Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, benign είπε

280 με 300 ευρω.Και θα βαλει ο αγοραστης μια budget καρτουλα για 1080p και θα ειναι μια χαρουλα.

Νομίζω λίγο δύσκολο να φτάσει 300€ εκτός αν ο αγοραστής θέλει να βλέπει σήμα Dell στο κουτί... όταν π.χ. ενδεικτικά, συναρμολόγησα πριν 3 βδομάδες για φίλο πύργο αντίστοιχο αλλά με καλύτερο cpu με όλα τα κομμάτια καινούρια από μαγαζιά με 350€.

(i3-10100, Gigabyte mobo, 8GB DDR4 2666Mhz, 250GB 860 Evo, 1TB WD, Cougar case, Coolermaster PSU)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, transformers1980 είπε

Νομίζω λίγο δύσκολο να φτάσει 300€ εκτός αν ο αγοραστής θέλει να βλέπει σήμα Dell στο κουτί... όταν π.χ. ενδεικτικά, συναρμολόγησα πριν 3 βδομάδες για φίλο πύργο αντίστοιχο αλλά με καλύτερο cpu με όλα τα κομμάτια καινούρια από μαγαζιά με 350€.

(i3-10100, Gigabyte mobo, 8GB DDR4 2666Mhz, 250GB 860 Evo, 1TB WD, Cougar case, Coolermaster PSU)

Πολυ περιεργο γιατι εγω ψαχνοντας αυτη τη στιγμη με τις τρεχουσες τιμες στον Skroutz με βασικο κριτηριο την αμεση παραλαβη,που για καποιον μπορει να ειναι σημαντικοτατος παραγοντας,για καθενα απο αυτα που ανεφερες,μου εβγαλε συνολικη τιμη 450 ευρω περιπου. Δηλαδη 170 ευρω παραπανω απο το συστημα του Λευτερη.Οποτε για να μην μιλαμε στον βροντο, γραψε εδω αναλυτικα επακριβως το καθε υλικο με φωτο απο τις τρεχουσες τιμες του Skrouz γιατι οι τιμες που ειπες δεν βγαινουν ακομη και με τις φτηνοτερες εκδοχες του υλικου που αναφερες.

Τωρα βεβαια,ευλογα θα μπορουσε να ρωτησει καποιος,καλα δεν αξιζει το ολοκαινουργιο υλικο που ειναι μερικες γενιες μπροστα 150 ευρω διαφορα?Με βαση την προσωπικη μου εμπειρια,επειδη φτιαχνω συστηματα για γνωστους και φιλους και περνανε συχνα απο τα χερια μου τετοια μηχανηματα και υλικο που το τεσταρω με καθημερινες,πραγματικες εφαρμογες και παιχνιδια που χρησιμοποιει ο μεσος χρηστης και οχι πλασματικα μετροπρογραμματα, η απαντηση ειναι οχι,δεν αξιζουν ουτε 100 ευρω διαφορα. Καμμια ουσιαστικη διαφορα δεν θα εχεις. Εκτος απο μερικους δυσκολουςτιτλους που μετρουνται στα δακτυλα του ενος χεριου που δεν μπορει να αποτελεσει σοβαρο κριτηριο για αγορα νεου υπολογιστη.(Μιλαω παντα για ενα προφιλ μεσου χρηστη που η καρτα γραφικων του θα ειναι μια τυπου gtx 1050ti,παραδειγματικα.)

Τωρα βεβαια αν εχεις την οικονομικη ανεση ,αγοραζεις παντα το καινουργιο,αλλα αν εισαι ατομο που μετραει και το ευρω λογω μεγαλων οικονομικων δυσκολιων και της κορωνοκρισης, κ.τ.λ. και ακομη περισσοτερο αν θελεις το pc τωρα αμεσως και οχι σε 10 ημερες η διμηνα που περιμενουν μερικοι λογω ελλειψεως υλικου, για πρακτικους λογους νικαει hands down,για μενα παντα, το Dell του Λευτερη στα 280 -300 ευρω οπως ειχα γραψει.Στα 280 μαλιστα,σπαει και το ψυχολογικο φραγμα των ''300 ευρω'' και κερδιζει σαν ευκαιρια ακομη ευκολοτερα. :)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα έγραψα παραπάνω ότι στήθηκε με 350 πριν 3 βδομάδες. Τέλη Γενάρη ετοιμοπαράδοτα αυτές τις τιμές είχαν... τι να κάνω? να ψάξω να βρω τις αποδείξεις αγοράς? 😃😃... θυμάμαι ότι είχαν βγει 350κατι...

