Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, RX5700XTCat said:

Αυτα να μου λες να με βαζεις σε σκεψεις......

είναι πολύς κόσμος (πχ eyw) που πουλάει (η ακόμα χειρότερα σκοτώνει) πράγματα τα οποία δεν θέλει κανένας, ούτε καν να παζαρέψει τα 3€ των ΕΛΤΑ.
Αρχινα από 150€ και κατέβαινε λίγο-λίγο ή βάλε 0.01€ ή 1€ και πες προσφορές με pm ή συζητήσιμη κλπ. Αν έχεις ανάγκη τότε 120€.

 edit: στην σελίδα λένε και άλλοι για τιμές, δες παραπάνω.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

1 λεπτό πριν, eyw είπε

είναι πολύς κόσμος (πχ eyw) που πουλάει (η ακόμα χειρότερα σκοτώνει) πράγματα τα οποία δεν θέλει κανένας, ούτε καν να παζαρέψει τα 3€ των ΕΛΤΑ.
Αρχινα από 150€ και κατέβαινε λίγο-λίγο ή βάλε 0.01€ ή 1€ και πες προσφορές με pm ή συζητήσιμη κλπ. Αν έχεις ανάγκη 120€.

Ετσι οπως το λες θα το κανω , ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Να τις δωσω 35/κιτ?

Απο 65 ευρω ξεκινανε στην φτηνοτερη τιμη Skroutz. Αν εχεις να φας,τοτε γιατι να τις δωσεις μιση τιμη? Κατω απο 45 ευρω δεν θα τις εδινα ποτε. Εξαλλου, 25 ευρω κατω απο την τιμη κοστους για ram ειναι μια χαρα.Εκτος αν τις εχεις κλεψει. 😋

16 λεπτά πριν, sarpan είπε

Καλησπερα σε ολους. Ενα κιτακι με 2500k - Z68 XP-UD3 - Corsair Vengeance DDR3 8GB 1600Mhz στα 100€ ειναι καλα λετε?

Με βαση τις τιμες του μεσου ορου των πωλητων του ινσομνια εισαι καλα. Επισης οι καλες 1155 μητρικες λογω σπανιοτητας,πουλιουνται ακομη και μεταχειρισμενες σε πολυ υψηλες τιμες εξω(ριξε μια ματια στο ebay). Αλλα με βαση τις επιδοσεις/τιμες του συγχρονου hardware και της παλαιοτητας του δικου σου υλικου (9 χρονια)οχι πανω απο 100 γιατι δεν νομιζω να φυγει ευκολα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, benign είπε

Απο 65 ευρω ξεκινανε στην φτηνοτερη τιμη Skroutz. Αν εχεις να φας,τοτε γιατι να τις δωσεις μιση τιμη? Κατω απο 45 ευρω δεν θα τις εδινα ποτε. Εξαλλου, 25 ευρω κατω απο την τιμη κοστους για ram ειναι μια χαρα.Εκτος αν τις εχεις κλεψει. 😋

Το θεμα ειναι οτι μου τις ζητανε 35-40 ευρω και δεν φευγουν στα 45-50 που τις εχω. anyway, thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το θεμα ειναι οτι μου τις ζητανε 35-40 ευρω και δεν φευγουν στα 45-50 που τις εχω. anyway, thx

Πρεπει να εχεις υποψη σου οτι ο καθενας επιδιωκει αυτο που τον συμφερει.Προφανως καποιοι αγοραστες θελουν ενω στα καταστηματα πουλιουνται 65 να τις παρουν απο σενα 35 και να τους κανεις δωρο και μια τυροπιτα. Υπαρχουν και πολλοι που τις αγοραζουν φτηνα και μετα τις μεταπουλανε με ενα κερδος ειτε εδω στο ινσομνια ειτε ιδιωτικα. Εμενα τα τελευταια χρονια υπαρχουν εμποροι που μου εκαναν πολυ σκληρα παζαρια  εδω μεσα, για να παρουν υλικο τζαμπα και μετα να βγαλουν χρημα εις βαρος μου.

Εσενα ομως το συμφερον σου ειναι να τις δωσεις,ναι μεν φτηνοτερα ωστε να μπουν  καποιοι λογικοι ανθρωποι στην διαδικασια να τις αγορασουν απο σενα,αλλα οχι τοσο φτηνα ωστε να βγεις χαμενος.Καλυτερα να περιμενεις αρκετο καιρο,αλλα να μην σε κλεψουν, παρα να σε πιασουν κοροιδο μερικοι απατεωνες η τζαμπατζηδες.Εγω ετσι κανω και παντα πουλαω στην τιμη που θελω και κρινω λογικη και διαβασε και τις αξιολογησεις μου.Δεν ειναι απλα καλες,ειναι επαινετικες. Αλλα δεν ασχολουμαι με απατεωνισκους ουτε με πονηρακηδες.Καθε ατομο που κανει γελοια παζαρια τον βαζω σε λιστα αγνοησης και δεν με ξαναενοχλουν ατομα αυτου του επιπεδου.

