Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ASUS και GIGABYTE AMD κάρτες σειρές 2 και 3 είναι καλές μόνο για κάτι κρύες νύχτες όπως η σημερινή.. 

 

 

Ερώτηση γνωρίζει κανείς πόσα πιάνει μια κάρτα ήχου asus xonar essence stx χωρίς εγγύηση πλέον ?

για gigabyte κάνεις μεγάλο λάθος, έχω την 280 και μια χαρά θερμοκρασίες έχει τα καλοκαίρια, για μένα από τις καλύτερες υλοποιήσεις ! έχεις ή απλά το διάβασες και το αναφέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Από που κρίνεται και λέτε "η καλύτερη υλοποίηση"; Τι εννοείς καλές θερμοκρασίες; Από θόρυβο; Γέρνει η κάρτα; Όλα να τα λέμε. Μην μιλήσω για τα artifacts στις περισσότερες 280x με τα χάλια τσιπάκια στις μνήμες. Επίσης Oc potential=0 στις περισσότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για gigabyte κάνεις μεγάλο λάθος, έχω την 280 και μια χαρά θερμοκρασίες έχει τα καλοκαίρια, για μένα από τις καλύτερες υλοποιήσεις ! έχεις ή απλά το διάβασες και το αναφέρεις ?

Στις #90 ειχε κλειδωμενα ρευματα, αθλια ψυξη και αλλα "καλα".

 

Γιωργο, το ποσο overbuilt ειναι με το headroom σε συστημα τροφοδοσιας, μνημη (5αρια ή 6αρια τσιπακια ακομα και με 4800 πχ εργοστασιακο) ψυξη και θορυβος. Αυτα βλεπω εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για gigabyte κάνεις μεγάλο λάθος, έχω την 280 και μια χαρά θερμοκρασίες έχει τα καλοκαίρια, για μένα από τις καλύτερες υλοποιήσεις ! έχεις ή απλά το διάβασες και το αναφέρεις ?

2 290 έχουν περάσει από τα χέρια μου και οι 2 καήκαν και πριν καούν χτυπάγαν 90ρια για πλάκα.. Όπως το ίδιο έκανε και η 390 της gigabyte που μου δώσανε αντικατάσταση..

Η άποψη μου είναι ότι μόνο η sapphire είχε φτιάξει σωστα συστήματα ψύξης για τις κάρτες αυτές, όλες οι άλλες νομίζω ότι απλά κουμπώνανε το cooler που είχαν σχεδιάσει για τις nvidia κάρτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η καλύτερη υλοποίηση" Τέτοια βλέπω και μου γυρνάνε τα μυαλά.

 

Υπόψιν ένας πουλάει 1366 mobo ως λειτουργική με πολλά κομμένα πινάκια!

όλες οι άλλες νομίζω ότι απλά κουμπώνανε το cooler που είχαν σχεδιάσει για τις nvidia κάρτες

Πολυ σωστός. Το εχω διαπιστώσει με 280χ που ήρθε στα χέρια μου. Το σύστημα ψύξης είχε τρύπες για να μπουν αλλού τα standoffs για άλλες κάρτες. Ίσως η χειρότερη υλοποίηση!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η καλύτερη υλοποίηση" Τέτοια βλέπω και μου γυρνάνε τα μυαλά.

 

Υπόψιν ένας πουλάει 1366 mobo ως λειτουργική με πολλά κομμένα πινάκια!

Πολυ σωστός. Το εχω διαπιστώσει με 280χ που ήρθε στα χέρια μου. Το σύστημα ψύξης είχε τρύπες για να μπουν αλλού τα standoffs για άλλες κάρτες. Ίσως η χειρότερη υλοποίηση!

συγγνώμη κιόλας που σου γυρνάνε τα μυαλά !!

με άλλες απο τη σειρά 2χχ δεν έχω εμπερία, σύγκρινα (ίσως από λάθος μου) γενικά με άλλες εταιρείες vga που πέρασαν από τα χέρια μου και δεν είχα κανένα θέμα θερμοκρασιών κατά τη διάρκεια των καλοκαιριών, ο θόρυβος σε πολύ λογικά πλαίσια κατά τη γνώμη μου, κανένα θέμα με artifacts, με oc δεν ασχολούμαι και ναι λίγο γέρνει η κάρτα αλλά τα 3 ανεμιστήρια της τα θεωρώ πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, τα 3 χρόνια εγγύηση επίσης, τώρα αν έχει βγάλει η gigabyte προβληματική σειρά vga δε το γνώριζα μόνο για την asus ήξερα με τις 280x.

 

και κάτι τελευταίο και δε ξαναγράφω, εγώ μπορεί να μίλησα για καλύτερη υλοποίηση και να φάνηκα υπερβολικός αλλά το έκανα γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη δική μου 280, προφανώς από αυτό πηγάζει το "καλύτερη" και όχι δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο.

Ας προσέχουν όμως ορισμένοι που προτείνουν εδώ στο φόρουμ διάφορες εταιρείες γιατί  έχει συμβεί αρκετές φορές την μία να μου προτείνουν κάτι ως το καλύτερο και μετά από λίγους μήνες στο ίδιο φόρουμ να χαρακτηρίζεται ως άχρηστο υλικο από άλλους χρήστες ίσως (μου έχει συμβεί τώρα με την gigabyte, με xfx τροφοδοτικό, με asrock fatality 970 klp) Αν δεν ξέρετε μην προτείνετε, γενικά το αναφέρω και όχι για κάποιον συγκεκριμένα. Για την ιστορία μόνο στο xfx είχα θέμα με θόρυβο, όλα τα άλλα μου βγήκαν άψογα αλλά είναι λίγο ασόβαρη αυτή η αλλαγή στάσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη κιόλας που σου γυρνάνε τα μυαλά !!

