Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, και γενικά φροντίζω πάντα να βάζω τιμές στα πράγματα που πουλάω σε τιμές κοντά με αυτές που θα αγόραζα.. Αλλά το συγκεκριμένο build νομίζω δεν έχει την παραμικρή παραφωνία, και για να φτιάξεις καινούργιο σύστημα σαν αυτό θες τουλάχιστον 1200 ευρώ.. Έχω πουλήσει πάνω από 20 φορές πράγματα στο φόρουμ και μόνο μια φορά δεν πούλησα την ίδια μέρα btw..

Ευχαριστώ για τις εκτιμήσεις , αν δεν φύγει 800 ολόκληρο ή θα το δώσω κομμάτια ή θα το δώσω σε φίλο..

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνίσω καθώς βλέπω πχ Z μητρική και ακριβή ψύξη για locked cpu.Εκτός και αν έχεις κάνει λάθος και είναι 4770Κ

Bάζοντας Η170 και μια Εβο 212 με 1000 ευρώ κάνεις σύστημα με Η440  6700(locked) και 380Χ ή 6500/390

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα σου να διαφωνείς, καλά βλέπεις z μητρική με κλειδωμένο αλλά δεν απασχολεί όλο τον κόσμο το oc.. Την μητρική την είχα πάρει για το m.2 και την ανάγκη που είχα για sli.. Ποτέ δεν αγοράζω h μητρικές γενικά.. Όσον αφορά την ψυκτρα και η στοκ μια χαρά είναι τότε αν φτάσουμε στο σημείο να συγκρίνουμε την noctua με την evo..μπορεις να βάλεις αν θες και κουτί cougar, h110 μητρική , τροφοδοτικό του κιλου και να σου βγει και 900 τι σημασία έχει αυτό, το pc μου δεν απευθύνεται στον κάθε πουθενά που θέλει να πάρει με τα λιγότερα χρήματα το καλύτερο δυνατόν..! Τεσπα έκανες την εκτίμηση σου σε ευχαριστησα,ας κόψουμε το offtopic τώρα, εκτός και αν θες να συνεχισουμε και να κρίνουμε την τρομερή αναβάθμιση που έκανες από 4790 σε 6600k..

 

Υγ. Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση αλλά καλό θα ήταν να είσαι λιγότερο εριστικος στον τρόπο γραφής σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε το έχω αποφασίσει στα σίγουρα, μια Sapphire R9 380 4GB με εγγύηση (αγορασμένη 10/2015), χωρίς να έχει γίνει ποτέ κανένα OC και σε μηχάνημα που τρέχει πάνω σε Line Interactive UPS, πόσο λέτε να πιάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα σου να διαφωνείς, καλά βλέπεις z μητρική με κλειδωμένο αλλά δεν απασχολεί όλο τον κόσμο το oc.. Την μητρική την είχα πάρει για το m.2 και την ανάγκη που είχα για sli.. Ποτέ δεν αγοράζω h μητρικές γενικά.. Όσον αφορά την ψυκτρα και η στοκ μια χαρά είναι τότε αν φτάσουμε στο σημείο να συγκρίνουμε την noctua με την evo..μπορεις να βάλεις αν θες και κουτί cougar, h110 μητρική , τροφοδοτικό του κιλου και να σου βγει και 900 τι σημασία έχει αυτό, το pc μου δεν απευθύνεται στον κάθε πουθενά που θέλει να πάρει με τα λιγότερα χρήματα το καλύτερο δυνατόν..! Τεσπα έκανες την εκτίμηση σου σε ευχαριστησα,ας κόψουμε το offtopic τώρα, εκτός και αν θες να συνεχισουμε και να κρίνουμε την τρομερή αναβάθμιση που έκανες από 4790 σε 6600k..

 

Υγ. Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση αλλά καλό θα ήταν να είσαι λιγότερο εριστικος στον τρόπο γραφής σου..

Η 212 κάνει την ίδια  δουλειά με την νοκτουα σε κλειδωμένο cpu.Γιατί να διαλέξει κανείς ακριβότερη αχρείαστη ψύξη αντί για πιο δυνατό σύστημα.Δεν ήμουν εριστικός απλά σου έδωσα απτά παραδείγματα για να διαμορφόσεις την τιμή σωστά και για να μην έχεις ο ίδιος 10 μηνύματα την ημέρα με παζάρια 100-150 ευρώ κάτω , καθώς και για να μην έχεις την αγγελία μήνες.Τώρα αν το βλέπεις εριστικό τι να πω συγνώμη.Πάντος α ν το παρακάτω σου μοιάζει hardware του κιλού μάλλον  είσαι λίγο πίσω.Δηλαδή τόσο ανώτερο είναι το thermaltake σου απο το xfx παρακάτω.?

