Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι παραλογες οι τιμες σου,απλα ειναι πολυ παλιο το υλικο και δεν αξιζει. Οταν με 35 ευρω μπορω να παρω ολοκαινουργια μνημη 8 gigs και πιο γρηγορη γιατι να ασχοληθω και να δωσω 25 ευρω για παλια των 4gigs? (Το πρωτο προσωπο το χρησιμοποιω παραδειγματικα. :)  ) Και οταν για ενα δευτερο συστημα,ας πουμε, μπορω να παρω με 45 ευρω μια GTX 550ti γιατι να δωσω 25 για καρτα 8αετιας?  Το εχω πει και μερικοι εχουν θυμωσει αλλα γιατι καποιος να δωσει εστω και ενα ευρω για ξεζουμισμενο,αρχαιο υλικο? Μεχρι 5 χρονια βαρια,ειναι μεταχειρισμενο,παραπανω ειναι μουσειακο εκθεμα.

 

Μερικοι δινουν καποιους χρησιμοποιημενους,οβερκλοκαρισμενους και παντελως ξεσκισμενους nehalem πανω απο 100 ευρω (λιγοι ευτυχως)οταν ο φτηνοτερος Haswell η Skylake τετραπυρηνος τους βιαζει. Κανεις δεν θα πεθανει λογω κρισης για 100 ευρω,τα δινει και παιρνει ολοκαινουργιο υλικο με εγγυηση.

 

Απλα τα κρατησες πολυ επρεπε να τα ειχες σπρωξει πριν αρκετα χρονια.Τετοιο υλικο οταν πεσει στα χερια μου το χαριζω και δεν το παιρνουν κιολας.

 

 

Αυτα τα παλια κομματια δεν θα τα παρει καποιος για να στησει απο την αρχη ενα μηχανημα αλλα για να προσθεσει κατι απο αυτα η να αντικαταστησει κατι χαλασμενο απο ενα ηδη παλιο μηχανημα που εχει.

Δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να πουν "Α μου χαλασαν οι DDR2 μνημες δεν θα δωσω 20-25 ευρω να παρω αλλες απο αγγελια αλλα θα στησω απο την αρχη καινουριο με 150-200 ευρω με DDR3"

 

Δεν τα κρατησα τα πηρα σαν αμοιβη για να στησω ενα καινουριο μηχανημα.

 

Κοιτα και να μου μεινουν δεν εχω προβλημα γιατι τα 8-10 που μου φερνουν για επισκευη ειναι core 2 duo μην σου πω και χειροτερα και καλο ειναι να εχεις μια καρτα γραφικων μονο και μονο για να δεις αν φταιει η καρτα σε αυτο που σου εφεραν για επισκευη.

Συν οτι οταν μου φερνουν μηχανημα με χαλασμενο σκληρο και τους λεω "εχω αυτον τον 160αρη με 12 ευρω που ειναι παλιος με εγγυση απο μενα 3 μηνες η υπαρχει καινουριος 500αρης με 50 ευρω" οι 8-10 παιρνουν τον παλιο.

 

Οσες μοναδες core 2 duo εχω βαλει αγγελια 80-100-120 ευρω εχουν φυγει το πολυ μεσα στην βδομαδα, η μοναδα με 8gb μνημη με i3-4130 με 2GB 6450 με 500αρη σκληρο με το ζορι εφυγε μετα απο δυο μηνες 200 ευρω.

Συμπερασμα αυτος που τα εχει παει και τα σκαει σε μαγαζι αυτος που δεν τα εχει ψαχνει κατι φθηνο απο αγγελια να κανει την δουλεια του και φυσικο ειναι οταν σε αγγελια μια καλη καρτα γραφικων που εχει 350 στην πουλανε 320-330 8-10 μηνων, θα πρεπει να εισαι παλαβος να μην την αγορασεις απο μαγαζι.

http://www.insomnia.gr/topic/501899-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE%CF%83%CF%89-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%89-%CE%AD%CE%BD%CE%B1/page-656?do=findComment&comment=54767652

 

Αν θελεις αναλυσε μου κομματι κομματι πως βγαζεις τα 135 ευρω σε ενα μηχανημα χωρις σκληρο και χωρις καρτα γραφικων;

Ρωταω γιατι εχω εναν 8500 στου γιου μου να βρω και μια μητρικη να στησω ολοκληρο υπολογιστη και απο την στιγμη που αυτο χωρις καρτα και χωρις δισκο αξιζει 135 τοτε το δικο μου και με δισκο και με καρτα ανετα θα πρεπει αν αξιζει 150-160 ευρω.

