Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Εγώ εκεί έλεγα το πολύ 220€ να πέσω με την υδρόψυξη antec 620 v4

Ναι,δεν διαφωνώ αλλά πιστεύω ότι ακόμα και σε αυτό το κομμάτι ο 4790Κ δεν παίζει να μη κοντράρει κάποιους. Δηλαδή ,ντάξει...

Όσο για τις μνήμες δεν διαφωνώ αλλά θα ήταν πιο "σωστό να φύγουν" πακέτο εφόσων είναι dimm-πακέτο,και αμά χρειαστεί κάτι να σταλθεί στην εταιρία νομίζω χρειάζεται όλο το σετ...

Ακριβώς,δεν γίνεται επεξεργαστής τέτοιος unlocked να φτάσει επίπεδα "σάπιου" θεωρώ.

Ότι ακόμα και το 200€ ή 220-230€ με υδρόψυξη είναι ΥΠΕΡ κομπλέ!

Ακόμα μπορεί να κοντράρει πολλούς επεξεργαστές...

Πέρα από το κομμάτι επεξεργαστής υπάρχει και η πλατφόρμα.Δυνατότητες,τιμή μητρικής κλπ..Πχ 15€ έχω δώσει έναν q6600 και 15€ έναν i7 920.Και ναι δεν διαφωνώ μπορεί να τον κοντράρει.Αλλά ποιος ο λόγος να προτιμήσει κάποιος έναν ακριβότερο και μεταχειρισμένο cpu από ένα καινούργιο με παρόμοιες δυνατότητες?

Νομίζω πως συνήθως δεν χρειάζεται να σταλθούν όλες.

 

21 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Καλησπέρα και σε σένα. Το κριτήριο το δικό μου είναι ότι:

α) Καινούριος έχει ακόμα 360.

β) Για να γίνεται τόσος ντόρος με αυτόν τον επεξεργαστή (και όχι με άλλους της γενιάς του) και ας είναι παλιός, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Στα benchmarks είναι πολύ ψηλά. Σαν το παλιό καλό κρασί (ή τη γριά κότα)!😉

γ) Όπως έγραψα πριν, οι μνήμες ddr4.

δ) Πιστεύω ότι έχει μεταπωλητική αξία.

ε) (Άσχετο):Μου παίρνει συνέχεια το κινητό ο γιος μου και δεν προλαβαίνω!!!

1)Δεν λέει και πολλά το σκρουτζ για μη εμπορικά πλέον προιόντα.Απλά δείχνει μια αρχική τιμή.

2)Αυτό είναι επιχείρημα τώρα? Πέρα από τα benchmarks και σε τιμή πολύ ψηλά είναι :lol:

3)Αν βάλεις το κόστος πλατφόρμας (cpu+mobo) καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.

4)Μεγαλύτερη από πιο καινούργιο προιόν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spy94 είπε

Πέρα από το κομμάτι επεξεργαστής υπάρχει και η πλατφόρμα.Δυνατότητες,τιμή μητρικής κλπ..Πχ 15€ έχω δώσει έναν q6600 και 15€ έναν i7 920.Και ναι δεν διαφωνώ μπορεί να τον κοντράρει.Αλλά ποιος ο λόγος να προτιμήσει κάποιος έναν ακριβότερο και μεταχειρισμένο cpu από ένα καινούργιο με παρόμοιες δυνατότητες?

Νομίζω πως συνήθως δεν χρειάζεται να σταλθούν όλες.

1)Δεν λέει και πολλά το σκρουτζ για μη εμπορικά πλέον προιόντα.Απλά δείχνει μια αρχική τιμή.

2)Αυτό είναι επιχείρημα τώρα? Πέρα από τα benchmarks και σε τιμή πολύ ψηλά είναι :lol:

3)Αν βάλεις το κόστος πλατφόρμας (cpu+mobo) καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.

4)Μεγαλύτερη από πιο καινούργιο προιόν?

εγώ,το λέω σαν ένα γενικό κάποιος να θέλει να αλλάξει από i3 σε 4790K φάση , δηλαδή δεν είναι αναγκαστικά ώστε ότι πρέπει να "δεί" το καινούργιο μπορεί να μην έχει άλλα χρήματα και να θέλει απλά να αναβαθμίσει το παλιό ,γιατί και ο 4790Κ σε benchmark δεν τα πάει καθόλου άσχημα.

Αλλά μια που συζητάμε τόσα, ας ρωτήσω...

