Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KapaEpsilon είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για όσα έγραψες. Έχω ήδη στείλει μήνυμα σε όλα τα μαγαζιά που αγοράστηκαν τα προιόντα έτσι ώστε αν υπάρχει περίπτωση να τις στείλουν. Παρόλα αυτά αισθάνομαι τόσο βλάκας που δεν έκανα αυτό που είπες παραπάνω με την φωτογραφία 😪

Για τις τιμές φαντάζομαι όντως ότι είμαι ωφελιμένος αυτήν την περίοδο καθώς βλέπω ότι ο επεξεργαστής πήρε λίγο κατά πάνω, παρόλα αυτά δεν έχω βάλει αγγελία ακόμα καθώς το σκέφτομαι μήπως μπει σε κανένα κουτί με κάποιο τροφοδοτικό δωθεί σε κανενάν φίλο για βασική χρήση.

Μην στεναχωριεσαι ολοι κανουμε λαθη καθε μερα.

Σχετικα με αυτο το συστηματακι,δεν ειναι απλα για βασικη χρηση,ειναι αρκετα καλο για τον μεσο χρηστη/gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, μπορείτε να κάνετε μια εκτίμηση τιμής πώλησης για τον παρακάτω πύργο;

i5 2500K

cpu cooler Thermalright Silver Arrow Extreme Ivy Bridge -E

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 (rev1.3)

8GB (2X4GB) Corsair Vengeance 1600MHz DDR3 C9

SSD OCZ Agility 3 120GB SATA 3

WD Caviar Green 2TB  SATA 3

DVD ROM

PSU Corsair GS700 (1st gen)

Case  Coolermaster HAF 912 Plus + CM case fans

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, μπορείτε να κάνετε μια εκτίμηση τιμής πώλησης για τον παρακάτω πύργο;

i5 2500K

cpu cooler Thermalright Silver Arrow Extreme Ivy Bridge -E

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 (rev1.3)

8GB (2X4GB) Corsair Vengeance 1600MHz DDR3 C9

SSD OCZ Agility 3 120GB SATA 3

WD Caviar Green 2TB  SATA 3

DVD ROM

PSU Corsair GS700 (1st gen)

Case  Coolermaster HAF 912 Plus + CM case fans

Ευχαριστώ

 

Ηταν εξαιρετικο καποτε,αλλα τωρα πια πολυ παλιο.Πλην ομως με μερικες φτηνες αλλαγες και μια μεσαια καρτουλα σε 1080p,παιζει ακομη καλουτσικη μπαλα. Γυρω στα 280 συνολο,ολα μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, benign είπε

Ηταν εξαιρετικο καποτε,αλλα τωρα πια πολυ παλιο.Πλην ομως με μερικες φτηνες αλλαγες και μια μεσαια καρτουλα σε 1080p,παιζει ακομη καλουτσικη μπαλα. Γυρω στα 280 συνολο,ολα μαζι.

280 εμένα πάντως κάπως πολλά μου φαίνονται για i5 2nd gen(φτάσαμε σχεδόν 11 γενιά) 8 gb ram ddr3,... και φυσικά χωρίς gpu με ένα γρήγορο ψάξιμο φτιάχνεις ιντελ i3 10100,b460 κλπ στα 300+/- 30

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

280 εμένα πάντως κάπως πολλά μου φαίνονται για i5 2nd gen(φτάσαμε σχεδόν 11 γενιά) 8 gb ram ddr3,... και φυσικά χωρίς gpu με ένα γρήγορο ψάξιμο φτιάχνεις ιντελ i3 10100,b460 κλπ στα 300+/- 30

Το συστημα του ειναι παλιο αλλα εχει πολλα ποιοτικα στοιχεια. Eξαιρετικο pc case,παλιο αλλα καλο τροφοδοτικο που το πουλαγαν τοτε με 7 χρονια εγγυηση,καλη μητρικη,επεξεργαστη που ειναι κρυος και μπορει ευκολα να φτασει τα 4,4 GHz και ειναι ενα ετοιμο δεμενο συστημα,το παιρνει αμεσα καποιος και το λειτουργει.Βαζει και μια gtx 1650 και ειναι αριστο για ενα μεσο χρηστη για πολυ καιρο.

