Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Gigabyte z170 hd3p

i3 6100

Msi gaming gtx 960 4gb

τα βγάζω όλα μαζί 200€ 

Είναι για λογαριασμό φίλου και δεν βιάζεται να τα σπρώξει 

ακούω λογικές προτάσεις

200 ευρω για 2c/4t και κάρτα που την παίζει φάπες η 1050ti πολλά τα βλέπω. Ξεκίνα απο 150 και βλέπεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

10 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Η μητρική μπορεί να πωληθεί στο 30αρικο, θα έλεγα ~90 σαν πακέτο.

Στην αρχή είχα γράψει 85-90€ αλλά το διόρθωσα λόγω του 6100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Pinkakos said:

200 ευρω για 2c/4t και κάρτα που την παίζει φάπες η 1050ti πολλά τα βλέπω. Ξεκίνα απο 150 και βλέπεις :P

που βλέπεις τις φάπες?

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-960-vs-Nvidia-GTX-1050-Ti/3165vs3649

επίσης η μητρική είναι z170 με 4 slot RAM που δεν βρίσκεις πλέον εύκολα 
Τώρα σχετικά με το CPU δεν θα διαφωνήσω αλλα ειναι αρκετα ισχυρό 2 πύρινο για entry gaming

https://cpu.userbenchmark.com/Intel-Core-i3-6100/Rating/3511

οσο ενας G5400 που τον βρίσκεις στα 60€ άλλα πρέπει να πάρεις μητρική που ξεκινάει (με 4 slot παντα) στα 70-80€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Inler είπε

Στην αρχή είχα γράψει 85-90€ αλλά το διόρθωσα λόγω του 6100

Παραμένει ένας 2c/4t που χάνει απο R3 1200 που πάιζει στο 30άρικο στις αγγελίες, βαρύ το 100άρικο νομίζω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inler είπε

Στην αρχή είχα γράψει 85-90€ αλλά το διόρθωσα λόγω του 6100

Ο Ι3 9100F εχει 90€ box καινουργιος οποτε ο επεξεργαστης πανω απο 40 πολλα ειναι και η μητρικη αν θυμαμαι καλα ειχε παιξει κιολας 14,99€ απο κωτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

που βλέπεις τις φάπες?

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-960-vs-Nvidia-GTX-1050-Ti/3165vs3649

επίσης η μητρική είναι z170 με 4 slot RAM που δεν βρίσκεις πλέον εύκολα 
Τώρα σχετικά με το CPU δεν θα διαφωνήσω αλλα ειναι αρκετα ισχυρό 2 πύρινο για entry gaming

https://cpu.userbenchmark.com/Intel-Core-i3-6100/Rating/3511

οσο ενας G5400 που τον βρίσκεις στα 60€ άλλα πρέπει να πάρεις μητρική που ξεκινάει (με 4 slot παντα) στα 70-80€

Το λάθος σου είναι πως συγκρίνεις με τιμές νέων, και όχι με ότι υπάρχει στην  αγορά των μεταχειρισμένων.

Όταν βρίσκεις Ryzen 3 1200/2200g στα 30 και 50 ευρώ αντίστοιχα και b350/b450 mobos στο 50άρικο, δεν μπορείς να τιμολογησεις το σετάκι σου με την 960 τοσό ψήλά.

Ειδικά αν αναλογιστείς πως με  150 ευρώ βρίσκεις ΑΜ4 σετ 4πυρηνο(τουλάχιστον) και παίρνεις και μια GTX 970/RX 470 .

4 λεπτά πριν, Ghost_Man2329 είπε

Ο Ι3 9100F εχει 90€ box καινουργιος οποτε ο επεξεργαστης πανω απο 40 πολλα ειναι και η μητρικη αν θυμαμαι καλα ειχε παιξει κιολας 14,99€ απο κωτσο

Πω δεν την είδα ποτέ αυτη την προσφορά απο τον κωτσο, ατυχια ατυχια :P

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Pinkakos said:

Το λάθος σου είναι πως συγκρίνεις με τιμές νέων, και όχι με ότι υπάρχει στην  αγορά των μεταχειρισμένων.

Όταν βρίσκεις Ryzen 3 1200/2200g στα 30 και 50 ευρώ αντίστοιχα και b350/b450 mobos στο 50άρικο, δεν μπορείς να τιμολογησεις το σετάκι σου με την 960 τοσό ψήλά.

