Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, icenex είπε

Απλα με τα συγκεκριμενα συστηματα cpu/mb/ram ειναι δυσκολο να βγαλεις σωστη τιμη μιας και μπορεις να τσιμπησεις κατι πιο καινουργιο με λιγα χρηματα πανω και καλυτερο αλλα απο την αλλη ισως καποιος θελει αναβαθμιση σε τετοιο επεξεργαστη ή μπορει να του χαλασε η μητρικη και θελει φθηνο μεταχειρισμενο η ακομη και φθηνη αναβαθμιση ραμ σε υπαρχων συστημα.

αν το πουλησω, 700€ ειναι τιμια συναλλαγη ;

πχ, καποιος θελει να φτιαξει νεο gaming pc με 800€ - παιρνει πραγματα καλυτερα απ'αυτα με ταβανι τα 800€ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Ναι παίρνει καλύτερα με 800, και με εγγύηση.

στειλε μου ενα πμ με 1-2 συνθεσεις που θεωρεις καλυτερες αν δεν ειναι κοπος & φασαρια :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

αν το πουλησω, 700€ ειναι τιμια συναλλαγη ;

πχ, καποιος θελει να φτιαξει νεο gaming pc με 800€ - παιρνει πραγματα καλυτερα απ'αυτα με ταβανι τα 800€ ;;;

Ενδεικτικα να σου δειξω ας πουμε για τον επεξεργαστη http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7600K-vs-Intel-Core-i7-4790K/3885vs2384

μιλαμε για 2 επεξεργαστες που ειναι κοντα σε επιδοσεις που απο οτι βλεπω στο συγκριτικο ειναι και λιγο καλυτερος ο 7600κ και καινουργιος ξεκιναει απο 210 https://www.skroutz.gr/s/10787891/Intel-Core-i5-7600K-Box.html

Δυστυχως δεν αξιζει για τον πιθανο αγοραστη να παει σε αυτο το σετ αν ειναι λιγο ψαγμενος...εκτος αν περιμενεις κανεναν που δεν εχει ιδεα να του το πασαρεις.Για μενα πουλας cpu/mb/ram μαζι ή χωρια και κρατας ολα τα αλλα και κανεις αναβαθμιση σε αυτα τα 3.Ολο και καποιος θα βρεθει που θα θελει ενα τετοιο σετ σε ελκυστικη τιμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θελω να το δωσω οπως ειναι το pc και αναρωτιέμαι ποια ειναι η τιμια συνολικη του τιμη !

ο προβληματισμος μου ειναι πως για ενα παρομοιο νεο συστημα θελει καποιος 1100€~1300€ και με δεδομενο οτι θα παρει τα πραγματα απο 10 διαφορετικα μαγαζια.

δεν με απασχολει το χρηματικο ως ανταποδοση αυτων που εδωσα, οντας χρονια στο χωρο ξερω οτι σημερα το αγοραζεις αυριο εχασες τα μισα λεφτα.

απλως θελω να ξερω, αξιζει 400-500-600-800 και εχοντας κατα νου οτι τελικα το pc χρησιμοποιθηκε για assetto corsa / football manager / euro truck simulator και σερφαρισμα.

 αν 1 ετος εχει 8500 ωρες, το pc φτιαχτηκε το '15 και εχει περιπου 3000 ωρες συνολο στα 3 χρονια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασια εχει τι εγγυηση εχουν τα πραγματα που πουλας και σε τι κατασταση βρισκονται τωρα, αν δουλεψαν και 1 ωρα ολα αυτα τα χρονια ειναι ανευ σημασιας για κατι που ειναι χρονολογικα μια 5 ετια πισω οσον αφορα επεξεργαστη και συνολικα συστημα 3ετιας.Γιατι στα 1100-1300 που αναφερεις σε καινουργιο συστημα πας σε ddr4 και ολα τα υπολοιπα καλουδια που εχει μια μητρικη τελευταιας γενιας + το γεγονος εχουν φουλ εγγυηση.

Οσο για να το πουλησεις ολο το πακετο νομιζω  ξεκινα απο τα 700-800 αν δεις οτι δεν το ενδιαφερθει κανεις κατεβασε.Αλλα ταπεινη μου γνωμη πιο πολλα λεφτα θα παρεις αν το πουλησεις ξεχωριστα το καθε κομματι.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το θεμα δεν ειναι ποσα δωσαμε για να αποκτησουμε κατι αλλα ποσο αξιζει πλεον σημερα που θελουμε να το πουλησουμε.