Συν οτι αυτη την περιοδο με τις τρελλες τιμες,με τοσα χρηματα παιρνεις μονο την μεσαια καρτα γραφικων και αν.Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα αξιζει αυτα βασει του τι μπορει να κανει.Δεν μου αρεσει το κριτηριο παιρνω οτι φτηνια κυκλοφορει στην γυρα ,κουτι της πλακας,μητρικη της οργης,και απλα κοτσαρω εναν συγχρονο i3 και λεω οτι εχω φτιαξει συστημα.Αυτο ειναι μπακαλιστικη λογικη,για μενα παντα.

Εγω λεω η 250 - 280 η καθολου. Εδω δινουν κατι αηδιες με 775 σε υψηλοτερες τιμες και φευγουν.Μια χαρα ειναι η τιμη,σε οποιον δεν αρεσει ας παει να φτιαξει καινουργιο.

Επεξ/σία από benign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, benign είπε

Το συστημα του ειναι παλιο αλλα εχει πολλα ποιοτικα στοιχεια. Eξαιρετικο pc case,παλιο αλλα καλο τροφοδοτικο που το πουλαγαν τοτε με 7 χρονια εγγυηση,καλη μητρικη,επεξεργαστη που ειναι κρυος και μπορει ευκολα να φτασει τα 4,4 GHz και ειναι ενα ετοιμο δεμενο συστημα,το παιρνει αμεσα καποιος και το λειτουργει.Βαζει και μια gtx 1650 και ειναι αριστο για ενα μεσο χρηστη για πολυ καιρο.

Συν οτι αυτη την περιοδο με τις τρελλες τιμες,με τοσα χρηματα παιρνεις μονο την μεσαια καρτα γραφικων και αν.Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα αξιζει αυτα βασει του τι μπορει να κανει.Δεν μου αρεσει το κριτηριο παιρνω οτι φτηνια κυκλοφορει στην γυρα ,κουτι της πλακας,μητρικη της οργης,και απλα κοτσαρω εναν συγχρονο i3 και λεω οτι εχω φτιαξει συστημα.Αυτο ειναι μπακαλιστικη λογικη,για μενα παντα.

Εγω λεω η 250 - 280 η καθολου. Εδω δινουν κατι αηδιες με 775 σε υψηλοτερες τιμες και φευγουν.Μια χαρα ειναι η τιμη,σε οποιον δεν αρεσει ας παει να φτιαξει καινουργιο.

16gb ram ddr4, 480gb ssd όλες οι τιμές είναι και σε άμεσα διαθέσιμα, παίρνεις και ένα τίμιο κουτί από eshop στα 40 μαξ και έχεις κάτι πολύ πιο δυνατό... απλά λιτά και ξεκάθαρα. 

Screenshot_20210122-172519717.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

16gb ram ddr4, 480gb ssd όλες οι τιμές είναι και σε άμεσα διαθέσιμα, παίρνεις και ένα τίμιο κουτί από eshop στα 40 μαξ και έχεις κάτι πολύ πιο δυνατό... απλά λιτά και ξεκάθαρα. 

Screenshot_20210122-172519717.jpg

Με το κουτι το φτηνο ,που αναφερεις που υστερει πολυ του δικου του,παει ακριβως στα 400 ευρω.Οι επιδοσεις του συστηματος του με τον i5 2500Κ κλοκαρισμενου συντηρητικα στα 4,4 GHz δεν δικαιολογουν σχεδον την διπλασια τιμη για το καινουργιο. Δεν ειναι κακη επιλογη αυτα που εβαλες,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι μονοδρομος για πολλους λογους.Ενας ειναι οτι η διαφορα στην τιμη δεν αντικατοπτριζει την διαφορα στην αποδοση και ενας αλλος οτι καποιος μπορει να μην εχει να διαθεσει 400 ευρω και να προτιμα να δωσει 250 και να κανει μια χαρα την δουλεια του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, benign είπε

