Προς το περιεχόμενο

bitcoin mining


subject 12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι παίζει με τα bitcoins σε βάθος απλά ξέρω ότι υπάρχουν και κάποια γενικά πράγματα γιατί μέχρι στιγμής δεν το έχω ψάξει πολύ


Αν πάντως όντως δεν υπάρχει κανένα ουσιαστικό θέμα και όντως αντιπροσωπεύουν αξια παραγόμενη από έργο και δεν "βγαίνουν" καινούργια bitcoins από το πουθενά πχ μια εταιρία αποφασίζει να έχει 10.000.000.000.000 bit coins απλά επειδή ειναι μάγκας -όπως συμβαίνει με τις κεντρικές τράπεζες- και να τα δίνει σε όσους κάνουν την δουλειά που θέλει -υπολογίζοντας κάτι με τα pc τους- 


τότε μια καλή ιδέα είναι όσοι έχετε κάποιο χωράφι που το βλέπει ο ήλιος και δεν ξέρετε τι να το κάνετε να βάλετε ηλιακά πάνελ (ή κάποιο μύλο αν περνάει ποτάμι από διπλα ή ανεμογεννήτριες αν φυσάει πολύ εκεί) τα οποια θα παρέχουν ρεύμα σε μερικά τερατάκια -βάση υπολογιστικής ισχύος/κόστος δεν μυαλό για ακριβά gaming pcs- να κάνουν mining


ένα μέρος του ηλεκτρισμού να το δίνετε στην ΔΕΗ για να βγάλετε τα έξοδα συντήρησης αλλα και τα έξοδα για την γραμμή στο internet.


Τότε φαντάζομαι ότι το αρχικό κεφαλαιο (για τα panel κτλ) θα το πάρετε πίσω σχετικά γρήγορα και μετά θα είναι 100% κέρδος


θα αρχίσω να το ψάξω απλά έριξα την ιδέα και για τους υπολοιπους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπροαίρετο σχόλιο:
Το ν' αγοράσεις όπλα και ναρκωτικά πλέον δεν παίζει, αφού το Silk Road έκλεισε ;)

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, το Mining είναι η διαδικασία εύρεσης hashes που ταιριάζουν σε ένα συγκεκριμένο Pattern που απαιτεί ο αλγόριθμος του Bitcoin (με απλά λόγια ας πούμε πως λύνει πολύπλοκες μαθηματικές εξισώσεις). Μέσω αυτής της διαδικασίας, παράγονται τα bitcoins.

Το Bitcoin είναι ένα συναλλακτικό μέσο, που λειτουργεί αποκλειστικά μέσω δικτύων (π.χ. του Internet), δεν έχει την ανάγκη και δεν βασίζεται σε κάποιο κεντρικό έλεγχο, έχει μικρές χρεώσεις (της τάξης των μερικών λεπτών του ευρώ) για τις συναλλαγές και οι συναλλαγές είναι μη αναστρέψιμες (άπαξ και γίνει μια συναλλαγή δεν μπορεί να ανακληθεί όπως π.χ. στις πιστωτικές κάρτες). Το Bitcoin αποτελείται από δύο πράγματα:
1) Το πρωτόκολλο λειτουργίας του
2) Και η ίδια η αξία (νόμισμα) που ονομάζεται Bitcoin

Όπως πολύ σωστά ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω, το Bitcoin Mining με Η/Υ και κάρτες γραφικών είναι πλέον ασύμφορο. Αν κάποιος έχει καλή κάρτα γραφικών και θέλει να κάνει Mining μπορεί να κάνει σε ένα από τα εναλλακτικά νομίσματα. Αν κάποιος θέλει ν' ασχοληθεί με το Mining σε εναλλακτικά νομίσματα, ας ρίξει μια ματιά εδώ που έχει σύντομες οδηγίες για το ποιο νόμισμα τον συμφέρει να «εξορύξει»
 

Στην Ελλάδα η απήχηση του Bitcoin είναι χαμηλή. Ας μην ξεχνάμε πως πρόκειται για συντηριτική κοινωνία, αφού ούτε καν Paypal π.χ. δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε πολλά μαγαζιά. Μπορείτε να δείτε στον Ελληνικό Bitcoin Κατάλογο τις εταιρίες και τους ιδιώτες στην Ελλάδα που δέχονται πληρωμές σε Bitcoin. Στο εξωτερικό τα πράγματα έχουν προχωρήσει περισσότερο. Στη Γερμανία (Βερολίνο) μπορείς π.χ. να πιεις τον καφέ σου και να πληρώσεις με Bitcoin, ενώ στην Αμερική μεγάλες εταιρίες έχουν ξεκινήσει να το δέχονται. Επίσης, το γνωστό site ισοτιμιών xe.com έχει συμπεριλάβει το Bitcoin στη λίστα με τα διαθέσιμα νομίσματα, με τον ISO κωδικό XBT.

