Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω ένα πολύ παλιό σύστημα και θέλω να μου πείτε πως σας φαίνονται οι τιμές:

Μητρική Asus P5KC 40€

Επεξεργαστής intel core 2 Q6600 2.40 ghz 4€

2 ram kvr800d2n5/1g της kingston 6€

Σύνολο 50€

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte Aorus GeForce RTX 2080 8GB GV-N2080AORUS-8GC EU

Αγορασμενη 02/2019  κανα 350-300αρι ειναι καλα?

Δεν βρισκω την αποδειξη . Μονο το εμαιλ της παραγγελιας εχω

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ASFE είπε

Gigabyte Aorus GeForce RTX 2080 8GB GV-N2080AORUS-8GC EU

λόγω ελλείψεων στην αγορά και τσιμπημένων τιμών μπορείς να πουλήσεις με 100+ ευρώ περισσότερα.

Η σωστή τιμή θα ήταν γύρω στα 300ευρώ αλλά τώρα με 400ευρώ θα σου φύγει πολύ γρήγορα

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα έχω ένα πολύ παλιό σύστημα και θέλω να μου πείτε πως σας φαίνονται οι τιμές:

Μητρική Asus P5KC 40€

Επεξεργαστής intel core 2 Q6600 2.40 ghz 4€

2 ram kvr800d2n5/1g της kingston 6€

Σύνολο 50€

Μητρική Asus P5KC 20€

Επεξεργαστής intel core 2 Q6600 2.40 ghz 15€ ( oύτε οι κινέζοι στο ebay δεν τον δίνουν 4 ευρώ)

2 ram kvr800d2n5/1g της kingston 5€

Σύνολο 40€:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, exploi7ed είπε

Μητρική Asus P5KC 20€

Επεξεργαστής intel core 2 Q6600 2.40 ghz 15€ ( oύτε οι κινέζοι στο ebay δεν τον δίνουν 4 ευρώ)

2 ram kvr800d2n5/1g της kingston 5€

Σύνολο 40€:)

Εγώ στο ebay την asus την φθηνότερη που έχουν είναι στα 40€, οι άλλοι την έχουν παραπάνω. Κοιτάω λάθος μοντέλο?

Στην cpu όλοι στα 5-10€ το έχουν.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Εγώ στο ebay την asus την φθηνότερη που έχουν είναι στα 40€, οι άλλοι την έχουν παραπάνω. Κοιτάω λάθος μοντέλο?

Oχι σωστά κοιτάς, αλλά αν κοίταγες και εδώ θα έβλεπες το εύρος τιμών να κυμαίνονται απο 20-25 ευρώ μητρικές socket 775 με ενσωματωμένα γραφικά και ddr2 μνήμες 4gb max, kai 35-40 ευρώ μητρικές socket 775 με ενσωματωμένα γραφικά και ddr3 μνήμες 8gb max.

2 Σετακια 775 - Πλήρη Συστήματα - Insomnia.gr

2 Μητρικές s775 - 20€/ τεμ . να φεύγουν! - Μητρικές - Insomnia.gr

MAINBOARD 1150/775/AM3 - Μητρικές - Insomnia.gr

Για μητρικές socket 775 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά και ddr2 μνήμες 8gb max, θα έλεγα 30 ευρώ αλλά υπολόγισε και μείον ένα 10 ευρώ minimum την κάρτα γραφικών = 20 ευρώ.

Απο εκεί και πέρα αυτά αποτελούν προσωπικές σκέψεις και εκτιμήσεις και μπορείς να περιμένεις και κάποιον άλλο να σου απαντήσει ή να την βάλεις όσο θέλεις 50, 70 ευρώ και να την την ρίχνεις ανα εβδομάδα.

38 λεπτά πριν, antbyron είπε

Παιδιά samsung 850 evo 250 gb με 95% υγεία πόσο μπορεί να φύγει;

15-20 ευρώ

Επεξ/σία από exploi7ed
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, exploi7ed είπε

Oχι σωστά κοιτάς, αλλά αν κοίταγες και εδώ θα έβλεπες το εύρος τιμών να κυμαίνονται απο 20-25 ευρώ μητρικές socket 775 με ενσωματωμένα γραφικά και ddr2 μνήμες 4gb max, kai 35-40 ευρώ μητρικές socket 775 με ενσωματωμένα γραφικά και ddr3 μνήμες 8gb max.

