Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello σε ολοι την παρεα! 

Λοιπον εχω ενα macbook pro κ σκεφτομαι να το δωσω για να παρω ενα ποιο καινουργιο!

 

Εχουμε κ λεμε :

 

MacbookPro 13" Mid 2012 (αγορασμενο απο USA πριν 2 χρονια ακριβος)

Processor : 2.5 GHz Intel Core i5

Memory : 16 GB 1600 DDR3 + 2x2 GB (Η RAM που ειχε οταν τον αγορασα)

Graphics : Intel HD Graphics 4000 512GB (Up to 1GB on OSX Mavericks and UP)

Storage : SSD Samsung 850 Pro Series 512GB + HDD 500Gb (o HDD που ειχε απο μαμα)

Software : 10.8.5 (Mountain Lion) Το  Software το αλλαζω με clean install!

Battery : 355 Cycles 

 

Ram & SSD τα τοποθετησα εγω τον Σεπτεμβρη κ τον Νοεμβριο 

Η RAM ειναι Corsair 2x8 GB SΟ-DIMM DDR-3 Dual Kit

http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmsa16gx3m2a1600c11-mac-memory-16gb-2x8gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-dual-kit-p-PER.549447

 SSD:

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-7ke512bw-850-pro-series-512gb-25-sata3-p-PER.306092

 

Λεω να ξεκινησω με 900 - 1000ευρω αλλα θελω κ τις δικιες σας γνωμες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Monitor LG 21,5  με εισοδο VGA μονο ποσο μπορω να το δωσω ; Δεν εχει ιχνος γρατζουνιας.

Ποσων ετων ειναι,τι αναλυση εχει,αν εχει καμενα πιξελ,τι χρωμα ειναι κ.τ.λ. αλλα σε γενικες γραμμες απολυτο μαξιμουμ τα 60 ευρω αν δεν ειναι πολυ παλιο,μεχρι 3 χρονια δηλαδη.Αν ειναι παραπανω πεφτεις στα 50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα γραφειο που κλεινει βρηκα το εξης συστημα

 

Case: Coolermaster Silencio 550 https://www.skroutz.gr/s/343008/CoolerMaster-Silencio-550.html#prices

CPU: i7  4770k

Ram: Corsair XMS3 16GB DDR3 1600 MHz

SSD 240 GB

GPU : GTX 780 3GB

 

Δε γνωριζω την μαρκα του SSD οπως και την υλοποιηση της 780 λογω του οτι ειναι γνωστος του πατερα μου και επεσε πανω του απο σποντα, οποτε του ειπα να μου φερει τα specs σε χαρτι το οποιο ομως δεν γραφει τιποτα αλλο περα απο αυτα που προανεφερα.

 

Σε τι τιμη θα ηταν λογικο να το παρουμε?

 

Επισης πουλαει και μια οθονη Eizo Flexscan EV2436 24'' στα 280. Αξιζει?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα γραφειο που κλεινει βρηκα το εξης συστημα

 

Case: Coolermaster Silencio 550 https://www.skroutz.gr/s/343008/CoolerMaster-Silencio-550.html#prices

CPU: i7  4770k

Ram: Corsair XMS3 16GB DDR3 1600 MHz

SSD 240 GB

GPU : GTX 780 3GB

 

Δε γνωριζω την μαρκα του SSD οπως και την υλοποιηση της 780 λογω του οτι ειναι γνωστος του πατερα μου και επεσε πανω του απο σποντα, οποτε του ειπα να μου φερει τα specs σε χαρτι το οποιο ομως δεν γραφει τιποτα αλλο περα απο αυτα που προανεφερα.

 

Σε τι τιμη θα ηταν λογικο να το παρουμε?

 

Επισης πουλαει και μια οθονη Eizo Flexscan EV2436 24'' στα 280. Αξιζει?

 

Thanks

Εγγύηση υπάρχει.? Και σε τί.?

Αν δεν ξέρει κανείς ακριβή μοντέλα είναι δύσκολο να κάνει καλή εκτίμηση.Μητρική π.χ δεν γράφει καν όπως και τροφοδοτικό ή hdd ή σύστημα ψύξης.Πήγενε τσέκαρε να δείς τι έχει μέσα ακριβώς καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση υπάρχει.? Και σε τί.?

