Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Εναν i7 4770k χωρις εγγύηση απο Ελλαδα (μονο αποστολη στην intel) ποσο να τον δωσω?

 

Ξεκινάς με 270-280 και δεν πέφτεις με τίποτα κάτω από 220-230.

Εξαρτάται βέβαια και πόσο γρήγορα θες να τον δώσεις.

 

Λογική ωραία τιμούλα για να μην περιμένεις αλλά ούτε και να τον σκοτώσεις τα 250.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν i7 4770k χωρις εγγύηση απο Ελλαδα (μονο αποστολη στην intel) ποσο να τον δωσω?

Εγώ θα έλεγα ξεκίνα απο 250 ειδικά αφού δεν έχει εγγύηση απο Ελλάδα(καθώς τα μεταφορικά για έξω να το στείλεις δεν θα είναι λίγα σε περίπτωση ζημίας και ο αγοραστής θα το υπολογίσει) Αλλά πιστεύω πως πάνω απο 230 δεν θα φύγει καθώς 244 πέρνει κανείς νέο 6600Κ.Μπορεί να μην είναι ίδιοι αλλά άλλο το νέο και άλλο το used K cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο celeron g1840 ειναι καλυτερος από τον e8500.

 

Και σκέψου ότι ειναι καινούρια με εγγύηση και όχι μεταχειρισμένα και 2)με δυνατότητα αναβάθμισης με πολύ καλυτερο επεξεργαστη.

 

1)Δεν υπάρχει κάποιο benchmark που να βγάζει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν κάποια που βγάζουν καλύτερο τον Ε8500.

 

2)Καινούργιοι επεξεργαστές για 1150 στα μεγάλα μαγαζιά θα υπάρχουν ακόμη κανένα 6μηνο ;

Και τίποτε απομεινάρια στο scroutz για πόσο ; Κανά χρόνο ακόμη ;

 

Μετά και το 1150 από τα μτχ θα ψωνίζει , όπως το 775.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 15-ac122nv με δυο καρτες γραφικων σε κατασταση βιτρινας με αποδειξη τον Γεναρη απο το Πλαισιο μαζι με τσαντα μεταφορας ποσο να το δωσω;

 

Εχει i7 skylake και οθονη 1920Χ1080 ματ

 

Μου κανουν χαρη και μου δινουν ενα GALAXY TAB S2 9,7 32GB 4G και 40 ευρω γιατι το δικο μου το φορητο που δεν ειναι ουτε 4 μηνων δεν αξιζει πανω απο 300 αλλα το Galaxy ενος ετους μεταχειρισμενο πουλιεται ανετα με κλειστα ματια 400 ευρω οπως μου εδωσε να καταλαβω. :lol:

 

Δηλαδη αν δεν ειχα πανω απο 200 αξιολογησεις τι θα μας ελεγαν εδω μεσα; θα τρελαθουμε. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη αν δεν ειχα πανω απο 200 αξιολογησεις τι θα μας ελεγαν εδω μεσα; θα τρελαθουμε. :P

Mια τσιχλόφουσκα, ένα βρακάκι και μια τρύπια σαμπρέλα ποδηλάτου. True story.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου κανουν χαρη και μου δινουν ενα GALAXY TAB S2 9,7 32GB 4G και 40 ευρω γιατι το δικο μου το φορητο που δεν ειναι ουτε 4 μηνων δεν αξιζει πανω απο 300 αλλα το Galaxy ενος ετους μεταχειρισμενο πουλιεται ανετα με κλειστα ματια 400 ευρω οπως μου εδωσε να καταλαβω. :lol:

 

Δηλαδη αν δεν ειχα πανω απο 200 αξιολογησεις τι θα μας ελεγαν εδω μεσα; θα τρελαθουμε. :P

καλα τα λες αλλα εχω δει φορητα δυο τριων ετων να θενε να τα πουλησουν οσο παει καινουριο με ανωτερα χαρακτηριστικα πχ 5200u το δινουν περισοτερο απο οσο παει 6200u ολοκαινουριο.δεν θελω να φανταστω ποσα θα δινουν για το y5070 που εχω φυσικα αλλα δεν θα το βαζα ποτε οσο το πηρα ή 100 ευρω πιο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λες αλλα εχω δει φορητα δυο τριων ετων να θενε να τα πουλησουν οσο παει καινουριο με ανωτερα χαρακτηριστικα πχ 5200u το δινουν περισοτερο απο οσο παει 6200u ολοκαινουριο.δεν θελω να φανταστω ποσα θα δινουν για το y5070 που εχω φυσικα αλλα δεν θα το βαζα ποτε οσο το πηρα ή 100 ευρω πιο κατω

