Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,λόγω οικονομικής υποχρέωσης χρειάζεται να πουλήσω τον υπολογιστή μου.....

 

Επεξεργαστή έχω αυτόν ----> Επεξεργαστής ο επεξεργαστής αγοράστηκε  10-09-2014

 

Μητρική έχω αυτήν ----->  Μητρική η μητρική αγοράστηκε  28-08-2014

 

RAM έχω αυτές----> RAM  οι RAM αγοράστηκαν 07-08-2014

 

μπορώ να πιάσω 350-400 € ????

 

Έχω όλα τα κουτιά και τα παρελκόμενα τους και της εγγύησης........ 

Ναι καλες τιμες σκεφτεσαι,ξεκινα απο την υψηλοτερη και αναλογα τις προσφορες που θα εχεις,εκτος( απο  τους τζαμπατζηδες που θα τους βαζεις σε λιστα αγνοησης) θα αναπροσαρμοσεις. Θα κανεις παντως υπομονη γιατι υπαρχει κριση στην χωρα και δεν βρισκεται ευκολα μετρητο. Επισης θα σου προτεινα να πουλησεις στο εξωτερικο σε συμφερει περισσοτερο.Εγω ξεκινησα εδω και 2 εβδομαδες και εχω πολυ καλυτερες προσφορες απο Ελλαδα αν και ακομη και εδω το 99% των μεταχειρισμενων που δινω ,το πουλαω σε λογικες τιμες.Απλα στο λεω για να εχεις περισσοτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,λόγω οικονομικής υποχρέωσης χρειάζεται να πουλήσω τον υπολογιστή μου.....

 

Επεξεργαστή έχω αυτόν ----> Επεξεργαστής ο επεξεργαστής αγοράστηκε  10-09-2014

 

Μητρική έχω αυτήν ----->  Μητρική η μητρική αγοράστηκε  28-08-2014

 

RAM έχω αυτές----> RAM  οι RAM αγοράστηκαν 07-08-2014

 

μπορώ να πιάσω 350-400 € ????

 

Έχω όλα τα κουτιά και τα παρελκόμενα τους και της εγγύησης........ 

Ένα 380αρι πιστεύω θα τα βγάλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν υπάρχει κάποιο benchmark που να βγάζει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν κάποια που βγάζουν καλύτερο τον Ε8500.

 

2)Καινούργιοι επεξεργαστές για 1150 στα μεγάλα μαγαζιά θα υπάρχουν ακόμη κανένα 6μηνο ;

Και τίποτε απομεινάρια στο scroutz για πόσο ; Κανά χρόνο ακόμη ;

 

Μετά και το 1150 από τα μτχ θα ψωνίζει , όπως το 775.

 

1. Στο μπαμ 3 sites που συγκρίνουν τους 2 cpu. Kai sta 3 o g1840 υπερτερεί. Αν και το θέμα δεν είναι ο συγκεκριμένος cpu.

http://www.cpu-world.com/Compare/366/Intel_Celeron_Dual-Core_G1840_vs_Intel_Core_2_Duo_E8500.html

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Duo-E8500-vs-Intel-Celeron-G1840

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Duo-E8500-vs-Intel-Celeron-G1840/m13vs2849

 

 

2. Μπορει 6μηνο, μπορεί χρόνο μπορεί παραπάνω... δεν το ξέρεις στα σίγουρα.

 

Έδωσα ένα παράδειγμα στο μπαμ. Και το θέμα εδώ δεν είναι ποιος CPU την έχει μακρύτερη. Το θέμα είναι πως με τα ίδια φραγκά μπορείς να πάρεις (για το συκεκριμενο ερωτημα που έκανε ο φίλος) σετάκι 6 γενιές νεότερο και με εγγύηση. Το αν σε 1 χρονο δεν θα κυκλοφορεί στην αγορα δεν νομιζω να παιζει σημασία, διαφορετικά δεν θα κοιτουσε μεταχειρισμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,λόγω οικονομικής υποχρέωσης χρειάζεται να πουλήσω τον υπολογιστή μου.....

 

Επεξεργαστή έχω αυτόν ----> Επεξεργαστής ο επεξεργαστής αγοράστηκε  10-09-2014

 

Μητρική έχω αυτήν ----->  Μητρική η μητρική αγοράστηκε  28-08-2014

 

RAM έχω αυτές----> RAM  οι RAM αγοράστηκαν 07-08-2014

 

μπορώ να πιάσω 350-400 € ????

 

Έχω όλα τα κουτιά και τα παρελκόμενα τους και της εγγύησης........ 

Κομμάτι κομμάτι

cpu     190-200

mobo  130-140

ram      60

Oπότε καλή τιμή θα είναι 380 και να πέσεις κάνα 10ρι στα παζάρια(που σίγουρα θα δεχτείς)

Πάντος σε αυτήν την τιμή παρόλο που είναι σωστή θα καθυστερίσει να φύγει.Τώρα ανάλογα την οικονομική υποχρέωση που έχεις βλέπεις και κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές ένας απλός οδηγός τιμών είναι:

 

Τσεκάρουμε e-bay/amazon κτλ για την μέση τιμή+μεταφορικά.

Τσεκάρουμε την τοπική αγορά skroutz/insomnia κτλ για την μέση τιμή.

 

Λαμβάνουμε υπόψην παράγοντες όπως συσκευασία και εγγύηση και χρόνο παράδοσης.

 

Και αντίστοιχα πουλάμε/αγοράζουμε, ανάλογα με τις ανάγκες μας.

 

Αν δεν θέλουμε να μας πιάσουν κορόιδα οφείλουμε να το κάνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα η τιμη πωλησης εχει σχεση με την αναγκη που εχει καποιος να πουλησει και την καουρα που εχει καποιος να αγορασει...