 

Τωρα αυτα αξιζουν βαση απο τις τιμες που εχω βαλει 80 ευρω να βαλω και τον 8500 να βαλω και μια μητρικη με 40 ευρω και να παρω 30-40 ευρω παραπανω.

 

 

Sapphire HD 3870 512mb

τιμη 25 ευρω

 

Kingston ram ddr2 1066Mhz KHX8500D2/1G συνολο 4GB

τιμη 25 ευρω

 

 Σκληρος Seagate ST3160815AS sata 160GB

τιμη 12 ευρω

 

Κουτι μαυρο (αυτο στην φωτογραφια χωρις ομως το dvd-rw)

Τροφοδοτικο iMEMORY DR-8460BTX 450W

τιμη 18 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Αυτα τα παλια κομματια δεν θα τα παρει καποιος για να στησει απο την αρχη ενα μηχανημα αλλα για να προσθεσει κατι απο αυτα η να αντικαταστησει κατι χαλασμενο απο ενα ηδη παλιο μηχανημα που εχει.

Δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να πουν "Α μου χαλασαν οι DDR2 μνημες δεν θα δωσω 20-25 ευρω να παρω αλλες απο αγγελια αλλα θα στησω απο την αρχη καινουριο με 150-200 ευρω με DDR3"

Δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αυτός που θα του χαλάσουν οι DDR2 μνήμες μπορεί να πάρει καινούργια mobo+cpu+ram με κάτω από 100€, και ταυτόχρονα να σπρώξει τα mobo+cpu που έχει κανα 40-50άρι. Γιατί να προτιμήσει να δώσει 25 για παλιές μνήμες και όχι 50 για καινούργιο σύστημα που και ταχύτερο θα είναι και εγγύηση θα έχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αυτός που θα του χαλάσουν οι DDR2 μνήμες μπορεί να πάρει καινούργια mobo+cpu+ram με κάτω από 100€, και ταυτόχρονα να σπρώξει τα mobo+cpu που έχει κανα 40-50άρι. Γιατί να προτιμήσει να δώσει 25 για παλιές μνήμες και όχι 50 για καινούργιο σύστημα που και ταχύτερο θα είναι και εγγύηση θα έχει?

 

Ειναι ποιο ευκολο να αλλαξεις ολοκληρο συστημα και να κανεις και format απο το να αλλαξεις απλα μνημες;

Αν προσεξες γραφω οτι οι περισσοτεροι που τους χαλαει ο δισκος προτιμουν να δωσουν 12 ευρω για εναν παλιο 160 παρα 50 για καινουριο και 3 φορες μεγαλυτερο.

Υποψιν δεν ξερουν ολοι να κανουν format και μου εχει τυχει σε hardware που πουλαω να μου φερουν τον υπολογιστη τους για να κανω την τοποθετηση οχι για να δουν οτι δουλευει αλλα γιατι δεν ξερουν να την κανουν μονοι τους.

 

Σε πελατη μου που του καηκε η μητρικη ψαχναμε σχεδον ενα μηνα για να βρουμε ιδια η σχεδον ιδια γιατι ειχε Windows 2000 ναι καλα διαβαζεις και δεν ηθελε να κανουμε format για να μην χασει τα λογιστικα προγραμματα που ειχε μεσα.

 

Το οτι ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ και οι περισσοτεροι ασχολουμαστε απο παιδια με τους υπολογιστες και το format η το στησιμο το εχουμε για πλακα δεν παει να πει οτι και ο γειτονας μου απεναντι που ειναι υδραυλικος ριχνει δυο τρια format την ημερα ετσι για να περασει η ωρα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αυτός που θα του χαλάσουν οι DDR2 μνήμες μπορεί να πάρει καινούργια mobo+cpu+ram με κάτω από 100€, και ταυτόχρονα να σπρώξει τα mobo+cpu που έχει κανα 40-50άρι. Γιατί να προτιμήσει να δώσει 25 για παλιές μνήμες και όχι 50 για καινούργιο σύστημα που και ταχύτερο θα είναι και εγγύηση θα έχει?

Ενταξει μονο στις μνημες ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες στα υπολοιπα μια χαρα ειναι.Αν καποιος παθει ζημια με παλιο συστημα για 10-15-20 ευρω που εχει ο ανθρωπος τα κομματια δεν λεει να παει σε καινουργιο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μονο στις μνημες ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες στα υπολοιπα μια χαρα ειναι.Αν καποιος παθει ζημια με παλιο συστημα για 10-15-20 ευρω που εχει ο ανθρωπος τα κομματια δεν λεει να παει σε καινουργιο συστημα.

