Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως είναι πολλά με i3 και χωρίς ssd;

Δε μετρανε μονο τα specs αυτα καθεαυτα.

Ειναι και η ποιοτητα κατασκευης,οθονη,πληκτρολογιο κτλ.

Δε νομιζω να συγκρινεται το alienware με καποιο του κιλου λαπτοπ που απλα εχει εναν ssd ,επισης του κιλου με αθλια read-writes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μετρανε μονο τα specs αυτα καθεαυτα.

Ειναι και η ποιοτητα κατασκευης,οθονη,πληκτρολογιο κτλ.

Δε νομιζω να συγκρινεται το alienware με καποιο του κιλου λαπτοπ που απλα εχει εναν ssd ,επισης του κιλου με αθλια read-writes.

Δεν παν να είναι κατασκευασμένο και από τιτάνιο με κραμα χρυσού. Με i3 δεν πάει πουθενά. Γνώμη μου βέβαια και η δική σου απόλυτα σεβαστή.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παν να είναι κατασκευασμένο και από τιτάνιο με κραμα χρυσού. Με i3 δεν πάει πουθενά. Γνώμη μου βέβαια και η δική σου απόλυτα σεβαστή.

 

Από απλή περιέργεια παρεμβαίνω, αλλά τι θα πει "με i3 δεν πάει πουθενά"; Το γενικεύεις εντελώς λανθασμένα. Επειδή το νούμερο είναι 3; Ο συγκεκριμένος μια ματιά που έριξα στο cpuboss, αφήνει αρκετά πίσω σε επιδόσεις τον δικό μου ο οποίος είναι i5, ενώ αν και 2πύρηνος είναι hyper-threading. Οπότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου, να ζητήσω "βοήθεια" απο τα μέλη του forum και στο να ακούσω στις συμβουλές που ευελπιστώ να μου δώσετε για το πόσο παίζει να πιάνει μεμονωμένα η (GPU) και (CPU+MOBO+RAM). Τα Parts αγοράστηκαν καλοκαίρι του 2014. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

CPU: Intel Core i7 4790K
MOBO: MSI B85M-P32
RAM: Corsair XMS3 8GB DDR3-1600MHz
και
GPU: Asus GTX 780 3GB DirectCU II OC 889MHz
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο περίπου να πουλήσω ένα μεταχειρισμένο λαπτοπ σε πολύ μέτρια εξωτερική κατάσταση το οποίο θέλει φτιάξιμο το βίσμα τροφοδοσίας (δέχεται ρεύμα αλλά θέλει να το κρατάς υπό συγκεκριμένη γωνία) και το βίσμα 3,5 για ακουστικά. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι Sony Vaio VPCEH2Q1E-b

 

CPU: Intel Core i5 2430M

RAM: 8gb

GPU: Nvidia GeForce 410M

Οθόνη: 15.5 - 1366*768

Motherboard: Intel HM65

και μπαταρία και πληκτρολόγια αλλαγμένα 1 χρόνο πριν.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Asrock z97 anniversary καινούργια απο RMA με 6μηνες υπολοιπο εγγύησης+ pentium g3258 με εγγύηση εποσης 6 μηνες+ 8gb fury black ddr3 1866, πακέτο 140€ είναι καλά? Και μαζί με coolermaster seidon 120v + 35€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Asrock z97 anniversary καινούργια απο RMA με 6μηνες υπολοιπο εγγύησης+ pentium g3258 με εγγύηση εποσης 6 μηνες+ 8gb fury black ddr3 1866, πακέτο 140€ είναι καλά? Και μαζί με coolermaster seidon 120v + 35€ ?

Καλα προς πολυ καλα ειναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Asrock z97 anniversary καινούργια απο RMA με 6μηνες υπολοιπο εγγύησης+ pentium g3258 με εγγύηση εποσης 6 μηνες+ 8gb fury black ddr3 1866, πακέτο 140€ είναι καλά? Και μαζί με coolermaster seidon 120v + 35€ ?

καλα τα δινεις μονο την μητρικη επειδη ειναι z97 tha thn edeina 60 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο περίπου να πουλήσω ένα μεταχειρισμένο λαπτοπ σε πολύ μέτρια εξωτερική κατάσταση το οποίο θέλει φτιάξιμο το βίσμα τροφοδοσίας (δέχεται ρεύμα αλλά θέλει να το κρατάς υπό συγκεκριμένη γωνία) και το βίσμα 3,5 για ακουστικά. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι Sony Vaio VPCEH2Q1E-b

 

CPU: Intel Core i5 2430M

RAM: 8gb

GPU: Nvidia GeForce 410M

Οθόνη: 15.5 - 1366*768

Motherboard: Intel HM65

και μπαταρία και πληκτρολόγια αλλαγμένα 1 χρόνο πριν.

 

Ευχαριστώ 

100 € max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου, να ζητήσω "βοήθεια" απο τα μέλη του forum και στο να ακούσω στις συμβουλές που ευελπιστώ να μου δώσετε για το πόσο παίζει να πιάνει μεμονωμένα η (GPU) και (CPU+MOBO+RAM). Τα Parts αγοράστηκαν καλοκαίρι του 2014. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

CPU: Intel Core i7 4790K  200 ευρω

MOBO: MSI B85M-P32 50 ευρω

RAM: Corsair XMS3 8GB DDR3-1600MHz 50 ευρω

και

GPU: Asus GTX 780 3GB DirectCU II OC 889MHz 140 ευρω

 

Αυτες ειναι οι υψηλοτερες τιμες που μπορω να σκεφτω. :)

Με τον ερχομο των Ryzen εχει γινει παταγος στην αγορα και η τιμη του καλου επεξεργαστη σου,εχει πεσει πολυ. Ειδικα αν καποιος ενδιαφερεται για οποιoυδηποτε ειδους multitasking,ενας Ryzen 1600 των 200 ευρω,ειναι αυτη τη στιγμη,γιατι στο μελλον αναμενεται να παει ακομη καλυτερα,πανω,κατω με τις ιδιες επιδοσεις σε gaming με τον δικο σου ενω στις περισσοτερες εφαρμογες καλυτερος ειδικα σε αυτες που χρησιμοποιουν ολους τους πυρηνες. Για αυτο αποφευγουν να σου πουν εκτιμηση ,γιατι υπαρχουν δυο κατηγοριες πιθανων αγοραστων. Αυτοι με γνωσεις και χωρις παρωπιδες,που προφανως θα θελησουν να αγορασουν τον Ryzen, οι ασχετοι και fanboys που μπορει να δωσουν κατι παραπανω. Επομενως πρεπει ασχετως τις τιμες που θα σου δωσω,να εχεις υποψη σου οτι καποιος μπορει θεωρητικα να σου προσφερει κατι παραπανω απο αυτα που θα σου πω. Ενω οι δικες μου προτασεις ειναι βασει των εξελιξεων και τιποτε αλλο. (Συγνωμη για αυτη την μακροσκελη εξηγηση,αλλα επειδη και αρκετοι αλλοι θα ρωτησουν για παρομοια συστηματα,να ξερουν πως εχουν τα πραγματα χωρις αντεκλησεις και διαμαρτυριες.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...