Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ειδα και εγω αυτην την αγγελια... αυτος την χαριζει την καρτα οχι τιποτα αλλο γιατι ακομη τιμες δεν βγηκανε για την σειρα 10χχ εντω στο ελλαντα.Ναι η σειρα φαινεται να ειναι 2-3 σκαλοπατια πανω σε επιδοσεις αναλογως αλλα μενει να δουμε τιμες γιατι αν ειναι να εχεις αυτες τις επιδοσεις στα 800 ευρω τοτε μια 970 στα 220 ευρω ειναι τιμη χωμα.

 

 

 

 

Να πάρεις μια γεύση απο απόδοση.Υπολόγησε την 970 σε επίπεδα 980τι λίγο πάνω λίγο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

οι 1080 απλα θα γαμανε και την 970 την ειχα αγορασει 270 απο jofa pc μονο χαμενος δεν ειμαι παιδια ουτε την χαριζω απλως χανω 50 ευρο εχω gtx titanx και αν αυτα που λενε ειναι αληθεια τοτε οι 1080 1070 AAA cards θα ναι κορυφη  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 1080 απλα θα γαμανε και την 970 την ειχα αγορασει 270 απο jofa pc μονο χαμενος δεν ειμαι παιδια ουτε την χαριζω απλως χανω 50 ευρο εχω gtx titanx και αν αυτα που λενε ειναι αληθεια τοτε οι 1080 1070 AAA cards θα ναι κορυφη  :devil:

Στο προιγούμενο σχόλιο μου έχει benchmarks για 1080.Καλές αλλά όχι κάτι τρελό.Δεν βλέπω κάνα τεράστιο βήμα κλασσικά πράγματα, όσο καλύτερη ήταν η 980 ατο 780ti με την  970 να ήταν στα ίδια επίπεδα με 780ti έτσι και η 1070 θα είναι σαν 980ti.Περίμενα με το άλμα στη λιθογραφία να δω θαύματα αλλά μάλλον συνεχίζουν την ίδια στρατιγική του marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαπτισαμε κατσε να ρθουν στην ελλαδαρα μας οι 1080 θα χουν πανω απο 700 ευρο και οι 1070 πανω απο 450 ευρω οι τιμες που λενε για 399 δολαρια gia 1070  και 599 δολαρια για 1080 ειναι στην ουσια οι τιμες που θα πουλουντε στους  προμηθευτες οποτε λεω να κατσω μεχρι το 2017 με την gtx titan x μου παντως οντως τωρα με τον πανικο που γινετε ειναι η καλυτερη εποχη να αγορασεις καρτα γραφικων απο εδω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαπτισαμε κατσε να ρθουν στην ελλαδαρα μας οι 1080 θα χουν πανω απο 700 ευρο και οι 1070 πανω απο 450 ευρω οι τιμες που λενε για 399 δολαρια gia 1070  και 599 δολαρια για 1080 ειναι στην ουσια οι τιμες που θα πουλουντε στους  προμηθευτες οποτε λεω να κατσω μεχρι το 2017 με την gtx titan x μου παντως οντως τωρα με τον πανικο που γινετε ειναι η καλυτερη εποχη να αγορασεις καρτα γραφικων απο εδω 

Δεν καταλαβαίνω τι λές ή τι εννοείς στην αρχή.Εγώ υπολογίζω 410-450 για 1070.Δεν υπάρχει πάντος μόνο η Ελλάδα για αγορές.Προφανός και η titan επαρκεί και θα έλεγα για άλλα άτομα αρκεί για πολλάαα χρόνια όχι μόνο μέχρι το 17.

p.s γιατί έχεις 980 υπογραφή.? όπως και να έχει ot τέλος για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λές ή τι εννοείς στην αρχή.Εγώ υπολογίζω 410-450 για 1070.Δεν υπάρχει πάντος μόνο η Ελλάδα για αγορές.Προφανός και η titan επαρκεί και θα έλεγα για άλλα άτομα αρκεί για πολλάαα χρόνια όχι μόνο μέχρι το 17.

p.s γιατί έχεις 980 υπογραφή.? όπως και να έχει ot τέλος για μένα.

εχω ξεχασει να το διορθωσω αν και εχω μετανιωσει που χαλασα το sli μου με τις 980 για την titan x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εχω μια gigabyte 990 xa ud3 r5 https://www.skroutz.gr/s/8084833/Gigabyte-990XA-UD3-R5-rev-1-0.html που ειναι απο αλλαγη service απο 990xa ud3. Για εγγυηση δεν θυμαμαι ποσο μενει (λιγος καιρος και αν ) διοτι δεν εχω την αποδειξη την κρατησαν αλλα εχω κωδικο service και serial number απο την προηγουμενη οποτε θα την βρουν μ ειπαν(αν και δεν μενει πολυ καιρο). Ποσο λετε μπορω να την δωσω ; Η μητρικη ειναι καινουρια στο κουτι της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εχω μια gigabyte 990 xa ud3 r5 https://www.skroutz.gr/s/8084833/Gigabyte-990XA-UD3-R5-rev-1-0.html που ειναι απο αλλαγη service απο 990xa ud3. Για εγγυηση δεν θυμαμαι ποσο μενει (λιγος καιρος και αν ) διοτι δεν εχω την αποδειξη την κρατησαν αλλα εχω κωδικο service και serial number απο την προηγουμενη οποτε θα την βρουν μ ειπαν(αν και δεν μενει πολυ καιρο). Ποσο λετε μπορω να την δωσω ; Η μητρικη ειναι καινουρια στο κουτι της

70-80 ευρώ

70-80 ευρώ

Από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 15-ac122nv με δυο καρτες γραφικων σε κατασταση βιτρινας με αποδειξη τον Γεναρη απο το Πλαισιο μαζι με τσαντα μεταφορας ποσο να το δωσω;

 

Εχει i7 skylake και οθονη 1920Χ1080 ματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μηχάνημα με core 2 duo e8500,4gb ram και μια χαζοκαρτα γραφικών αξίζει 80 ευρώ?

