Προς το περιεχόμενο
Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;

Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BillakisKar είπε

Σέβομαι απολύτα το να γίνω δείγμα σύγκρισης και συζήτησης δεδομένης της ελευθερίας λόγου που υπάρχει στην εποχής μας. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να απορεί κάποιος με το τι ζητάει ο κάτοχος ένος αντικειμένου. Είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να στοχοποιούμε χρήστες με τις αγγελίες τους.

Κρατάω το κομμάτι της νοημοσύνης και της πονηράδας και παραθέτω απλά το εξής. Προφανώς για τα δεδομένα της εποχής το ποσό που ζητάω στην αγγελία είναι τεράστιο. Αλλά παιδιά το ξαναλέω και γίνομαι γραφικός. Είναι η δική μου συλλογή, εγώ τα αγόρασα, εγώ πλήρωσα τα μεταφορικά, εγώ την έχτισα κομμάτι κομμάτι. Προφανώς και δε θα πουληθεί αλλά η αγγελία μου δεν αναφέρει κάπου ότι το ποσό είναι μη συζητήσιμο και μη διαπραγματεύσιμο. Και γιατί κάποιος που θα έδινε 2.200 θα ήταν κορόιδο. Δε ντρέπομαι να σας πω ότι για την αγγελία έχουν δείξει ενδιαφέρον 4 άτομα αλλά κανένας για ολόκληρο το πακέτο. Και όπως θα είχατε δει αν δεν είχατε σταθεί στην τιμή της αγγελίας γιατί έχουμε και αυτο το κακό αλλά αν είχατε διαβάσει την αγγελία γράφω με απόλυτη ειλικρίνεια το εξής " Άρα κλείνοντας σας ενημερώνω ότι το πακέτο αν υπάρξει ενδιαφέρον θα πουληθεί ολόκληρο και το ύψος πώλησης είναι στα 2.200. Δε σπάει σε κομμάτια. Προφανώς και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να πουληθεί σα πακέτο αλλά προτιμώ να το κρατήσω αν δε φύγει ολόκληρο. "

Καλό λοιπόν θα είναι επειδή όλοι είμαστε ειδήμονες σε θέματα πωλήσεων και αγορών να εστιάζουμε στην αγγελία στο σύνολό της και να μην μεταφράζουμε και παρεξηγούμε τα γραφούμενα. Γιατί ούτε αποκάλεσα κάποιον κορόιδο ούτε θα θεωρούσα κάποιον που θα τα αγόραζε κορόιδο. Το μόνο κορόιδο στην υπόθεση είμαι εγώ που επένδυσα 4+ χιλιάρικα για να κάθομαι και να τα βλέπω.

Τα παραπάνω είναι πάντα σε φιλικό τόνο και σε καμία περίπτωση δε τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ευχαριστώ.

Το θεμα δεν ειναι ποσα δωσαμε για να αποκτησουμε κατι αλλα ποσο αξιζει πλεον σημερα που θελουμε να το πουλησουμε.

Και παντα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουμε πολλα πραγματα μαζι εκτος αν τα δινουμε τζαμπα και θα τα παρει καποιος για να βγαλει κερδος.

Δεν σου λεω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα που ζητας αν και δεν εχω ιδεα απο παιχνιδια και κονσολες, την asus 1070 oc που εχω την εχω για να χαζευω στο ιντερνετ δεν παιζω τιποτα.

Απλα εσυ εκανες αυτη την συλογη γιατι εσυ την ηθελες αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει αλλος εσυ που να θελει αυτο που εσυ εχεις φτιαξει.

Η γνωμη μου η κρατας αυτο που εχεις φτιαξει γιατι πιθανον για να το κρατησεις το εκανες οχι για να το δωσεις η το σπας σε μικροτερα κομματια.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 25,4k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

• Sheogorath

1653

• benign

1235

• LLLEFTERIS

1217

• spy94

792

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Γεια χαρά fellow insomniacs   Μιας και βλέπω συχνά, αρκετά άτομα να προσπαθούν να πουλήσουν μεταχειρισμένο hardware σε πολύ λάθος τιμές, και αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν από άγνοια - όπως δια

Γουστάρω, σαν σαπουνόπερα είναι.^^

Ε ναι..αν γράψεις οτι είναι φανταστικό και ανεπανάληπτο ή 'ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ', θα φύγει αέρα το part..