 

Edit: Τα στοιχεία από όσο θυμάμαι:

i3 115€ από eshop

Mobo H410 65€ από πλαίσιο

Ram 31-32€ από eshop

Ssd evo 38-39€ από eshop

1TB WD γύρω 33-35€ skroutzομαγαζο

Cougar 330 γύρω 33-35€ skroutzομαγαζο

Psu Coolermaster 400w γύρω 40€ skroutzομαγαζο

 

Επεξ/σία από transformers1980
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, transformers1980 είπε

Μα έγραψα παραπάνω ότι στήθηκε με 350 πριν 3 βδομάδες. Τέλη Γενάρη ετοιμοπαράδοτα αυτές τις τιμές είχαν... τι να κάνω? να ψάξω να βρω τις αποδείξεις αγοράς? 😃😃... θυμάμαι ότι ή 340κατι είχαν βγει ή 350κατι...

Καλα και οι δικες μου ,καινουργιες μνημες,τον Δεκεμβρη ειχαν 52 ευρω και τωρα πηγαν 72.  😜 Το θεμα ειναι οτι συνεχως ανεβαινουν οι τιμες και μειωνεται η διαθεσιμοτητα και αλλες φορες φτιαχνει και αλλες μειωνεται.

Αλλα το βασικο θεμα ειναι οτι ενας πυργος με τα χαρακτηριστικα του Dell και με βαση εναν i5 7500, κακα τα ψεμματα,ειναι ακομη υπερ του δεοντος ικανος για τα παντα ,για το μεσο χρηστη και για καποιον που εχει οικονομικες δυσκολιες και ψαχνει το απολυτο vfm στα 280 ευρω,το Dell ειναι μια χαρα. Ισως αυτο που λες να ισχυε περισσοτερο προ κρισης,μεχρι Οκτωβριο του 2020 πριν μας ξαναεπιβαλουν το λοκνταουν,που οι τιμες ηταν σαφως καλυτερες.Τοτε, ναι συμφερει για 100 ευρω διαφορα να πας στο καινουργιο με εγγυηση.Αλλα τοτε παλι θα μπορουσε να το εδινε 250, η 220 και παλι θα ηταν vfm περισσοτερο,ειδικα απο ενα εμπειρο και καλο χρηστη οπως ο Λευτερης με 100% θετικες.

Οτι και να σκεφτει κανεις παντα υπαρχει χωρος για το μεταχειρισμενο,στην καταλληλη τιμη βεβαια. :)

Ο εχων λεφτα θα παει στην δικη σου σκεψη και λογικοτατα,ο μη εχων,θα παει στην vfm λυση του μεταχειρισμενου και αυτος με το δικιο του.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα δύο ερωτήματα:

Έχω RX 5700 XT Pulse και θέλω να αλλάξω σε RTX 2000. Πόσο να ζητήσω διαφορά για 2060/2060 S/2070 και πόση διαφορά από εμένα για τυχόν 2080/2080 S/2080 Ti;

Πόσα λεφτά θα αγοράζατε GTX Titan X στην σήμερον ημέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billysK είπε

a10 5800k

FM2A75 Pro4-M

corsair vengeance ddr3 2x4gb 1600mhz

απλά δεν ξέρω πόσο,

θα δοθεί σαν σετ ή και ξεχωριστά

κακή εποχή για παλιά συστήματα , ο κόσμος έχει "φουλάρει" και η ζήτηση είναι μικρή (κάτω από 100ευρώ)

3 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Έχω RX 5700 XT Pulse και θέλω να αλλάξω σε RTX 2000.

