Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

1 ώρα πριν, Dedopoulos είπε

https://www.bestprice.gr/item/2155858465/gigabyte-geforce-gtx-1660-super-6gb-oc.html

η κάρτα γραφικών 

ευχαριστω για την απαντηση

Και μολις πατησεις στο Γραφημα τιμης βλεπεις οτι η καρτα ειχε κατω απο 240 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Και μολις πατησεις στο Γραφημα τιμης βλεπεις οτι η καρτα ειχε κατω απο 240 ευρω.

Οι τιμές έχουν ανεβεί για κάποιον λογο το ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dedopoulos είπε

Οι τιμές έχουν ανεβεί για κάποιον λογο το ξέρω 

Αυτη την εποχη δεν αγοραζουμε καρτες βρισκουμε κατι αλλο να περασει η ωρα μας εκτος αν την θελουμε για επαγελματικη δουλεια οποτε θα μας αποφερει κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτη την εποχη δεν αγοραζουμε καρτες βρισκουμε κατι αλλο να περασει η ωρα μας εκτος αν την θελουμε για επαγελματικη δουλεια οποτε θα μας αποφερει κερδος.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ με τις ram όταν τις είχα αγοράσει είχαν 120€ Και τώρα 40-50€ το πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dedopoulos είπε

https://www.bestprice.gr/item/2155858465/gigabyte-geforce-gtx-1660-super-6gb-oc.html

η κάρτα γραφικών 

ευχαριστω για την απαντηση

τι βλεπουν τα ματακια μ? σχεδον 4 κατοστάρικα η 1660?!

θα εβαζα αγγελια 2μισι κατοσταρικα χαλαρα - δεκτες προσφορες

 

αφου ολοι λενε οτι θα αργησουν να στοκαριστουν τα πραγματα,

ας κραταμε τα παλια ή ας δινουμε κατοσταρικα. 

οποιος δεν θελει , πολυ απλα ας περιμενει το καλοκαιρι το φθινωπωρο 

μεχρι τοτε τάβλι.

 

εχω μια παλια 660 gtx . με βλεπω μεχρι το Μαρτιο να ανεβαζω 

αγγελια 90 ευρω!! δεκτες προσφορες.

 ας ειναι καλα nvidia amd! ε,τι αλλο να πω..

15 ώρες πριν, benign είπε

Σαν γενικη τιμη,θα ελεγα οτι η πραγματικη του αξια του ειναι γυρω στα 550 ευρω με τιμες πριν απο το lockdown, δηλαδη μεχρι τελος Αυγουστου. Τωρα τα παντα εχουν παει στα υψη,αλλα αυτες οι τιμες ειναι πλασματικες και δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικη αξια του υλικου.

Θα δυσκολευτεις πολυ να το πουλησεις σαν συνολο παντως γιατι εχει μεγαλη ανισορροπια. Οχι πολυ καλος επεξεργαστης,φτηνη μητρικη,λιγη ram γιατι το μινιμουμ ειναι 16 gb πλεον,μονιτορ ουσιαστικα πολυ κακο για gaming οταν το να εχει κανεις τουλαχιστον 23αρα οθονη με καλα τεχνικα στοιχεια εχει καθιερωθει απο το 2010 περιπου. Επισης υπαρχουν φτηνες οθονες 27αρες πλεον απο 140 ευρω. Οσο για τα περιφερειακα,αυτα ειναι προσωπικες επιλογες και αλλοι θελουν φτηνα και δεν αγοραζουν ''gaming'' πραγματα ενω οσοι αγοραζουν ειναι γεροντοκορες και ο καθε ενας εχει και διαφορετικο γουστο. Μονο η καρτα γραφικων ειναι καλη αν και δεν μας εγραψες την υλοποιηση που παιζει ρολο στην τιμη.

Δεν αξιζει να το πουλησεις σαν συνολο και δεν θα φυγει κιολας.Καλύτερα κανε καποιες αλλαγες. Πουλησε το monitor και τον επεξεργαστη,αγορασε ενα καλυτερο cpu, οχι πολυ ακριβο, τον Ryzen 3 3100, ενα μονιτορ 27αρι και κρατησε τα υπολοιπα οπως ειναι.Θα πρεπει ομως να κανεις υπομονη μερικους μηνες,γιατι αυτη τη στιγμη με τις τρελλες τιμες μονο απελπισμενοι και ανοητοι/ασχετοι αγοραζουν.

 

αν ειναι να το κρατησει ας ανεβασει μια αγγελια με ψηλη τιμη και αμα δεν του κατσει 

δεν θα χασει κ τιποτα.

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 3:20 ΜΜ, Mute_ είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πουλήσω σετ έναν ryzen 1600 με άθικτη την ψήκτρα του μαζί με μια asus strix b350f gaming. εκτός εγγύησης και τα δύο. Έχετε να μου προτείνετε μια λογική τιμή; Αγοράστηκαν Σεπτέμβριο 2018 στα 265€

Ryzen 1600 = 74€

ASUS Strix B350F Gaming = 60€

F4-3400C16D-16GVK = 54€

Σύνολο = €188

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα το σετ logitech x530 σε λειτουργικη κατασταση με το γνωστο popping sound αλλα σε μετρια  εμφανιση ποσο θα το δινατε ή θα το αγοραζατε?

Αξιζει να το δωσω ή να το κρατησω για backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας κι από μένα... καθαρά από περιέργεια...βλέποντας πόσο προχωράνε οι νέες γενιές επεγεργαστών, σκεφτόμουν μήπως άξιζε να δώσω το σύστημα μου και να πάω σε κάποιο νέο. Να πω την αμαρτία μου το συστηματάκι μου με υπερκαλύπτει αυτή τη στιγμή αλλά κάτι με τρώει μέσα μου...

