Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Luxx είπε

Πάντως εγώ τον 4670k στα 90 που θέλω να τον δώσω, φεύγει αμέσως. 

επειδη μαλλον καποιοι δεν καταλαβαινετε τα βασικα, εδω μεσα οι περισσοτεροι απανταμε με το ποιες ειναι οι "σωστες" και δικαιες τιμες ενος προιοντος με βαση το ποσο εχει καινουργιο/παλαιοτητα/εγγυηση/ανταγωνισμος κλπ ΟΧΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ σε καποιον ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

31 λεπτά πριν, Luxx είπε

Πάντως εγώ τον 4670k στα 90 που θέλω να τον δώσω, φεύγει αμέσως. 

Σε καποιον που δεν εχει ιδεα ναι. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Σε καποιον που δεν εχει ιδεα ναι. 

Άμα τον θέλει πάση θυσία και δεν υπάρχει πουθενά αλλού; Άλλοι τον δίνουν και 100+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luxx είπε

Άμα τον θέλει πάση θυσία και δεν υπάρχει πουθενά αλλού; Άλλοι τον δίνουν και 100+.

ενταξει και καποιοι θελουν παση θυσια 10 χιλιαδες ευρω και μετα πρεπει να επιστρεψουν 20 τι σημαινει αυτο; Γι αυτο λεμε οτι εδω γραφουμε τις δικαιες αξιες οχι ποσα μπορει να πληρωσει καποιος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Luxx είπε

Άμα τον θέλει πάση θυσία και δεν υπάρχει πουθενά αλλού; Άλλοι τον δίνουν και 100+.

Το οτι μπορει να πουλησει την μητρικη και ραμ και με τα ιδια λεφτα σχεδον παει σε μια πολυ ανωτερη πλατφορμα σου εχει περασει απο το μυαλο?

Λεω εγω τωρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Luxx είπε

Πάντως εγώ τον 4670k στα 90 που θέλω να τον δώσω, φεύγει αμέσως. 

Βρε παιδιά εδώ μου είπαν ότι το να ζητάει κάποιος για μεταχειρισμένο το 82% της τρέχουσας τιμής του είναι "ζεστό ψωμί". Δεν βλέπω όμως ποσοστά % στην ερώτηση μου...

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skapodis είπε

Βρε παιδιά εδώ μου είπαν ότι το να ζητάει κάποιος για μεταχειρισμένο το 82% της τρέχουσας τιμής του είναι "ζεστό ψωμί". Δεν βλέπω όμως ποσοστά % στην ερώτηση μου...

Δεν θα μείνω στα ποσοστά , είπες σε ένα κύριο να πουλήσει 400 ευρώ ένα σύστημα που στο Insomnia ολόκληρο , θα το βρεις - και αν - με τουλάχιστον 500 ευρώ. Είναι εξίσου δυσάρεστο παλικάρια που δεν έχουν ιδέα από μεταχειρισμένα , να μπαίνουν εδώ και να παίρνουν ως ευαγγέλιο τέτοιες τιμές.

Γιατί στην τελική , θα την αρπάξει την ευκαιρία ο "καλός" και ο "ηθικός" του φόρουμ , θα το τσιμπήσει και μετά θα σου το βάλει σε μία βδομάδα ξανά προς πώληση για 550 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tomtsir είπε

Δεν θα μείνω στα ποσοστά , είπες σε ένα κύριο να πουλήσει 400 ευρώ ένα σύστημα που στο Insomnia ολόκληρο , θα το βρεις - και αν - με τουλάχιστον 500 ευρώ. Είναι εξίσου δυσάρεστο παλικάρια που δεν έχουν ιδέα από μεταχειρισμένα , να μπαίνουν εδώ και να παίρνουν ως ευαγγέλιο τέτοιες τιμές.

Γιατί στην τελική , θα την αρπάξει την ευκαιρία ο "καλός" και ο "ηθικός" του φόρουμ , θα το τσιμπήσει και μετά θα σου το βάλει σε μία βδομάδα ξανά προς πώληση για 550 ευρώ.

Το ότι κάποιες φορές οι τιμές που δίνει ο @skapodis είναι λίγο πιο χαμηλές απ' ότι μπορεί να πιάσει ένα κομμάτι ισχύει. Από την άλλη όμως ο καθένας που επιλέγει να αγοράσει κάτι μεταχειρισμένο πχ Ryzen 5 2600 με 2 χρόνια χρήσης "στα 90~95€" είναι κύριος της επιλογής του - δεν είναι όμως και η σωστή εκτίμηση αξίας αυτή. Άλλο το τι μπορεί μια συγκεκριμένη στιγμή να ορίζει η αγορά λόγω ιδιαιτεροτήτων (πχ. κλείστηκαν όλοι στο σπίτι και είπαν να φτιάξουν ένα PC) και άλλο το πως διαμορφώνεται η αξία ενός προϊόντος με βάση τα χαρακτηριστικά, τις δυνατότητες, την παλαιότητα, την εγγύηση κτλπ. 

