Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει ολα αυτα, το πιο τραγικο παραδειγμα ειναι αυτοι που πουλανε σοκετ 775. Μητρικες 40-60-80 ευρω, επεξεργαστες 40-60-100-120 ευρω. ΛΟΟΟΟΟΟΛ

 

Οι επεξεργαστες απο δυναμη ενταξει μεχρι και σημερα κρατανε, οχι τιποτα το τρομερο, αλλα δε σκεφτεται κανενας ποση ζωη εχουν αυτες οι μητρικες ακομα? Δεν αξιζει να το ρισκαρεις, μητρικες 10ετιας ειναι πια.. Με αυτα τα λεφτα ρε παιδια παιρνεις ολοκαινουριο σετ μητρικη και επεξεργαστη, δε καταλαβαινω γιατι ο κοσμος παει και δινει λεφτα για σαβουρα. Αν ηταν 50 ευρω το σετ να ελεγα οκ παρτο, αλλα το εχουν παρακανει στις αγγελιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ολα αυτα, το πιο τραγικο παραδειγμα ειναι αυτοι που πουλανε σοκετ 775. Μητρικες 40-60-80 ευρω, επεξεργαστες 40-60-100-120 ευρω. ΛΟΟΟΟΟΟΛ

 

Οι επεξεργαστες απο δυναμη ενταξει μεχρι και σημερα κρατανε, οχι τιποτα το τρομερο, αλλα δε σκεφτεται κανενας ποση ζωη εχουν αυτες οι μητρικες ακομα? Δεν αξιζει να το ρισκαρεις, μητρικες 10ετιας ειναι πια.. Με αυτα τα λεφτα ρε παιδια παιρνεις ολοκαινουριο σετ μητρικη και επεξεργαστη, δε καταλαβαινω γιατι ο κοσμος παει και δινει λεφτα για σαβουρα. Αν ηταν 50 ευρω το σετ να ελεγα οκ παρτο, αλλα το εχουν παρακανει στις αγγελιας.

Συμφωνω απολυτα δεν εχει σημασια αν ειχε παρει καποιος καποτε μητρικη 775 250 ευρω,τωρα οποια και αν ειναι,πανω απο 25 ευρω,ειναι απατη. Και το απολυτο μαξιμουμ για ενα core 2 quad θα πρεπει να ειναι τα 50 ευρω στα καλυτερα μοντελα. Οι απλοι ,μεσαιας εμβελειας,απο 25-40 το πολυ.Για διπυρηνους,δεν το συζητω καν.Κανονικα επρεπε να ειναι μια 775 μητρικη στα 25 και ενας c2d δωρο. :devil:

Οι επεξεργαστες απο δυναμη ενταξει μεχρι και σημερα κρατανε, οχι τιποτα το τρομερο, αλλα δε σκεφτεται κανενας ποση ζωη εχουν αυτες οι μητρικες ακομα?

Ενας celeron Haswell η pentium  τους ξεπερναει τους core 2 quad τωρα.Υπαρχουν πολλες benches στον anandtech. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγορά την καθορίζει ο αγοραστής και όχι ο πωλητής επί της ουσίας. Ο πωλητής παίζει με την τιμή, ανάλογα με τις ανάγκες του και ο αγοραστής το ίδιο, απλά ο αγοραστής έχει και ένα ταβάνι στα λεφτά που μπορεί να δώσει, ενώ ο πωλητής, αν θέλει να ξεφορτωθεί σαβούρα, μπορεί και να ξεβρακωθεί.

 

Να μη μιλήσουμε για το παζάρεμα που κάνει ο κάθε απίθανος.

 

