Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aristidis_Halkidis είπε

παιδια καλησπερα μπορειτε να ριξετε μια ματια να μου πειτε αν θα τα βαζατε το pc πιο φθηνα απο οτι το εχω βαλει?

ξερω οτι δεν ειναι δυνατο αλλα αυτος ο πυργος με εσκισε για να τον παρω και επισης ηδη σαν συστημα ειναι 150 ευρω κατω απο οτι κοστισε.
 


εσεις τη τιμη θα βαζατε?

Νομίζω η τιμή σου είναι σωστή γενικά..
Ίσως να το γλύκαινες λίγο ακόμα περί τα 380~360 π.χ...
Το πόσο κόστισε η αγορά δεν παίζει ρόλο δυστυχώς, αλλά η ζήτηση/ άλλα ανταγωνιστικά parts/ άλλες αγγελίες κ.ο.κ
1η φορά ανεβάζεις τη συγκεκριμένη αγγελία?

 

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

με 1400 κάνεις νέο δυστυχώς με καλύτερη κάρτα γραφικών.. και όπως γράφω για την μητρική είναι too much. 

όσο για τα μαγαζιά με βάση τον ευρωπαϊκό κανόνα /νόμο δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό στην εγγύηση 

Ναι μέν έχεις δίκιο οτι ο νόμος ισχύει για όλους όπως λές,
Αλλα το παρελθόν έχει δείξει οτι ορισμένοι απο τους «φτηνούς» κάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν τους νόμους,
και άντε ξέμπλεξε μαζί τους άν κάτι πάει στραβά.

Πρέπει να συμφωνήσω με τον @ang3lch1ld όσον αφορά την ύπαρξη «σωστών μαγαζιών» και τα πρώτα με διαθεσιμότητα,
νομίζω ασφαλέστερο είναι να αναφερόμαστε σε όσα απο εμπειρία δική μας ή άλλων,
όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα (πολλά λένε διαθέσιμο και δεν είναι, γνωστή ιστορία) ή χρειάστηκε το after sales τους δεν εξαφανίστηκαν.

Για τις τιμές, συμφωνώ γενικά εκτός της 1070,
λέω 200~230 ανάλογα και το πότε αγοράστηκε (αναφέρει εντός εγγύησης).

 

Επεξ/σία από true_lucif3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, true_lucif3r είπε

Νομίζω η τιμή σου είναι σωστή γενικά..
Ίσως να το γλύκαινες λίγο ακόμα περί τα 380~360 π.χ...
Το πόσο κόστισε η αγορά δεν παίζει ρόλο δυστυχώς, αλλά η ζήτηση/ άλλα ανταγωνιστικά parts/ άλλες αγγελίες κ.ο.κ
1η φορά ανεβάζεις τη συγκεκριμένη αγγελία?

 

ναι πρωτη φορα. 
εχεις δικιο στο οτι η αγορα δε παιζει ρολο. μαλλον προς τα 380 θα καταληξω,ευχαριστω!

Επεξ/σία από Aristidis_Halkidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

με 1400 κάνεις νέο δυστυχώς με καλύτερη κάρτα γραφικών.. και όπως γράφω για την μητρική είναι too much. 

όσο για τα μαγαζιά με βάση τον ευρωπαϊκό κανόνα /νόμο δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό στην εγγύηση 

 Φίλε δίκιο έχεις δεν περιμένω να πουλήσω όσο αγόρασα. Απλά επειδή δεν έχω χρόνο και το βλέπω να το τρώει η σκόνη. Σε κάποια σημεία έχω άλλη άποψη αλλά οκ. Δλδ η μητρική είναι overkill αλλά φθηνότερη και καλύτερη σε πια αναφέρεσαι; Σε ρωτάω με καλό λογαριασμό και από περιέργεια. Επίσης το κουτί είναι θέμα γούστου και τι θες. Δλδ μου την σπάει ο θόρυβος πηγα με γνώμονα αυτό. Επίσης όλοι ξέρουμε πώς είναι μαγαζιά που είναι top στην δουλειά τους. Η... Systems  μην κάνω και διαφήμιση είναι top σε μόνιτορ επιστροφές κτλ τι σχέση έχει με το πιο φτηνό που είναι στο Σκρουτζ που θα χάσεις δεν ξέρω και εγώ πόσα μερόνυχτα να βρεις το δίκιο σου; Δεν σε πικάρω κουβέντα κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ang3lch1ld είπε