με άλλες απο τη σειρά 2χχ δεν έχω εμπερία, σύγκρινα (ίσως από λάθος μου) γενικά με άλλες εταιρείες vga που πέρασαν από τα χέρια μου και δεν είχα κανένα θέμα θερμοκρασιών κατά τη διάρκεια των καλοκαιριών, ο θόρυβος σε πολύ λογικά πλαίσια κατά τη γνώμη μου, κανένα θέμα με artifacts, με oc δεν ασχολούμαι και ναι λίγο γέρνει η κάρτα αλλά τα 3 ανεμιστήρια της τα θεωρώ πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, τα 3 χρόνια εγγύηση επίσης, τώρα αν έχει βγάλει η gigabyte προβληματική σειρά vga δε το γνώριζα μόνο για την asus ήξερα με τις 280x.

 

και κάτι τελευταίο και δε ξαναγράφω, εγώ μπορεί να μίλησα για καλύτερη υλοποίηση και να φάνηκα υπερβολικός αλλά το έκανα γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη δική μου 280, προφανώς από αυτό πηγάζει το "καλύτερη" και όχι δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο.

Ας προσέχουν όμως ορισμένοι που προτείνουν εδώ στο φόρουμ διάφορες εταιρείες γιατί έχει συμβεί αρκετές φορές την μία να μου προτείνουν κάτι ως το καλύτερο και μετά από λίγους μήνες στο ίδιο φόρουμ να χαρακτηρίζεται ως άχρηστο υλικο από άλλους χρήστες ίσως (μου έχει συμβεί τώρα με την gigabyte, με xfx τροφοδοτικό, με asrock fatality 970 klp) Αν δεν ξέρετε μην προτείνετε, γενικά το αναφέρω και όχι για κάποιον συγκεκριμένα. Για την ιστορία μόνο στο xfx είχα θέμα με θόρυβο, όλα τα άλλα μου βγήκαν άψογα αλλά είναι λίγο ασόβαρη αυτή η αλλαγή στάσης.

Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα. Εχω δει reference κάρτες που τις πουλάνε στις αγγελίες ως οι καλύτερες! Για τα προβλήματα στις 280χ αναφέρθηκα κυρίως στις Asus κυρίως γιατί αυτές έχουν τα περισσότερα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η καλύτερη υλοποίηση" Τέτοια βλέπω και μου γυρνάνε τα μυαλά.

 

Υπόψιν ένας πουλάει 1366 mobo ως λειτουργική με πολλά κομμένα πινάκια!

Πολυ σωστός. Το εχω διαπιστώσει με 280χ που ήρθε στα χέρια μου. Το σύστημα ψύξης είχε τρύπες για να μπουν αλλού τα standoffs για άλλες κάρτες. Ίσως η χειρότερη υλοποίηση!

 

Να κοιτατε και τα Watt που καταναλωνουν παιδια οχι μονο εαν το συστημα ψυξης επαρκη. Καλυτερα να εχει χειροτερο συστημα ψυξης αλλα να μην καιει πολυ ρευμα παρα να καιει πολυ ρευμα και να περιμενω το συστημα ψυξης να κανει την δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτατε και τα Watt που καταναλωνουν παιδια οχι μονο εαν το συστημα ψυξης επαρκη. Καλυτερα να εχει χειροτερο συστημα ψυξης αλλα να μην καιει πολυ ρευμα παρα να καιει πολυ ρευμα και να περιμενω το συστημα ψυξης να κανει την δουλεια του.

Καρτες με ιδιο πυρηνα, ποσο διαφορα να εχουν? 10 βατ? Παντα μεταξυ ιδιας οικογενειας καρτων λεμε για καλυτερη υλοποιηση. Γενικα ομως, εισαι σωστος ;)

 

Federacion

Εδω ειχαμε 270Χ στα 180, αυτο σε πειραξε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα lenovo G40-30 με Samsung 850 pro 128GB αλλα με 97% υγεια ποσο να το δωσω;

 

Το φορητο δεν εχει εγγυηση ο δισκος εχει 10 χρονια απο τις 27/4/2015


Ενα ipad 2 32GB χωρις καρτα sim σε αριστη κατασταση ποσο φευγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα φιλο που πλεον μενει Σαντορινη κανα δυο μηνες πριν τελειωσει η εγγυηση σε εναν μηχανικο δισκο του βαραγε μια σε γωνια και αφου ειχε βγει off του εδιναν καινουριο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα φιλο που πλεον μενει Σαντορινη κανα δυο μηνες πριν τελειωσει η εγγυηση σε εναν μηχανικο δισκο του βαραγε μια σε γωνια και αφου ειχε βγει off του εδιναν καινουριο :lol:

Και με ιστορίες σαν και αυτήν μας τρέχουν σαν τους Βέγγους σε legit εγγυήσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με ιστορίες σαν και αυτήν μας τρέχουν σαν τους Βέγγους σε legit εγγυήσεις...

 

Παλια δουλευε σημερα σιγουρα εχουν σφιξει τα πραγματα και οχι μονο δουλευε αλλα ο καινουριος δισκος ειχε εγγυηση απο την αρχη λες και τον αγοραζεις ενω τωρα αν πας δισκο που εχει υπολοιπο 2 μηνες αυτο το υπολοιπο θα εχει και ο καινουριος που θα σου δωσουν απλα θα ειναι με μηδεν εγραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...