Το ότι κάποιοι μπορεί να κοιτάνε για "ευκαιρίες" για μεταπώληση δεν είναι μεμπτό. Ο άνθρωποι αυτοί αφιερώνουν χρόνο και κόπο να ψάξουν, να διαβάσουν, να εκτιμήσουν, να επισκευάσουν ή να κάνουν κάποια συντήρηση μερικές φορές, να ρισκάρουν διότι το μεταχειρισμένο είναι πάντα ρίσκο και τέλος να πουλήσουν σε τιμή που τους αφήνει κάτι (συν το όποιο τρέξιμο έχει αυτό). Όποιος το θεωρεί εύκολο ας δοκιμάσει να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θεμα καθε φορα καταληγει στην ιδια κουβεντα.Καποιος να λεει λιγα του ειπες κ ο αλλος να του απανταει κ εσυ πολλα προτινεις.Νομιζω η κουβεντα προσφορα κ ζητηση τα λεει ολα.

Αλλα αν πας για καινουργιο συστημα απο την αρχη και οχι να αντικαταστησεις καποιο χαλασμενο κομματι το να γλυτωσεις πχ απο τον 2600 20 ευρω μιας κ τον φερατε παραδειγμα προσωπικα δεν θα εμπαινα σε μια τετοια διαδικασια με εξαιρεση αν ο επεξεργαστης ηταν αντε το πολυ 1 μηνα χρησιμοποιημενος με λιγα λογια για μενα η τιμη του μεταχειρισμενου θα έβγαινε σε συναρτηση ποσο καιρο ειναι κατι χρησιμοποιημενο κ τι εγγυηση του απομενει.Και κατι χρησιμοποιημενο 1 χρονο 20 ευρω κατω απο την τιμη καινουργιου οχι δεν ειναι ζεστο ψωμακι ειναι μπαγιατικο.

Το οτι πουλαει κατι ετσι ειναι αποτελεσμα οτι υπαρχουν αγοραστες που τα κουκια τους ειναι μετρημενα η πολυ απλα κ το να γλυτωσουν 100 ευρω στο συνολο απο ενα συστημα και ας ειναι ενος χρονου τους ειναι κατι.Δεν εχει ολος ο κοσμος την ιδια τσεπη κ ποσο μαλλον τα ιδια μυαλα.

Υπαρχουμε κ εμεις που λεμε χαλαλι τα 100 ευρω κ τα δινουμε για να μαστουρωσουμε με την καινουργιλας καθως επισης να γουσταρουμε βγαζοντας τα αυτοκόλλητα. 😛😂

Ps.Βγηκε σεντονι παλι κ δεν εχω πει ουτε τα μισα απο αυτα που εχει το κεφαλι μου μεσα οσον αφορα αυτο το θεμα οποτε το κοβω εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτοσαστε μονοδιαστατα μερικοι. Υπαρχουν πολλες συνισταμενες που ενα προγραμμα σαν του φιλου Skapodis δεν τις εχει. Επειδη δεν εχω χρονο και διαθεση να γραψω πολλα ,ας δωσω ενα παραδειγμα.