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Corsair Obsidian 750D Airflow Edition 100  + EVGA SuperNOVA 750 G2 80

i7 4790k 200-230 + asus vii hero 80-100? δεν ξερω σιγουρα μπορει περισσοτερα μπορει λιγοτερα+ Corsair Hydro H100i v2 80-90

corsair vengeance 16gb (4x4) pc3 12800 / C8 100

gigabyte windforce gtx 970 180-200

samsung 840 evo / 250gb 50

Απλα με τα συγκεκριμενα συστηματα cpu/mb/ram ειναι δυσκολο να βγαλεις σωστη τιμη μιας και μπορεις να τσιμπησεις κατι πιο καινουργιο με λιγα χρηματα πανω και καλυτερο αλλα απο την αλλη ισως καποιος θελει αναβαθμιση σε τετοιο επεξεργαστη ή μπορει να του χαλασε η μητρικη και θελει φθηνο μεταχειρισμενο η ακομη και φθηνη αναβαθμιση ραμ σε υπαρχων συστημα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και θα δώσω το κλασικό παράδειγμα που ισχύει σε εμένα

Έδωσα πριν 9 χρόνια 25.000€ για το αμάξι μου

Πλέον το πούλησα 5000€ οπότε έχασα 20.000€ 

Όμως!

Δεν γίνεται να πουλάμε στην τιμή που αγοράσαμε πριν χρόνια. Αυτό είναι το τεράστιο λάθος που κάνουν το 90% τον ανθρώπων που πουλάνε κάτι. Πρέπει να έχουμε γνώση το τι πουλαμε,πόσο το πήραμε και πόσο έχει την στιγμή που βάζουμε αγγελία. Όταν αγοράζεις κάτι πάντα μα πάντα όταν πουλήσεις έχεις χασουρα εκτός και αν στο χάρισαν η το πήρες σε σκοτωμένη τιμή.

Τεσπά sorry για το offtopic και ότι θέλετε κάνετε στις αγγελίες σας.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και θα δώσω το κλασικό παράδειγμα που ισχύει σε εμένα

Έδωσα πριν 9 χρόνια 25.000€ για το αμάξι μου

Πλέον το πούλησα 5000€ οπότε έχασα 20.000€ 

Όμως!

Δεν γίνεται να πουλάμε στην τιμή που αγοράσαμε πριν χρόνια. Αυτό είναι το τεράστιο λάθος που κάνουν το 90% τον ανθρώπων που πουλάνε κάτι. Πρέπει να έχουμε γνώση το τι πουλαμε,πόσο το πήραμε και πόσο έχει την στιγμή που βάζουμε αγγελία. Όταν αγοράζεις κάτι πάντα μα πάντα όταν πουλήσεις έχεις χασουρα εκτός και αν στο χάρισαν η το πήρες σε σκοτωμένη τιμή.

Τεσπά sorry για το offtopic και ότι θέλετε κάνετε στις αγγελίες σας.

ξέρεις με ποιον τρόπο μπορείς να ξεγελάσεις κάποιον ... έτοιμη στην έχω την απάντηση γράφεις στης αγγελία σ πχ πουλάω playstation 4 δεν έχω αποδείξεις  γτ μου το έκαναν δώρο βάζεις και μια τιμουλα π θες εσύ τσιμπάει το άλλο το θύμα π θα δει την αγγελία σ θα το αγοράσει από εσένα και μετά εσύ καθάρισες έχεις πάρει τα λεφτά τα έχεις βάλει στην τσέπη σου και έχεις γίνει καπνός ...άλλα αυτό δεν είναι σωστό και τίμιο απέναντι στον άλλο !

Επεξ/σία από life is music
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, icenex είπε

Απλα με τα συγκεκριμενα συστηματα cpu/mb/ram ειναι δυσκολο να βγαλεις σωστη τιμη μιας και μπορεις να τσιμπησεις κατι πιο καινουργιο με λιγα χρηματα πανω και καλυτερο αλλα απο την αλλη ισως καποιος θελει αναβαθμιση σε τετοιο επεξεργαστη ή μπορει να του χαλασε η μητρικη και θελει φθηνο μεταχειρισμενο η ακομη και φθηνη αναβαθμιση ραμ σε υπαρχων συστημα.

