Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sleon είπε

Μιας και δε λες γιατί, με έβαλες να googlαρω νυχτιατικα μόνο και μόνο για να βρω, dead pixels, burn in, power supply faults.

Και καταλήγουμε ότι αν δεν έχει καμμένα pixel η αν αυτός που την πουλάει δεν την είχε σε καμία βιτρίνα να δείχνει συνέχεια το ίδιο, δεν παίζει ρόλο ο χρόνος χρήσης μιας οθόνης.

Και σκοπεύω να αγοράσω refurbished, μιας και δεν υπάρχει αγγελία σε λογική τιμή. Λάθος θα κάνω λες;

refurbished αξίζουν αν έχουν αλλάξει το panel. 

Το πρόβλημα με τα μονιτορ ειναι το panel degradation. Ειναι και ο λόγος που ακόμα και αν καλιμπράρεις το μονιτορ μετά από 3-4 μήνες θες πάλι calibration. 

Από τα led που χάνουν peak brightness μέχρι τα layer που λόγο της συστολής διαστολής απομακρύνονται μεταξύ τους και έχεις χειρότερη ποιότητα εικόνας

Ενα μονιτορ 1 χρόνου θεωρητικά δεν έχει χάσει αξία (σε σχέση με καινούργιο). Από εκεί και πέρα αρχίζει να χάνει.

Επίσης το άλλο που χαλάει πρώτο στα νέα monitor είναι η τροφοδοσία και στην συνέχεια το πως συμπεριφέρεται το μόνιτορ μετά το stand by mode (πχ, τα asus rog έχουν το πρόβλημα να μην "ξυπνάνε" ακόμα και εντός εγγύησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

refurbished αξίζουν αν έχουν αλλάξει το panel. 

Το πρόβλημα με τα μονιτορ ειναι το panel degradation. Ειναι και ο λόγος που ακόμα και αν καλιμπράρεις το μονιτορ μετά από 3-4 μήνες θες πάλι calibration. 

Από τα led που χάνουν peak brightness μέχρι τα layer που λόγο της συστολής διαστολής απομακρύνονται μεταξύ τους και έχεις χειρότερη ποιότητα εικόνας

Ενα μονιτορ 1 χρόνου θεωρητικά δεν έχει χάσει αξία (σε σχέση με καινούργιο). Από εκεί και πέρα αρχίζει να χάνει.

Επίσης το άλλο που χαλάει πρώτο στα νέα monitor είναι η τροφοδοσία και στην συνέχεια το πως συμπεριφέρεται το μόνιτορ μετά το stand by mode (πχ, τα asus rog έχουν το πρόβλημα να μην "ξυπνάνε" ακόμα και εντός εγγύησης)

Μιλάς για κάποιον που δουλευει με φωτογραφίες ή βίντεο, ναι ισχύει, μετράει να μην έχει πέσει η απόδοση των χρωμάτων.

Όσον αφορά την τιμη πώλησης όμως ακόμα και καινούργιο να πουλάς, και εγγύηση να υπάρχει, δεν μειώνεται το ρίσκο του αγοραστή. Αντιθέτως. Τα προβλήματα μιας νέας συσκευής είναι πιο πιθανό να σου προκύψουν, και μετά τρέξε να δεις αν θα σε καλύψει όντως η εγγύηση και πως. Επίσης είναι ύποπτο κάποιος να διώχνει άμεσα κάτι που έχει λίγο καιρό.

Άρα σε κάθε περίπτωση μια σωστή τιμή είναι κάτω από 70%.

Δεν επεκτείνομαι άλλο, ευχαριστώ για την απάντηση όσον αφορά το refurbished.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!

ποσο να το βαλω αγγελια? σε αριστη κατασταση εννοειται 

Denon Dra 455 

 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PETERANOS είπε

Καλησπέρα, πόσο κοστολογείτε μια RX 580 8GB  (Θέλω να αγοράσω) και πόσο μια 1050 Ti (θέλω να πουλήσω) ?  

