Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;

Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Cpu Mark Rating 10100 vs 8300

8919 vs 6283 -> 21%

Single thread rating

2646 vs 2312 -> 13%

το 50% το είπα έτσι χοντρικά, όσο για το single thread 

Όσο ξεπερασμένο σου φαίνεται το σόκετ 775 για συστήματα με τιμές 100 εως 200 ευρώ, άλλο τόσο ξεπερασμένο μου φαίνεται το 2021 το 1151 για τιμές πάνω απο 200 ευρώ για επεξεργαστές έως και Ι5, με μητρικές που ας ''έκαναν, όταν βγήκαν παπάδες'' ή 300 ευρώ για ι7 + τα υπόλοιπα.

Άποψή μου!

Δεν μπλέκεις πουθενά, μην ανησυχείς.

Και ο benign και εγώ σου προτείναμε να κάτσεις στα αυγά σου, εσύ ''ξύνεσαι''😀

Α και επειδή τώρα το είδα ((8919-6283)/8919)*100=30% όχι 21% ούτε και 50%.

Επεξ/σία από exploi7ed
  • Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 25,4k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

• Sheogorath

1653

• benign

1235

• LLLEFTERIS

1217

• spy94

792

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Γεια χαρά fellow insomniacs   Μιας και βλέπω συχνά, αρκετά άτομα να προσπαθούν να πουλήσουν μεταχειρισμένο hardware σε πολύ λάθος τιμές, και αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν από άγνοια - όπως δια

Γουστάρω, σαν σαπουνόπερα είναι.^^

Eπρεπε να το ποσταρω καπου,τετοια προσφορα !  

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/1/2021 στις 6:51 ΜΜ, hellraiser2030 είπε

για  1440π   να παω σε  3060Τι  η να παω σε  3070?

Αν έχεις σκοπό να τη κρατήσεις πάνω από 3 χρόνια. 3080

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ασχετη παρατηρηση να κανω. Επειδη ψαχνω για καρτα γραφικων για ενα φιλο μου,παρατηρησα μεσα στο χαμο που γινεται στην κατηγορια ''καρτες γραφικων'' οτι περα απο τον καταιγισμο συνεχων αγγελιων σε τρελλες τιμες,οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των πωλητων ειναι χρηστες με μηδενικη αξιολογηση,εντελως νεα μελη που γραφτηκαν τωρα.Μυριζομαι πολλαπλα user profiles απο ιδια ατομα και απο τον τροπο γραφης και διατυπωσης που περιγραφουν τις αγγελιες μαλιστα,θα ελεγα οτι οι πιο πολλοι ειναι πιτσιρικαραιοι. Απλα σαν διαπιστωση,μηπως πρεπει να γινει κατι για αυτο.

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αν έχεις σκοπό να τη κρατήσεις πάνω από 3 χρόνια. 3080

με τετοιες τιμες συμφερει η μετριοπαθης αγορα, 

διοτι μεσα σε ενα χρονο γινονται τεραστιες ανατροπες.

απο σοκετ 9 παει σε 12, τα ρυζεν κυκλοφορουν σε 5 κ 7,

σε ενα χρονο η 2080 πηγε για διακοπες,

ισως το χειροτερο σεναριο ειναι να αγοραζει ο μεσος καταναλωτης με οριζοντα

τριετιας πενταετιας αν δεν ειναι απαραιτητο και δεν εχει αρκετο χρημα.

αν εχει καποια ανεση κ θελει επιδοσεις 3080 ή 3070

Επεξ/σία από peiraiask
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όσο ποιο ακριβή κάρτα αγοράζεις τόσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό χασούρας που έχεις.

Δείτε παράδειγμα τι χασούρα έχει κάποιος που αγόρασε μια 2080 ti και τι έχει ένας που αγόρασε μια 2070

Να μου πεις αν έχεις την άνεση να δίνεις 2.000 για 3090 λίγο σε ενδιαφέρει αν σε δύο χρόνια την δώσεις 600-700 ευρώ.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
18 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Όσο ποιο ακριβή κάρτα αγοράζεις τόσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό χασούρας που έχεις.

Δείτε παράδειγμα τι χασούρα έχει κάποιος που αγόρασε μια 2080 ti και τι έχει ένας που αγόρασε μια 2070

Να μου πεις αν έχεις την άνεση να δίνεις 2.000 για 3090 λίγο σε ενδιαφέρει αν σε δύο χρόνια την δώσεις 600-700 ευρώ.

Συνήθως όσοι παίρνουν τέτοιες κάρτες όχι για δουλειά αλλά για gaming έχουν πολύ χρήμα για να δώσουν και δεν τους νοιάζει αν θα την αλλάξουν με μια καλύτερη σε ένα δύο χρόνια

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Συνήθως όσοι παίρνουν τέτοιες κάρτες όχι για δουλειά αλλά για gaming έχουν πολύ χρήμα για να δώσουν και δεν τους νοιάζει αν θα την αλλάξουν με μια καλύτερη σε ένα δύο χρόνια

Παντως αυτοι παγκοσμιως,ακομη και σε πολυ πλουσιες χωρες,ειναι μικρη μειοψηφια,αν κοιταξει κανεις τα στατιστικα στοιχεια του Steam. Η συντριπτικη πλειοψηφια των gamers, δεν ειναι διατεθειμενη να πληρωσει τετοια αστρονομικα ποσα.Για αυτο οι πιο δημοφιλεις καρτες ειναι οι gtx 1050ti και η gtx1060 και κατα δευτερο λογο,οι αντιστοιχες amd RX570 και RX580.