Ενας επεξεργαστης intel Sandy Bridge/Ivy Bridge/ Haswell, non K, που δεν εχει γινει overclocking και ειναι σε καλη κατασταση, μπορει θεωρητικα να ζησει ακομη 10 χρονια και παραπανω, εχει πολυ καλες θερμοκρασιες και για ενα μεσο χρηστη που θελει light to medium  gaming με μια μεσαιας εμβελειας καρτα ,μια gtx 1050 ας πουμε, και τις περισσοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιει η συντριπτικη πλειψηφια των χρηστων υπολογιστων στον κοσμο σε οθονες 1080p, ειναι ακομη μια χαρα. Ενας λογος απο τους πολλους ειναι,πως οι διαφημιζομενες διαφορες στις επιδοσεις με τους καινουργιους εξαπυρηνους amd και intel των τελευταιων 3 ετων,φαινονται μονο σε απαιτητικες επαγγελματικες εφαρμογες και απαιτητικο gaming. Ο προγραμματισμος των καθημερινων εφαρμογων του μεσου χρηστη,δεν εχει ακολουθησει τις εξελιξεις στο hardware με αποτελεσμα η ''τρομερη εξελιξη'' να ειναι μονο διαφημιστικη πραγματικοτητα για τον μεσο χρηστη. Αν καποιος λοιπον εκανε την δουλεια του και του χαλασε ενας Sandy i5 2500 ,για παραδειγμα το μονο που θα λογαριασει ειναι οτι προτιμα να δωσει και 50 ευρω ακομη ,παρα να αγορασει καινουργιο πακετο cpu/mobo/ram. Γιατι ειναι πληρως ικανοποιημενος με αυτο που εχει,γιατι για αυτον για να δωσω ενα ακομη παραδειγμα, ενας καινουργιου τυπου m.2 ssd δεν του ειναι απαραιτητος, με εναν απλο sata ssd κανει μια χαρα την δουλεια του και το συστημα του τον ικανοποιει. Ο μεσος χρηστης μετραει την αγορα του μεταχειρισμενου, με βαση το τι μπορει να κανει ρεαλιστικα στην πραξη με αυτο ,οχι με βαση τις ''τεχνολογικες εξελιξεις'' και την διαφορα σε performance σε συνθετικα benches συγκρισης της νεας γενιας cpu με της παλιας. Για αυτο το προγραμμα του Skapodis  ειναι πρακτικα irrelevant. :) Και για αυτο πουλιουνται σε καλες τιμες τα μεταχειρισμενα.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι πού μπορεί να πάει κάποιος σε ένα μεταχειρισμένο με μικρή διαφορά από ένα καινούργιο. Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα αρκετά χρόνια πριν, να συμπληρώσω μόνο ότι δεν ασχολούνται όλοι με games 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, benign είπε

Σκεφτοσαστε μονοδιαστατα μερικοι. Υπαρχουν πολλες συνισταμενες που ενα προγραμμα σαν του φιλου Skapodis δεν τις εχει. Επειδη δεν εχω χρονο και διαθεση να γραψω πολλα ,ας δωσω ενα παραδειγμα.

Ενας επεξεργαστης intel Sandy Bridge/Ivy Bridge/ Haswell, non K, που δεν εχει γινει overclocking και ειναι σε καλη κατασταση, μπορει θεωρητικα να ζησει ακομη 10 χρονια και παραπανω, εχει πολυ καλες θερμοκρασιες και για ενα μεσο χρηστη που θελει light to medium  gaming με μια μεσαιας εμβελειας καρτα ,μια gtx 1050 ας πουμε, και τις περισσοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιει η συντριπτικη πλειψηφια των χρηστων υπολογιστων στον κοσμο σε οθονες 1080p, ειναι ακομη μια χαρα. Ενας λογος απο τους πολλους ειναι,πως οι διαφημιζομενες διαφορες στις επιδοσεις με τους καινουργιους εξαπυρηνους amd και intel των τελευταιων 3 ετων,φαινονται μονο σε απαιτητικες επαγγελματικες εφαρμογες και απαιτητικο gaming. Ο προγραμματισμος των καθημερινων εφαρμογων του μεσου χρηστη,δεν εχει ακολουθησει τις εξελιξεις στο hardware με αποτελεσμα η ''τρομερη εξελιξη'' να ειναι μονο διαφημιστικη πραγματικοτητα για τον μεσο χρηστη. Αν καποιος λοιπον εκανε την δουλεια του και του χαλασε ενας Sandy i5 2500 ,για παραδειγμα το μονο που θα λογαριασει ειναι οτι προτιμα να δωσει και 50 ευρω ακομη ,παρα να αγορασει καινουργιο πακετο cpu/mobo/ram. Γιατι ειναι πληρως ικανοποιημενος με αυτο που εχει,γιατι για αυτον για να δωσω ενα ακομη παραδειγμα, ενας καινουργιου τυπου m.2 ssd δεν του ειναι απαραιτητος, με εναν απλο sata ssd κανει μια χαρα την δουλεια του και το συστημα του τον ικανοποιει. Ο μεσος χρηστης μετραει την αγορα του μεταχειρισμενου, με βαση το τι μπορει να κανει ρεαλιστικα στην πραξη με αυτο ,οχι με βαση τις ''τεχνολογικες εξελιξεις'' και την διαφορα σε performance σε συνθετικα benches συγκρισης της νεας γενιας cpu με της παλιας. Για αυτο το προγραμμα του Skapodis  ειναι πρακτικα irrelevant. :) Και για αυτο πουλιουνται σε καλες τιμες τα μεταχειρισμενα.