Θυμάμαι όταν είχε πρωτοπάρει το PC μου, είχα επιλέξει ένα σετ μνήμες 2x2 Crucial Ballistix οι οποίες από την πρώτη μέρα μου δημιουργούσαν πρόβλημα (BSOD), εξαιτίας ίσως ασυμβατότητας με τη Mobo, παρά το γεγονός ότι περιελαμβανόταν κανονικά στη λίστα συμβατότητας της Gigabyte. Τις επέστρεψα στο e-shop, το e-shop στον έλεγχο τις έβγαλε άψογες και μου ζήτησε να πάω όλο το PC εκεί και σε περίπτωση που θα διαπίστωνε ασυμβατότητα θα μου τις άλλαζε. Έλα μου όμως που εγώ ήμουν στις ταύλες μου και δεν ήθελα να μείνω 3-4 μέρες χωρίς PC. Έτσι αποφάσισα να τις βάλω σε αγγελία. Τις είχα πάρει θυμάμαι 55€ και τις έδινα, τριών ημερών μνήμες, στα 45€ με την απόδειξη και την εγγυησή τους κανονικά. Θυμάμαι έναν τύπο που ξεκίνησε από 15€ προσφορά (στην οποία του απάντησα ότι προτιμώ να τις βάλω στην τοστιέρα για να ψήνει πιο γρήγορα) και η μεγαλύτερη προσφορά ήταν στα 25€, ψάχνοντας κοινώς για θύματα, Ευτυχώς βρέθηκε τότε ένα παλληκάρι, πήρε τηλέφωνο, έκλεισε ραντεβού και τις πήρε 45€ και δεν με ξαναενόχλησε. Η πλάκα είναι ότι ο τύπος που είχε προτείνει 15 αρχικά, μου ξαναέστειλε με προσφορά στα 35 και όταν του είπα ότι πουλήθηκαν μου έδινε 47 για να τις δώσω σε εκείνον :P

 

Οι εξωφρενικές τιμές κοινώς που κάποιοι βλέπετε στις αγγελίες, περιλαμβάνουν πολλές φορές και το παζάρι.

 

Δούλευα σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ως πωλητής και στα μεταχειρισμένα ο έμπορος έβαζε 500€ καπέλο για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στο παζάρι του αγοραστή. Ε, το αυτό συμβαίνει και εδώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα δεν εχει σημασια αν ειχε παρει καποιος καποτε μητρικη 775 250 ευρω,τωρα οποια και αν ειναι,πανω απο 25 ευρω,ειναι απατη. Και το απολυτο μαξιμουμ για ενα core 2 quad θα πρεπει να ειναι τα 50 ευρω στα καλυτερα μοντελα. Οι απλοι ,μεσαιας εμβελειας,απο 25-40 το πολυ.Για διπυρηνους,δεν το συζητω καν.Κανονικα επρεπε να ειναι μια 775 μητρικη στα 25 και ενας c2d δωρο. :devil:

Ενας celeron Haswell η pentium  τους ξεπερναει τους core 2 quad τωρα.Υπαρχουν πολλες benches στον anandtech. :)

 

Ε ναι, εδωσα 100 ευρω για 3258 pentium + Μητρικη. Μαλλον επρεπε να ειχα παρει 775, ΧΑΧΑΧΑΧΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να καταλαβει ο κοσμος,σε μεγαλο βαθμο,οτι οταν αγοραζεις πολυ παραπανω απο τις αναγκες σου ακριβο υλικο,χανεις πολλα χρηματα,για αυτο λεμε παντα να αγοραζει καποιος vfm (value for money)ωστε οταν κανει μια μεταπωληση προς το τελος της εγγυησης,να χασει λιγα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση πόσο ακριβώς πρέπει (μπορώ) να πουλήσω τον intel i3 4130 με την μαμα ψύκτρα (χωρίς το οποιοδήποτε πειραματισμό και ζόρισμα και σκόνη) με εγγύηση σίγουρα 3 μήνες αλλά και παραπάνω , και πόσο μπορώ να αγοράσω έναν intel i3 4330 χωρίς εγγύηση με ψύκτρα ? Και μια άλλη ερώτηση αν είναι παραπάνω η εγγύηση πόσο θα ανεβεί , και υπάρχει κάτι ώστε ας πούμε πως για κάθε 1 μήνα ανεβαίνει η τιμή 2-3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση πόσο ακριβώς πρέπει (μπορώ) να πουλήσω τον intel i3 4130 με την μαμα ψύκτρα (χωρίς το οποιοδήποτε πειραματισμό και ζόρισμα) με εγγύηση σίγουρα 3 μήνες αλλά και παραπάνω , και πόσο μπορώ να αγοράσω έναν intel i3 4330 χωρίς εγγύηση με ψύκτρα ? Και μια άλλη ερώτηση αν είναι παραπάνω η εγγύηση πόσο θα ανεβεί , και υπάρχει κάτι ώστε ας πούμε πως για κάθε 1 μήνα ανεβαίνει η τιμή 2-3 ευρώ.

