Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος αγοραζει υπερκοστολογημενες καρτες γραφικων καλα να παθει.Εγω θα προτιμουσα να παιζω on line σκακι,απλα παιχνιδακια με on board καρτα η καμμια φτηνη του 20αρικου ,ισα ισα να ξεκινα ο υπολογιστης παρα να αγορασω ας πουμε, μια gtx 1050ti 4G πανω απο 80 ευρω που ειναι η σωστη τιμη της.Σε λιγους μηνες θα βγουν οι gtx 3050ti με εξαιρετικες επιδοσεις και 6G ραμ και τις gtx 1050ti 4G θα παρακαλανε να τις πουλησουν στα 60 ευρω.

Παιξτε adventure games που ειναι υπεροχα,εχουν μυστηριο,γριφους και παιζουν με ελαχιστες απαιτησεις.Μονο τα καλυτερα games των τελευταιων δεκα ετων να ξεκινησετε να παιζετε μπορει να περασετε χρονια,οχι λιγους μηνες που θα περασουν για να πεσουν οι τιμες.Θα κανετε εξασκηση και στα Αγγλικα.

Ακομη μπορει κανεις να παιξει παμφτηνα υπεροχα παλια games με dosbox προσαρμογη απο το γνωστο GOG η και να κατεβασει πολλα υπεροχα abandonware. Λυσεις υπαρχουν,το μονο που δεν πρεπει να κανουμε,ειναι να δινουμε χρηματα σε τρομερα υπερκοστολογημενες καρτες.

Επεξ/σία από benign
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dalain είπε

Καλημέρα παίδες.Εχω μια Sapphire Nitro+ rx580 8gb.Χωρις εγγυηση,χωρις κουτι.Πειτε μια δικαιη τιμη για να την δωσω

και 200 να την βάλεις θα φύγει, ψάξε τουλάχιστον κάποιον δικό σου να την δώσεις γιατί εδώ σαν κοράκια θα πέσουν 😂

6 ώρες πριν, Coppermine είπε

Xάζεψα τις αγγελίες από σύμπτωση όχι οτι με ενδιέφερε κάτι να αγοράσω και πραγματικά όσο και αν την έχω πει αρκετές φορές σε πολλούς σχετικά με την γκρίνια για τις τιμές που επικρατούν, και δεχόμενος το γεγονός οτι κάποιος πωλητής αφού είναι δικό του το προιόν το πωλεί ως μεταχειρισμένο και φυσικά είναι δικό του θέμα ΑΛΛΑ μέχρι το ύψος της τιμής όπου το αγόρασε και φυσικά αυτή είναι γραμμένη στο παραστατικό (απόδειξη ή τιμολόγιο)

'Ομως όταν κάποιος πωλεί σε τιμή μεγαλύτερη από αυτήν που αγόρασε αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ γιατί αποφέρει κέρδος, διώκεται κλπ, προσωπικά σκασίλα μου μεγάλη ΑΛΛΑ δεν θα έπρεπε το insomnia επίσημα τουλάχιστον να φιλτράρει αγγελίες όπου βγάζουν μάτι, δεν μπορεί μια κάρτα 5ετίας να πωλείται στην διπλή τιμή ως μεταχειρισμένη από αυτήν που αγοράστηκε ως καινούρια.....

Αυτό που λες είναι λάθος, ένα παράδειγμα, αν πάρω ένα χρυσό δαχτυλίδι 500 γραμμάρια πχ πριν 50 χρόνια για 1000 δραχμές και τώρα η τιμή του χρυσού είναι 1000€ το 1 γραμμάριο (παράδειγμα είναι μην πιαστείς από τις ποσότητες) 

Η πάρε παράδειγμα τα bit coins, αυτό πάντα θα υπάρχει όσο δεν υπάρχει κάτι στην αγορά θα ανέβει η τιμή σε ότι υπάρχει μεγάλη ποσότητα και λίγη ζήτηση θα βγουν προσφορές που πχ από 250€ θα πέσει στα 180€

και τώρα η πραγματικότητα που οι Έλληνες το πήγαν στο next level, το πρόβλημα είναι σε κάρτες γραφικών mid, high end tier που είναι out of stock όχι σε κάρτες 1030,550,560,730 κλπ ακόμα και η 1050/ti έχει πάρει μια τιμή που ένας 3400G είναι πιο φθηνός ειδικά με έναν τύπο που έβαλε την 5700ΧΤ για 800 μιλάμε για τρελό θέμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Vega 64 που έχω, επειδή είναι τέρας ακόμη και τώρα στο mining, βλέπω ότι στο ebay φεύγει 600-700€. Απίστευτα πράγματα, αλλά από τη στιγμή που κάποιος τα δίνει δεν έχει νόημα η συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

H Vega 64 που έχω, επειδή είναι τέρας ακόμη και τώρα στο mining, βλέπω ότι στο ebay φεύγει 600-700€. Απίστευτα πράγματα, αλλά από τη στιγμή που κάποιος τα δίνει δεν έχει νόημα η συζήτηση. 

