Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billy.niotis είπε

περασε η μερα φιλε αυριο παλι παντως εαν εισαι απο την πλευρα του εν δικαιο αγοραστη σκεψου την φορμα που σου λεω.... τωρα εαν εισαι απο την αλλη πλευρα πολυ απλα το βουλωνω γιατι θα σου χαλασω την πληση :P

Ειμαι με την μερια που λεει πως αν σκασω 1000 για να εχω την αποδειξη στο ονομα μου για να την καταθεσω στην εφορια, η εφορια δεν θα μου επιστρεψει φραγκο εκτος και αν κερδισω στις στημενες λοταριες που κανει.

Αν την αγορασω απο σενα σφραγισμενη με την αποδειξη που πηρες απο το καταστημα απο 1000 900-850 ευρω θα εχω εμμεσα κερδισει 100-150 ευρω να τα κανω μπυρες και σουβλακια το Καλοκαιρι. :lol:

 

Για αυτο σου εγραψα στο αρχικο σου μηνυμα που ελεγες περι φπα κλπ οτι ψαχνω τηλεοραση.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Ειμαι με την μερια που λεει πως αν σκασω 1000 για να εχω την αποδειξη στο ονομα μου για να την καταθεσω στην εφορια, η εφορια δεν θα μου επιστρεψει φραγκο εκτος και αν κερδισω στις στημενες λοταριες που κανει.

Αν την αγορασω απο σενα σφραγισμενη με την αποδειξη που πηρες απο το καταστημα απο 1000 900-850 ευρω θα εχω εμεσα κερδισει 100-150 ευρω να τα κανω μπυρες και σουβλακια το Καλοκαιρι.

Για αυτο σου εγραψα στο αρχικο σου μηνυμα που ελεγες περι φπα κλπ οτι ψαχνω τηλεοραση.

δες το λιγο ομως και αλλιως εχεις πχ ενα νομιμο εισοδημα 1000 το μηνα και φαινεται στις κινησεις της καρτας σου και τις αποδειξεις οτι ξοδευεις 100..... φιλε την πατησες που πηγαν τα 900? και δεν σε ρωταω εγω θα σε ρωτησει καποια στιγμη ο μεγαλος αδελφος..... αντιθετα ο πωλητης εχει εξοδα 1000 και με τον νομο.... ο παρανομος εισαι εσυ..... ο κακοβουλος εχει 900 μαυρα(γιαυτο σου λεω δες το λιγο ποιο βαθια)...... ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχετε ιδεα τι εστι να εχεις μαγαζι γιατι να σου πουλησει ο αλλος κατι μαυρο πρεπει να τα εχει παρει μαυρα γιατι κ αυτος πληρωνει φπα στο τιμολογιο του απλα σε τιμη χοντρικης κ μετα βαζει το φπα πελατη μεσα στην τιμη.Αν αρχιζει να πουλαει αντικειμενα απο το μαγαζι του χωρις αποδειξη και δεν βαζει το φπα που λεμε, καποια στιγμη θα εχει προβλημα γιατι θα φαινεται οτι συνεχεια αγοραζει εμπορευμα αλλα δεν φαινεται να πουλαει τιποτα οποτε θα φαει ελεγχο.Οποτε αυτο αν γινεται γινεται με λιγα κομματια και οχι στον πρωτο τυχαιο που θα μπει στο μαγαζι γιατι μπορει να ειναι καρφωτη απο εφορια οποτε δυσκολο οχι οτι δεν γινεται.

Απο εκει κ περα στα μεταχειρισμενα δεν βγαζεις το φπα ειναι μεσα στην τιμη γιατι η τελικη τιμη μετραει εσυ οταν πουλας κατι μεταχειρισμενο το πουλας σε μικροτερη αξια απο αυτην των καταστηματων και δεν πας να βγαλεις κερδος απλα ειναι μεταχειρισμενο.Αν ητανε ετσι το κρατος θα σου ζητουσε και φπα οταν πουλας το μεταχειρισμενο αμαξι σπιτι κτλ.βεβαια εκει ζηταει για τις μεταβιβασεις κ τα συμβολαια κτλ αλλα δεν επεμβαινει στην τιμη δηλαδη να σου ζητησει φπα απο το ποσον που εχεις βαλει.Στα μεταχειρισμενα υπαρχει ενα οριο που μπορεις να κανεις πωλησεις χωρις προβλημα απο την εφορια για μικρες συσκευες κτλ δηλαδη οτιδηποτε δεν χρειαζεται καποιο συμβολαιο η μεταβιβαση οπως ειπα πιο πανω.. και νομιζω ειναι γυρω στα 10000 το χρονο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να το ελεγξει το κρατος κατι τετοιο παρα μονο πχ απο τετοιες σελιδες σαν το ινσομνια και να βαλουν στο στοχο ατομα που το εχουν κανει επαγγελμα τις αγοραπωλησιες.Εν ολιγοις μονο αν αφηνεις ιχνη της ολης διαδικασιας αλλιως χλωμο να σε βρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

 

Ναι, αυτό είναι απλά "διαφορετική έκδοση". 