Και παντα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουμε πολλα πραγματα μαζι εκτος αν τα δινουμε τζαμπα και θα τα παρει καποιος για να βγαλει κερδος.

Δεν σου λεω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα που ζητας αν και δεν εχω ιδεα απο παιχνιδια και κονσολες, την asus 1070 oc που εχω την εχω για να χαζευω στο ιντερνετ δεν παιζω τιποτα.

Απλα εσυ εκανες αυτη την συλογη γιατι εσυ την ηθελες αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει αλλος εσυ που να θελει αυτο που εσυ εχεις φτιαξει.

Η γνωμη μου η κρατας αυτο που εχεις φτιαξει γιατι πιθανον για να το κρατησεις το εκανες οχι για να το δωσεις η το σπας σε μικροτερα κομματια.

Φίλε Λευτέρη, 

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφωνία. Απλά εγώ κακώς έκανα μία συλλογή γιατί παρασύρθηκα και ενθουσιάστηκα. Όχι απλά δε θα πουληθεί και θα την κρατήσω αλλά πολύ πιθανό να χάλασω και λεφτά σε σερβις για πράγματα που δε χρησιμοποιώ. Αυτό που είμαι και στον φίλο icenex είναι ότι υπάρχει ζήτηση και προσφορά. Και έδωσα έκταση στο ζήτημα γιατί θεώρησα ότι ο τρόπος που σχολιάστηκε η αγγελία μου βγάζει ένα πονηρό πρόσωπο και κακοπροαίρετο που σκοπό έχει να φάει από κάποιον τα λεφτά του. Αν διαβάσεις την αγγελία μου δε προκύπτει από πουθενά αυτό. Και επείδη είμαι στο φόρουμ και στις αγγελίες κάποια χρόνια και έχω όπως όλοι μας για διαφορετικό λόγο χτίσει ένα καλό προφίλ ένοιωσα την ανάγκη να το συζητήσω.

Φιλικά πάντα,

Βασίλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

βασικα θελω να το δωσω οπως ειναι το pc και αναρωτιέμαι ποια ειναι η τιμια συνολικη του τιμη !

ο προβληματισμος μου ειναι πως για ενα παρομοιο νεο συστημα θελει καποιος 1100€~1300€ και με δεδομενο οτι θα παρει τα πραγματα απο 10 διαφορετικα μαγαζια.

δεν με απασχολει το χρηματικο ως ανταποδοση αυτων που εδωσα, οντας χρονια στο χωρο ξερω οτι σημερα το αγοραζεις αυριο εχασες τα μισα λεφτα.

απλως θελω να ξερω, αξιζει 400-500-600-800 και εχοντας κατα νου οτι τελικα το pc χρησιμοποιθηκε για assetto corsa / football manager / euro truck simulator και σερφαρισμα.

 αν 1 ετος εχει 8500 ωρες, το pc φτιαχτηκε το '15 και εχει περιπου 3000 ωρες συνολο στα 3 χρονια :(

Το παρομοιο νεο συστημα ειναι πολυ σχετικο.Με 900-1000 φτιαχνεις ενα παρομοιας δυνατοτητας Ryzen 1600 - GTX 1060 συστημα.Δεν ενδιαφερονται ολοι να εχουν υδροψυξη η πολυ καλο tower.Και με ενα μετριο η καλο κανουν τη δουλεια τους ανετα και οτι εχουν αγορασει ειναι εντος εγγυησης.Οπως σου ειπαν και τα παιδια σαν πακετο σε τετοια τιμη θα φυγει δυσκολα και επειδη μερικα πραγματα ειναι κριμα να τα σκοτωσεις σπαστο σε κομματια η πακετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

πώς τα βλέπετε αυτά

Ετσι με μια γρηγορη ματια ειδα οτι εισαι κοντα ενα 100αρικο κατω σε σχεση με καινουργια απο το σκρουτζ..θεωρω οτι εχεις μια τιμια τιμη καποιος θα ελεγε και πολυ καλη τιμη και λογικα θα φυγει γρηγορα το συγκεκριμενο πακετο μιας και δεν ειναι πολλων μηνων αλλα καινουργια.Απλα εγω προσωπικα ισως πηγαινα παλι σε καινουργια γιατι την εχω παθει με στραβωμενο πιν που δεν φαινοταν το ατιμο παροτι ειχε γινει ελεγχος....Βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και ζυγιζει τα υπερ και τα κατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2018 στις 2:56 ΜΜ, DimancEcon είπε

Γεια σας παιδιά.Έχω αυτήν την αγγελία με  2ds 2ετίας ελάχιστα χρησιμοποιημένο και άφθαρτο τελείως,μόνιμα σε  θήκη και 4 παιχνίδια,τα 1) Pokemon Alpha Sapphire, 2) Super Smash Bros 3ds, 3) New Super Mario Bros ds, 4) Pokemon Black ds .Η τιμή 110 ευρώ είναι καλή;Λέτε να τη πειράξω ή να τα δίνω ένα ένα καλύτερα;Ευχαριστώ!