Case Aerocool Aero 500 (γρατζουνισμένο Plexi glass χαμηλά) με 3x120 fan (2 με blue led +1 απλό)

Psu Coogar Vtc 500w 80+

mobo Gigabyte b360 dh3s

Cpu - i3-8300

ram 4x4 (2xBallistix sport 2400+ 2xViper elite 2400)

Ssd m2 WD green 120gb + micron sata ssd 120gb

 

Από τη μια βλέπω σε τι λεφτά φτιάχνεις αντίστοιχο σύστημα με νέας γενιάς i3, από την άλλη βλέπω στις αγγελίες κάτι ΙΣΧΥΡΟ ΤΕΤΡΑΠΥΡΗΝΟ 300ευρώ (q9500) και αναρωτιέμαι πόσο θα έπιανε το δικό μου ώστε να έκανα μια αναβάθμιση σε i5-10400; Θα μπορούσα να βάλω κάποιον i5 της γενιάς μου (8th-9th) και να γλιτώσω από το ντράβαλο όμως η cpu λογικά πιάνει 60-70 ευρώ(κι αν φύγει) ενώ τους i5 τους έχουν minimum 120ευρώ, τον χαμηλότερο 8400 και δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος. Γενικότερα έχω μπει σε ένα χαζό τρυπάκι, παρόλο που δεν είναι οτι στερούμαι κάτι αυτή την στιγμή. Όποιος δεν βαρέθηκε να διαβάσει το ποστ κι έχει όρεξη ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Psu Coogar Vtc 500w 80+ 20

mobo Gigabyte b360 dh3s 50

Cpu - i3-8300 50

ram 4x4 (2xBallistix sport 2400+ 2xViper elite 2400) 50

Ssd m2 WD green 120gb + micron sata ssd 120gb 30

Κατ' αρχάς να σε διαβεβαιώσω οτι αυτά τα 300/άρια και 200/άρια για 775 συστήματα, για να μην πώ και τα 100/άρια, μένουν στο ράφι κατα 99% και ψάχνουν το υπόλοιπο 1% των αδαών να πουληθούν.

Αφου μπήκες στο τρυπάκι της αναβάθμισης πάμε λοιπόν

Intel Core i3-10100 Box - Skroutz.gr

Gigabyte H410M S2H (rev. 1.0) - Skroutz.gr

Crucial 16GB DDR4-2666MHz (CT2K8G4DFRA266) - Skroutz.gr

Corsair CX Series CX450 450W Full Wired 80 Plus Bronze - Skroutz.gr

Adata XPG SX8200 Pro 512GB - Skroutz.gr

καινούργια στα 370 ευρώ με 30% παραπάνω επίδοση απο τα ''παλιά'' δικά σου, κρατώντας πες το ίδιο κουτι, και με πολύ καλύτερο τροφοδοτικό, ssd, μνήμες.

Αν τσοντάρεις και κανένα 50/άρι ακόμα πας σε 6/πύρηνο.

200 με ταβάνι τα 250 ευρώ αναλόγως εγγυήσεων, θα έδινα για το σύστημά σου.

 

Επεξ/σία από exploi7ed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάω σε αναβάθμιση ξέρω τι διαλέξω, το θέμα είναι αν αξίζει να πάω για αγορά ή όχι, συγκριτικά με το πόσα χρήματα θα έπιανα από το υπάρχον. Οι τιμές που δίνεις, συγκριτικά με τις αρχικές  που αγοράστηκαν  στις περισσότερες περιπτώσεις βγαίνει 37-38% κάτω. Για ένα σύστημα 2,5 ετών μου φαίνεται υπερβολικά κάτω, υπολόγιζα έστω ένα 300αρι το πιάνω, ειδικά με αυτά που βλέπω στις αγγελίες. Καταλαβαίνω πως οι νέες γενιές φεύγουν μπροστά αλλά δεν πάυει να είναι ένα σύστημα που ανταπεξέρχεται στις περισσότερες εργασίες, εκτός πολύ βαριών προγραμμάτων - games.  Μακάρι να πουλούσαν κι άλλοι στην λογική τη δική σου, διότι αν έβρισκα έναν i5 της γενιάς μου 37% φτηνότερο από την αρχική του(εσύ με έχεις πάει 60% κάτω) δε θα το σκεφτόμουν για αναβάθμιση σε νέα γενιά.

Με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου,  με τέτοιες τιμές θα ένιωθα οτι το σκοτώνω και η διαφορά-χασούρα να πάω σε νέο σύστημα θα ήταν μεγάλη και ανούσια από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

 από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Αυτη ειναι η ουσια. Ειδικα αυτη την δυσκολη περιοδο,πρεπει να μενουμε με οτι εχουμε απο την στιγμη που κανουμε την δουλεια μας καλα,ακομη και αν ειναι παλιο.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου,  με τέτοιες τιμές θα ένιωθα οτι το σκοτώνω και η διαφορά-χασούρα να πάω σε νέο σύστημα θα ήταν μεγάλη και ανούσια από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Αυτό ακριβώς ήθελα να σου δείξω, να μείνεις στα αυγά σου, εκτός αν κάνεις τόσο πια εξεζητημένο με το pc που να χρειάζεσαι επειγόντως αναβάθμιση.

Αν ήσουν ένας υποψήφιος αγοραστής και σου έθετα το ερώτημα 300 ευρώ το δικό σου μηχάνημα που λές ή 370 το καινούργιο που πρότεινα ή ακόμα καλύτερα κάποιο καλύτερο με RYZEN, δεν νομίζω οτι θα προτημούσες το δικό σου🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...