Λειπουν στοιχεια. Ποιες υλοποιησεις,ποσα gb ram, ποσο παλιες ειναι,αν εχει μεινει καθολου εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, delos2601 είπε

καλησπέρα .Έχω ένα iphone 5 που θέλω να το πουλήσω   μόνο για την πλακέτα του .Σε τι τιμή να το δώσω ? 

Δεν με ενδιαφερουν τα προιοντα της Apple αλλα για να βοηθησω,ειδα οτι στο ebay πουλιουνται σε αριστη κατασταση τα i phone 5 το πολυ μεχρι 50 ευρω,οποτε μονο για την πλακετα του και ποσο αξια θα εχει καποιος να ασχοληθει για τοσο ευτελες ποσο,δεν ξερω.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2021 στις 8:50 ΜΜ, PETERANOS είπε

Καλησπέρα, πόσο κοστολογείτε μια RX 580 8GB  (Θέλω να αγοράσω) και πόσο μια 1050 Ti (θέλω να πουλήσω) ?  

αν πουλαγα μια 1050 με 4 μνήμη περι τα 80-100 ,

αγοραζα μια 580 ή 1060 περι τα 120-160 με εγγυηση περι τουλαχιστον 1-2 μηνες , 

ισως δεν θα με χαλαγε το κοστος των 50-60 ευρω για την αναβαθμιση.

ειδικα αν με καλυπτε για 1-2 χρονια.

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ υπολόγιζα 100 ευρώ να δώσω την 1050 και  να βρω μία 580 8GB στα 150 ευρώ.

Απλά βλέπω ότι στις αγγελίες οι 580 8GB παίζουν στα 200+ ευρώ.....

Επεξ/σία από PETERANOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υπολογίζετε να δώσετε τις δικές σας τοσο, έτσι υπολογίζουν και οι υπόλοιποι τις δικές τους. Δλδ πλασματικες τιμες λόγο ελλείψεων.

 

3 ώρες πριν, delos2601 είπε

καλησπέρα .Έχω ένα iphone 5 που θέλω να το πουλήσω   μόνο για την πλακέτα του .Σε τι τιμή να το δώσω ? 

iphone se το παλιό μοντέλο, πουληθηκε για ανταλλακτικα με οθόνες μπαταρίες σε άψογη κατάσταση για 40€.

Οποτε πιστεύω καλύτερα να το βάλεις ανταλλαγή με οτι σου κινήσει το ενδιαφέρον μπας και παρεις κάτι από κάποιον που θέλει πλακέτα και δε θέλει κάτι αλλο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, vins είπε

Όπως υπολογίζετε να δώσετε τις δικές σας τόσο, έτσι υπολογίζουν και οι υπόλοιποι τις δικές τους. Δλδ πλασματικες τιμες λόγο ελλείψεων.

Πες τα Χρυσόστομε. Η ρεαλιστική τιμή πώλησης μίας 1050 Ti βάση απόδοσης σε σχέση με τις υπόλοιπες κάρτες είναι κοντά στα 80€

23 ώρες πριν, PETERANOS είπε

Κι εγώ υπολόγιζα 100 ευρώ να δώσω την 1050 και  να βρω μία 580 8GB στα 150 ευρώ.

Απλά βλέπω ότι στις αγγελίες οι 580 8GB παίζουν στα 200+ ευρώ.....

Δεν πειράζει. Περίμενε τότε να "συνέλθει" η αγορά και κάνεις τις κινήσεις σου μετά. Τώρα χαμένος θα βγεις.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, PETERANOS said:

Κι εγώ υπολόγιζα 100 ευρώ να δώσω την 1050 και  να βρω μία 580 8GB στα 150 ευρώ.

Απλά βλέπω ότι στις αγγελίες οι 580 8GB παίζουν στα 200+ ευρώ.....

Πούλα κι΄εσύ την 1050Ti 180e...;)

Eτσι όπως βλέπω τον παραλογισμό (μιά 580 που έκανε 180e να πουλιέται .......519!!!), μου' ρχεται νά βαλω την 1050 Ti μου, 280e... 

Και να δούμε πού θα πάει η δουλειά...

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...