Καλησπέρα η τιμή σου είναι εξαιρετική!!! Απλά πιστεύω καλύτερα να τα δώσεις 1-1 και ίσως πάρεις και περισσότερα χρήματα.
Μια πρόταση:
2DS: 60-70
AS: 20-25
Super Smash Bros: 17-25
New Super Mario Bros: 10-15
Pokemon Black: 15-20
Εγώ έδωσα AS στα 20 και Black sta 12 μέσα σε 1 μέρα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Έτσι πιστεύω και εγώ ότι είναι τίμια τιμή   Ευχαριστώ

Βασικά είναι λάθος που πουλάς κομμάτια που είναι στο πάνω κομμάτι επιδόσεων , τόσο γρήγορα. Είναι σίγουρο ότι θα χάσεις. Η μητρικη σου είναι από τις ακριβότερες,αλλά στην τιμή που πουλάς, παίρνει ο άλλος i7 7700K και Ζ270 μητρική πιο φθηνό μοντέλο , του κουτιού. Ενώ βρίσκει και φθηνότερα σετ , πάλι με Ζ270 του κουτιού. (τα ίδια που πουλάς, αν τα πάρει κανείς από το dexter στο χαλάνδρι ,κάνουν 545, εσύ τα έχεις469 , είναι 76 ευρώ φθηνότερα)

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU 300 MOTHERBOARD 285 δεν είναι αγορασμένα από το Skroutz . πιο κάτω τη μητρική για ένα μήνα που την έχω δεν τη δίνω

Το ξέρω ότι υπάρχουν φθηνότερες μητρικές αλλά δεν έχουν και καμία σχέση με αυτή 

Δες και το θετικό Τουλάχιστον δεν είναι στην ίδια τιμή με το Skroutz και  δεν τα πουλαω 10 ευρώ πιο κάτω ,  όπως βλέπουμε τον τελευταίο καιρό εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω στον φιλο Mclein που μου εγινε πολυ συμπαθης με τον ευγενεστατο τροπο που γραφει,οτι ετσι ειναι δυστυχως ,πως το παλιο πεφτει σε αξια τρομερα γρηγορα ,γιατι καθε χρονο βγαινουν καλυτερα και λιγο φτηνοτερα προιοντα ,επιτηδες,για να παρακινησουν τον καταναλωτη να αγορασει. Επισης ισχυει ο νομος οτι το ακριβο το παντρευεσαι ,γιατι ο μερακλης και λεφτας τεχνομανης,δεν εχει οικονομικο προβλημα να αγορασει κατι καινουργιο,οποτε το μεταχειρισμενο,κατα 80% ,απευθυνεται σε αυτον που δεν εχει πολλα χρηματα να διαθεσει.

Μεχρι πριν 5 χρονια περιπου,ειχα και το εγω το μικροβιο και καθε εναμισι χρονο αναβαθμιζα σε ακριβο υλικο,μεχρι που καταλαβα οτι δεν αξιζει και αγοραζω απο εδω και στο εξης το φτηνοτερο δυνατο για να κανω αυτα που θελω,αλλα ελεγμενο οτι ειναι αξιοπρεπους ποιοτητας.Ετσι και λιγοτερα χρηματα χανω μεταπωλητικα και παντα το vfm υλικο εχει ζητηση γιατι ειναι αξιομαχο και προσιτο τιμολογιακα. Εξαλλου καλα παιχνιδια πλεον,που να αξιζουν να δωσεις χρηματα για ακριβο συστημα,δεν βγαινουν,οποτε το να δωσει κανεις πολλα λεφτα για να παιξει 3- 4 μονο τιτλους τον χρονο που κανουν την διαφορα και εχουν και πολλα bugs δεν συμφερει.

Απο εδω και στο εξης μονο vfm προιοντα να αγοραζεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...