Θελει balls ο πωλητης ,να μην μασαει. 😋

Βαλε τις 45,οχι 50.Αλλα πιο κατω οχι. Δεν εχεις προτασεις γιατι η χωρα εχει καταστραφει οικονομικα και λογω του covid.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, benign είπε

Θελει balls ο πωλητης ,να μην μασαει.

Βρε δεν μασάω, αλλά 3 μήνες τώρα δεν φεύγουν 😕

Τεσπα τις έβαλα 45/50 από 50/55 και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Βρε δεν μασάω, αλλά 3 μήνες τώρα δεν φεύγουν 😕

Τεσπα τις έβαλα 45/50 από 50/55 και βλέπουμε 

Δεν  φευγουν γιατι δεν υπαρχει χρημα,δεν ειδες στις αγγελιες που κοσμος πουλαει ακριβο και προσφατα αγορασμενο υλικο,λιγων μηνων για να τα βγαλει περα? Δεν ξερεις τι οικονομικη καταστροφη εχει προκαλεσει ο covid οχι μονο σε ιδιωτες αλλα και σε εταιριες? 

Βαλε το υλικο σου ebay και σου εγγυωμαι οτι θα φυγει αυριο.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά λες, μερικές σκέψεις και αντιρρήσεις, έτσι κουβέντα να γίνεται.

.

11 hours ago, benign said:

 ...Υπαρχουν και πολλοι που τις αγοραζουν φτηνα και μετα τις μεταπουλανε με ενα κερδος ειτε εδω στο ινσομνια ειτε ιδιωτικα. ...

Ναι γίνεται και αυτό.
Ομως αυτός που ρισκάρει το reputation είναι ο τελευταίος πωλητής και ουδείς άλλος.

.

11 hours ago, benign said:

... Εσενα ομως το συμφερον σου ειναι να τις δωσεις,ναι μεν φτηνοτερα ωστε να μπουν  καποιοι λογικοι ανθρωποι στην διαδικασια να τις αγορασουν απο σενα,αλλα οχι τοσο φτηνα ωστε να βγεις χαμενος. ...

οι πωλητες πάντα χαμένοι βγαίνουμε στα μεταχειρισμένα, ελάχιστοι (από άγνοια) βάζουν τιμές πάνω από λιανική καταστήματος.

.

11 hours ago, benign said:

... Καλυτερα να περιμενεις αρκετο καιρο,αλλα να μην σε κλεψουν, παρα να σε πιασουν κοροιδο μερικοι απατεωνες η τζαμπατζηδες. ...

ok αν περιμένεις ή δεν καίγεσαι να πουλήσεις ή προτιμάς να το χαρίσεις αντί να το σκοτώσεις.
Δεν θα σε κλέψουν, ο πωλητής ορίζει την τιμή και πουλάει σε όποιον θέλει.
Από το στάδιο της αγγελίας-πώλησης δεν μπορούν να σε πιάσουν κορόϊδο, τυποποιημένα πράματα πουλάμε και οι τιμές είναι γνωστές.
Τα πράματα περιπλέκονται και δυσκολεύουν όταν ο αγοραστής, είτε από ασχετοσύνη καταστρέφει το προϊόν, είτε από δόλο κρατάει το δικό σου που λειτουργεί 100% και σου επιστρέφει ένα παρόμοιο ψόφιο 100%.
Φωτογραφίζουμε το PCB για να έχουμε S/N και barcode απ' ό,τι πουλάμε.

.

11 hours ago, benign said:

... Θελει balls ο πωλητης ,να μην μασαει. 😋 ...

σωστός, αλλά (έως ένα σημείο) θέλει και αγοραστές.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, eyw είπε

καλά λες, μερικές σκέψεις και αντιρρήσεις, έτσι κουβέντα να γίνεται.

.

Ναι γίνεται και αυτό.
Ομως αυτός που ρισκάρει το reputation είναι ο τελευταίος πωλητής και ουδείς άλλος.

.

οι πωλητες πάντα χαμένοι βγαίνουμε στα μεταχειρισμένα, ελάχιστοι (από άγνοια) βάζουν τιμές πάνω από λιανική καταστήματος.