αν το πουλησω, 700€ ειναι τιμια συναλλαγη ;

πχ, καποιος θελει να φτιαξει νεο gaming pc με 800€ - παιρνει πραγματα καλυτερα απ'αυτα με ταβανι τα 800€ ;;;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Ναι παίρνει καλύτερα με 800, και με εγγύηση.

στειλε μου ενα πμ με 1-2 συνθεσεις που θεωρεις καλυτερες αν δεν ειναι κοπος & φασαρια :))

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, mclein είπε

αν το πουλησω, 700€ ειναι τιμια συναλλαγη ;

πχ, καποιος θελει να φτιαξει νεο gaming pc με 800€ - παιρνει πραγματα καλυτερα απ'αυτα με ταβανι τα 800€ ;;;

Ενδεικτικα να σου δειξω ας πουμε για τον επεξεργαστη http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7600K-vs-Intel-Core-i7-4790K/3885vs2384

μιλαμε για 2 επεξεργαστες που ειναι κοντα σε επιδοσεις που απο οτι βλεπω στο συγκριτικο ειναι και λιγο καλυτερος ο 7600κ και καινουργιος ξεκιναει απο 210 https://www.skroutz.gr/s/10787891/Intel-Core-i5-7600K-Box.html

Δυστυχως δεν αξιζει για τον πιθανο αγοραστη να παει σε αυτο το σετ αν ειναι λιγο ψαγμενος...εκτος αν περιμενεις κανεναν που δεν εχει ιδεα να του το πασαρεις.Για μενα πουλας cpu/mb/ram μαζι ή χωρια και κρατας ολα τα αλλα και κανεις αναβαθμιση σε αυτα τα 3.Ολο και καποιος θα βρεθει που θα θελει ενα τετοιο σετ σε ελκυστικη τιμη.

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

βασικα θελω να το δωσω οπως ειναι το pc και αναρωτιέμαι ποια ειναι η τιμια συνολικη του τιμη !

ο προβληματισμος μου ειναι πως για ενα παρομοιο νεο συστημα θελει καποιος 1100€~1300€ και με δεδομενο οτι θα παρει τα πραγματα απο 10 διαφορετικα μαγαζια.

δεν με απασχολει το χρηματικο ως ανταποδοση αυτων που εδωσα, οντας χρονια στο χωρο ξερω οτι σημερα το αγοραζεις αυριο εχασες τα μισα λεφτα.

απλως θελω να ξερω, αξιζει 400-500-600-800 και εχοντας κατα νου οτι τελικα το pc χρησιμοποιθηκε για assetto corsa / football manager / euro truck simulator και σερφαρισμα.

αν 1 ετος εχει 8500 ωρες, το pc φτιαχτηκε το '15 και εχει περιπου 3000 ωρες συνολο στα 3 χρονια :(

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασια εχει τι εγγυηση εχουν τα πραγματα που πουλας και σε τι κατασταση βρισκονται τωρα, αν δουλεψαν και 1 ωρα ολα αυτα τα χρονια ειναι ανευ σημασιας για κατι που ειναι χρονολογικα μια 5 ετια πισω οσον αφορα επεξεργαστη και συνολικα συστημα 3ετιας.Γιατι στα 1100-1300 που αναφερεις σε καινουργιο συστημα πας σε ddr4 και ολα τα υπολοιπα καλουδια που εχει μια μητρικη τελευταιας γενιας + το γεγονος εχουν φουλ εγγυηση.

Οσο για να το πουλησεις ολο το πακετο νομιζω  ξεκινα απο τα 700-800 αν δεις οτι δεν το ενδιαφερθει κανεις κατεβασε.Αλλα ταπεινη μου γνωμη πιο πολλα λεφτα θα παρεις αν το πουλησεις ξεχωριστα το καθε κομματι.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το θεμα δεν ειναι ποσα δωσαμε για να αποκτησουμε κατι αλλα ποσο αξιζει πλεον σημερα που θελουμε να το πουλησουμε.

Και παντα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουμε πολλα πραγματα μαζι εκτος αν τα δινουμε τζαμπα και θα τα παρει καποιος για να βγαλει κερδος.