Όπως λες κι εσύ "Ο μεσος χρηστης μετραει την αγορα του μεταχειρισμενου, με βαση το τι μπορει να κανει ρεαλιστικα στην πραξη με αυτο ,οχι με βαση τις ''τεχνολογικες εξελιξεις'' και την διαφορα σε performance σε συνθετικα benches συγκρισης της νεας γενιας cpu με της παλιας"

Ένας Ryzen 2700X έχει τιμή 204€ και o Ryzen 1200 69€ όχι λόγο του τι μπορεί “να κάνει ένας χρήστης με αυτόν” αλλά γιατί το κόστος κατασκευής για το performance level είναι μεγαλύτερο. Από εκεί και πέρα +κέρδος, +μεταφορικά, +κέρδος μεσαζόντων, +ΦΠΑ διαμορφώνουν την τελική τιμή.

Μπορεί ως άνθρωποι να κάνουμε λανθασμένες, άστοχες και με καθυστέρηση εκτιμήσεις αλλά δεν δέχομαι ότι ένα μεταχειρισμένο δεν υπόκεινται στους ίδιους κανόνες της αγοράς μέσα στην οποία δημιουργήθηκε.

Το αν ένας διατίθεται να δώσει 100€ σήμερα για να αγοράσει έναν Amstrad 6128 αυτό δεν αναίρει το γεγονός ότι η σημερινή αξία του ως hardware είναι σχεδόν στα 0€.

Το πρόγραμμα μου έφτιαξα μέσα σε 2 δευτερόλεπτα μου έδειξε (όταν έψαχνα για CPU) ότι ο Ryzen 1500X στα 50€ ήταν ευκαιρία ως αγορά και δεν ασχολήθηκα καν με άλλες αγγελίες με Ryzen 1600, 1700, 1200 που υπήρχαν γιατί βρήκα την καλύτερη προσφορά από όλες τις Ryzen αγγελίες όχι ίσως, μπορεί, μάλλον αλλά σίγουρα.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skapodis είπε

Το πρόγραμμα μου έφτιαξα μέσα σε 2 δευτερόλεπτα μου έδειξε (όταν έψαχνα για CPU) ότι ο Ryzen 1500X στα 50€ ήταν ευκαιρία ως αγορά και δεν ασχολήθηκα καν με άλλες αγγελίες με Ryzen 1600, 1700, 1200 που υπήρχαν γιατί βρήκα την καλύτερη προσφορά από όλες τις Ryzen αγγελίες όχι ίσως, μπορεί, μάλλον αλλά σίγουρα.

To πρόγραμμα που έφτιαξες είναι το πρόβλημα ότι το έχεις αναγάγει σε ευαγγέλιο και κάθε τρίτο ποστάρισμα σου το αναφέρεις, αγνοώντας διάφορους παράγοντες και πολλές φορές καταλήγεις να προτείνεις τιμές που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα πουθενά πόσο δε μάλλον να αγοράσει και κάποιος σε αυτές

Αν κάποιος έχει πχ σε 1366 έναν X5675, και καεί η gigabyte X58ud3 και ΘΕΛΕΙ πάλι λειτουργικό τον υπολογιστή του ΤΟΝ ΙΔΙΟ (να προλάβω πάλι αυτούς που θα γράψουν πούλα αυτό και πάρε ryzen για πάσα νόσο και πάσα μαλακία) και υπάρχει 1 μόνο λειτουργική π.χ. Asus P6T, και την δίνει ο άλλος 100€ τότε άλλη λύση ΔΕΝ έχει ή 

-Μένει χωρίς υπολογιστή

-Περιμένει βάσει του προγράμματος PATARI CALC by scapodis software να του πουλήσει κάποιος μια μητρική 1366

- Η αντί να δώσει 100€ να πληρώσει 400 για να στήσει νέο σύστημα από την αρχή...

Και αυτό είναι ένα παράδειγμα, η τιμή καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση και από δεκάδες άλλες παραμέτρους

Η μόνη περίπτωση να είναι παράνομος ο πωλητής για τον νόμο έτσι ώστε να υπάρχει και λόγος να διωχθεί ποινικά είναι να πωλεί σε τιμή υψηλότερη από αυτήν της αρχικής τιμής του προιόντος όταν αυτό αγοράστηκε στο κατάστημα από εκεί και πέρα

-ΔΕΝ οφείλει κανένας πωλητής να κάνει έρευνα αγοράς για λογαριασμό του αγοραστή

-Οπως και ο αγοραστής ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει ο ίδιος έρευνα αγοράς για λογαριασμό του πριν μπει στην όποια διαδικασία......

Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες και παιδικότητες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...