Ειδικά αν αναλογιστείς πως με  150 ευρώ βρίσκεις ΑΜ4 σετ 4πυρηνο(τουλάχιστον) και παίρνεις και μια GTX 970/RX 470 .

Πω δεν την είδα ποτέ αυτη την προσφορά απο τον κωτσο, ατυχια ατυχια :P

Συγκρίνεις όμως 2 διαφορετικά προϊόντα.
Και επίσης ο Ryzen δεν εχει APU ενω ο Intel έχει ( πάντα κοστολογείτε εξτρά πάρα τον επιδόσεων)
προφανως και ειναι μετα στην κρίση του αγοραστή, αν θέλει ryzen πιο θερμό και με 65w

Ή Intel με 45w και ψυγείο και οι μητρικές για ryzen used με 4 slots RAM δεν έχω δει πάλι κάτω από 50-60 € τονίζω 4 slot όχι 2

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hattori_gr είπε

Συγκρίνεις όμως 2 διαφορετικά προϊόντα.
Και επίσης ο Ryzen δεν εχει APU ενω ο Intel έχει ( πάντα κοστολογείτε εξτρά πάρα τον επιδόσεων)
προφανως και ειναι μετα στην κρίση του αγοραστή, αν θέλει ryzen πιο θερμό και με 65w

Ή Intel με 45w και ψυγείο και οι μητρικές για ryzen used με 4 slots RAM δεν έχω δει πάλι κάτω από 50-60 € τονίζω 4 slot όχι 2

Ο 2200g είναι APU όμως και έχει και 100% -125% παραπάνω απόδοση απο τον i3 6100 (στα ενσωματωμένα γραφικά τουλάχιστον). Κοίτα όπως και να έχει ας πούμε οτι κοστολογούμε στη "max" θεωρητική σου τιμή. i3 6100 ~40 ευρώ και mobo ένα 50άρικο, και άλλα 70 η κάρτα(δεν πιάνει παραπάνω), πάλι στα 160 είσαι.

Δικιά σου επιλογή είναι φυσικά, αν θες να τα βάλεις 200, βαλτα 200, μπορεί να βρεις κανεναν που να αναπολει τις παλιες καλες εποχες που η ιντελ έδινε 2c/4t 100 ευρώ και να του φανεί προσφορά το σετακι σου, ποτέ δεν ξέρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Pinkakos said:

Ο 2200g είναι APU όμως και έχει και 100% -125% παραπάνω απόδοση απο τον i3 6100 (στα ενσωματωμένα γραφικά τουλάχιστον). Κοίτα όπως και να έχει ας πούμε οτι κοστολογούμε στη "max" θεωρητική σου τιμή. i3 6100 ~40 ευρώ και mobo ένα 50άρικο, και άλλα 70 η κάρτα(δεν πιάνει παραπάνω), πάλι στα 160 είσαι.

Δικιά σου επιλογή είναι φυσικά, αν θες να τα βάλεις 200, βαλτα 200, μπορεί να βρεις κανεναν που να αναπολει τις παλιες καλες εποχες που η ιντελ έδινε 2c/4t 100 ευρώ και να του φανεί προσφορά το σετακι σου, ποτέ δεν ξέρεις :P

Στα 70€ κοστολογείται η 2GB και με υλοποιήσεις με έκαψες φάση , και είναι και από τις καλύτερες υλοποιήσεις (MSI GAMING)
Όπου και να έχω δει την βλέπω 90-110€ 

τώρα σχετικά με τον ryzen 2200g υπερβαλεις compare 

και σε τιμη ΔΕΝ τον εχω βρει Used κάτω από 80€

Η B450 motherboard ακόμη και το πιο χλαπάτσα brand ξεκινάει στα  60€

Η μονη αγγελια που πεφτει στις τιμες που μου είπες για ΣΕΤ είναι ΜΟΝΟ αυτη

Και απο την στιγμη που μπηκα στην διαδικασία να δω και αλλες τιμες με την συζήτηση μας
θεωρώ πως καλη τιμη για το ΣΕΤ είναι στα 180€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Στα 70€ κοστολογείται η 2GB και με υλοποιήσεις με έκαψες φάση , και είναι και από τις καλύτερες υλοποιήσεις (MSI GAMING)
Όπου και να έχω δει την βλέπω 90-110€ 

τώρα σχετικά με τον ryzen 2200g υπερβαλεις compare 

και σε τιμη ΔΕΝ τον εχω βρει Used κάτω από 80€

Η B450 motherboard ακόμη και το πιο χλαπάτσα brand ξεκινάει στα  60€

Η μονη αγγελια που πεφτει στις τιμες που μου είπες για ΣΕΤ είναι ΜΟΝΟ αυτη

Και απο την στιγμη που μπηκα στην διαδικασία να δω και αλλες τιμες με την συζήτηση μας
θεωρώ πως καλη τιμη για το ΣΕΤ είναι στα 180€

οταν εψαχνα 960 για τον γιο μου βρηκα αρκετες με 80 και συζητουσαν την τιμη οποτε υποθετω οτι και 70 τις εδιναν.