Επίσης σου έδωσα και τιμή για μεμονομένα που θα πιάσεις πιο πολλά γιατί σαν σύνολο χάνει πόντους.

 

 

Αν ήσουν στο φόρουμ καιρό θα ήξερες πως δεν πήγα σε skylake ως αναβάθμυση.Απο την ώρα που δεν έχεις ιδέα πως κατέληξα σε αυτό το pc μην σχολιάζεις και μετά δεν θές και αντιπαράθεση.

Τέσπα αν δεν σου αρέσουν οι τιμές που λέω αγνόησε τές και άκου άλλα παιδιά εδώ μέσα και πούλα το 800+

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε το έχω αποφασίσει στα σίγουρα, μια Sapphire R9 380 4GB με εγγύηση (αγορασμένη 10/2015), χωρίς να έχει γίνει ποτέ κανένα OC και σε μηχάνημα που τρέχει πάνω σε Line Interactive UPS, πόσο λέτε να πιάνει;

Γύρω στα 170.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ να κρίνεις το build μου.. Ούτε ρώτησα την συμβουλή σου σε θέματα αναβάθμισης ..

 

Δεν με απασχολεί γιατί πηγές σε skylake και το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ για τις επιλογές μου στο σεταπ..

 

Εριστικο και άκυρο θεωρώ οποιοδήποτε σχόλιο σου δεν αφορά τιμές στο συγκεκριμένο θέμα..

 

Τώρα θα σταθώ σε μερικές λέξεις σου στο παραπάνω μήνυμα σου:μάλλον είσαι λίγο πίσω, δεν έχεις ιδέα. Αυτές είναι δικές σου εκφράσεις και δεν έχουν καμία θέση σε δημόσιο φόρουμ εκτός και αν νομίζεις ότι το φόρουμ είναι τσιφλικι σου ή παριστάνεις τον συνδικαλιστη..!

 

Καλή συνέχεια, καλή συμμόρφωση και άσε τα φιλοσοφικά σε εμένα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ να κρίνεις το build μου.. Ούτε ρώτησα την συμβουλή σου σε θέματα αναβάθμισης ..

 

Δεν με απασχολεί γιατί πηγές σε skylake και το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ για τις επιλογές μου στο σεταπ..

 

Εριστικο και άκυρο θεωρώ οποιοδήποτε σχόλιο σου δεν αφορά τιμές στο συγκεκριμένο θέμα..

 

Τώρα θα σταθώ σε μερικές λέξεις σου στο παραπάνω μήνυμα σου:μάλλον είσαι λίγο πίσω, δεν έχεις ιδέα. Αυτές είναι δικές σου εκφράσεις και δεν έχουν καμία θέση σε δημόσιο φόρουμ εκτός και αν νομίζεις ότι το φόρουμ είναι τσιφλικι σου ή παριστάνεις τον συνδικαλιστη..!

 

Καλή συνέχεια, καλή συμμόρφωση και άσε τα φιλοσοφικά σε εμένα..

 

 

 

Το build στη 'σέντρα' του σχολιασμού το έβγαλες μόνος σου. (σχολιάζοντας το θετικά)

Ο Albi το σχολίασε αντικειμενικά κατά τη γνώμη μου, σε κάθε περίπτωση πάντως όχι εριστικά.

Αν δεν σου άρεσε αυτό είναι άλλη υπόθεση. Επίσης καλό θα ήταν να μην κάνεις προσωπικές

επιθέσεις. Απογορεύεται όπως και η προώθηση των αγγελίων.

 

Αν θες και τη δική μου γνώμη σαν build δεν αξίζει λόγω 'ασυμφωνιών' στα επιμέρους,

επομένως θεωρώ θα έχεις καλύτερη τύχη αν το διαθέσεις κομμάτι κομμάτι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στην τελική αν δεν σου αρέσει αυτό που διαβάζεις εδώ όταν μας ρωτάς, κάνε αυτό που έκανες έως τώρα. 

 

Στις αγγελίες, και συμμετοχή στο φόρουμ μηδέν.

 

Φιλικά :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα θέμα με τις τιμές που πρότεινε ο albilosha.. Οτιδήποτε άλλο έγραψε όμως με ενόχλησε ο τρόπος του..!

 

Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες sheogorath, θα περιοριστω στις αγγελίες, αφού οποιαδήποτε κουβέντα στο φόρουμ μία ή άλλη καταλήγει offtopic..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τα φώτα σας.

4670k με υπόλοιπο εγγύησης από ιντελ.

Asus rog Maximus impact vii z97 mini itx από Ελλάδα τον Αύγουστο του 15

16gb kingstone hypex 1866 και αυτά αγορασμένα από Ελλάδα του 15 δεν θυμάμαι μήνα.

Ποσό να τα δόσω ;

Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ να κρίνεις το build μου.. Ούτε ρώτησα την συμβουλή σου σε θέματα αναβάθμισης ..