2 Σετακια 775 - Πλήρη Συστήματα - Insomnia.gr

2 Μητρικές s775 - 20€/ τεμ . να φεύγουν! - Μητρικές - Insomnia.gr

MAINBOARD 1150/775/AM3 - Μητρικές - Insomnia.gr

Για μητρικές socket 775 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά και ddr2 μνήμες 8gb max, θα έλεγα 30 ευρώ αλλά υπολόγισε και μείον ένα 10 ευρώ minimum την κάρτα γραφικών = 20 ευρώ.

Απο εκεί και πέρα αυτά αποτελούν προσωπικές σκέψεις και εκτιμήσεις και μπορείς να περιμένεις και κάποιον άλλο να σου απαντήσει ή να την βάλεις όσο θέλεις 50, 70 ευρώ και να την την ρίχνεις ανα εβδομάδα.

15-20 ευρώ

Απλά από τι μου έχουν πει η μητρική είναι πολύ δυνατή. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το ότι έχει 6 slots για rams (αν και τα ddr3 είναι μόνο 2 slots, τα άλλα 4 είναι ddr2)... Αλλά σωστό μου ακούγεται και αυτό που λες. Θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οτι και να ειναι δεν παυει να ειναι 775

Δηλαδή το socket της cpu πάνω από όλα?

Με έναν xeon μου έχουν πει θα πετάει σε windows 10.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeR1_700 είπε

Δηλαδή το socket της cpu πάνω από όλα?

Δεν εχει πολλα που εχουν πλεον οι μητρικες οπως usb 3 kκλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχει πολλα που εχουν πλεον οι μητρικες οπως usb 3 kκλπ κλπ

Σε μια μητρική οπότε βλέπουμε το τι έχει από hardware? Αν πάρουμε δηλαδή 2 μητρικές με τα ίδια κομμάτια hardware ασχέτως μάρκας θα είναι το ίδιο? Προφανώς όχι απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι βλέπουνε οι άλλοι και μου λένε πως είναι πολύ καλή... Μάλλον θα πρέπει να ψάξω συγκριτικά ως προς την επίδοσή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeR1_700 είπε

Σε μια μητρική οπότε βλέπουμε το τι έχει από hardware? Αν πάρουμε δηλαδή 2 μητρικές με τα ίδια κομμάτια hardware ασχέτως μάρκας θα είναι το ίδιο? Προφανώς όχι απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι βλέπουνε οι άλλοι και μου λένε πως είναι πολύ καλή... Μάλλον θα πρέπει να ψάξω συγκριτικά ως προς την επίδοσή τους...

Μιλωντας παντα για μεταχειρισμενη μητρικη βλεπουμε τα εξης :

1. Ποσων ετων ειναι.Οσο πιο παλια τοσο πιο φτηνα πρεπει να δινεται.Γιατι ποιος θα δωσει παραπανω απο 20αρικο για μητρικη 13 ετων που μπορει ανα πασα στιγμη να χαλασει? Η δικη σου ας πουμε ειναι του 2007.

2. Τι επεξεργαστες υποστηριζει και αυτοι τι ισχυ εχουν στις μερες μας. Η δικη σου υποστηριζει επεξεργαστες που ειναι τοσο ξεπερασμενοι που ο πιο ισχυρος αναμεσα τους ειναι πολυ κατωτερος και απο τον πιο φτηνο intel η amd στις μερες μας.

3. Ποση ραμ υποστηριζουν. Στις μερες μας για ενα μεσαιο συστημα,τα 16 gigabyte θεωρουνται το μινιμουμ. Η δικη σου στα ddr3 υποστηριζει μαξιμουμ 4 gb ενω στα ddr2 μαξιμουμ 8. Αρα και εδω ειναι πολυ κατω των προσδοκιων.

Συμπερασμα.Αυτοι που σου ειπαν οτι ειναι ''δυνατη'' ειναι παντελως ασχετοι και το πιο πιθανον παππουδες με ελλιπεις γνωσεις που εχουν μεινει στο 2007. Προσωπικα δεν νομιζω να την αγορασει κανεις ουτε με 20 ευρω γιατι ειναι παναρχαια και πλεον δεν εχει να προσφερει τιποτε.Τοτε ,πριν 13 χρονια,ηταν καλη περιπτωση γιατι καποιος μπορουσε να βαλει ddr3 μνημη χωρις να αλλαξει επεξεργαστη. Τοτε ομως τα 4 gigabyte επαρκουσαν.Τωρα δεν κανουν ουτε για ζητω.