Εμας μας ενδιαφερει το site του ινσομνια και οι τιμες που μπαινουν εδω.Ειμαστε μια κοινοτητα ανθρωπων και με σωστες συμβουλες επηρεαζουμε τα μελη ,θελω να πιστευω θετικα.Στο ebay υπαρχουν ολες οι καταστασεις αλλα εκει ειναι εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι απο ολο τον κοσμο.Δεν μας ενδιαφερει καθολου εκει τι γινεται, απο μια μειοψηφια ανθρωπων που ειναι miners,αυτο που θελουμε ειναι να στιγματιστουν,να απαξιωθουν και να μεινουν με τις καρτες στα χερια ολοι οσοι αποσκοπουν στην αισχροκερδεια και αν κανεις δεν τους αγοραζει οτι πουλανε,πρωτον θα παρουν ενα καλο μαθημα και δευτερον οι τιμες θα εξομαλυνθουν στο site. Προτεινω να τους βαζουμε ολα τα μελη σε λιστα αγνοησης ολους οσους εχουν τρελλες τιμες,ωστε ουτε στο μελλον να μην εξυπηρετηθουν.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

και 200 να την βάλεις θα φύγει, ψάξε τουλάχιστον κάποιον δικό σου να την δώσεις γιατί εδώ σαν κοράκια θα πέσουν 😂

Αυτό που λες είναι λάθος, ένα παράδειγμα, αν πάρω ένα χρυσό δαχτυλίδι 500 γραμμάρια πχ πριν 50 χρόνια για 1000 δραχμές και τώρα η τιμή του χρυσού είναι 1000€ το 1 γραμμάριο (παράδειγμα είναι μην πιαστείς από τις ποσότητες) 

Η πάρε παράδειγμα τα bit coins, αυτό πάντα θα υπάρχει όσο δεν υπάρχει κάτι στην αγορά θα ανέβει η τιμή σε ότι υπάρχει μεγάλη ποσότητα και λίγη ζήτηση θα βγουν προσφορές που πχ από 250€ θα πέσει στα 180€

και τώρα η πραγματικότητα που οι Έλληνες το πήγαν στο next level, το πρόβλημα είναι σε κάρτες γραφικών mid, high end tier που είναι out of stock όχι σε κάρτες 1030,550,560,730 κλπ ακόμα και η 1050/ti έχει πάρει μια τιμή που ένας 3400G είναι πιο φθηνός ειδικά με έναν τύπο που έβαλε την 5700ΧΤ για 800 μιλάμε για τρελό θέμα... 

Δεν κατάλαβες μάλλον τι έγραψα, όταν κάτι το αγόρασες σαν ιδιώτης από κατάστημα 100€ και το μεταπωλείς ως μεταχειρισμένο 99€ είσαι νόμιμος, εάν το πωλείς 101€ τότε παρανομείς βγάζεις κέρδος αφορολόγητο (ασκείς παράνομα επαγγελματική δραστηριότητα για τον νόμο).

'Ενα κατάστημα που έχει επαγγελματικό ΑΦΜ και αποδίδει φόρους και έχει εμπόρευμα στο κατάστημα με τα τιμολόγια αγοράς μπορεί να βάλει ότι τιμή θέλει (αν δεν  είναι είδος πρώτης ανάγκης)

Το οτι ο κάθε ιθαγενής νομίζει οτι μπορεί να βάλει ότι τιμή θέλει σε μια αγγελία γιατί αυτός ξέρει είναι αστείο, ευτυχώς δεν είμαστε όλοι άσχετοι και φυσικά ο νόμος είναι σαφής και σχόλια "αφου το κάνουν όλοι" δεν είναι δικαιολογία για εμένα να θες να πωλήσεις την παλιά κάρτα γραφικών σου 3 φορές πάνω από την αξία της, και δεν ήμουν μαλάκας που την 2080Τi την έδωσα 650€ απλά προσπαθώ να μην είμαι άπληστος κατά το δυνατό αλλά άσχετα με αυτό και 1228€ να την έδινά θα ή μουν νόμιμος αφού κόστιζε 1229€ όπως έγραφε το παραστατικό της αγοράς της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/02/2021 at 10:12, Coppermine said:

όταν κάποιος πωλεί σε τιμή μεγαλύτερη από αυτήν που αγόρασε αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ γιατί αποφέρει κέρδος,

αυτό σε ποιο νόμο το βρήκες να το δούμε και εμείς?

 

On 10/02/2021 at 18:03, Coppermine said:

101€ τότε παρανομείς βγάζεις κέρδος αφορολόγητο (ασκείς παράνομα επαγγελματική δραστηριότητα για τον νόμο).

Σοβαρά? , που το διάβασες?

