Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο να δωσω το συγκεκριμενο λαπτοπ;

https://www.e-shop.gr/acer-aspire-7730g-844g32mn-p8400-4096mb-320gb-p-PER.907438

Εχει γνησια windows 10 pro μαζι με τον φορτιστη του. Η μπαταρια δεν κραταει σχεδον καθολου.. Δεν εχει σπασιματα μονο καποιες λιγες γρατζουνιες λογω χρησης. Να τον δωσω  με το ssd ocz trion tr-150 240gb η να δωσω το ssd ξεχωριστα και να ξαναβαλω πανω τον 320gb hdd? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Μπορεί κάποιος να δώσει μια δύο νορμάλ τιμές σε RX470/570.

Ανεξάρτητα από την εποχή φυσικά έτσι απλά μια τίμια τιμή και για τον πωλητή αλλά και για τον αγοραστή.

Ρωτάω γιατί εδώ που είμαι βρίσκω τώρα τελευταία μερικές πιστεύω καλές τιμές αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Το κακό είναι ότι δεν έχω και πολύ χρόνο να το σκεφτώ, εξαφανίζονται σχετικά γρήγορα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο μπορω να δωσω το παρακατω συστημα?

CPU:Intel Core I3 3250

Mb:Gigabyte GA B75M D3H

CPU Cooler:Arctic Freeze 7

Ram:4 x 2gb Kingston Hyperx 1600mhz

Hdd:1tb 7200rpm 2.5"

Gpu:Nvidia Geforce Gt 740 2gb OC

Psu:Bitmore 550 watt

Κουτι εχω μονο για την Gpu

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~Palpatin~ είπε

Μπορεί κάποιος να δώσει μια δύο νορμάλ τιμές σε RX470/570.

Ανεξάρτητα από την εποχή φυσικά έτσι απλά μια τίμια τιμή και για τον πωλητή αλλά και για τον αγοραστή.

Ρωτάω γιατί εδώ που είμαι βρίσκω τώρα τελευταία μερικές πιστεύω καλές τιμές αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Το κακό είναι ότι δεν έχω και πολύ χρόνο να το σκεφτώ, εξαφανίζονται σχετικά γρήγορα :(

Να προτεινω 240-260 (; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Να προτεινω 240-260 (; )

ΤΙΜΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ (skroutz) -24% φπα διοτι ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΣΥ και -10,20,30% ΑΝΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billy.niotis είπε

ΤΙΜΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ (skroutz) -24% φπα διοτι ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΣΥ και -10,20,30% ΑΝΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣ

Αν βρεις καμια 65 αρα τηλεοραση που ψαχνω με αυτη την λογικη τιμης να μου πεις να την αγορασω. :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν βρεις καμια 65 αρα τηλεοραση που ψαχνω με αυτη την λογικη τιμης να μου πεις να την αγορασω. :rolleyes:

επεσες στην περιπτωση τεχνικος τηλεορασεων ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billy.niotis είπε

ΤΙΜΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ (skroutz) -24% φπα διοτι ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΣΥ και -10,20,30% ΑΝΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣ

Αυτό με το ΦΠΑ δεν το κατάλαβα πως το εννοείς. Γιατί να το αφαιρέσει από την τιμή;

Επίσης με αυτή τη λογική σύντομα βγαίνει να πληρώνεις κιόλας για να τη δώσεις! :lol:

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell E7440 - 8GB DDR3L (1x8GB) (Upgraded) (θύρα για άλλη μια) mSATA 250GB 850 EVO (άδεια θήκη για να μπεί και 2.5" ), i5 4200 , NFC Swipe module pre-build , με μπαταρία με wear level 25% , αυθεντικός φορτιστής. Χωρίς σπασίματα σημάδια κτλ.

