Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, orderlover είπε

Aν είχαν εγγύηση πόσο θα τα κοστολογούσες τότε;

Για εμένα το αν ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο έχει ακόμα εγγύηση είναι απλά ένα καλό extra για την διευκόλυνση της πώλησης. Αν μία CPU έχει X performance index, η εγγύηση δεν βελτιώνει την απόδοσης της. Πόσο μάλλον όταν στο μεταξύ έχουν βγει καλύτερες CPU για το ίδιο Socket.

Το πότε και αν, μία τιμή μεταπώλησης θα πέσει στο μισό ή κάτω από το μισό της τιμής πώλησης είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και πολύπλοκων υπολογισμών. Μπορεί η τιμή να μην αρέσει σε πολλούς ως αγοραστές ή ως πωλητές αλλά τέτοια υπολογιστικά μοντέλα κανονίζουν τις τιμές των προϊόντων που αγοράζουμε ή ως προμηθευτές ή ως απλοί αγοραστές εδώ και χρόνια.

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, skapodis είπε

Για εμένα το αν ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο έχει ακόμα εγγύηση είναι απλά ένα καλό extra για την διευκόλυνση της πώλησης. Αν μία CPU έχει X performance index, η εγγύηση δεν βελτιώνει την απόδοσης της. Πόσο μάλλον όταν στο μεταξύ έχουν βγει καλύτερες CPU για το ίδιο Socket.

Το πότε και αν, μία τιμή μεταπώλησης θα πέσει στο μισό ή κάτω από το μισό της τιμής πώλησης είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και πολύπλοκων υπολογισμών. Μπορεί η τιμή να μην αρέσει σε πολλούς ως αγοραστές ή ως πωλητές αλλά τέτοια υπολογιστικά μοντέλα κανονίζουν τις τιμές των προϊόντων που αγοράζουμε ή ως προμηθευτές ή ως απλοί αγοραστές εδώ και χρόνια.

τελικα θα μας δωσεις αν δουμε τον κωδικα στο github η δεν ειναι opensource? :P

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2020 στις 11:58 ΜΜ, blacktruth είπε

Γεια χαρά,

έχω έναν επεξεργαστή και ένα ζευγάρι μνήμες που θέλω να δώσω, από το laptop μου. To laptop είναι τετραετίας αλλά είχε δει ελάχιστη χρήση. Τώρα που θυμήθηκα να το χρησιμοποιήσω του έκανα αναβάθμιση και μου έμειναν τα εξής:

1. Kingston HyperX Impact DDR3L 1.35V 2x4GB 1600MHz CL9

https://www.kingston.com/us/memory/search?partId=HX316LS9IBK2%2F8

2. Intel Core i3-4000M (TDP 37W)

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/75104/intel-core-i3-4000m-processor-3m-cache-2-40-ghz.html

Δεν έχω ιδέα πόσο να τα βάλω, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Πόσο να τα βάλω ρε παιδιά; Πείτε καμιά πρόχειρη εκτίμηση. Βαρέθηκα να τα βλέπω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blacktruth είπε

Πόσο να τα βάλω ρε παιδιά; Πείτε καμιά πρόχειρη εκτίμηση. Βαρέθηκα να τα βλέπω. :-)

31€    1. Kingston HyperX Impact DDR3L 1.35V 2x4GB 1600MHz CL9

17€    2. Intel Core i3-4000M (TDP 37W)

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν υπολογιστη i5 3470 gt 1030 4gb ram 222ssd 500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, babistso είπε

εχω εναν υπολογιστη i5 3470 gt 1030 4gb ram 222ssd 500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

Καλος για gaming με gt 1030?  Αν εχει και τροφοδοτικο (γενικα ολοκληρος υπολογιστης)  τοτε θα ελεγα 160-170.  Τα 250 που λες δεν ξερω απο που τα βγαζεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, babistso είπε

εχω εναν υπολογιστη i5 3470 gt 1030 4gb ram 222ssd 500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

Ως αισιοδοξος θα σου προτεινω να τον ξεκινησεις 200 και να πεφτεις 20 τη βδομαδα.

Σε 2 βδομαδες το πολυ θα εχει φυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, babistso είπε

εχω εναν υπολογιστη i5 3470 gt 1030 4gb ram 222ssd 500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

Πόσο;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, babistso είπε

εχω εναν υπολογιστη i5 3470 gt 1030 4gb ram 222ssd 500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

~150, 250 oυτε στον υπνο σου :P

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω πόσο μπορώ να πουλήσω τα εξής εξαρτήματα...