 

Για ενα HP 15-ac122nv ουτε 4 μηνων που εχω μου εστειλαν με i7-6500U με δυο καρτες γραφικων και οθονη 1920Χ1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα HP 15-ac122nv ουτε 4 μηνων που εχω μου εστειλαν με i7-6500U με δυο καρτες γραφικων και οθονη 1920Χ1080

δεν αναφερθηκα στην αγγελια σου που ειναι ετσι και αλλιως ασυμφορο μια τετοια ανταλλαγη οπως σου προτειναν,αναφερθηκα σε αγγελιες με 3230mμ5200u και αλλα λαπτοπ που ενω ειναι 2 και ετων  δεν εχουν φυσιολογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ το ξέρω αυτό. Που είναι το ζουμί όμως της γραφής μου?? Υπάρχουν άτομα που ψάχνουν κομμάτια από παλιά συστήματα , οπότε δεν θα τους φαινόταν κακή τιμή . Συν του ότι κυκλοφορούν πολλοί τζαμπατζήδες ακόμη και σε καλές προσφορές , έτσι τους δίνει την ευκαιρία να ξεκινήσουν εκείνοι το παζάρεμα . Ελπίζω να με κατάλαβες γιατί θέλω να αποφεύγω τις εκθέσεις.

 

Συμφωνώ και διαφωνώ.

 

Έχω παρατηρήσει το εξής:

Καινουρια μητρική 775 έχει καμιά 70αρια ευρώ.

Μεταχειρισμένη από amazon 15-30 ευρώ + 20 ευρώ μεταφορικά οπότε 35-50 ευρώ σύνολο + 2-3 εβδομάδες αναμονή.

 

Όποτε έτσι δικαιολογουνται και οι τιμες 30-60 ευρώ σε μεταχειρισμενη 775 μητρική, ανάλογα το πόσο τούμπανο είναι. Ειδικά όταναν ψάχνεις μεμονομένα ένα ανταλλακτικό.

 

Δεν σημάινει όμως πως είναι (κατα την δική μου άποψη) και σωστό. Και είναι απλό... οι μητρικές που βγαίνουν στο σφυρί στα 20-25 ευρώ φέυγουν αμέσως. Αυτές που είναι από 40 και πάνω τις βλέπεις μήνες τώρα καθε εβδομάδα να ανανεώνονται.

 

Και για τους τζαμπατζήδες ναι είναι όντως ενοχλητικό, αλλά απλά τους αγνοείς και ειδικά αν η τιμή είναι όντως καλή ή απλά δεν γουστάρεις τα παζάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εχω μια gigabyte 990 xa ud3 r5 https://www.skroutz.gr/s/8084833/Gigabyte-990XA-UD3-R5-rev-1-0.html που ειναι απο αλλαγη service απο 990xa ud3. Για εγγυηση δεν θυμαμαι ποσο μενει (λιγος καιρος και αν ) διοτι δεν εχω την αποδειξη την κρατησαν αλλα εχω κωδικο service και serial number απο την προηγουμενη οποτε θα την βρουν μ ειπαν(αν και δεν μενει πολυ καιρο). Ποσο λετε μπορω να την δωσω ; Η μητρικη ειναι καινουρια στο κουτι της

 

Για την δικη μου καμια γνωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,λόγω οικονομικής υποχρέωσης χρειάζεται να πουλήσω τον υπολογιστή μου.....

 

Επεξεργαστή έχω αυτόν ----> Επεξεργαστής ο επεξεργαστής αγοράστηκε  10-09-2014

 

Μητρική έχω αυτήν ----->  Μητρική η μητρική αγοράστηκε  28-08-2014

 

RAM έχω αυτές----> RAM  οι RAM αγοράστηκαν 07-08-2014

 

μπορώ να πιάσω 350-400 € ????

 

Έχω όλα τα κουτιά και τα παρελκόμενα τους και της εγγύησης........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και διαφωνώ.

 

Έχω παρατηρήσει το εξής:

Καινουρια μητρική 775 έχει καμιά 70αρια ευρώ.

Μεταχειρισμένη από amazon 15-30 ευρώ + 20 ευρώ μεταφορικά οπότε 35-50 ευρώ σύνολο + 2-3 εβδομάδες αναμονή.