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, benign είπε

Παντως αυτοι παγκοσμιως,ακομη και σε πολυ πλουσιες χωρες,ειναι μικρη μειοψηφια,αν κοιταξει κανεις τα στατιστικα στοιχεια του Steam. Η συντριπτικη πλειοψηφια των gamers, δεν ειναι διατεθειμενη να πληρωσει τετοια αστρονομικα ποσα.Για αυτο οι πιο δημοφιλεις καρτες ειναι οι gtx 1050ti και η gtx1060 και κατα δευτερο λογο,οι αντιστοιχες amd RX570 και RX580.

αστικός μύθος

https://www.thegamer.com/steam-120-million-users/

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/?sort=pct

μόνο την RTX2070 & RTX2070super την κατέχουν 2,91% + 2,84% = 5,75% από τους χρήστες της πλατφόρμας μας κάνει 7εκ κατόχους της RTX2070!!!

Επεξ/σία από jgeorgiou
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
23 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αστικός μύθος

https://www.thegamer.com/steam-120-million-users/

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/?sort=pct

μόνο την RTX2070 & RTX2070super την κατέχουν 2,91% + 2,84% = 5,75% από τους χρήστες της πλατφόρμας μας κάνει 7εκ κατόχους της RTX2070!!!

Τα στατιστικα του λινκ που εδωσες δεν επιβεβαιωνουν αυτα που εγραψα πιο πανω για το ποιες ειναι οι πιο δημοφιλεις καρτες?Δεν ειναι μικρη μειοψηφια το 2,9% ? Στα 120 εκατομμυρια ειναι αμελητεα ποσοτητα οι κατοχοι της RTX 2070, δηλαδη τα 7.

Περα απο αυτο,μεχρι πριν μερικα χρονια,(αλλα οχι πια)επαιζα καθε μερα σε ενα πολυ δημοφιλες moba game με χρηστες απο ολη την Ευρωπη και ΗΠΑ.Μια μικρη περιοδο ειχα γινει και clan leader.Στο chat room του παιχνιδιου ειχα μιλησει με ολες τις ηλικιες,η μεγαλη μαζα ειχε ακριβως την αναλογια καρτων που δειχνει και το Steam. Ασε που οι περισσοτεροι παικτες,ακομη και μεγαλυτεροι απο φοιτητικης ηλικιας και πανω(γιατι ειχαμε και μεχρι 12 ετων παικτες),ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης,πιστευαν οτι η πλειοψηφια των παιχνιδιων που βγαινει,δεν αξιζει σαν ποιοτητα τα πολλα χρηματα μιας ακριβης καρτα γραφικων. Ηταν ενα συνολο καταναλωτων πολυ επικριτικο της βιομηχανιας hardware και των gaming houses.Δεν ηταν καταναλωτικα ρομποτ.Ειχαν πολυ καλυτερη καταναλωτικη συνειδηση απο τον μεσο Ελληνα παικτη και ηταν απαιτητικοι.

Ετσι κι αλλιως,7 εκατομμυρια σε 120 ειναι πληρης αποτυχια εμπορικα. Αυτη ειναι η αποψη μου και η εμπειρια μου.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, benign είπε

Ετσι κι αλλιως,7 εκατομμυρια σε 120 ειναι πληρης αποτυχια εμπορικα. Αυτη ειναι η αποψη μου και η εμπειρια μου.

Αυτοί οι συγκεκριμένοι 7εκ (δεν σου βάζω το σύνολο των αγοραστών)  έχουν δώσει 350$ έκαστος στην NVIDIA για σιλικόνη που φτιάχνεις από άμμο. (τόσο πληρώνουν οι AIBS την NVIDIA)

Οι συγκεκριμένοι 7εκ έδωσαν 2,5δις$ στην NVIDIA , δεν ξέρω την δουλειά κάνεις και πόσα βγάζεις εσύ αλλά για τα δικά μου τα μέτρα είναι πολλά τα λεφτά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αυτοί οι συγκεκριμένοι 7εκ (δεν σου βάζω το σύνολο των αγοραστών)  έχουν δώσει 350$ έκαστος στην NVIDIA για σιλικόνη που φτιάχνεις από άμμο. (τόσο πληρώνουν οι AIBS την NVIDIA)

Οι συγκεκριμένοι 7εκ έδωσαν 2,5δις$ στην NVIDIA , δεν ξέρω την δουλειά κάνεις και πόσα βγάζεις εσύ αλλά για τα δικά μου τα μέτρα είναι πολλά τα λεφτά.