 Φίλε δίκιο έχεις δεν περιμένω να πουλήσω όσο αγόρασα. Απλά επειδή δεν έχω χρόνο και το βλέπω να το τρώει η σκόνη. Σε κάποια σημεία έχω άλλη άποψη αλλά οκ. Δλδ η μητρική είναι overkill αλλά φθηνότερη και καλύτερη σε πια αναφέρεσαι; Σε ρωτάω με καλό λογαριασμό και από περιέργεια. Επίσης το κουτί είναι θέμα γούστου και τι θες. Δλδ μου την σπάει ο θόρυβος πηγα με γνώμονα αυτό. Επίσης όλοι ξέρουμε πώς είναι μαγαζιά που είναι top στην δουλειά τους. Η... Systems  μην κάνω και διαφήμιση είναι top σε μόνιτορ επιστροφές κτλ τι σχέση έχει με το πιο φτηνό που είναι στο Σκρουτζ που θα χάσεις δεν ξέρω και εγώ πόσα μερόνυχτα να βρεις το δίκιο σου; Δεν σε πικάρω κουβέντα κάνουμε...

υπάρχουν άπειρες επιλογές σε μαγαζιά πχ τώρα το πλαίσιο έβαλε το rmx 750 psu στα 119 με δωρεάν μτφ  ενώ το σκρουτζ το είχε μια περίοδο στα 140+

προσωπικά για μητρικές σε amd οι περισσότεροι κοιτάνε msi το bios από την gigabyte αν δεν κάνω λάθος είναι τραγικό πχ η x570 gaming edge wifi από την msi στα 190€ είναι υπεραρκετή επιλογή σαν μητρική και μετά η gaming pro carbon wifi /tomahawk στα 240€ δηλαδή ακόμα και μια μητρική τον 3700Χ τον πάει τέρμα οι διαφορές είναι ελάχιστες πχ pcie 4 σε gpu/m2 με την προϋπόθεση να έχεις μια 5700ΧΤ για να την δουλέψεις ή όταν βγουν οι νέες κάρτες γραφικών από Nvidia /amd με άλλα λόγια κάποιος δεν θα πάρει το σύστημα λόγο από την μητρική που είναι too much και αν την πήρες 350+ θα σου κακοφανει που δεν θα πιάσει μια αξιοπρεπή τιμή όπως και εγώ έχω κάτι ραμ gskill τις είχα πληρώσει για 135€ εφόσον έχουν εγγύηση για πάντα δεν υπάρχει λόγος να τις δώσω για 50> επειδή κάνουν πλέον 65€ σε όλο το πακέτο σου το πρόβλημα είναι στην μητρική και στο κουτί η οποία μητρική αναφέρεται σε άτομα που έχουν σκοπό να πάνε σε Χ3 gpu sli.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε καλημέρα, εγώ πήγα στην συγκεκριμένη μητρική για θερμοκρασίες και vrm layout. Το bios είναι οκ αλλά όχι τέλειο.Είναι καλό όμως να ξέρεις πως μπορείς να βάλεις πάνω ότι θές χωρίς θέματα.Ήθελα να ξέρω πως στο μέλλον αν θέλω θα μπορουσα να βάλω πάνω έναν 3950x ή έναν 4950x ή όπως τον πει η AMD. Γενικά είμαι old school και δίνω βάση στην μητρική, η αλήθεια είναι πως το x570 το chipset αλλά και όλη πλατφόρμα ανεβάζει θερμοκρασία και σε πολλές μητρικές όπως και στην πρωτη της msi που είπες κάνει thermal throttling. Δες το review του hardware undoxed. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και η αλήθεια είναι πως θα μπορούσα να γλιτώσω κάποια χρήματα. Όπως πάντα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. 