On 10/02/2021 at 18:03, Coppermine said:

ήμουν μαλάκας που την 2080Τi την έδωσα 650€

αααα  , δεν το διάβασες κάπου απλά σου κακοφάνηκε που την πάτησες

 

 

On 10/02/2021 at 18:03, Coppermine said:

ο κάθε ιθαγενής νομίζει οτι μπορεί να βάλει ότι τιμή θέλει σε μια αγγελία γιατί αυτός ξέρει είναι αστείο

Ακους εκεί ο κάθε ιθαγενής να αποτιμάει όσο γουστάρει ένα προιόν που κατέχει , κρέμασμα στο σύνταγμα θέλει ο ξεδιάντροπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν και έχω πουλήσει και άλλα laptop εδω στο insomnia δεν μπορώ να αποφασίσω μια τιμή για το παρακάτω MSI A6200  i3 .

Είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 4GB RAM , εντελώς καινούριο SSD 120GB και γνήσια windows 10.

Εκτός απο την μπαταρία του που δεν κρατάει...

Γι΄αυτό μια βοήθεια.

Ευχαριστώ!

https://ibb.co/d0yMHSk

https://ibb.co/dM1GcK9

https://ibb.co/CMHFvJd

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zchrisz είπε

Καλησπέρα,

Αν και έχω πουλήσει και άλλα laptop εδω στο insomnia δεν μπορώ να αποφασίσω μια τιμή για το παρακάτω MSI A6200  i3 .

Είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 4GB RAM , εντελώς καινούριο SSD 120GB και γνήσια windows 10.

Εκτός απο την μπαταρία του που δεν κρατάει...

Γι΄αυτό μια βοήθεια.

Ευχαριστώ!

https://ibb.co/d0yMHSk

https://ibb.co/dM1GcK9

https://ibb.co/CMHFvJd

 

 

 

χειροότερο από το παρακάτω , παλιό μεταχειρισμένο και χωρίς εγγύηση

https://www.e-shop.gr/laptop-hp-15-dw1083wm-156-hd-intel-pentium-gold-6405u-4gb-128gb-windows-10s-p-PER.901699

Η ζήτηση έχει μειωθεί πολύ γιατί τους προηγούμενους μήνες κάλυψε ο κόσμος τις ανάγκες του

Προσωπικά το τιμολογώ γύρω στο 150αρι αν βρεις κάποιον που το έχει ανάγκη και δεν έχει να δώσει τα 350+ που ζητάει ένα καινούριο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zchrisz είπε

Καλημέρα , 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση , αν και μου φαίνονται λίγα τα 150€ για να πω την αλήθεια... Θα το σκεφτώ και θα δώ!

 

 

Λιγα για i3 πρωτης γενιας;

Σε αυτα τα λεφτα εχουν δωθει πολυ καλυτερα εδω μεσα και με καλη μπαταρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Λιγα για i3 πρωτης γενιας;

Σε αυτα τα λεφτα εχουν δωθει πολυ καλυτερα εδω μεσα και με καλη μπαταρια.

αφού έχει έλλειψη η αγορά ρε Λευτέρη (στις gpu) σιγά τι 1η γενιά τι 11 που είναι τώρα... 

πριν 3 χρόνια είχα πάρει ένα turbo x μτχ για 120 με i3 3rd gen. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο να βάλω ένα λάπτοπ lenovo g50-45 με έναν e1 6010 γνήσια μπαταρία σε καλή κατάσταση με γνήσιο φορτιστή σε άψογη κατάσταση και με ραμ 4 ή 6 ή 8 και δίσκο είτε hdd είτε ssd με θέμα στην οθόνη που σε κάποια σημεία έχει μαύρο η οθόνη και χωρίς την εσωτερική wifi card διότι κάηκε αλλά με ένα wifi usb ;

Επεξ/σία από Nik1239
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

αφού έχει έλλειψη η αγορά ρε Λευτέρη (στις gpu) σιγά τι 1η γενιά τι 11 που είναι τώρα... 

πριν 3 χρόνια είχα πάρει ένα turbo x μτχ για 120 με i3 3rd gen. 

Οταν με 400 ευρω αγοραζεις καινουριο με Ryzen 3-3250U 8 μνημη full hd οθονη θα δωσεις παραπανω απο 150 για 10 ετων επεξεργαστη με νεκρη μπαταρια;

Ξερεις ποσα i7 4gen εχω δει εδω και στο MArketplace με 250 ευρω και τα βλεπω τα ξαναβλεπω και δεν φευγουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Λιγα για i3 πρωτης γενιας;

Σε αυτα τα λεφτα εχουν δωθει πολυ καλυτερα εδω μεσα και με καλη μπαταρια.

Κοίτα αν ήταν ταλαιπωρημένο , χτυπήμένο και με HDD τότε σε αυτά τα λεφτά θα ήταν καλά πιστεύω!  Αλλά αυτό ειλικρινά είναι σαν να το έβγαλές απο κουτί.

Επίσης έχουν δοθεί εδώ και πολύ χειρότερα σε πολύ υψηλότερη τιμή!!!

Σας ευχαριστώ όλους πάντως!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...