Το συστημα του ειναι παλιο αλλα εχει πολλα ποιοτικα στοιχεια. Eξαιρετικο pc case,παλιο αλλα καλο τροφοδοτικο που το πουλαγαν τοτε με 7 χρονια εγγυηση,καλη μητρικη,επεξεργαστη που ειναι κρυος και μπορει ευκολα να φτασει τα 4,4 GHz και ειναι ενα ετοιμο δεμενο συστημα,το παιρνει αμεσα καποιος και το λειτουργει.Βαζει και μια gtx 1650 και ειναι αριστο για ενα μεσο χρηστη για πολυ καιρο.

Συν οτι αυτη την περιοδο με τις τρελλες τιμες,με τοσα χρηματα παιρνεις μονο την μεσαια καρτα γραφικων και αν.Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα αξιζει αυτα βασει του τι μπορει να κανει.Δεν μου αρεσει το κριτηριο παιρνω οτι φτηνια κυκλοφορει στην γυρα ,κουτι της πλακας,μητρικη της οργης,και απλα κοτσαρω εναν συγχρονο i3 και λεω οτι εχω φτιαξει συστημα.Αυτο ειναι μπακαλιστικη λογικη,για μενα παντα.

Εγω λεω η 250 - 280 η καθολου. Εδω δινουν κατι αηδιες με 775 σε υψηλοτερες τιμες και φευγουν.Μια χαρα ειναι η τιμη,σε οποιον δεν αρεσει ας παει να φτιαξει καινουργιο.

Μπράβο benign επιτέλους μια φωνή λογικής... είχα αντίστοιχη συζήτηση για το σύστημα  μου, που μου πρότειναν 200 με ταβάνι 250, για 2.5 ετών σύστημα... δυνατότερο από το παραπάνω....με κόστος κτήσης τουλάχιστων 450ευρώ.

Πραγματικά η αναλογική τιμή (απόδοση/τιμή) δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Με αυτή την λογική i7 πρώτης γενιάς έπρεπε να τα χαρίζουν. Πρέπει να λαμβάνονται πολλοί παράγοντες υπόψιν και οχι οτι με 300 φτιάχνεις σύστημα (που δεν φτιάχνεις).

 

14 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

16gb ram ddr4, 480gb ssd όλες οι τιμές είναι και σε άμεσα διαθέσιμα, παίρνεις και ένα τίμιο κουτί από eshop στα 40 μαξ και έχεις κάτι πολύ πιο δυνατό... απλά λιτά και ξεκάθαρα. 

Screenshot_20210122-172519717.jpg

Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά όπως σου είπε και πριν ο benign...

  1. Δεν μπορούν όλοι να μαζέψουν τα κομμάτια και να συναρμολογήσουν σύστημα
  2. Οι τιμές που δίνεις είναι οι χαμηλότερες του σκρουτζ που σημαίνει οτι πληρώνεις καπέλο σε κάθε ένα part μεταφορικά ή/και αντικαταβολή όπως επίσης οτι δεν είναι όλα άμεσα διαθέσιμα που σημαίνει οτι δεν ξέρεις πότε θα πάρεις τα parts να στήσεις το pc
  3. To κουτί 40max θα είναι coolermaster; Θα έχει τις ίδιες μελέτες σε airflow, ή όσοι τα πληρώνουν είναι αυτοί που δεν ξέρουν;
  4. Το τροφοδοτικό έχει καμία σχέση; Στο μόνο που είναι καλύτερο είναι ο χρόνος αγοράς
  5. Η μητρική με chipset z έναντι chipset b συγκρίνεται; Κάνει overclock;