Πόσο θα το βάζατε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Αυτό με το ΦΠΑ δεν το κατάλαβα πως το εννοείς. Γιατί να το αφαιρέσει από την τιμή;

Επίσης με αυτή τη λογική σύντομα βγαίνει να πληρώνεις κιόλας για να τη δώσεις! :lol:

Για να το δούμε πρακτικά, χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο. Αν έχουμε αρχική τιμή π.χ. τηλεόρασης 500€, αφαιρώντας το φόρο(24%), πάμε στα 400€. Μετά από 1 χρόνο, όπως λέει ο φίλος (-20% από τα 400), πάμε στα 320€ και μετά από 2 χρόνια (-40% από τα 400) πάμε στα 240€. Αυτά τα νούμερα να συγκρίνουμε, παιδιά.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, siralexgio7 είπε

Για να το δούμε πρακτικά, χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο. Αν έχουμε αρχική τιμή π.χ. τηλεόρασης 500€, αφαιρώντας το φόρο(24%), πάμε στα 400€. Μετά από 1 χρόνο, όπως λέει ο φίλος (-20% από τα 400), πάμε στα 320€ και μετά από 2 χρόνια (-40% από τα 400) πάμε στα 240€. Αυτά τα νούμερα να συγκρίνουμε, παιδιά.-

Σε μια τηλεοραση 500 ευρω αν βγαλεις ΦΠΑ παει 380 ευρω δηλαδη ενας που πηρε η του εκαναν δωρο η απο αντικατασταση μια τηλεοραση 500 ευρω σφραγισμενη πρεπει να την δωσει 380 ευρω;

 

Με αυτη την λογικη τοτε τα laptop 5-7 ετων πρεπει να τα χαριζουμε με δωρο το καθαρισμα service για τα επομενα 5 χρονια. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σε μια τηλεοραση 500 ευρω αν βγαλεις ΦΠΑ παει 380 ευρω δηλαδη ενας που πηρε η του εκαναν δωρο η απο αντικατασταση μια τηλεοραση 500 ευρω σφραγισμενη πρεπει να την δωσει 380 ευρω;

Με αυτη την λογικη τοτε τα laptop 5-7 ετων πρεπει να τα χαριζουμε με δωρο το καθαρισμα service για τα επομενα 5 χρονια. :lol:

Με συγχωρείς, αλλά δε νομίζω να είναι 380. Το 24%(αν είναι το ίδιο σε όλα τα προϊόντα) πάει στην αρχική τιμή(όχι στην τελική), ώστε να βγει 500 μαζί με το Φ.Π.Α. Άρα 403€x1,24=500 περίπου. Αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό. Έκανα το παράδειγμα για να συζητήσουμε αν είναι εφικτό. Δεν είπα ότι συμφωνώ. Ίσως, όμως, είναι μια καλή βάση, για να βγει κάποιο "μοντέλο", ας πούμε. Αν κάνω λάθος, με το φόρο, το παίρνω πίσω. Έτσι νομίζω, από τις γνώσεις μου.-

Υ.Γ.: Μην ξεχνάς ότι στη δική σου τηλεόραση, σου πρότεινα -10%-15% και όχι -24%😉

Επεξ/σία από siralexgio7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Με συγχωρείς, αλλά δε νομίζω να είναι 380. Το 24%(αν είναι το ίδιο σε όλα τα προϊόντα) πάει στην αρχική τιμή(όχι στην τελική), ώστε να βγει 500 μαζί με το Φ.Π.Α. Άρα 403€x1,24=500 περίπου. Αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό. Έκανα το παράδειγμα για να συζητήσουμε αν είναι εφικτό. Δεν είπα ότι συμφωνώ. Ίσως, όμως, είναι μια καλή βάση, για να βγει κάποιο "μοντέλο", ας πούμε. Αν κάνω λάθος, με το φόρο, το παίρνω πίσω. Έτσι νομίζω, από τις γνώσεις μου.-

Απλα παει πολυ να πεις σε καποιον οτι την τηλεοραση που την εχεις σφραγισμενη οπως ειχα εγω μια απο αντικατασταση αν εχει 1000 ευρω πρεπει να την δωσεις 800 και αν την εχει και 15 μερες να παει ακομα ποιο χαμηλα.

Πιστευω αν ειναι καινουριο ενα 10%  απο οσο εχει στο μαγαζι ειναι μια χαρα και ειδικα σε ακριβα πραγματα.