Οπότε τι λές Λεφ εσύ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφει καπου ο νομος  η η εφορια πως οτι αγοραζεις το αγοραζεις με ενα μηνιατικο; :blink: Δηλαδη δεν μπορω να βαζω στην ακρη για δυο χρονια απο 50 ευρω; :o

Πως θα μου πει αυτο τον μηνα πηρες 1000 εχεις αποδειξεις  100 ευρω τι εκανες τα αλλα 900 ευρω;

Που φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να εχω αποδειξεις μονο 100 ευρω σε ενα μηνα, πετρες θα ετρωγαν τα παιδια μου;

Αν δεν κανω λαθος στα 10.000 εισοδημα θελει 2.500 σε αποδειξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billy.niotis είπε

δες το λιγο ομως και αλλιως εχεις πχ ενα νομιμο εισοδημα 1000 το μηνα και φαινεται στις κινησεις της καρτας σου και τις αποδειξεις οτι ξοδευεις 100..... φιλε την πατησες που πηγαν τα 900? και δεν σε ρωταω εγω θα σε ρωτησει καποια στιγμη ο μεγαλος αδελφος..... αντιθετα ο πωλητης εχει εξοδα 1000 και με τον νομο.... ο παρανομος εισαι εσυ..... ο κακοβουλος εχει 900 μαυρα(γιαυτο σου λεω δες το λιγο ποιο βαθια)...... ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Δεν ισχύει αυτό. Οτιδήποτε μπορεί να έκανες τα 900€. Να τα ξόδεψες μετρητά, να τα δάνεισες, να τα έχεις κάτω από το στρώμα. Δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Ναι, αυτό είναι απλά "διαφορετική έκδοση". 

Οπότε τι λές Λεφ εσύ ;

Θα σε παρω στον λαιμο μου ασε καλυτερα να σου πει κανενας αλλος που ξερει.

Εγω εβαλα σφραγισμενη τηλεοραση μιας ημερας εντελως σφραγισμενη απο αντικατασταση απο την Intertech απο 450 400 και ειχα κατι μηνυματα φιλε δινω 300 κλπ.

Τελικα την πουλησα στον εαυτο μου χαχαχαχαχαχαχα

Οταν πουλαω με περνανε για τον Βασιλακη Καϊλα και οταν αγοραζω για τον Αριστοτελη Ωναση :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billy.niotis είπε

δες το λιγο ομως και αλλιως εχεις πχ ενα νομιμο εισοδημα 1000 το μηνα και φαινεται στις κινησεις της καρτας σου και τις αποδειξεις οτι ξοδευεις 100..... φιλε την πατησες που πηγαν τα 900? και δεν σε ρωταω εγω θα σε ρωτησει καποια στιγμη ο μεγαλος αδελφος..... αντιθετα ο πωλητης εχει εξοδα 1000 και με τον νομο.... ο παρανομος εισαι εσυ..... ο κακοβουλος εχει 900 μαυρα(γιαυτο σου λεω δες το λιγο ποιο βαθια)...... ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Και μονο οτι υπαρχεις (εχεις αφμ) και αναπνεεις υπαρχει τεκμηριο που δικαιολογει εξοδα σιτησης κτλ ασε που λιγες ειναι οι αποδειξεις που περνανε στην εφορια... και περισσοτερο κακο θα κανεις παρα καλο αν τα δηλωσεις γιατι πχ εσυ παιζει να σου δινουν λεφτα και οι γονεις σου για βοηθημα και να φαινεται οτι απο καπου παιρνεις μαυρα λεφτα μην το ψαχνεις το θεμα.Εδω δωρεα να πεις να σου κανει ο πατερας σου για να σε καλυψει στην εφορια απο τεκμηριο πρεπει να πληρωσει το 10% στην εφορια νταβατζιλικι το ποσο που θα σου δωσει. 1000 ευρω πχ 100 ευρω θα σκασει κ παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα σε παρω στον λαιμο μου ασε καλυτερα να σου πει κανενας αλλος που ξερει.

Εγω εβαλα σφραγισμενη τηλεοραση μιας ημερας εντελως σφραγισμενη απο αντικατασταση απο την Intertech απο 450 400 και ειχα κατι μηνυματα φιλε δινω 300 κλπ.

Τελικα την πουλησα στον εαυτο μου χαχαχαχαχαχαχα

Οταν πουλαω με περνανε για τον Βασιλακη Καϊλα και οταν αγοραζω για τον Αριστοτελη Ωναση :lol:

με άρεσες πολύ με αυτό που έγραψες :P

Από ότι είδα το laptop αυτό στην εποχή του με το NFC Vault είχε 1600€~ με απλό σκληρό .

Η ερώτησης μου και αν μπορεί ας βοηθήσει κανείς άλλος (ή έστω Λεφ πες μια "γνώμη" δεν θα σε φάω). Αξίζει θεωρείτε 280€ με τον SSD ή κοιτάω και έχω πολύ ψιλά το "κοστολόγιο" ;

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

με άρεσες πολύ με αυτό που έγραψες :P

Από ότι είδα το laptop αυτό στην εποχή του με το NFC Vault είχε 1600€~ με απλό σκληρό .

Η ερώτησης μου και αν μπορεί ας βοηθήσει κανείς άλλος (ή έστω Λεφ πες μια "γνώμη" δεν θα σε φάω). Αξίζει θεωρείτε 280€ με τον SSD ή κοιτάω και έχω πολύ ψιλά το "κοστολόγιο" ;

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως!

Στα 260 ίσως φύγει ταχύτερα. Αλλά πιάνει και ~300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Στα 260 ίσως φύγει ταχύτερα. Αλλά πιάνει και ~300.

και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ξέχασα να προσθέσω,ήταν "add-on" αρκετά ακριβούτσικο.

Οπότε εκεί ανάμεσα στο 260€ (χειρρότερη) και 300€ ας πούμε στην καλύτερη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...