Πηρα τελικα μια MSI 960 2GB λευκη με 50 ευρω.

Αν ριξεις μια ματια θα βρεις δυο στα 80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Στα 70€ κοστολογείται η 2GB και με υλοποιήσεις με έκαψες φάση , και είναι και από τις καλύτερες υλοποιήσεις (MSI GAMING)
Όπου και να έχω δει την βλέπω 90-110€ 

τώρα σχετικά με τον ryzen 2200g υπερβαλεις compare 

και σε τιμη ΔΕΝ τον εχω βρει Used κάτω από 80€

Η B450 motherboard ακόμη και το πιο χλαπάτσα brand ξεκινάει στα  60€

Η μονη αγγελια που πεφτει στις τιμες που μου είπες για ΣΕΤ είναι ΜΟΝΟ αυτη

Και απο την στιγμη που μπηκα στην διαδικασία να δω και αλλες τιμες με την συζήτηση μας
θεωρώ πως καλη τιμη για το ΣΕΤ είναι στα 180€

Και θα συνεχίσεις να τη βλέπεις την 960 90-110 γιατι κανεις δεν πρόκειται να την πάρει αν δεν ρίξουν τις τιμες οι πωλητες :P

Στα 100 πάιζει 970/RX 470.

Επισης δεν υπερβαλλω για τον 2200g, μάλλον το έκανα και λίγο downplay, σε κάποια παιχνίδια είναι 200% πάνω στα fps απο τον i3 8100, παραθέτω και λινκ αν θες να δεις περισσότερα.

https://www.techspot.com/article/1579-overclocking-guide-ryzen-3-2200g/

Ξαναλέω, δικά σου είναι, μπορείς να τα βάλεις όσο θες,  απλά η λογική της τιμολόγησης σου είναι λάθος :P

 

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

οταν εψαχνα 960 για τον γιο μου βρηκα αρκετες με 80 και συζητουσαν την τιμη οποτε υποθετω οτι και 70 τις εδιναν.

Πηρα τελικα μια MSI 960 2GB λευκη με 50 ευρω.

Αν ριξεις μια ματια θα βρεις δυο στα 80 ευρω.

Και τα 80 πολλά είναι :P

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Και θα συνεχίσεις να τη βλέπεις την 960 90-110 γιατι κανεις δεν πρόκειται να την πάρει αν δεν ρίξουν τις τιμες οι πωλητες :P

Στα 100 πάιζει 970/RX 470.

Επισης δεν υπερβαλλω για τον 2200g, μάλλον το έκανα και λίγο downplay, σε κάποια παιχνίδια είναι 200% πάνω στα fps απο τον i3 8100, παραθέτω και λινκ αν θες να δεις περισσότερα.

https://www.techspot.com/article/1579-overclocking-guide-ryzen-3-2200g/

Ξαναλέω, δικά σου είναι, μπορείς να τα βάλεις όσο θες,  απλά η λογική της τιμολόγησης σου είναι λάθος :P

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Και τα 80 πολλά είναι :P

Το ξερω ανετα την αγοραζα 70 απλα πηρα την 2GB με τα 50 για να του παρω και ενα SSD για το λειτουργικο.

Σχεδον 10 ειναι και αυτη που του πηρα υπερβολη ειναι αργοτερα θα του δωσω το δικο μου συστημα και θα παω παλι Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Το ξερω ανετα την αγοραζα 70 απλα πηρα την 2GB με τα 50 για να του παρω και ενα SSD για το λειτουργικο.

Σχεδον 10 ειναι και αυτη που του πηρα υπερβολη ειναι αργοτερα θα του δωσω το δικο μου συστημα και θα παω παλι Apple.

Τρελό συστηματάκι θα τσιμπήσει ο γιος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pinkakos είπε

Τρελό συστηματάκι θα τσιμπήσει ο γιος :D

Τουλαχιστον θα το αξιοποιησει εγω ουτε πασιεντζα δεν παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...