Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Οχι απλα κατεληξα στο οτι ολοι ειναι τζαμπατζηδες και τις θελουν στα 30. Το οτι τις βρηκες εσυ σε προσφορα αλλες μνημες, δεν μου λεει κατι. 

Δεν ειναι ολοι τζαμπατζηδες,απλα υπαρχουν αρκετοι. Υπαρχει μεγαλη οικονομικη κριση και καποιοι προσπαθουν να το εκμεταλευτουν.Πραγματα που καποτε δεν προλαβαινα να τα βαλω και τα επαιρναν ,τωρα παιρνουν εβδομαδες η και μηνες μερικες φορες. Αλλα δεν με πειραζει να περιμενω οσο χρειαστει και επισης εχω βοηθηθει πολυ πουλωντας και σε site του εξωτερικου οπως ebay. Δοκιμασε το αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

18 ώρες πριν, benign είπε

ebay

Επειδή θα με ενδιέφερε και μένα υπάρχει κάποιος οδηγός how to για το πώς να αναρτήσεις αγγελία στο ebay; Πώς υπολογίζεται αυτόματα τα μεταφορικά για τον αγοραστή; κάποιες συμβουλές κτλπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Επειδή θα με ενδιέφερε και μένα υπάρχει κάποιος οδηγός how to για το πώς να αναρτήσεις αγγελία στο ebay; Πώς υπολογίζεται αυτόματα τα μεταφορικά για τον αγοραστή; κάποιες συμβουλές κτλπ;

Εδω εχει τραπεζα πληροφοριων,πως θα γινουν ρυθμισεις σε paypal ,πιστωτικη,τα παντα. Αξιζει να το διαβασεις και εσυ και ολοι νομιζω γιατι μας δινει δυνατοτητες. Το ebay εχει τεραστιο αριθμο χρηστων απο ολο τον κοσμο και πολλες δυνατοτητες. Για παραδειγμα,ενας γνωστος μου πριν μερικα χρονια,εβγαλε αρκετα χιλιαρικα πουλωντας δισκους βινυλιου που κυριολεκτικα του ηταν αχρηστοι ,απο συλλογη του μακαριτη πατερα του που για αυτον δεν ειχαν αξια. Ομως για καποιους συλλεκτες απο αλλες χωρες του κοσμου και ΗΠΑ ειχαν αξια.

https://www.insomnia.gr/forums/forum/20-internet/

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδή θάφτηκα στις προηγούμενες σελίδες μετά απο ενα κατεβατό για κάρτες :P μπορεί κάποιος να μου πεί  πόσο να πουλήσω μεταχειρισμένα τα ακόλουθα κινητά:Redmi note 7 4gb ram 64 gm  Neptune blue χρώμα μνήμη και το redmi note 8 64gb moonlight white .Ευχαριστώ για το χρόνο σας.Και τα δύο κινητά είναι ουσιαστικά καινούργια ούτε ενός έτους με όλα τα περελκόμενα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 8:58 ΜΜ, fantilas είπε

καλησπέρα σας αγαπητοί εχω στα χερια μου εναν  Τ110  e3 1230  με 2 500g και 4g ram σε αριστη κατάσταση που δεν χρησιμοποιώ εδω και αρκετο καιρο ποσο θα μπορούσα να τον πουλήσω.

ευχαριστώ εκ των προτερων  

Καλημέρα  σας θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος μου χάρισαν  έναν ιδιο  και δεν ξερω αν μπορω να τα πουλήσω και ποσο?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 12:10 ΜΜ, life is music είπε

55€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, jgeorgiou said:

ty για το λινκ, 55.74€ με αντικαταβολή και μεταφορικά από reputable κατάστημα. edit: +9.74€ για Corsair.
G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) και CMK16GX4M2B3000C15 λόγω CAS μπορεί να μην είναι το ίδιο για όλους αλλά εδώ είμαστε στο ''Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;'  και καραδοκεί γομολάστιχα και όχι για 1-2 ποστ μόνον.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

ty για το λινκ, 55.74€ με αντικαταβολή και μεταφορικά από reputable κατάστημα. edit: +9.74€ για Corsair.
G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) και CMK16GX4M2B3000C15 λόγω CAS μπορεί να μην είναι το ίδιο για όλους αλλά εδώ είμαστε στο ''Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;'  και καραδοκεί γομολάστιχα και όχι για 1-2 ποστ μόνον.