ΚΟΥΤΙ: είναι θηριάκι.... σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/346899/BitFenix-Shinobi-Black.html αλλά σε FULL TOWER διαστάσεις (γενικά είναι ποιοτική και στιβαρή κατασκευή)

CPU: Intel I7 5820k με τη HYDRO 120T

Mobo: MSI X99A RAIDER

RAM: 32GB 2400Μhz Corsair Vengeance των 4 dimms (8GB η κάθε μία) σε quad channel

GPU: GTX980 4GB PALIT

ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ: 1) NVMe Samsung 960 110GB , 2) https://www.skroutz.gr/s/10229882/Sandisk-SSD-Plus-960GB.html  , 3) και ένας πάλι ultra 2 αλλα 240GB

Γενικά το build είναι πάνω σε ένα τροφοδοτικό Corsair RMx Series RM1000x (το οποιο δε πουλάω γιατί το θέλω για μελλοντική αναβάθμιση)...

να μην αρχίσω να λέω τα κλασικά ότι παίζει τα πάντα σε 1080p... είναι τεσταρισμένο και σε βαριά προγράμματα  τύπου 3d autocad και διάφορα τέτοια αρχιτεκτονικά και δε μασάει..

τέλος υπάρχει το κουτί τις motherboard και της Υδρόψυξη.. τα πράγματα βέβαια είναι εκτος εγγυήσεις, φτιαγμένο το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 9:35 ΜΜ, tsiv είπε

Τα σκουπίδια του ενός, ο θησαυρός του άλλου! B)

Το αναφέρω και στην υπογραφή μου. Φαίνεται πως κάποιοι διαφωνούν με αυτό 🤮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω πόσο μπορώ να πουλήσω τα εξής εξαρτήματα...

95€  ΚΟΥΤΙ: είναι θηριάκι.... σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/346899/BitFenix-Shinobi-Black.html αλλά σε FULL TOWER διαστάσεις (γενικά είναι ποιοτική και στιβαρή κατασκευή)

120€  CPU: Intel I7 5820k με τη 40€  HYDRO 120T

185€  Mobo: MSI X99A RAIDER

95€  RAM: 32GB 2400Μhz Corsair Vengeance των 4 dimms (8GB η κάθε μία) σε quad channel

97€ ~ 135€ GPU: GTX980 4GB PALIT

ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ: 1) 21€  NVMe Samsung 960 110GB , 2)61€   https://www.skroutz.gr/s/10229882/Sandisk-SSD-Plus-960GB.html  , 3) 25€  και ένας πάλι ultra 2 αλλα 240GB

Γενικά το build είναι πάνω σε ένα τροφοδοτικό Corsair RMx Series RM1000x (το οποιο δε πουλάω γιατί το θέλω για μελλοντική αναβάθμιση)...

να μην αρχίσω να λέω τα κλασικά ότι παίζει τα πάντα σε 1080p... είναι τεσταρισμένο και σε βαριά προγράμματα  τύπου 3d autocad και διάφορα τέτοια αρχιτεκτονικά και δε μασάει..

τέλος υπάρχει το κουτί τις motherboard και της Υδρόψυξη.. τα πράγματα βέβαια είναι εκτος εγγυήσεις, φτιαγμένο το 2015.

 

Επεξ/σία από skapodis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, babistso είπε

εχω εναν υπολογιστη  22€  i5 3470, 49€  gt 1030, 13€  4gb ram, 20€  240GB ssd, 15€  500hdd ειναι καλος για τα παντα gaming και δουλειες ποσο να τον πουλησω εγω σκεφτομουν στο 250

Βέβαια... στο Insomnia έχει αγγελία τον i5-3470 στα 35€. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η πραγματική του αξία αυτή την στιγμή είναι τόση.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτι ειναι για low profile  η μητρικη ειναι της hp ddr3 και τροφοδοτικο θα σε γελασω αλλα νομιζω ειναι 400w

 

Μόλις τώρα, babistso είπε

το κουτι ειναι για low profile  η μητρικη ειναι της hp ddr3 και τροφοδοτικο θα σε γελασω αλλα νομιζω ειναι 400w

α και η μητρικη εχει 4 ραμ σλοτς

 

3 λεπτά πριν, babistso είπε

το κουτι ειναι για low profile  η μητρικη ειναι της hp ddr3 και τροφοδοτικο θα σε γελασω αλλα νομιζω ειναι 400w

α και η μητρικη εχει 4 ραμ σλοτς

ναι με συγχωρεις εκανα λαθος φιλε ειναι 250w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...