 

πριν 5 μερες εδωσα 100 ευρω και αγορασα αυτο  http://www.e-lenovo.gr/p.AIO-Lenovo-AIO300-22-21-5-FHD-DualCore-4G-500-DOS-WHITE.1303851.html

 

εκλεισε το μαγαζι της η κυρια και κατι που εδωσε 500 ευρω να το αγορασει το πουλησε 100

αυτο ονομαζετε καλη αγορα

 

αν το πουλουσε 350 ευρω θα το ονομαζα κακη αγορα

στο φιναλε γιατι να της κανω την χαρη?

 

και σε αυτο το φορουμ εχει και καλες και κακες τιμες

λεφτα να εχεις και υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αποφάσισα να πουλήσω το βασικό μου σύστημα και θα ήθελα μια εκτίμηση σας παρακαλώ..

 

Nzxt h440

I7 4770

Asus z97-a

Corsair pro 8gb 1600

Noctua u14s

850 evo 250

Gtx 780 ghz edition

Thermaltake 850w toughpower xt

 

Όλα τα πράγματα είναι σε εγγύηση ακόμα εκτός του τροφοδοτικού..

 

Σκέφτομαι να το βάλω στα 850 ευρώ, αλλά βλέπω πεσμένη κίνηση στις αγγελίες τελευταία και δεν ξέρω αν θα φύγει ολόκληρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αποφάσισα να πουλήσω το βασικό μου σύστημα και θα ήθελα μια εκτίμηση σας παρακαλώ..

 

Nzxt h440

I7 4770

Asus z97-a

Corsair pro 8gb 1600

Noctua u14s

850 evo 250

Gtx 780 ghz edition

Thermaltake 850w toughpower xt

 

Όλα τα πράγματα είναι σε εγγύηση ακόμα εκτός του τροφοδοτικού..

 

Σκέφτομαι να το βάλω στα 850 ευρώ, αλλά βλέπω πεσμένη κίνηση στις αγγελίες τελευταία και δεν ξέρω αν θα φύγει ολόκληρο..

H κινηση ειναι πεσμενη εδω και μηνες λογω cc και κρισης. Το υλικο που εχεις ειναι ακριβο και ανηκει στην enthousiast αγορα και το προβλημα ειναι oτι αυτοι οι χρηστες που τα σκανε χοντρα,δεν εχουν προβλημα για 200 ευρω να πανε σε εντελως καινουργιο υλικο.

 

Για αυτο στην Ελλαδα οταν αγοραζεις πολυ ακριβο υλικο,το παντρευεσαι,δυστυχως.

 

Ξεκινησε και βλεπεις και ξανατονιζω,οτι για να αποφυγεις κορακια που πατανε στην αναγκη του αλλου, δοκιμασε σε ebay/amazon Ευρωπης αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα όσα λες.. Την τιμή που λέω πως την βλέπεις; Τα κορακια τα αγνοώ ή τους τρολαρω άσχημα κάνοντας τους κι εγώ παζάρια προς τα πάνω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα όσα λες.. Την τιμή που λέω πως την βλέπεις; Τα κορακια τα αγνοώ ή τους τρολαρω άσχημα κάνοντας τους κι εγώ παζάρια προς τα πάνω..

Εγω θα ξεκινουσα απο 800 λογω Πασχαλη αλλα δεν ειναι παραλογη η τιμη σου,για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αποφάσισα να πουλήσω το βασικό μου σύστημα και θα ήθελα μια εκτίμηση σας παρακαλώ..

 

Nzxt h440

I7 4770

Asus z97-a

Corsair pro 8gb 1600

Noctua u14s

850 evo 250

Gtx 780 ghz edition

Thermaltake 850w toughpower xt

 

Όλα τα πράγματα είναι σε εγγύηση ακόμα εκτός του τροφοδοτικού..

 

Σκέφτομαι να το βάλω στα 850 ευρώ, αλλά βλέπω πεσμένη κίνηση στις αγγελίες τελευταία και δεν ξέρω αν θα φύγει ολόκληρο..

Κάνα 700ρι όλο όπως είναι.Σε κομμάτια ίσως πιάσεις λίγο πάνω.

cpu     200-220(4790 που έδωσα πρίν καιρό και τον είχα ένα μήνα αγγελία δέχτηκα πολλά μηνύματα και τίποτα καλύτερο απο 230)

mobo 100

ram     30

cooler 55

ssd     75

gpu    210+- (πλέον στα 250 έχει 970 αγγελίες και πολλές μάλιστα)

psu    70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βάλε και 100 το κουτί.Μαχαίρι ή όχι τη σήμερον ημέρα έχεις νέο skylake σύστημα i5 Κ / 390 στο χιλιάρικο.Εσύ ο ίδιος θα έπερνες το δικό σου 800-850 μεταχειρησμένο ή το skylake.? όταν πουλάμε να μπαίνουμε στην θέση του αγοραστή να δούμε αν οι ίδιοι θα πέρναμε το προιόν αυτό στα χρήματα που ζητάμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, και γενικά φροντίζω πάντα να βάζω τιμές στα πράγματα που πουλάω σε τιμές κοντά με αυτές που θα αγόραζα.. Αλλά το συγκεκριμένο build νομίζω δεν έχει την παραμικρή παραφωνία, και για να φτιάξεις καινούργιο σύστημα σαν αυτό θες τουλάχιστον 1200 ευρώ.. Έχω πουλήσει πάνω από 20 φορές πράγματα στο φόρουμ και μόνο μια φορά δεν πούλησα την ίδια μέρα btw..

Ευχαριστώ για τις εκτιμήσεις , αν δεν φύγει 800 ολόκληρο ή θα το δώσω κομμάτια ή θα το δώσω σε φίλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...