η 5700ΧΤ είναι πολύ καλή σε mining , στην θέση σου θα έβαζα αγγελία και έλεγα ότι δέχομαι προτάσεις για ανταλλαγή. Θα σε πρήξουν στα ΠΜ αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

 

57 λεπτά πριν, katerinapn85 είπε

ενα σετ με i7 3770 + 16gb ram + motherboard gigabyte usb3 b3 1155 socket

κακή εποχή για παλιά συστήματα , ο κόσμος έχει "φουλάρει" και η ζήτηση είναι μικρή (κάτω από 130ευρώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billysK είπε

Kαλημέρα θέλω να πουλήσω :

a10 5800k

FM2A75 Pro4-M

corsair vengeance ddr3 2x4gb 1600mhz

απλά δεν ξέρω πόσο,

θα δοθεί σαν σετ ή και ξεχωριστά

40 - 45 o a10, 35 η μητρικη, 30 η ram αυτα περιπου σαν οδηγο εχετε υποψη σας και αναλογως την ζητηση,αναπροσαρμοζετε τιμες.

1 ώρα πριν, katerinapn85 είπε

Καλησπερα. Ποσο αξιζει να πουλησω ενα σετ με i7 3770 + 16gb ram + motherboard gigabyte usb3 b3 1155 socket ?

Eyxaristo

Λογικα τα λεει ο Γεωργιου,λιγο αυστηρος ομως ειναι,θεωρω οτι και μεχρι 150 ευρω μαξ,μπορειτε να δοκιμασετε.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

η 5700ΧΤ είναι πολύ καλή σε mining , στην θέση σου θα έβαζα αγγελία και έλεγα ότι δέχομαι προτάσεις για ανταλλαγή. Θα σε πρήξουν στα ΠΜ αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Επειδή το ξέρω, για αυτό έλεγα όταν ανεβάσω την αγγελία να είμαι πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω, μην πλακώσει κόσμος.😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, GreeKar98K είπε

Επειδή το ξέρω, για αυτό έλεγα όταν ανεβάσω την αγγελία να είμαι πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω, μην πλακώσει κόσμος.😇

βάλεις δεν βάλεις όριο , θα έρθουν 10δες πμ και οι περισσότεροι θα "σκούζουν"

πριν διαβάσεις τα μνμ , πίνε ένα ουισκάκι για να μπορείς να ευθυμήσεις με αυτά που θα σου γράφουν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Είναι ένα τικ ποιο πάνω , πως θα την κάνεις δελεαστική ώστε να μην πάρει ο άλλος καινούρια του κουτιού και να πάρει την μεταχειρισμένη την δική σου? Εδώ είναι τεχνολογικό φορουμ , το πρώτο που θα κάνει κάποιος είναι να "σκρουτζάρει" την αντίστοιχη και να σκεφτεί αν δεν μου κάνει σημαντική έκπτωση αγοράζω την καινούρια και όχι δεύτερο χέρι. Αν θέλεις να την πουλήσεις ποιο ακριβά από ότι κάνει καινούρια σήμερα , δοκίμασε σε άλλου είδους θεματικά sites , πρωινάδκα , μόδας κτλ που μπορεί να πέσεις κάποιον που δεν του κόψει να τσεκάρει τιμή στο σκρουτζ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

είναι ένα τικ ποιο πάνω , πως θα την κάνεις δελεαστική ώστε να μην πάρει ο άλλος καινούρια του κουτιού και να πάρει την μεταχειρισμένη την δική σου?

δεν γνωριζω αν ειναι ενα τικ,εγω εβαλα τι διαφορα εχει,ενταξει την πηρα 500 δεν με συμφερει πιο κατω,καλυτερα να την κρατησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilythekid είπε

δεν γνωριζω αν ειναι ενα τικ,εγω εβαλα τι διαφορα εχει,ενταξει την πηρα 500 δεν με συμφερει πιο κατω,καλυτερα να την κρατησω.

συμφωνούμε απολύτως , αφού δεν κάνεις σοβαρή έκπτωση επι της τρέχουσας τιμής προφανώς και θα την κρατήσεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...