Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα βιντεακι απο αυτο που περιγραφεις θα ηθελα πολυ να το δω φιλτατε...17 βαθμους idle και 52 φουλ...και απο 2.4 στα 3.6 ghz και με μαμα ψυκτρα που απλα την φυσαει αλλη μια καλυτερη... Και με χωρις παστα!(Απ το 2009 τι θα εχει μεινει...)Εχεις καποια συγγενεια με τον Σπιλμπεργκ? :D :P

Βιντεάκι με δυσκολεύει . Αν σου αρκεί ένα print screen ...

(οι μέγιστες θερμοκρασίες που έχουν καταγραφεί ήταν από gaming με hitman 2016 , για 1 ώρα περίπου.

Φαίνονται οι max τιμές , στο gaming οι πυρήνες έφτασαν όλοι γύρω στους 60-63 C και η cpu max temp 52 C

ενώ είχε cpu use 100% . Και η gpu είχε use 99% , αλλά και αυτή δεν πήγε ψηλά σε θερμοκρασίες [39 C] , γιατί πέραν του ότι έχει ανέβει ο  ρυθμός λειτουργίας των ανεμιστήρων της με custom fan profile, έχει μπει και ιδιοκατασκευή 

με άλλους δύο ανεμιστήρες ακριβώς από κάτω από τους δικούς της, που φυσάνε αερα προς αυτή).

 

 post-86610-0-35372300-1512388721_thumb.jpg

 

Ο i5 750 έχει συχνότητα λειτουργίας 2,67GHz και turbo 3,2GHz .

Στα 3,6GHz φτάνει με άνοδο του bus στο 180 , από 100 .

Και με ρεύμα , δουλεύει και με 1,25 , τον έχω στο 1,2625.

 

Το κουτί , έχει αρκετά καλή αερόψυξη , με έναν 14cm μπροστά, 2 14cm επάνω, έναν 12cm πίσω

και δύο πλευρικούς 12cm , όλοι καλής ποιότητας , ενώ τα φίλτρα είναι όλα καθαρά και ενώ 

με cable managment δεν έχω ασχοληθεί στο συγκεκριμένο , ο χώρος γύρω από τον επεξεργαστή

και τις ψύκτρες των vrm είναι ελεύθερος. Επίσης είναι αρκετά μεγάλο κουτί σε όγκο (όχι full όμως) . 

Η συγκεκριμένη μητρική, δεν ήταν η κορυφαία 1156 , αλλά ήταν αρκετά καλή (πολλά vrm και καλή ψύξη). 

 

Χωρίς τον πλευρικό ανεμιστήρα πάνω ακριβώς από τη cpu, η θερμοκρασία επεξεργαστή ήταν μόνιμα +12-15 C

(δηλαδή idle σήμερα θα ήταν τουλάχιστον 31 C και με αυτό το oc , θα πήγαινε για πλάκα 68 C με το Hitman 2016, βέβαια δεν έκανα ποτέ τέτοιο oc χωρίς επιπλέον ανεμιστήρα). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Μητρκή MSI X99S SLI PLUS , CPU Ι7 5820k και 16GB RAM Quad Chammel Kit @ 2400Mhz Crucial, πόσο περίπου μπορούν να φύγουν ως σετ; Δεν με ενδιαφέρει να τα "σκοτώσω".

Κάποια γνώμη για τα παραπάνω παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη για τα παραπάνω παρακαλώ;

Αν δεν σε ενδιαφέρει να τα "σκοτώσεις" νομίζω πως δύσκολα θα φύγουν

~400€ θα έλεγα αν θέλεις ντε και καλά μια γνώμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή για σετάκι αποτελούμενο από:

 

Mobo: ASUS P5K WS

CPU: Xeon X5460 + stock ψύκτρα

RAM: 4 x 2GB OCZ2P10662G

GPU: Gigabyte GT 730 1GB DDR5 (ακόμα σε εγγύηση με απόδειξη, κουτί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τιμή για σετάκι αποτελούμενο από:
 
Mobo: ASUS P5K WS 30€
CPU: Xeon X5460 + stock ψύκτρα 25-30€
RAM: 4 x 2GB OCZ2P10662G 10€/τμχ
GPU: Gigabyte GT 730 1GB DDR5 (ακόμα σε εγγύηση με απόδειξη, κουτί) 35€

 

Σαν σετάκι θα δυσκολευτείς περισσότερο και θα το δώσεις σίγουρα αρκετά φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σετάκι θα δυσκολευτείς περισσότερο και θα το δώσεις σίγουρα αρκετά φθηνότερο.