Σιγουρα ειναι πολλα αν το δεις απομονωμενα,αλλα συγκριτικα με ποσα τους δινει η συντριπτικη πλειοψηφια των gamers με τις φτηνες καρτες,ειναι ψιχουλα.(Τι δουλεια κανω το γραφω στο προφιλ μου. :) Παντως φτωχος ειμαι.)

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, benign said:

... παρατηρησα μεσα στο χαμο που γινεται στην κατηγορια ''καρτες γραφικων'' οτι περα απο τον καταιγισμο συνεχων αγγελιων σε τρελλες τιμες,...

εγώ σταμάτησα να το παρακολουθώ και ησύχασα. Το hardware και οι gpu ειδικότερα έχει καταντήσει χρηματιστήριο.
Θα περάσει καιρός μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση, μπορεί και χρόνος.

... οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των πωλητων ειναι χρηστες με μηδενικη αξιολογηση,εντελως νεα μελη που γραφτηκαν τωρα. ...

ουδέν μεμπτόν. Ολοι θελουν να πουλήσουν και να κονομήσουν. Με κάθε τρόπο.

... μυριζομαι πολλαπλα user profiles απο ιδια ατομα και απο τον τροπο γραφης και διατυπωσης που περιγραφουν τις αγγελιες μαλιστα,θα ελεγα οτι οι πιο πολλοι ειναι πιτσιρικαραιοι. Απλα σαν διαπιστωση,μηπως πρεπει να γινει κατι για αυτο.

αν και τα λες πολύ ευγενικά (και μπράβο), συμφωνώ σε όλα. Μάλλον δεν μπορεί να γίνει κάτι από το σύστημα (Mods). Μπορούμε όμως εμείς να λειτουργούμε σαν φίλτρο, μέχρι να μας δώσουν οι θεσμοί φίλτρα.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2021 στις 4:21 ΜΜ, benign είπε

Μια ασχετη παρατηρηση να κανω. Επειδη ψαχνω για καρτα γραφικων για ενα φιλο μου,παρατηρησα μεσα στο χαμο που γινεται στην κατηγορια ''καρτες γραφικων'' οτι περα απο τον καταιγισμο συνεχων αγγελιων σε τρελλες τιμες,οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των πωλητων ειναι χρηστες με μηδενικη αξιολογηση,εντελως νεα μελη που γραφτηκαν τωρα.Μυριζομαι πολλαπλα user profiles απο ιδια ατομα και απο τον τροπο γραφης και διατυπωσης που περιγραφουν τις αγγελιες μαλιστα,θα ελεγα οτι οι πιο πολλοι ειναι πιτσιρικαραιοι. Απλα σαν διαπιστωση,μηπως πρεπει να γινει κατι για αυτο.

Μια τακτικη που υποθετω οτι ακολουθουν καποιοι ειναι να ποσταρουν το ιδιο προιον με διαφορετικο προφιλ και σε διαφορετικες τιμες.Οι αγγελιες ειναι σχεδον η μια κατω απο την αλλη ωστε να γινεται αυτοματα η συγκριση και ετσι να δημιουργειται η εντυπωση στον αγοραστη οτι η χαμηλοτερη τιμη ειναι κελεπουρι.Κανει μπαμ μερικες φορες, βλεπεις ενα προιον οχι και πολυ δημοφιλες να εμφανιζεται ξαφνικα απο δυο ή περισσοτερους πωλητες με διαφορα λεπτων 😄

Επεξ/σία από Noreak
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Noreak είπε

Μια τακτικη που υποθετω οτι ακολουθουν καποιοι ειναι να ποσταρουν το ιδιο προιον με διαφορετικο προφιλ και σε διαφορετικες τιμες.Και ειναι τοσο κοντα μεταξυ τους ωστε να γινεται αυτοματα η συγκριση και ετσι να δημιουργειται η εντυπωση στον αγοραστη οτι η χαμηλη τιμη ειναι και καλη.Κανει μπαμ μερικες φορες, βλεπεις ενα προιον οχι και πολυ δημοφιλες να εμφανιζεται ξαφνικα απο δυο ή περισσοτερους πωλητες με διαφορα λεπτων 😄

Σε όποιον φαίνονται ακριβά τα μεταχειρισμένα αγοράζει καινούρια. Αν κάποιος χρήστης είναι ο Αγιος Παντελεήμωνας τότε να τον κράξουμε , οι υπόλοιποι πωλούν με βάση την τιμή του καινούριου. Στο APPLE στρατόπεδο επειδή κυκλοφόρησε ο ταχύτητατος Μ1 σε καλή τιμή όλοι οι πωλητές μεταχειρισμένων αναγκάστηκαν και έριξαν τις τιμές μεταχειρισμένων στο μισό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε όποιον φαίνονται ακριβά τα μεταχειρισμένα αγοράζει καινούρια.

Προφανως αλλα αυτο δεν ειναι λυση για τα πολλαπλα προφιλ.Ειναι σα να λεμε οτι η αγορα μεταχειρισμενων αυτοκινητων κατακλυζεται απο απατεωνες και η κυβερνηση να σου απαντα παρε καινουριο.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • κλειδώθηκε και ακύρωση υπομνήματος αυτό το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.