 

2)Δεν με απασχολεί γιατί πηγές σε skylake και το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ για τις επιλογές μου στο σεταπ..

 

3)Εριστικο και άκυρο θεωρώ οποιοδήποτε σχόλιο σου δεν αφορά τιμές στο συγκεκριμένο θέμα..

 

4)Τώρα θα σταθώ σε μερικές λέξεις σου στο παραπάνω μήνυμα σου:μάλλον είσαι λίγο πίσω, δεν έχεις ιδέα. Αυτές είναι δικές σου εκφράσεις και δεν έχουν καμία θέση σε δημόσιο φόρουμ εκτός και αν νομίζεις ότι το φόρουμ είναι τσιφλικι σου ή παριστάνεις τον συνδικαλιστη..!

 

Καλή συνέχεια, καλή συμμόρφωση και άσε τα φιλοσοφικά σε εμένα..

 

 

1)Δεν έκρινα αλλά αιτιολόγησα σε σύγκρηση με σημερινο αντίστοιχο hardware την τιμή που σου πρότεινα.Επίσης μιας και είπες πως σου φάνηκε μαχαιριά η τιμή για ένα σύστημα που δεν εχει τίποτα σε ασυμφωνία σου ανέφερα πως έχει αρκετά κομμάτια σε ασυμφωνία όπως μητρική με cpu & cooler.Δεν σου έδωσα καμμία συμβουλή αναβάθμυσης κάπου.

 

2)Εαν δεν σε απασχολεί μην το αναφέρεις.Πόσο μάλλον όταν κατηγορείς εμένα πως είμαι εριστικός ενώ εσύ κάνεις ένα τόσο εριστικό σχόλιο.

 

3)Οπότε θεωρείς τα ίδια σου τα σχόλια εριστικά.

 

4)Όταν λές πως σου βάζω ''hardware του κιλού'' για προιόντα άκρως ποιοτικά και επώνυμα τι ακριβώς περιμένεις να ακούσεις.Δεν σε έβρισα,σου είπα έχεις μείνει πίσω στο θέμα hardware καθώς η xfx είναι πολύ καλή εταιρία που εσύ περιφρονείς καθώς και η 212 evo για locked cpu είναι best seller.

Στον εαυτό σου φίλε μου μάλλον απευθύνεσαι.''άσε τα φιλοσοφικά'' άστο να το λέει ο Φουσέκης.

 

 

Λυπαμαι αλλά θα διαφωνίσω καθώς βλέπω πχ Z μητρική και ακριβή ψύξη για locked cpu.Εκτός και αν έχεις κάνει λάθος και είναι 4770Κ

Bάζοντας Η170 και μια Εβο 212 με 1000 ευρώ κάνεις σύστημα με Η440  6700(locked) και 380Χ ή 6500/390

Αυτό είναι το εριστικό σχόλιο που έκανα με βάση εσένα...Μάλιστα απο ευγένεια ζήτησα και συγνώμη μετά μόνο και μόνο για να καταλάβεις πως δεν έχω καμμία πρόθεση να σε προσβάλω αλλά μόνο να βοηθήσω να καταλάβεις γιατί σου λέω την τιμή αυτή.

 

Τέλος , εδώ ότι είσαι εσύ είμαστε όλοι,κανείς δεν στο παίζει mod ή την άλλη λέξη που είπες.Ήρθες και ζήτησες βοήθεια και σου δόθηκε και με το παραπάνω και με πολύ περισσότερη λεπτομέρεια απόσο έπρεπε και βγήκα και κακός ενώ το μόνο που έκανα ήταν να χάσω χρόνο για να σου δείξω πόσο έχουν τα σημερινά αντίστοιχα builds.

όπως και να έχει να σαι καλά καλή συνέχεια και εύχομαι να το πουλήσεις στην καλύτερη δυνατή τιμή το μηχάνημα και λυπάμαι για την παρεξύγηση,καλό βράδυ.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και παραπάνω συμφωνώ σε όλες τις τιμές που έδωσες! Αν ξαβαδιαβασεις πάλι το πρώτο μήνυμα σου και κάνεις το άθροισμα της εκτίμησης σου θα δεις ότι στα ίδια λεφτά καταλήγουμε αν προσθέσεις και το κουτί που ξέχασες να γράψεις( στα 850)..

 

Όλη η παρεξήγηση δημιουργήθηκε επειδή άρχισες να συγκρίνεις την noctua με την 212, το 850w modular τροφοδοτικό μου με ένα 550 wired.. Ποιος ο λόγος να γίνει τέτοια ανούσια σύγκριση;

 

Θα ξαναπώ ότι το ύφος σου ήταν αυτό που με ενόχλησε και τίποτα άλλο!

 

Καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε όλους..

 

Υγ. Το ερώτημα είναι ρητορικο μην απαντήσεις.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...