Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τότε κάνε μια "αναβαθμισούλα" πχ +4gb ram και μια καλύτερη καρτα γραφικών και είσαι κομπλέ.Έχεις καλό "σκελετό"(κουτί,τροφοδοτικό,ssd) και αν τα δώσεις(η άποψή μου σε τιμές είναι πιο κοντά στου benign αλλά λίγο χαμηλότερα σε psu και κουτί) για να πάρεις παρόμοια ποιότητα και καλύτερες επιδόσεις θα ξοδέψεις περισσότερα 

Έχω σκεφτεί αυτό που λες, δηλαδή να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών(250-280 ευρώ) + 4GB ram. Είχα κάνει και ποστ να φανταστείς για αναβάθμιση, αλλά μου πρότειναν τα παιδιά εδώ να περιμένω τους καινούριους amd επεξεργαστές και τότε να κάνω μια ολική αλλαγή σε κάτι καινούριο (του 2017 δλδ.) Πιστεύεται αξίζει τον κόπο-χρόνο-χρήμα αυτό; ή να παραμείνω στον βασικό κορμό μου και να πάω σε αναβάθμιση κάρτα γραφικών+ram όπως είπα και είχα σκεφτεί αρχικά; Και παραμείνω σε αυτό που έχω τώρα και βάλω μια καινούρια κάρτα γραφικών θα έχω πιστεύεται προβλήματα τύπου: bottleneck λόγο επεξεργαστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Όλα είναι σχετικά και εξαρτάται κατά βάση πόσο θα πουλήσεις τα δικά σου πράγματα.Δεν μας έχεις πει όμως και την χρήση.Απλά αφού έχεις το pc και επειδή γνώμη μου είναι ότι θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις,ειδικά ολόκληρο και από την στιγμή που κάνει λίγο πολύ αυτά που θέλεις απλά όχι στο βαθμό που θέλεις ρίξε μια 1050ti πάνω και ραμ και θα είναι σαν να πήρες καινούργιο.Από τα λόγια σου συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεσαι ακριβότερη κάρτα,αλλά αν έχεις το budget πάνε και για 1060/480.Καλό cpu φαίνεται δεν ξέρω αν έχεις κάνει  oc αλλά γενικά και bottleneck να έχεις δεν θα είναι σε φοβερά επίπεδα νομίζω.Με την 1050ti δεν υπάχρει θέμα.Εξάλλου αν αποφασίσεις να αλλάξεις και κορμό στο μέλλον βάζεις την κάρτα εκεί δεν θα πάει τζάμπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο να τα δωσω ολα μαζι και ποσο ξεχωριστα η μοναδα κια η οθονη;
 
Κουτι μαυρο midi tower
Μητρικη Foxconn h61mxv v2.0
Επεξεργαστης i3-2100 3.1Ghz
Μνημη 1Χ4GB DDR3 1333 με ακομα μια θεση κενη
καρτα γραφικων Nvidia GT520 1GB HDMI
Σκληρος Seagate sata 3 750GB 32mb ST3750525AS 100% υγεια
Οπτικο μεσο Samsung SH-222AB sata
Οθονη Philips 221V2AB 22 ιντσων 1920Χ1080 DVI VGA με ηχεια
Πληκτρολογιο Microsoft KC-0405
Ποντικι Microsoft Basic optical Mouse 1.0A
Ασυρματη καρτα D-Link DWA-140 Wireless N
Λειτουργικο Windows 10 Pro X64 Ελληνικα ενεργοποιημενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σχετικά και εξαρτάται κατά βάση πόσο θα πουλήσεις τα δικά σου πράγματα.Δεν μας έχεις πει όμως και την χρήση.Απλά αφού έχεις το pc και επειδή γνώμη μου είναι ότι θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις,ειδικά ολόκληρο και από την στιγμή που κάνει λίγο πολύ αυτά που θέλεις απλά όχι στο βαθμό που θέλεις ρίξε μια 1050ti πάνω και ραμ και θα είναι σαν να πήρες καινούργιο.Από τα λόγια σου συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεσαι ακριβότερη κάρτα,αλλά αν έχεις το budget πάνε και για 1060/480.Καλό cpu φαίνεται δεν ξέρω αν έχεις κάνει  oc αλλά γενικά και bottleneck να έχεις δεν θα είναι σε φοβερά επίπεδα νομίζω.Με την 1050ti δεν υπάχρει θέμα.Εξάλλου αν αποφασίσεις να αλλάξεις και κορμό στο μέλλον βάζεις την κάρτα εκεί δεν θα πάει τζάμπα. 

Η χρήση είναι δουλείες γραφείου, ταινίες, netflix, twitch, από games: L2, Lol, overwatch, CS go, GTA V, rainbow six siege μέχρι εκεί, άλλα πιο απαιτητικά games τα παίζω στο ps4. Γενικότερα all-around pc είναι και κάποια games συνήθως online.

 

Όσο για το oc που με ρώτησες, δεν έχω κάνει ποτέ στον επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10€ (λεφτά καλύτερα επενδυμένα σε τυχερά παιχνίδια βέβαια).

 

 

Εφυγε 15 ευρω με το που το εβαλα αγγελια

Το κατεβαστηρι της υπογραφης μου ποσο να το δωσω; :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια λογική εκτίμηση τιμή για το pc της υπογραφής χωρίς την 290 ποιά θα ήτανε? Όλα με κουτιά ,μητρική τροφοδοτικό με λίγη εγγύηση ακόμα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εκτίμηση για cpu/cooler/mobo/ram/gpu της υπογραφής;

δισκο,τροφοδοτικό θα τα κρατήσω(το ψάχνω για αναβάθμιση με την έλευση των zen)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα κινητό παλιό της sony συγκεκριμένα το w200  είναι μια καλή αντίκα η οποία κάτι αξίζει, άλλα χάλασε η μπαταρία πόσο πιάνει χωρίς μπαταρια;  βασικά κρατάει 3 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλλάδα ούτε 10 ευρώ, ebay, κανα 40άρι.

Σοβαρά τώρα τόσα πολλά για ένα κινητό αντίκα;  για Ελλάδα εγώ ήθελα να μάθω αν γίνεται να πουληθεί αλλιώς να το πετάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα, αγορασα μια 1070 απο γερμανια και μου χαριζανε δωρο-επιταγη κωδικο για το for honor και ghost reckon για uplay... παιχνιδια που εμενα δεν με ενδιαφερουν...ποσο να τα πουλησω? δυστυχως ο κωδικος ειναι κ για τα 2 μαζι δεν πανε χωριστα! στο uplay παει το καθενα 60 ευρω!
sorry αν ειμαι σε λαθος ενοτητα ή ειναι πολυ χαζη η ερωτηση μου! xD

 

o69zk9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα, αγορασα μια 1070 απο γερμανια και μου χαριζανε δωρο-επιταγη κωδικο για το for honor και ghost reckon για uplay... παιχνιδια που εμενα δεν με ενδιαφερουν...ποσο να τα πουλησω? δυστυχως ο κωδικος ειναι κ για τα 2 μαζι δεν πανε χωριστα! στο uplay παει το καθενα 60 ευρω!

sorry αν ειμαι σε λαθος ενοτητα ή ειναι πολυ χαζη η ερωτηση μου! xD

 

Για δες αν σε πιάνει αυτό πρώτα πρώτα: https://arstechnica.com/gaming/2017/02/nvidia-game-codes-gfe-hardware/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...