Τι τιμές θα πουλούσες αν τα είχες εσύ προσωπικά τα :

  • 4790K+ANTEC 620 V4
  • 32GB G.Skill Ripjaw Blue 1600Mhz (4x8GB)
  • ASUS Z97-P
  • GTX 760 Twin Frozr 
  • M.2 850 EVO 250GB με μόνο 1ΤΒ εγγραφής πάνω του.
  • H87 Pro Fatal1ty (στο κουτί της)
  • 16GB G.Skill Ripjaw Red 2133Mhz (4x4GB) 

Στα ρωτάω γιατί τα έχω βάλει προς πούλημα,να δω αν αντιστοιχούν ότι έχω βάλει με τις τιμές που "έχεις γνώμη". :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AccountSaver είπε

εγώ,το λέω σαν ένα γενικό κάποιος να θέλει να αλλάξει από i3 σε 4790K φάση , δηλαδή δεν είναι αναγκαστικά ώστε ότι πρέπει να "δεί" το καινούργιο μπορεί να μην έχει άλλα χρήματα και να θέλει απλά να αναβαθμίσει το παλιό ,γιατί και ο 4790Κ σε benchmark δεν τα πάει καθόλου άσχημα.

Αλλά μια που συζητάμε τόσα, ας ρωτήσω...

Τι τιμές θα πουλούσες αν τα είχες εσύ προσωπικά τα :

  • 4790K+ANTEC 620 V4 τα παμε :P
  • 32GB G.Skill Ripjaw Blue 1600Mhz (4x8GB) >>
  • ASUS Z97-P 50-60€
  • GTX 760 Twin Frozr 90€ 
  • M.2 850 EVO 250GB με μόνο 1ΤΒ εγγραφής πάνω του. 75-80€
  • H87 Pro Fatal1ty (στο κουτί της) 45€
  • 16GB G.Skill Ripjaw Red 2133Mhz (4x4GB) 90€ 

Στα ρωτάω γιατί τα έχω βάλει προς πούλημα,να δω αν αντιστοιχούν ότι έχω βάλει με τις τιμές που "έχεις γνώμη". :) 

Δύσκολα κάποιον να έχει καλή μητρική(z87,z97 chipset κατα βάση) και να έχει ξεμείνει με i3.Αν το budget ήταν περιορισμένο θα πήγαινε σε h81 και i5-λογικά πάντα(και αν δεν υπήρχαν προοπτικές αναβάθμισης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy94 είπε

Δύσκολα κάποιον να έχει καλή μητρική(z87,z97 chipset κατα βάση) και να έχει ξεμείνει με i3.Αν το budget ήταν περιορισμένο θα πήγαινε σε h81 και i5-λογικά πάντα(και αν δεν υπήρχαν προοπτικές αναβάθμισης).

δεν διαφωνώ.Τελείως διαφορετικές τιμές, καλύτερα με βλέπω στο eBay που ακόμα τα πουλάνε πιο πάνω και φεύγουν! Θένκς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, spy94 είπε

Πέρα από το κομμάτι επεξεργαστής υπάρχει και η πλατφόρμα.Δυνατότητες,τιμή μητρικής κλπ..Πχ 15€ έχω δώσει έναν q6600 και 15€ έναν i7 920.Και ναι δεν διαφωνώ μπορεί να τον κοντράρει.Αλλά ποιος ο λόγος να προτιμήσει κάποιος έναν ακριβότερο και μεταχειρισμένο cpu από ένα καινούργιο με παρόμοιες δυνατότητες?

Νομίζω πως συνήθως δεν χρειάζεται να σταλθούν όλες.

1)Δεν λέει και πολλά το σκρουτζ για μη εμπορικά πλέον προιόντα.Απλά δείχνει μια αρχική τιμή.

2)Αυτό είναι επιχείρημα τώρα? Πέρα από τα benchmarks και σε τιμή πολύ ψηλά είναι :lol:

3)Αν βάλεις το κόστος πλατφόρμας (cpu+mobo) καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.

4)Μεγαλύτερη από πιο καινούργιο προιόν?

Τέλος πάντων, ξέρεις, σίγουρα καλύτερα, δε διαφωνώ σε αυτό. Έχει να κάνει, με το τι θέλει ο καθένας. Εγώ σου εξέθεσα το σκεπτικό μου. Ήθελα να κάνω μόνο αναβάθμιση και διάλεξα την καλύτερη δυνατή για το σύστημά μου, όπως θέλει να κάνει και το άλλο παιδί. Τον ήθελα για gaming και σίγουρα δε θα το μετανιώσω για πολύ καιρό. Θα τα βγάλει τα λεφτά του. Σε ευχαριστώ για τη συζήτηση.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, benign είπε

Ποιο σετ να πουλαγες 100? Απο την υπογραφη σου δεν καταλαβαινω.Μια χαρα τα βλεπω τα δυο συστηματακια σου,μεινε οπως εισαι.