.

ok αν περιμένεις ή δεν καίγεσαι να πουλήσεις ή προτιμάς να το χαρίσεις αντί να το σκοτώσεις.
Δεν θα σε κλέψουν, ο πωλητής ορίζει την τιμή και πουλάει σε όποιον θέλει.
Από το στάδιο της αγγελίας-πώλησης δεν μπορούν να σε πιάσουν κορόϊδο, τυποποιημένα πράματα πουλάμε και οι τιμές είναι γνωστές.
Τα πράματα περιπλέκονται και δυσκολεύουν όταν ο αγοραστής, είτε από ασχετοσύνη καταστρέφει το προϊόν, είτε από δόλο κρατάει το δικό σου που λειτουργεί 100% και σου επιστρέφει ένα παρόμοιο ψόφιο 100%.
Φωτογραφίζουμε το PCB για να έχουμε S/N και barcode απ' ό,τι πουλάμε.

.

σωστός, αλλά (έως ένα σημείο) θέλει και αγοραστές.

Δεν διαφωνω μαζι σας παντα λογικα μιλατε και ευγενεστατα και με σεβασμο σε ολους. Το μονο σχολιο που θα ηθελα να κανω,ειναι σε αυτο που ειπατε '' παντα χαμενος βγαινει ο πωλητης.''

Εχετε 100% δικιο,εννοειται οτι παντα χαμενος θα βγει,ειτε λιγο αν το υλικο ειναι προσφατο λιγων μηνων,ειτε πιο πολυ αν ειναι ετων.Αλλα αλλο χαμενος,αλλο γδυμενος,εκει ειναι το θεμα του δικου  μου επιχειρηματος.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Βρε δεν μασάω, αλλά 3 μήνες τώρα δεν φεύγουν 😕

Τεσπα τις έβαλα 45/50 από 50/55 και βλέπουμε 

φιλε μπορεί στο skroutz να ξεκινάνε οι πιο φτηνές απο 65 ευρώ και όλα αυτά που συζητάτε να έχουν μία βάση (αν και για εμένα δεν υπάρχει υλικό που να είναι άφθαρτο, οσο και αν λένε cpu και ραμ δε παθαίνουν τίποτα, δεν υπάρχει), αλλά τώρα στο διήμερο προσφορών παρήγγειλα αυτο το κιτ https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html    στα 52 ευρώ, όσο ζητάς εσυ για μεταχειρισμένο, δεν υπάρχει μονο το σκρουτζ λοιπόν και κάποιοι προτιμούν να περιμένουν προσφορές (bf κλπ )

Άρα, αναγκαστικα θα περιμένεις μέχρι να βρεθεί κάποιος που να καίγεται να αγοράσει εκείνη τη στιγμή..Ή ξέρω γω να έχει ιδιο κιτ με εσένα και να θέλει να συμπληρώσει τετράδα και να μη βρίσκει πλέον..

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Silenzio είπε

φιλε μπορεί στο skroutz να ξεκινάνε οι πιο φτηνές απο 65 ευρώ και όλα αυτά που συζητάτε να έχουν μία βάση (αν και για εμένα δεν υπάρχει υλικό που να είναι άφθαρτο, οσο και αν λένε cpu και ραμ δε παθαίνουν τίποτα, δεν υπάρχει), αλλά τώρα στο διήμερο προσφορών παρήγγειλα αυτο το κιτ https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html    στα 52 ευρώ, όσο ζητάς εσυ για μεταχειρισμένο, δεν υπάρχει μονο το σκρουτζ λοιπόν και κάποιοι προτιμούν να περιμένουν προσφορές (bf κλπ )

Άρα, αναγκαστικα θα περιμένεις μέχρι να βρεθεί κάποιος που να καίγεται να αγοράσει εκείνη τη στιγμή..Ή ξέρω γω να έχει ιδιο κιτ με εσένα και να θέλει να συμπληρώσει τετράδα και να μη βρίσκει πλέον..

Οχι απλα κατεληξα στο οτι ολοι ειναι τζαμπατζηδες και τις θελουν στα 30. Το οτι τις βρηκες εσυ σε προσφορα αλλες μνημες, δεν μου λεει κατι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Silenzio said:

...αλλά τώρα στο διήμερο προσφορών παρήγγειλα αυτο το κιτ https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html    στα 52 ευρώ, ...

ναι, ok, πρόλαβες. Ηταν όμως για 2 μέρες και λίγοι το είδαν. Αύριο μπορεί η x αλυσίδα να τις δίνει δώρο με αγορά iphone, δεν ειναι το ίδιο.
Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει υλικό που να είναι άφθαρτο. Ευτυχώς η Corsair (και άλλοι) δίνει lifetime.

Καλές τιμές είχε ο συνάδελφος, και πριν και μετά. Επιφυλάσσομαι για το που είναι Hynix και που B-die αλλά εδώ είμαστε στο "Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;"

.

1 hour ago, Silenzio said:

... και όλα αυτά που συζητάτε να έχουν μία βάση ...

Και δω συμφωνούμε αλλά δεν σημαίνει τίποτα. Η ζήτηση και πώληση είναι που μετράνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...