Δεν λέω οτι δεν λες αλήθεια πως φτιάχνεις pc με αυτά τα λεφτά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις πως ο άλλος έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ποιοτικά προϊοντα, που δεν είναι παντελώς ξεπερασμένα (έχουν ακόμα αξία σε games και εφαρμογές) και παίρνεις ένα έτοιμο να παίξει σύστημα. Με τη διαφορά από τα 280 ευρώ μέχρι τα 400+ που έφτασες, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράσει τα περιφερειακά του και να έχει ένα σύστημα που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μπράβο benign επιτέλους μια φωνή λογικής... είχα αντίστοιχη συζήτηση για το σύστημα  μου, που μου πρότειναν 200 με ταβάνι 250, για 2.5 ετών σύστημα... δυνατότερο από το παραπάνω....με κόστος κτήσης τουλάχιστων 450ευρώ.

Πραγματικά η αναλογική τιμή (απόδοση/τιμή) δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Με αυτή την λογική i7 πρώτης γενιάς έπρεπε να τα χαρίζουν. Πρέπει να λαμβάνονται πολλοί παράγοντες υπόψιν και οχι οτι με 300 φτιάχνεις σύστημα (που δεν φτιάχνεις).

 

Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά όπως σου είπε και πριν ο benign...

  1. Δεν μπορούν όλοι να μαζέψουν τα κομμάτια και να συναρμολογήσουν σύστημα
  2. Οι τιμές που δίνεις είναι οι χαμηλότερες του σκρουτζ που σημαίνει οτι πληρώνεις καπέλο σε κάθε ένα part μεταφορικά ή/και αντικαταβολή όπως οτι δεν είναι όλα άμεσα διαθέσιμα που σημαίνει οτι δεν ξέρεις πότε θα πάρεις τα parts να στήσεις το pc
  3. To κουτί 40max θα είναι coolermaster; Θα έχει τις ίδιες μελέτες σε airflow, ή όσοι τα πληρώνουν είναι αυτοί που δεν ξέρουν;
  4. Το τροφοδοτικό έχει καμία σχέση; Στο μόνο που είναι καλύτερο είναι ο χρόνος αγοράς
  5. Η μητρική με chipset z έναντι chipset b συγκρίνεται; Κάνει overclock;

Δεν λέω οτι δεν λες αλήθεια πως φτιάχνεις pc με αυτά τα λεφτά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις πως ο άλλος έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ποιοτικά προϊοντα, που δεν είναι παντελώς ξεπερασμένα (έχουν ακόμα αξία σε games και εφαρμογές) και παίρνεις ένα έτοιμο να παίξει σύστημα. Με τη διαφορά από τα 280 ευρώ μέχρι τα 400+ που έφτασες, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράσει τα περιφερειακά του και να έχει ένα σύστημα που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του.

Συμφωνουμε απολυτα. Δεν σημαινει οτι επειδη εχει βγει καινουργιο καλο υλικο και σε φτηνοτερες τιμες απο οτι στο παρελθον,οτι θα απαξιωσουμε εντελως το παλιο και θα το ριξουμε στα ταρταρα.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickol-us @benign

Το συστημα μπορει να ηταν και να ειναι ακομα ποιοτικο, ομως...

1> Βασιζεται σε επεξεργαστη που δεχεται oc, και αυτο απορω πως θεωρειται θετικο.Ναι ολα καλα και ωραια αν ο κατοχος ΔΕΝ εχει κανει ηδη ocing και του χει αλλαξει τον αδοξαστο τοσα χρονια.Ειδικα ο 2500k ηταν το holy grail των ocers.Και οταν κανεις ocing δε ζοριζεις μονο cpu αλλα και μητρικη.

2>Το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης.Οσο ποιοτικα και να ταν καποτε τα εξαρτηματα του πλεον ειναι schrodinger's cat το θεμα.Μπορει να τα τιναξει συντομα μπορει και οχι.