 

Εννοουσα να πουλαγα την heri vi - pentium - 8gb ram στα 100 χωμα τιμη συν 250 παιρνω νεο σετακι απο το να τα επενδυσω τα ιδια λεφτα για τον παλιο 4790κ

158 ο 8400 πες 100 μια μητρικη φτανουμε τα 258 που κανει τωρα ο μεταχειρισμενος 4790κ. μου μενου 100 ευρω για ραμ και αυτο με την προυποθεση οτι εχω δωσει τα παλια μου κομματια μονο 100 ευρω.  Δηλαδη τα 250 που θα εδινα για τον 4790κ φτανουν για να παρω καινουρια καλυτερα πραγματα με εγγυηση και τις ραμ δδρ4 τις παιρνω δωρεαν απλα πουλωντας το υπαρχουν 1150 σετακι μου. 

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μια βλαβη που μου εβγαλε η motherboard στο συστημα της υπογραφης μου  , εξηγω εδω , λεω να φυγω απο 1150 socket να παω σε 1151 .
θα ηθελα να μαθω ποσο μπορουν να πιασουν  ο επεξεργαστης i5-4590 και η μνημη μου , 16GB Kignston 2 dimm των 8 gb .

 


Snap3.pngSnap4.png

Snap5.pngSnap6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,~100 ο επεξεργαστης και ~80 οι μνημες.

Θα συμφωνησω οτι αξιζει να πας φουλ σε μια απλη h81 των 35€.Πρακτικα καμια διαφορα.Και δεν θα περιμενεις και αν τελικα στην αντικαταστησουν θα χασεις απλα κανα 10ρικο οταν την δωσεις η θα δωσεις αυτη που θα επιστρεψουν.Η θα σου δωσουν τα χρηματα και εισαι αρχοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

r7 1700 σε μητρική msi gaming plus x370 με 8gb corsair 3200, psu corsair vs550 σε κουτί cougar mx550-x, πόσο κοστολογείται?, έχω κάνει πάλι την ερώτηση αλλά θάφτηκε,έβαλα και μία παλιά gpu που είχα ξεχάσει οτι έχω, μόνο για να δεί αυτός που θα το πάρει οτι δουλεύει (hd 3850 δέν την χρεώνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πουλήσω ένα λάπτοπ μου, συγκεκριμένα το HP Pavilion G6-2304ev με τα ακόλουθα specs:

CPU:Intel Core i5-3230M @ 2.60 GHz
Graphics: AMD Radeon HD 7670 1GB
RAM: 2x4GB (του έχω βάλει μια ακόμα κάρτα)
Storage: 320GB HDD (έχω αλλάξει το σκληρό δίσκο)

Από το πληκτρολόγιο λείπει ένα κουμπί (το ]/}, απλά έχει φύγει το κουμπί αλλά δουλεύει κανονικά) και η μπαταρία κρατάει για πολύ λίγο (15 λεπτά max) αλλά αν το πουλήσω θα του βάλω καινούρια. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση κατά τα άλλα και έρχεται με το φορτιστή του εννοείται. Είναι αρκετά παλιός και δεν έχει εγγύηση. Λειτουργικό αυθεντικό δεν έχει πλέον. Αυτά.

Μπορείτε να μου πείτε πόσο θα πάει περίπου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Επεξ/σία από fluter4life
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, silve είπε

Παιδιά πόσο να πουλήσω την συγκεκριμένη μητρική; Γνωρίζει κανείς; Στα 35-40 ευρώ είναι καλά;

Έχω την ASROCK H61M-DGS

Οχι 25 ευρω το πολυ,μιλαμε για μητρικη φτηνη που κοστιζε κοντα στο 50αρικο οταν πρωτοβγηκε πριν 6 χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

εχω την παρακατω μητρικη και δεν ξερω τι αξιζει και εαν αξιζει. να σημειωσω οτι εχει πανω ηδη εναν της intel αλλα δεν ξερω τι ακριβως (δεν μπορω να καταλαβω)..

 

http://www.motherboard.cz/mb/gigabyte/GA-8PE667.htm

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, navger είπε

Καλησπερα,

εχω την παρακατω μητρικη και δεν ξερω τι αξιζει και εαν αξιζει. να σημειωσω οτι εχει πανω ηδη εναν της intel αλλα δεν ξερω τι ακριβως (δεν μπορω να καταλαβω)..

http://www.motherboard.cz/mb/gigabyte/GA-8PE667.htm

καμια ιδεα?

Μητρική για pentium 4 socket478, είναι πολύ παλιά (το socket αυτό βγήκε το 96)και εάν δουλεύει μόνο κάποιος που έχει παλιό pc να αναβιώσει θα την θέλει, ο pentium 4 που έχει επάνω τι κωδικό έχει?,στο e-bay πάντως αυτά πάνε 20-25 €.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Τελικα εβγαλα το συστημα ψυξης που ειχε και ειδα τον επεξεργαστή.

Δες στη εικονα

Ευχαριστώ

IMG_20180507_181309.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...