 

Όποτε έτσι δικαιολογουνται και οι τιμες 30-60 ευρώ σε μεταχειρισμενη 775 μητρική, ανάλογα το πόσο τούμπανο είναι. Ειδικά όταναν ψάχνεις μεμονομένα ένα ανταλλακτικό.

 

Δεν σημάινει όμως πως είναι (κατα την δική μου άποψη) και σωστό. Και είναι απλό... οι μητρικές που βγαίνουν στο σφυρί στα 20-25 ευρώ φέυγουν αμέσως. Αυτές που είναι από 40 και πάνω τις βλέπεις μήνες τώρα καθε εβδομάδα να ανανεώνονται.

 

Και για τους τζαμπατζήδες ναι είναι όντως ενοχλητικό, αλλά απλά τους αγνοείς και ειδικά αν η τιμή είναι όντως καλή ή απλά δεν γουστάρεις τα παζάρια.

Από την στιγμή που το παιδί ρωτάει την άποψη μας είναι σεβαστή να ακούσει ολονών τις γνώμες. Που θέλω να καταλήξω? Η άποψη μου ήταν να τσιμπήσει τις τιμές ώστε αργότερα να τις παζαρέψει στις τιμές που του προτείναμε (οι οποίες και είναι λογικές) , για να μην του ζητήσω πιο κάτω από το πάτο . Πιθανόν να μην με κατάλαβες για αυτό σου δίνω και παράδειγμα. 

 

Π.χ. 1. (άποψη μου) 30 ευρώ mobo 775 ------> (με παζάρεμα λογικό) 20 ευρώ

        2. (άποψη μου και μιλάμε για το προηγούμενο παράδειγμα) 20 ευρώ mobo 775 (λογική τιμή)------->(παζάρεμα , το οποίο μπορεί να                είναι παράλογο) 10 ευρώ.

 

Με το πρώτο παράδειγμα θα βγει κερδισμένος είτε το παζαρέψουν είτε όχι την τιμή οι υποψήφιοι αγοραστές. Με το δεύτερο παράδειγμα 50-50 , γιατί δεν θα τον ενοχλούν τόσο τα μηνύματα . Αρκεί ο ίδιος ο πωλητής να ζητήσει παζάρεμα λογικό ώστε να αποφεχθεί το <<ζάλισμα>>. 

 

Τώρα θα μου πεις έρχεσαι στα λόγια μου και θα σου πω το εξής προσωπικό παράδειγμα . Είχα ένα ολοκληρωμένο σύστημα (αψεγάδιαστο) 775 . Τιμή δεν είχα βάλει ακόμη , το είχα σε επικοινωνία. Μου γράψανε μερικοί για 60-70 ευρώ ( μόνο τόσο κόστιζε το κουτί+μητρική+μνήμη , η οποία μνήμη είχε αγορασθεί πέρσυ με εγγύηση lifetime) . Φυσικά και αρνήθηκα γιατί πουλούσα ολόκληρο pc , κουτί και όχι σετακι. Και βρίσκεται ένα παιδί ( όχι νεαρό παλικάρι ) και μου είπε αν μου έκαναν 120 ευρώ με μεταφορικά δικά του ?? Εγώ όμως τότε ρώτησα εδώ πόσο μπορούσα να το δώσω και ο αγαπητός μας φίλος Sheo μου είπε 80-90 εύκολα με κάποια όμως δυσκολία στα 100. Τότε εγώ απάντησα στο παιδί 120 δεν είναι και λίγα , ας πούμε στα 100 με μισά μεταφορικά δικά μου και τα υπόλοιπα μισά δικά σου. Και έγινε η συναλλαγή χωρίς πρόβλημα.

 

Τι θέλω να πω?? Ας δοκιμάσει την τύχη του παιδί , αργότερα βλέπει και πράττει ανάλογα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,λόγω οικονομικής υποχρέωσης χρειάζεται να πουλήσω τον υπολογιστή μου.....

 

Επεξεργαστή έχω αυτόν ----> Επεξεργαστής ο επεξεργαστής αγοράστηκε  10-09-2014

 

Μητρική έχω αυτήν ----->  Μητρική η μητρική αγοράστηκε  28-08-2014

 

RAM έχω αυτές----> RAM  οι RAM αγοράστηκαν 07-08-2014

 

μπορώ να πιάσω 350-400 € ????

 

Έχω όλα τα κουτιά και τα παρελκόμενα τους και της εγγύησης........ 

 

Ολοκληρο υπολογιστη δινεις η σετ μητρικη επεξεργστη μνημες;

 

85 ευρω επεσαν οι μνημες μου; Να παρω ενα σετακι ακομα να παω 32gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...