Η μονη περιπτωση ειναι καποιος να εχει ελαχιστες απαιτησεις απο τον υπολογιστη του και να ειναι σε πολυ κακη οικονομικη κατασταση,οποτε να του αρκουν τα 8 gigabyte ddr2 ram που εχει και να του χαλασε η δικη του μητρικη. Αλλα στα μεταχειρισμενα με 100 ευρω η και λιγοτερα μπορει να βρει κανεις απειρως καλυτερο πακετο.

Προσωπικα θα την χαριζα,αλλα αν ηθελα να την πουλησω θα την εβαζα 20 το πολυ.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeR1_700 είπε

όχι απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι βλέπουνε οι άλλοι και μου λένε πως είναι πολύ καλή... Μάλλον θα πρέπει να ψάξω συγκριτικά ως προς την επίδοσή τους...

Επειδή φτάνει 1600fsb, P5KC | Motherboards | ASUS USA είναι ταμάμ για overclocking, για αυτό σου λένε πως είναι πολύ καλή.

Αυτό όμως είναι και σημάδι να κόψει μακριά ένας ενδεχόμενος αγοραστής, γιατί μπορεί να τα έχει φτύσει απο τα ρεύματα.

Και όταν εδω μέσα φεύγουν σύγχρονα συστηματάκια στα 100 ευρώ πχ (G4560 ή I3 6100 ή I3 7100 με μητρική Η110 ΚΑΙ 8GB μνήμη) είναι ανούσιο να ζητάς 40 ευρώ για μητρική, που θέλει και έναν καλό ΧΕΟΝ στα 35 ευρώ, με καλές μνήμες στα 35 ευρώ για overclocking...

2 λεπτά πριν, benign είπε

Μιλωντας παντα για μεταχειρισμενη μητρικη βλεπουμε τα εξης :

1. Ποσων ετων ειναι.Οσο πιο παλια τοσο πιο φτηνα πρεπει να δινεται.Γιατι ποιος θα δωσει παραπανω απο 20αρικο για μητρικη 13 ετων που μπορει ανα πασα στιγμη να χαλασει? Η δικη σου ας πουμε ειναι του 2007.

2. Τι επεξεργαστες υποστηριζει και αυτοι τι ισχυ εχουν στις μερες μας. Η δικη σου υποστηριζει επεξεργαστες που ειναι τοσο ξεπερασμενοι που ο πιο ισχυρος αναμεσα τους ειναι πολυ κατωτερος και απο τον πιο φτηνο intel η amd στις μερες μας.

3. Ποση ραμ υποστηριζουν. Στις μερες μας για ενα μεσαιο συστημα,τα 16 gigabyte θεωρουνται το μινιμουμ. Η δικη σου στα ddr3 υποστηριζει μαξιμουμ 4 gb ενω στα ddr2 μαξιμουμ 8. Αρα και εδω ειναι πολυ κατω των προσδοκιων.

Συμπερασμα.Αυτοι που σου ειπαν οτι ειναι ''δυνατη'' ειναι παντελως ασχετοι και το πιο πιθανον παππουδες με ελλιπεις γνωσεις που εχουν μεινει στο 2007. Προσωπικα δεν νομιζω να την αγορασει κανεις ουτε με 20 ευρω γιατι ειναι παναρχαια και πλεον δεν εχει να προσφερει τιποτε.Τοτε ,πριν 13 χρονια,ηταν καλη περιπτωση γιατι καποιος μπορουσε να βαλει ddr3 μνημη χωρις να αλλαξει επεξεργαστη. Τοτε ομως τα 4gigabyte επαρκουσαν.Τωρα δεν κανουν ουτε για ζητω.

Η μονη περιπτωση ειναι καποιος να εχει ελαχιστες απαιτησεις απο τον υπολογιστη του και να ειναι σε πολυ κακη οικονομικη κατασταση,οποτε να του αρκουν τα 8 gigabyte ddr2 ram που εχει και να του χαλασε η δικη του μητρικη. Αλλα στα μεταχειρισμενα με 100 ευρω η και λιγοτερα μπορει να βρει κανεις απειρως καλυτερο πακετο.

Προσωπικα θα την χαριζα,αλλα αν ηθελα να την πουλησω θα την εβαζα 20 το πολυ.

Μας πρόλαβαν:lol:

Επεξ/σία από exploi7ed
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...