Αν δεν ξέρει κανείς ακριβή μοντέλα είναι δύσκολο να κάνει καλή εκτίμηση.Μητρική π.χ δεν γράφει καν όπως και τροφοδοτικό ή hdd ή σύστημα ψύξης.Πήγενε τσέκαρε να δείς τι έχει μέσα ακριβώς καλύτερα.

 

Μαλλον αυτο θα κανω. Δεν γινεται αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσων ετων ειναι,τι αναλυση εχει,αν εχει καμενα πιξελ,τι χρωμα ειναι κ.τ.λ. αλλα σε γενικες γραμμες απολυτο μαξιμουμ τα 60 ευρω αν δεν ειναι πολυ παλιο,μεχρι 3 χρονια δηλαδη.Αν ειναι παραπανω πεφτεις στα 50.

γυρω στα 4 χρονια,αψογα ολα ουτε πιξελ ουτε τιποτα!! Την εδωσα 50 τελικα...σε ευχαριστω! ( ηθελα IPS )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ελάχιστα χρησιμοποιημένο XBOX 360 Black edition.Μαζί με 4 παιχνίδια(NBA2k11,Just Cause 2,Forza Motosport 3 και Alan Wake),μαζί και με δύο ασύρματες κονσόλες.Η εγγύηση έχει λήξει.Είναι σε άριστη κατάσταση και εξωτερικά και λειτουργικά.Όπως είπα είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένο[μπορεί ακόμα και λιγοτερρο απο 30ώρες(δεν ξερω γιατι το ειχα αγορασει :P )]

Πόσο θα το αγοράζατε.Πόσο μπορώ να το πουλήσω(νορμαλ τιμή) και ποια είναι η μέγιστη τιμή που "πιάνει" Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ελάχιστα χρησιμοποιημένο XBOX 360 Black edition.Μαζί με 4 παιχνίδια(NBA2k11,Just Cause 2,Forza Motosport 3 και Alan Wake),μαζί και με δύο ασύρματες κονσόλες.Η εγγύηση έχει λήξει.Είναι σε άριστη κατάσταση και εξωτερικά και λειτουργικά.Όπως είπα είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένο[μπορεί ακόμα και λιγοτερρο απο 30ώρες(δεν ξερω γιατι το ειχα αγορασει :P )]

Πόσο θα το αγοράζατε.Πόσο μπορώ να το πουλήσω(νορμαλ τιμή) και ποια είναι η μέγιστη τιμή που "πιάνει" Ευχαριστω! :)

Κανα 100-120 μαξ πιστεύω.

Θα σε συμβόλευα να το πούλαγες έξω γιατί εδώ δεν αφοράζουν και πολλοί με αποτέλεσμα να σπανίζουν αγοραστές και εσύ να περιμένεις ή στην χειρότερη να κατεβάσεις τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπορουσα και εξω,καλη ιδεα αλλά υπάρχει θέμα με την πληρωμή,αφού δεν έχω paypal :/ 

Αν και απ'οτι βλεπω σε ebay τσαμπα τα πουλανε... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπορουσα και εξω,καλη ιδεα αλλά υπάρχει θέμα με την πληρωμή,αφού δεν έχω paypal :/ 

Αν και απ'οτι βλεπω σε ebay τσαμπα τα πουλανε... :/

Παίζετε κάτι τέτοιο , τότε ας το καλύτερα , να χαραμιστεί τέτοια κονσόλα!!!

 

Γιατί όχι?

 

Και εγώ χειριστήριο ΧΒΟΧ απο εδώ πήρα ;)

 

Αλλά βάλε μια αγγελία και κάποια στιγμή θα φύγει!

Έχω δει τόσα ps3 slim 500 kai xbox 360 συα 100 , 90 και ακόμη στα 80 εδώ και 1 χρόνο να μην πουλιούνται όλα . Το ποσοσυό πώλησης είναι 3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Ψαχνομαι να χτισω νεο υπολογιστη και θα κρατησω κομματια απο τον παλιο οπως ψυκτρα, κουτι, σκληρο (για storage) και τροφοδοτικο. Θα μου μείνουν με λίγα λόγια επεξεργαστής μνήμες motherboard και vga που θα ηθελα να τα δωσω για να μειωσω το κοστος του νεου PC. Πόσο θα μπορούσα να δώσω τα εξής:


 


Gigabyte H55-USB3


Intel i5 660 3.33 ghz


Asus 450GTS


Corsair 4GB 1066mhz


 


 


Ευχαριστώ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...