Με αυτά τα στοιχεία το πολύ 50 , 40 μου φαίνεται καλό σετάκι. Μένει να μας πεις pc case /mobo/psu/had or ssd

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μηχάνημα με core 2 duo e8500,4gb ram και μια χαζοκαρτα γραφικών αξίζει 80 ευρώ?

 

Εξαρτάται...

Αν έχεις τα υπόλοιπα παρελκόμενα (τροφοδοτικό-κουτι κτλ) ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ.

 

Σκέψου ότι ενδεικτικα σε 1150 σόκετ που είναι αρκετές γενιές νεότερο:

http://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991769-4gb-ddr3-pc3-10666-1333mhz-essentials-series-p-PER.553419

 

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-celeron-g1840-280ghz-lga1150-box-p-PER.558469

 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h81m-dg4-retail-p-PER.528826

 

Τα παραπάνω είναι ότι φθηνότερο κυκλοφορεί σε 1150 σοκετ μετά απο έρευνα του 10λέπτου και βγαίνει στα 90 ευρώ...

Ο celeron g1840 ειναι καλυτερος από τον e8500.

H ενσωματωμενη gpu θα είναι καλυτερη ή αντιστοιχη της "χαζοκάρτας"

Για μνήμες δεν το συζητάμε καν...

 

Και σκέψου ότι ειναι καινούρια με εγγύηση και όχι μεταχειρισμένα και με δυνατότητα αναβάθμισης με πολύ καλυτερο επεξεργαστη.

 

Αν όμως δεν έχεις τίποτα και αυτο που αναφέρεις παραπάνω είναι σετ κομπλέ με τροφοδοτικό - κουτί - τζιτζιμπιλόνια τότε ναι ΟΚ. Δεν είναι και η super τιμή αλλά είναι ας πούμε δίκαιη.

 

Για μένα καλή τιμή θα ήταν πάνω κάτω 40 με 50 ευρώ. CPU - 10 - Mobo - 20 - RAM - 10 + GPU - 10.

Μην ξεχνάς ότι είναι 5-6 γενιές πίσω.... οτί ακόμα καλύπτουν τις ανάγκες δεν σημαίνει ότι έχουν και την ίδια αξία με τα νέα.

 

Μην ψαρώνεις με τις τιμές που βλέπεις στα μεταχειρισμένα... ψάξτο λίγο και με τα καινούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται...

Αν έχεις τα υπόλοιπα παρελκόμενα (τροφοδοτικό-κουτι κτλ) ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ.

 

Σκέψου ότι ενδεικτικα σε 1150 σόκετ που είναι αρκετές γενιές νεότερο:

http://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991769-4gb-ddr3-pc3-10666-1333mhz-essentials-series-p-PER.553419

 

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-celeron-g1840-280ghz-lga1150-box-p-PER.558469

 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h81m-dg4-retail-p-PER.528826

 

Τα παραπάνω είναι ότι φθηνότερο κυκλοφορεί σε 1150 σοκετ μετά απο έρευνα του 10λέπτου και βγαίνει στα 90 ευρώ...

Ο celeron g1840 ειναι καλυτερος από τον e8500.

H ενσωματωμενη gpu θα είναι καλυτερη ή αντιστοιχη της "χαζοκάρτας"

Για μνήμες δεν το συζητάμε καν...

 

Και σκέψου ότι ειναι καινούρια με εγγύηση και όχι μεταχειρισμένα και με δυνατότητα αναβάθμισης με πολύ καλυτερο επεξεργαστη.

 

Αν όμως δεν έχεις τίποτα και αυτο που αναφέρεις παραπάνω είναι σετ κομπλέ με τροφοδοτικό - κουτί - τζιτζιμπιλόνια τότε ναι ΟΚ. Δεν είναι και η super τιμή αλλά είναι ας πούμε δίκαιη.

 

Για μένα καλή τιμή θα ήταν πάνω κάτω 40 με 50 ευρώ. CPU - 10 - Mobo - 20 - RAM - 10 + GPU - 10.

Μην ξεχνάς ότι είναι 5-6 γενιές πίσω.... οτί ακόμα καλύπτουν τις ανάγκες δεν σημαίνει ότι έχουν και την ίδια αξία με τα νέα.

 

Μην ψαρώνεις με τις τιμές που βλέπεις στα μεταχειρισμένα... ψάξτο λίγο και με τα καινούρια.

Μωρέ το ξέρω αυτό. Που είναι το ζουμί όμως της γραφής μου?? Υπάρχουν άτομα που ψάχνουν κομμάτια από παλιά συστήματα , οπότε δεν θα τους φαινόταν κακή τιμή . Συν του ότι κυκλοφορούν πολλοί τζαμπατζήδες ακόμη και σε καλές προσφορές , έτσι τους δίνει την ευκαιρία να ξεκινήσουν εκείνοι το παζάρεμα . Ελπίζω να με κατάλαβες γιατί θέλω να αποφεύγω τις εκθέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...