 

Εγω ειχα βαλει μια 40αρα 4k εντελως σφραγισμενη απο αντικατασταση με καινουρια εγγυηση απο 450 που ειχε 400 και μου εστελναν κατι φιλε 300 και ερχομαι και διαφορες χαζομαρες λες και εγραφα καπου οτι ριξτε μου ενα σουβλακι γιατι ψοφαω απο την πεινα. :lol:

 

Τωρα που εχω βαλει αγγελια αναζητησης για 55-65 που θελω για το σαλονι μου στελνουν κατι μηνυματα για τηλεορασεις του 15 εκτος εγγυησης 100 ευρω κατω απο οσο εχει το καινουριο μοντελο στα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτό με το ΦΠΑ δεν το κατάλαβα πως το εννοείς. Γιατί να το αφαιρέσει από την τιμή;

Επίσης με αυτή τη λογική σύντομα βγαίνει να πληρώνεις κιόλας για να τη δώσεις! :lol:

το φπα παει στα εξοδα του εκαστοτε αγοραστη η κανω λαθος;

Μόλις τώρα, billy.niotis είπε

το φπα παει στα εξοδα του εκαστοτε αγοραστη η κανω λαθος;

οποτε εαν δωσεις κατι πρεπει να κοψεις και αποδειξη

Μόλις τώρα, billy.niotis είπε

το φπα παει στα εξοδα του εκαστοτε αγοραστη η κανω λαθος;

οποτε εαν δωσεις κατι πρεπει να κοψεις και αποδειξη

με λιγα λογια δηλωνει ο πωλητης ΕΞΟΔΑ οχι και ΕΣΟΔΑ η κανω λαθος; εφοριακα μιλωντας

Μόλις τώρα, billy.niotis είπε

το φπα παει στα εξοδα του εκαστοτε αγοραστη η κανω λαθος;

οποτε εαν δωσεις κατι πρεπει να κοψεις και αποδειξη

με λιγα λογια δηλωνει ο πωλητης ΕΞΟΔΑ οχι και ΕΣΟΔΑ η κανω λαθος; εφοριακα μιλωντας

τελος παντων ο καθε ενας εχει την διακριση του και με το φπα δεν παιζουμε......

4 λεπτά πριν, billy.niotis είπε

το φπα παει στα εξοδα του εκαστοτε αγοραστη η κανω λαθος;

οποτε εαν δωσεις κατι πρεπει να κοψεις και αποδειξη

με λιγα λογια δηλωνει ο πωλητης ΕΞΟΔΑ οχι και ΕΣΟΔΑ η κανω λαθος; εφοριακα μιλωντας

τελος παντων ο καθε ενας εχει την διακριση του και με το φπα δεν παιζουμε......

και εννοειται μιλαω παντα για προιοντα μεχρι 3 ετων οχι παραπανω μετα παμε σε αντικερι χαχαχαχαχαχαχαχα :P

31 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Με συγχωρείς, αλλά δε νομίζω να είναι 380. Το 24%(αν είναι το ίδιο σε όλα τα προϊόντα) πάει στην αρχική τιμή(όχι στην τελική), ώστε να βγει 500 μαζί με το Φ.Π.Α. Άρα 403€x1,24=500 περίπου. Αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό. Έκανα το παράδειγμα για να συζητήσουμε αν είναι εφικτό. Δεν είπα ότι συμφωνώ. Ίσως, όμως, είναι μια καλή βάση, για να βγει κάποιο "μοντέλο", ας πούμε. Αν κάνω λάθος, με το φόρο, το παίρνω πίσω. Έτσι νομίζω, από τις γνώσεις μου.-

Υ.Γ.: Μην ξεχνάς ότι στη δική σου τηλεόραση, σου πρότεινα -10%-15% και όχι -24%😉

fφιλαρακι με το φπα δεν κανεις καθολου λαθος

παραδειγμα εαν εγω αγορασω ενα προιον 1000ε και στο δωσω 900 φενεται εφοριακα οτι εχω εξοδα 1000ε ενω εχω κανει μονο 100 ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΣΟΥ ΚΟΨΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ και τα υπολοιπα ρωτηστε λογιστη. απο την αλλη εσυ που θα αγορασεις μαυρα δεν κερδιζεις τιποτα και τελικα μαλλον χανεις εκτος εαν εχεις αδηλωτα εισοδηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...