Πώληση 70 ευρώ και αγορά ο 4330 90?

 

Για την cache θα το κάνεις? Δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώληση 70 ευρώ και αγορά ο 4330 90?

 

Για την cache θα το κάνεις? Δεν αξίζει.

Ξέρεις τι έχω το εξής πρόβλημα που μου το έκανε από την αρχή , είναι αργός και βλέπω να κάνει κολλήματα με 3-4 tabs ανοιχτά με περιεχόμενο κειμένου , και ένα 1 tab με ένα απλό παιχνίδι (ούτε καν σκάκι δεν παίζω για να καταλάβεις τα γραφικά που χρησιμοποιεί).

Και να πως είναι από το λειτουργικό(windows 8.1--->10 με πλήρη εκκαθάριση του δίσκου αφού είχα κάνει διάφορους ελέγχους) , από τα προγράμματα (ένα chrome , skype και viber) ή γενικά από το υλικολογισμικό θα σου πω ψέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι έχω το εξής πρόβλημα που μου το έκανε από την αρχή , είναι αργός και βλέπω να κάνει κολλήματα με 3-4 tabs ανοιχτά με περιεχόμενο κειμένου , και ένα 1 tab με ένα απλό παιχνίδι (ούτε καν σκάκι δεν παίζω για να καταλάβεις τα γραφικά που χρησιμοποιεί).

Και να πως είναι από το λειτουργικό(windows 8.1--->10 με πλήρη εκκαθάριση του δίσκου αφού είχα κάνει διάφορους ελέγχους) , από τα προγράμματα (ένα chrome , skype και viber) ή γενικά από το υλικολογισμικό θα σου πω ψέματα 

Ανέβασε μνήμη ραμ και αν θες γραφικά βάλε καμια καρτούλα.

 

Μην αλλάξεις επεξεργαστή ;) 

 

(είμαστε offtopic εδώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε μνήμη ραμ και αν θες γραφικά βάλε καμια καρτούλα.

 

Μην αλλάξεις επεξεργαστή ;)

 

(είμαστε offtopic εδώ)

Nα σου πω την αλήθεια είναι της γυναίκας μου (ο υπολογιστής) και όταν το πήρα αρχικά δεν μου έκανε κάτι , αλλά με τον καιρό άρχισε να κάνει διάφορα (δεν καταλαβαίνω τον λόγο αφού τουλάχιστον 2 φορές κάνω ελέγχους στα κομμάτια του υπολογιστή , άλλαζω την πάστα του cpu κάθε 4μηνο και κάνω καθαρισμό των windows κάθε 6μηνο)

Ανέβασε μνήμη ραμ και αν θες γραφικά βάλε καμια καρτούλα.

 

Μην αλλάξεις επεξεργαστή ;)

 

(είμαστε offtopic εδώ)

Οφείλω πάντως να πω ένα ευχαριστώ

Και συγνώμη που είμαι off topic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πόσο θα μπορούσα να πουλήσω το παρακάτω λαπτοπ;
Link.png Site: ASUS Zenbook UX31 13-Inch Laptop [OLD VERSION]

 

Είναι εκτός εγγύησης φυσικά και υπάρχει και το κουτί του.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες καρτες εχεις δει να χαλανε ; Εμενα 30 χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες δεν χαλασε ποτε καμια ! Εξαλλου αμα πας στο πλαισιο με χαλασμενη καρτα θα σου πουνε εσυ την χαλασες και το ξερεις καλα αυτο... :)

Xάλασε GTX 295 πρόσφατα.

Και από πλαίσιο........πήρα μια GT 730 Affox να την δώ και την βάζω απάνω.....Με το καλημέρα....artifacts...Την άλλη μέρα πλαίσιο πάλι και μετά από μισή ώρα καυγά μου δώσαν τα λεφτά πιστωτικό (επιλογή μου).

Αλλά καλό καυγά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιστευετε αξιζει να δωσω 120ε για Asus p5qd turbo + core2quad q9550 + 1x4GB ram ? ή να παω σε κατι καινουργιο? 

θα ειναι για ελαφρυ gaming με μια HD 6850 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...