Επεξ/σία από ang3lch1ld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, βρήκα 2 διαμαντάκια στο εξοχικό μου. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 ετών. Πόσο λέτε να πιάσουν; 

Ωστόσο, τα έβγαλα με google lens και δε μου βρήκε τίποτα...

IMG_20200801_162848_compress98.jpg

IMG_20200801_162857_compress79.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, iceblazer είπε

Καλησπέρα δύο μνήμες  4gb ddr3  1600mhz 11 cas, λειτουργικές  από ένα λάπτοπ dell πόσο θα τις δίνατε?

25-30 πακέτο; Κάποτε είχαν 20-25 η μια καινουριες.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Πόσο πιστεύετε πως μπορώ να πάρω για τα παρακάτω;

 

2700x

Rog Strix x470 - F Gaming

2x 8gb G.SKILL F4-3200C14D-16GTZR 

1080 OEM ( https://www.techpowerup.com/gpu-specs/dell-gtx-1080-oem.b5602 )

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κύριοι. Μια ερώτηση για πώληση ολόκληρου setup θέλω να κάνω. Αποδείξεις δυστυχώς δεν υπάρχει για κανένα part λόγω μιας μικρής φωτιάς στο αποθηκακι μου. Το σύστημα λοιπόν αποτελείται από

Case: corsair graphite 760T

MB: Asrock fatality x370

Cpu: Ryzen 7 2700x

Gpu: gigabyte 1080 

Ψύξη : 7χ thermaltake riing rgb plus 14αρια + nzxt kraken x3 .. 

Ssd: Nvme2 samsung 960 500gb 

Ram: G.skill tridentz 3200hz 16gb

Monitor 1: samsung s24d330H

Monitor 2: Asus vg278q

Keyboard Apex pro 7 

Ποντίκι steelseries rival 600

Headset steelseries arctis 5

Επεξ/σία από GregKoug13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μετά από επιτυχημένη αγορά νέου συστήματος, έχει ξεμείνει το παλιό. Αξίζει να γίνει προσπάθεια για πώληση (και πόσο) ή ούτε καν; Και το pc και η οθόνη είναι πλήρως λειτουργικά, χωρίς εγγύηση και κουτιά. Ευχαριστώ πολύ.

Οθόνη: https://www.lg.com/gr/othones/lg-W2240S-lcd-monitor

pcbuild old.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, wintrow είπε

Καλησπέρα σε όλους, μετά από επιτυχημένη αγορά νέου συστήματος, έχει ξεμείνει το παλιό. Αξίζει να γίνει προσπάθεια για πώληση (και πόσο) ή ούτε καν; Και το pc και η οθόνη είναι πλήρως λειτουργικά, χωρίς εγγύηση και κουτιά. Ευχαριστώ πολύ.

Οθόνη: https://www.lg.com/gr/othones/lg-W2240S-lcd-monitor

pcbuild old.jpg

35 ευρω η οθονη και 150 ολο το υπολοιπο συστημα

Την οθονη βαλτη ξεχωριστα. Καλες πωλησεις.

Επεξ/σία από benign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

σκέφτομαι να πουλήσω την οθόνη μου. Συγκεκριμένα είναι αυτή. 

https://www.e-shop.gr/othoni-lg-27mb85r-b-27-ips-led-quad-hd-black-p-PER.157550 αγορασμένη 10/2016.

Εννοείται είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς το παραμικρό σημάδι ή καμένο pixel. 

Ποσο λέτε να την βάλω?

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...