις και να τα βαλεις σε λιστα αγνοησης για να μην σε ενοχλουν.

Εγω κατα βαση εχω την εξης προσεγγιση.Βλεπω ποσο κανει ενα πραγμα που θελω να πουλησω στο ebay,(οπου οποτε θελω μπορω αλλωστε να φτιαξω αγγελια) αναπροσαρμοζω καπως την τιμη στην Ελληνικη πραγματικοτητα,και αποφασιζω μια συγκεκριμενη τιμη.Με μια μικρη πιθανοτητα πτωσης της τιμης σε βαθος χρονου,ως ενα σημειο ομως,κατω απο το οποιο δεν πεφτω οτι και αν συμβει.Παντα πουλαω αυτο που θελω σε λογικα και ευγενη ατομα και μενουμε και οι δυο ευχαριστημενοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...