έχω μια ένστασή στις μνήμες όχι και 10€ το τεμάχιο για μνήμες 1066 με ψύκτρες παίζουν τέτοιες τιμές στις αγγελίες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχω μια ένστασή στις μνήμες όχι και 10€ το τεμάχιο για μνήμες 1066 με ψύκτρες παίζουν τέτοιες τιμές στις αγγελίες?

 

Ναι μπορείς να τις δώσεις και λίγο παραπάνω,ήμουν λιγο αυστηρός απλά πάνω από 50€ δεν νομίζω ότι θα πιάσουν και δεν ήθελα να βάλω 12-13πχ και το στρογγύλεψα.Σε σετάκι 2χ2 θα φύγουν στα 25 πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως κουλό , γιατί έχω ίδιο επεξεργαστή, oc στα 3,6GHz , με πάστα του 2009 ... και έχει idle 17 C και σε full gaming χρήση (hitman 2016) πάει 52 C. Με μαμά ψύκτρα, αλλά κουτί με πολλούς ανεμιστήρες και επιπλέον έναν noctua 12cm να φυσάει πάνω στη μαμά ψύκτρα.

Δε γινεται να εχεις χαμηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη του περιβαλλοντος χωρου και 200 ανεμιστηρακια να εχει το tower.Εκτος και αν μετρας θερμοκρασιες το βραδυ στο μπαλκονι η idle θερμοκρασια ειναι λαθος, οποτε και η μεγιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι (δεν έχω πάρει απόφαση) να κάνω μια αλλαγή στον υπολογιστή μου,απλά δεν γνωρίζω ακόμα το αν θα γίνει.


Με βάση νέα προϊοντα κτλ. θα ήθελα νέα άποψη τιμών για τα εξής , όλα με τα κουτιά τους φυσικά ακόμα και τα σελοφάν (χωρίς εγγύησεις)


 



  • Asrock Fatal1ty H87 Performance
  • Ripjaw F3-2133 CL9
  • i5 4440
  • Samsung 840 250GB SSD
  • R9 270X 3X Windforce 

 


Φυσικά σε κομμάτια,μια γενική άποψη...


Sheoooo ακούω ιδέες!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι μιας και δεν παίζουν φράγκα, να δώσω τα παρακάτω και να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα σετάκι fx6300 στο οποίο θα κουμπώσω 2χ4gb kingston predator 2400 και μια gtx 1050ti:

 
1) Κουτί Coolermaster k350 gamer usb 3.0
 
2) Mobo Asrock FM2A85X Extreme4 
 
3) Apu Amd A10-5800k 
 
4) Monitor BenQ GL2450
 
Πόσο θα πιάσουν? Και πόσο να ζητήσω fx6300 cpu + mobo?
Γενικά αξίζει αυτό ή να κρατήσω αυτό που έχω για casual 1080p gaming?
 
Ευχαριστώ πολύ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να πουλήσω κάποια κομμάτια hardware και θέλω να προτείνετε τιμές. Amd fx 8320E 2 χρόνια μεταχειρισμένος. Hyper x fury 8gb ddr3-1866mHz 2 χρονια Gigabyte GA-970A-DS3P 2 χρόνια Aerocool V3X Black edition 2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD 1TB WD10EZEX SATA 3 64MB 100% υγεια 83 μερες λειτουργιας ποσο να τον δωσω;

ψαχνω western digital caviar blue 1tb σατα 3 7200  kai δινω σαν ανταλλαγη δυο φανακια noctua 120mm pwm αν ενδιαφέρεστε μ λετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...