ok , ως πωλητής μπορείς να ορίσεις ότι τιμή θες και αν δεν βρεθεί πρόθυμος αγοραστής να το κρατήσεις. Μπορεί στο μέλλον να ανέβουν οι τιμές ddr4 και να πιάσεις κάποτε την επιθυμητή τιμή. "σωστή" τιμή δεν υπάρχει , υπάρχει η ισορροπία(ή ανισορροπία) προσφοράς-ζήτησης και η βιασύνη που παίζουν ρόλο για το ποια τιμή πιάνει ένα προϊόν σαν την μνήμη που δεν υπάρχει η έννοια της κακομεταχείρισης.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 ένα προϊόν σαν την μνήμη που δεν υπάρχει η έννοια της κακομεταχείρισης.

Υπάρχει και στις μνήμες η κακομεταχείριση, ακόμα και αν δεν πετάνε errors. 

 

Sorry για το offtopic. 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2020 στις 6:47 ΜΜ, SabotazNic είπε

Οχι απλα κατεληξα στο οτι ολοι ειναι τζαμπατζηδες και τις θελουν στα 30. Το οτι τις βρηκες εσυ σε προσφορα αλλες μνημες, δεν μου λεει κατι. 

Οταν αγοραζεις κατι μεταχειρισμενο ρισκαρεις και ας εχει εγγυηση lifetime.Αν εχουν προβλημα και πρεπει να τις στειλεις εξωτερικο με δικα σου εξοδα, δε ξερω κατα ποσο ισχυει πλεον και για ποσες εταιρειες αλλα ειχε τυχει σε μενα πριν χρονια, το διπλοσκεφτεσαι και το τριπλοσκεφτεσαι.Και ας πουμε οτι ολα τα εξοδα ειναι πληρωμενα πηγαινε ελα, το οτι θα μεινεις χωρις pc για βδομαδες που το πας?Btw και οι μνημες χαλανε οπως και τα υπολοιπα εξαρτηματα ενος υπολογιστη, οπως λανθασμενα αναφερθηκε σε καποιο ποστ.Εσυ μπορει να τις εχεις χρησιμοποιησει με ευλαβεια αλλα αυτος που αγοραζει δε μπορει να ειναι σιγουρος, ρισκαρει οταν αγοραζει, και οταν ρισκαρει ειναι λογικο να θελει να ρισκαρει οσο λιγοτερα γινεται.Εσυ σα πωλητης, οταν πουλας κατι, αποδεχεσαι οτι ο αλλος αγοραζει με ρισκο και γι αυτο πουλας φθηνοτερα, αλλιως θα πουλουσες οσο η τιμη στο εμποριο μειον ενα μικρο ποσο που θα ανταποκρινεται στη φθορα του προιοντος.

Οσοι τζαμπατζηδες υπαρχουν, αλλοι τοσοι και περισσοτεροι ισως ειναι αυτοι που πουλανε σε εξωπραγματικες τιμες.Κανε μια βολτα στις αγγελιες να χορτασει το ματι σου.Πολλοι ρωτανε εδω και οταν παρουν απαντηση που δε τους ικανοποιει η πρωτη κουβεντα ειναι "μα το πηρα τοσο", και ας παιρνεις καινουρια προιοντα με εγγυηση με ιδια αποδοση στην ιδια τιμη.

Για να ειμαι και εντος θεματος :

Πιστευω οτι εισαι οριακα απο αποψη τιμων και ενα παζαρι 5 ε θα το αποδεχομουνα αν ειμουν στη θεση σου.

Οταν πουλαμε ενα προιον καλο ειναι να μη κοιταμε μονο τη συγεκριμενη μαρκα αλλα και παραπλησια απο αποψη τιμων.

Οι τιμες των μνημων και ssd αναμενεται να συνεχισουν την πτωτικη τους πορεια τους επομενους μηνες.

 

 

Επεξ/σία από Noreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...