Δεν σου λεω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα που ζητας αν και δεν εχω ιδεα απο παιχνιδια και κονσολες, την asus 1070 oc που εχω την εχω για να χαζευω στο ιντερνετ δεν παιζω τιποτα.

Απλα εσυ εκανες αυτη την συλογη γιατι εσυ την ηθελες αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει αλλος εσυ που να θελει αυτο που εσυ εχεις φτιαξει.

Η γνωμη μου η κρατας αυτο που εχεις φτιαξει γιατι πιθανον για να το κρατησεις το εκανες οχι για να το δωσεις η το σπας σε μικροτερα κομματια.

Φίλε Λευτέρη, 

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφωνία. Απλά εγώ κακώς έκανα μία συλλογή γιατί παρασύρθηκα και ενθουσιάστηκα. Όχι απλά δε θα πουληθεί και θα την κρατήσω αλλά πολύ πιθανό να χάλασω και λεφτά σε σερβις για πράγματα που δε χρησιμοποιώ. Αυτό που είμαι και στον φίλο icenex είναι ότι υπάρχει ζήτηση και προσφορά. Και έδωσα έκταση στο ζήτημα γιατί θεώρησα ότι ο τρόπος που σχολιάστηκε η αγγελία μου βγάζει ένα πονηρό πρόσωπο και κακοπροαίρετο που σκοπό έχει να φάει από κάποιον τα λεφτά του. Αν διαβάσεις την αγγελία μου δε προκύπτει από πουθενά αυτό. Και επείδη είμαι στο φόρουμ και στις αγγελίες κάποια χρόνια και έχω όπως όλοι μας για διαφορετικό λόγο χτίσει ένα καλό προφίλ ένοιωσα την ανάγκη να το συζητήσω.

Φιλικά πάντα,

Βασίλης.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, mclein είπε

βασικα θελω να το δωσω οπως ειναι το pc και αναρωτιέμαι ποια ειναι η τιμια συνολικη του τιμη !

ο προβληματισμος μου ειναι πως για ενα παρομοιο νεο συστημα θελει καποιος 1100€~1300€ και με δεδομενο οτι θα παρει τα πραγματα απο 10 διαφορετικα μαγαζια.

δεν με απασχολει το χρηματικο ως ανταποδοση αυτων που εδωσα, οντας χρονια στο χωρο ξερω οτι σημερα το αγοραζεις αυριο εχασες τα μισα λεφτα.

απλως θελω να ξερω, αξιζει 400-500-600-800 και εχοντας κατα νου οτι τελικα το pc χρησιμοποιθηκε για assetto corsa / football manager / euro truck simulator και σερφαρισμα.

αν 1 ετος εχει 8500 ωρες, το pc φτιαχτηκε το '15 και εχει περιπου 3000 ωρες συνολο στα 3 χρονια :(

Το παρομοιο νεο συστημα ειναι πολυ σχετικο.Με 900-1000 φτιαχνεις ενα παρομοιας δυνατοτητας Ryzen 1600 - GTX 1060 συστημα.Δεν ενδιαφερονται ολοι να εχουν υδροψυξη η πολυ καλο tower.Και με ενα μετριο η καλο κανουν τη δουλεια τους ανετα και οτι εχουν αγορασει ειναι εντος εγγυησης.Οπως σου ειπαν και τα παιδια σαν πακετο σε τετοια τιμη θα φυγει δυσκολα και επειδη μερικα πραγματα ειναι κριμα να τα σκοτωσεις σπαστο σε κομματια η πακετα.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

πώς τα βλέπετε αυτά

Ετσι με μια γρηγορη ματια ειδα οτι εισαι κοντα ενα 100αρικο κατω σε σχεση με καινουργια απο το σκρουτζ..θεωρω οτι εχεις μια τιμια τιμη καποιος θα ελεγε και πολυ καλη τιμη και λογικα θα φυγει γρηγορα το συγκεκριμενο πακετο μιας και δεν ειναι πολλων μηνων αλλα καινουργια.Απλα εγω προσωπικα ισως πηγαινα παλι σε καινουργια γιατι την εχω παθει με στραβωμενο πιν που δεν φαινοταν το ατιμο παροτι ειχε γινει ελεγχος....Βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και ζυγιζει τα υπερ και τα κατα.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • κλειδώθηκε και ακύρωση υπομνήματος αυτό το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.