Αξιζει το ρισκο να δωσεις τοσα οταν πας σε καινουρια με εγγυηση με λιγα παραπανω?Για μενα σιγουρα οχι.Μπειτε περισσοτερο στη θεση αυτου που θα ρισκαρει, οχι στη θεση του πωλητη.Ο αγοραστης ρισκαρει να χασει ενα σεβαστο ποσο, ο πωλητης απλως προσπαθει να μεγιστοποιησει το κερδος του αλλα δε ρισκαρει να χασει τιποτα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μπράβο benign επιτέλους μια φωνή λογικής... είχα αντίστοιχη συζήτηση για το σύστημα  μου, που μου πρότειναν 200 με ταβάνι 250, για 2.5 ετών σύστημα... δυνατότερο από το παραπάνω....με κόστος κτήσης τουλάχιστων 450ευρώ.

Πραγματικά η αναλογική τιμή (απόδοση/τιμή) δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Με αυτή την λογική i7 πρώτης γενιάς έπρεπε να τα χαρίζουν. Πρέπει να λαμβάνονται πολλοί παράγοντες υπόψιν και οχι οτι με 300 φτιάχνεις σύστημα (που δεν φτιάχνεις).

 

Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά όπως σου είπε και πριν ο benign...

  1. Δεν μπορούν όλοι να μαζέψουν τα κομμάτια και να συναρμολογήσουν σύστημα
  2. Οι τιμές που δίνεις είναι οι χαμηλότερες του σκρουτζ που σημαίνει οτι πληρώνεις καπέλο σε κάθε ένα part μεταφορικά ή/και αντικαταβολή όπως επίσης οτι δεν είναι όλα άμεσα διαθέσιμα που σημαίνει οτι δεν ξέρεις πότε θα πάρεις τα parts να στήσεις το pc
  3. To κουτί 40max θα είναι coolermaster; Θα έχει τις ίδιες μελέτες σε airflow, ή όσοι τα πληρώνουν είναι αυτοί που δεν ξέρουν;
  4. Το τροφοδοτικό έχει καμία σχέση; Στο μόνο που είναι καλύτερο είναι ο χρόνος αγοράς
  5. Η μητρική με chipset z έναντι chipset b συγκρίνεται; Κάνει overclock;

Δεν λέω οτι δεν λες αλήθεια πως φτιάχνεις pc με αυτά τα λεφτά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις πως ο άλλος έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ποιοτικά προϊοντα, που δεν είναι παντελώς ξεπερασμένα (έχουν ακόμα αξία σε games και εφαρμογές) και παίρνεις ένα έτοιμο να παίξει σύστημα. Με τη διαφορά από τα 280 ευρώ μέχρι τα 400+ που έφτασες, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράσει τα περιφερειακά του και να έχει ένα σύστημα που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του.

400? τεσπα. δεν θα μπω στην διαδικασία διότι το ίδιο σύστημα μπορεί να βγει με 8 αντί για 16gb ram και αντί 480gb ssd με 120 και να φτάσει στα 280 με κουτί. τώρα αν κάποιος νομίζει ότι ο 2500Κ είναι καλύτερος από τον i3 10100 είναι πολύ βαθιά νυχτωμένος, όπως και η διαφορά B & Z chipset είναι το oc κυρίως στις ram σε cpu oc θέλεις και το Κ εκτός και αν θες να ξεκλειδώσεις το power limit από τον i3 10100 και να πάει 4.6 ghz μετά υπάρχει λύση amd πλευρά με καλύτερη integrated gpu όπως και να φτιάξεις το σύστημα που είπα στα 350-400 από κάποιο eshop/plaisio και να έχεις πλήρη εγγύηση 3 χρονάκια και να έχεις κάτι πρακτικά καινούργιο παρά κάτι μεταχειρισμένο 9 χρόνια που ειδικά στο psu είναι πάρα πολλά καλή συνέχεια και μακάρι να μπορέσεις να το πουλήσεις και 500€

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickol-us είπε

 