 

Οι μνημες ειναι αυτες και ειναι στα 1066 δηλαδη καπως καλυτερες απο τις 667 και 800 που δινουν εδω μεσα σε αυτη την τιμη.

 

index.php?app=core&module=attach&section

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ποιο ευκολο να αλλαξεις ολοκληρο συστημα και να κανεις και format απο το να αλλαξεις απλα μνημες;

Αν προσεξες γραφω οτι οι περισσοτεροι που τους χαλαει ο δισκος προτιμουν να δωσουν 12 ευρω για εναν παλιο 160 παρα 50 για καινουριο και 3 φορες μεγαλυτερο.

Υποψιν δεν ξερουν ολοι να κανουν format και μου εχει τυχει σε hardware που πουλαω να μου φερουν τον υπολογιστη τους για να κανω την τοποθετηση οχι για να δουν οτι δουλευει αλλα γιατι δεν ξερουν να την κανουν μονοι τους.

 

Σε πελατη μου που του καηκε η μητρικη ψαχναμε σχεδον ενα μηνα για να βρουμε ιδια η σχεδον ιδια γιατι ειχε Windows 2000 ναι καλα διαβαζεις και δεν ηθελε να κανουμε format για να μην χασει τα λογιστικα προγραμματα που ειχε μεσα.

 

Το οτι ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ και οι περισσοτεροι ασχολουμαστε απο παιδια με τους υπολογιστες και το format η το στησιμο το εχουμε για πλακα δεν παει να πει οτι και ο γειτονας μου απεναντι που ειναι υδραυλικος ριχνει δυο τρια format την ημερα ετσι για να περασει η ωρα του.

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο να αλλάξεις mobo+cpu+ram με το να αλλάξεις μόνο ram, αλλά αν εναποθέτεις τις ελπίδες πώλησης μόνο σε αυτούς που ΔΕΝ ξέρουν να κάνουν format/αλλαγές στο hardware οι υποψήφιοι αγοραστές μειώνονται κατά πολύ. Ειδικά όταν η αγγελία μπαίνει στο insomnia, το γιατί το εξηγείς μόνος σου στα bold.

Ενταξει μονο στις μνημες ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες στα υπολοιπα μια χαρα ειναι.Αν καποιος παθει ζημια με παλιο συστημα για 10-15-20 ευρω που εχει ο ανθρωπος τα κομματια δεν λεει να παει σε καινουργιο συστημα.

Φίλε μου δεν σχολίασα τις τιμές του Λευτέρη, που παρεπιπτόντως στις DDR2 τις βρίσκω λογικές, τις επιλογές ενός υποψήφιου αγοραστή με συγκεκριμένο πρόβλημα σε συγκεκριμένο hardware σχολίασα μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα παλια κομματια δεν θα τα παρει καποιος για να στησει απο την αρχη ενα μηχανημα αλλα για να προσθεσει κατι απο αυτα η να αντικαταστησει κατι χαλασμενο απο ενα ηδη παλιο μηχανημα που εχει.

 

Και αυτός είναι και ο λόγος που καθυστερεί να βρεθεί ο αγοραστής. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά (εκτός από βουντού έστω και voodoo3, :-D ), παρά να περιμένεις κάποιος να χρειαστεί κάτι από αυτά που πουλάς, άρα να του έχει χαλάσει το αντίστοιχο.

Οι τιμές είναι κανονικές. Ίσως αν ρίξεις λίγο ram και gpu να βάλεις σε πειρασμό κάποιον να αγοράσει, αν βιάζεσαι πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο για 

PNY 980

ASUS STRIX 980 TI

ASUS STRIX 390X

καινουριες σφραγισμενες

Θα σου πώ πού θα τις ξεκινούσα εγώ:

 

PNY 980: 500€

 

ASUS STRIX 980Ti: 670€

 

ASUS STRIX 390X: 370€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 980ti  απο 800+ στα 580?

Ξεκινώντας η evga από τα 650 και η windforce από τα 660 πόσο παραπάνω να δώσει κάποιος για μία ti?Για μένα την ξεκινάς από τα 660-670 και βλέπεις...

 

Για την gtx 980 στα 460 ευρώ και r9 390X στα 360-370 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...