  1. Δεν μπορούν όλοι να μαζέψουν τα κομμάτια και να συναρμολογήσουν σύστημα
  2. Οι τιμές που δίνεις είναι οι χαμηλότερες του σκρουτζ που σημαίνει οτι πληρώνεις καπέλο σε κάθε ένα part μεταφορικά ή/και αντικαταβολή όπως επίσης οτι δεν είναι όλα άμεσα διαθέσιμα που σημαίνει οτι δεν ξέρεις πότε θα πάρεις τα parts να στήσεις το pc
  3. To κουτί 40max θα είναι coolermaster; Θα έχει τις ίδιες μελέτες σε airflow, ή όσοι τα πληρώνουν είναι αυτοί που δεν ξέρουν;
  4. Το τροφοδοτικό έχει καμία σχέση; Στο μόνο που είναι καλύτερο είναι ο χρόνος αγοράς
  5. Η μητρική με chipset z έναντι chipset b συγκρίνεται; Κάνει overclock;

 

1) Όποιος δεν μπορεί να στήσει σύστημα δεν μπαίνει καν εδώ. Πάει σε έτοιμο απο κωτσο/πλαισιο και τα συναφή. αντε στην καλύτερη φτιάχνει κανα στο eshop.Πλέον βέβαια ακόμη και τα μαγαζάκια της γειτονιάς συναμορμολογούν.

2) Σωστός.Αμα δεν πάρεις τις συγκεκριμένες μνήμες/τροφοδοτικό/δισκους κλπ δεν έγινε και τίποτα.Πάντως ναι το κόστος θα ανέβει προς τα πάνω.

3)Σε γενικές γραμμές ναι θα μπορούσε ακόμη και να είναι coolermaster.Αλλά και να μην ήταν μιλάμε για νεες γενιές με αισθητά καλυτερες θερμοκρασίες.

4)Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν καεί αύριο "μεθαύριο" θα έχεις καινούργιο τζάμπα.Μια χαρα τροφοδοτικό παίρνεις με ~50€.Και ότι πλεονέκτημα να είχε αυτό το τροφοδοτικό πριν τόσο χρόνια πχ αθόρυβο πλέον το έχασε.

5)Τι να ζηλέψει το B460 απο το Z67? Τα δύο sata 3 που πληρώναμε κάποτε έναντι φθηνών μητρικών? Η το overclock που και να το λιώσεις θα είσαι αργοτερος απο τον χειρότερο σημερινό i3?

Όσο θέλει και όσο μπορεί να πουλάει ο καθένας αλλά όχι να θεωρείται και η φωνή της λογικής η επιλογη i5 2500K απεναντι με i3 10της γενιάς

ΥΓ: Τουλάχιστον ας κόψει ένα 10ρικο να πάρει μια τούρτα για τα 10 χρόνια του 2500K

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Απλά μην αναρωτιέστε αν κάποιοι τρολλαρουν τις αγγελίες στα social media γιατι πλεον και οι μη γνώστες με αυτά που διαβάζουν ανοίγουν τα μάτια τους

@spy94 δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω χαχα ή like με το υστερόγραφο 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

i5 2500K

o I5 2500K είναι πλέον "αχρηστος" , έχω έναν Pentium 6400/4Ghz που συμπεριφέρεται καλύτερα (λόγω ddr4/ssd) από ένα τέτοιο μηχάνημα όταν η MS το ταλαιπωρεί με updates. Να μην πούμε ότι εγώ με τον καινουριο των 50ευρώ παίζω NETFLIX 4K ή YOUTUBE 4K και σερφάρω σε 2η οθόνη ταυτόχρονα ενώ ο Ι5 2500Κ δεν μπορεί να τρέξει ούτε τα 3d των win10.

 

Λόγω AMD την τελευταία 3ετία είχαμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ώθηση σε ταχύτητα & νέες τεχνολογίες (USB 3.2 , USB-C , NVME φθηνούς) που ακόμη και αν ένας παλιός "καψερός" Ι7 πάει να ανταγωνιστεί θα μοιάζει χειρότερος και από celeron σε now-days συνθήκες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...