 

A! Και να μην ξεχάσω ν' αναφέρω πως και το ThePressProject έχει ξεκινήσει να δέχεται δωρεές σε Bitcoin στη διεύθυνση 18ZJ4QJU5rU6HRYjqvDTiiphLqc9B1Z2Ee

 

Οποιαδήποτε άλλη απορία έχετε, μη διστάσετε να ρωτήσετε. Ασχολούμαι χρόνια με το «άθλημα» :-)

 

Ντισκλέιμερ: Ναι, είμαι υποστηρικτής του Bitcoin και για αυτό έφτιαξα και το site στο οποίο παραπέμπουν αρκετά από τα παραπάνω Links :-)

 

Σημείωση: Αν κάποιος υποστηρίζει το Bitcoin, το γνωρίζει αρκετά καλά κι έχει όρεξη να συμμετέχει στη διάδοση της ιδέας, με επώνυμα ή ανώνυμα κείμενα στο BitcoinX.gr, ας μου στείλει Π.Μ.

 

Επεξεργασία:

Σωστός ο The_Colonel. Εδώ να πω πως έχει ήδη στηθεί στην Ιταλία υποδομή Mining, που βασίζεται (σύμφωνα με τον δημιουργό) 100% σε ανανεώσιμες πηγές (ηλιακούς συλλέκτες). Πάντως ναι, όπως τα λες είναι. Δεν μπορεί καμία εταιρία/κυβέρνηση/κράτος να βγει και να «κόψει» νέα νομίσματα με το έτσι θέλω. Ο μόνος τρόπος για να το κάνει αυτό, είναι ν' ανταγωνιστεί με όλους τους υπόλοιπους στο Mining για να παράξει τα νομίσματα, όπως προβλέπεται.

 

Άσχετο, σχετικό.... Μια που αναφέραμε ηλιακούς συλλέκτες, ας έχει υπόψιν του οποιοσδήποτε θέλει ν' ασχοληθεί, ότι πλέον υπάρχει φορολογία στα έσοδα από την πώληση της ενέργειας στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν παω στο περιπτερο να παρω την τσιχλα σε σχημα μπαλα ποδοσφαιρου ποσα τετοια πρεπει να δωσω?Αν δεν εχει ρεστα ο περιπτερας τι κανω??

Το θέμα είναι αν βρείς περιπτερά που να τα δέχεται σαν νόμισμα (και αυτός είναι ο στόχος του όλου σχεδίου να υοθετηθεί από όσο το δυνατών περισσότερο κόσμο)

 

Αν βρείς περιπτερα που να παίρνει τελικά Bitcoins δεν θα χρειαστείς ρέστα γιατί μπορείς να του δόσεις ακριβώς τόσα coins όσο κάνει μια τσίχλα γιατί μπορείς να τα διαιρέσεις πχ αν κάνει 0,001 τότε του δίνεις 0,001 με ένα click :) έτσι δεν υπάρχει ανάγκη για ρέστα.

Ένα μεγάλο θέμα είναι το εξής (μεγάλο θέμα για εμενα που δεν το έχω ψάξει οι απαντήσεις μπορεί ήδη να υπάρχουν)

 

Τα bit coins εξαρτώνται από το χρήμα δηλαδή Έστω η τάδε εταιρία που σου δίνει bitcoins για να κανεις την Χ εργασία

 

 

Το ποσό των bit coins που σου δίνει ανά μονάδα έργου που παράγεις έχει υπολογιστεί από την εταιρία βάση του κέρδους/κόστους του project της

 

 

οποτε αν για παραδειγμα αλλάξει η αξια των πραγματικών χρημάτων/χρυσού αλλάζει αμέσως και το ποσό των bitcoins που σου δίνει η εταιρία ανά μονάδα έργου που παράγεις εσύ

 

 

τέλος το δικό σου κέρδος σαν miner αλλάζει με τον ίδιο τρόπο (εξαρτώμενο από την ισοτιμία αλλα και από το κόστος παραγωγής) αν πχ οι ISP,ΔΕΗ,εταιρίες παραγωγής PC parts κτλ αλλάξουν τιμές στις υπηρεσίες τους (τιμές σε "κανονικό" χρήμα όπως πχ τα ευρώ) αλλάζει αμέσως αμέσως και το κέρδος σου και μπορεί να γίνει και ζημία...

 

 

 

Τέλος για να δεις αν ένα σύστημα είναι βιώσιμο πρέπει να το προσεγγίσεις και θεωρητικά δηλαδή να πάρεις κάποια θεωρητικά άκρα και να δεις αν το σύστημα μπορεί να δουλέψει σε αυτά.

 

Για παράδειγμα αν έστω μαζέψεις κάνοντας το project με τα panel για παράδειγμα 100.000.000.000.000 bit coins αυτά μπορούν να μεταφραστούν όλα σε πραγματικό κέρδος?

 

Δηλαδή υπάρχει επιφάνεια στα bitcoins?

 

 

μπορείς όλα να τα δωσεις και να πάρεις την αντίστοιχη αξια τους σε πχ ευρώ?

 

Αν γίνει αυτό μήπως δημιουργηθεί ένα κραχ γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχουν αλλα ευρώ/χρυσός/αυτοκίνητα να δοθούν στους υπολοιπους γιατί θα τα έχεις πάρει όλα εσύ?

 

 

 

και ποσο εύκολο είναι να το κανεις σε ρεαλιστική βάση? την άλλη μέρα δηλαδή ξαφνικά γίνεσαι πλουσιους ή θα πρέπει να περιμένεις χρονια μέχρι που σιγά σιγά να μετατραπεί αυτό το τεράστιο ποσο σε bit coins σε κάτι άλλο με αξια όπως μέταλλα,αγαθά,κρατικά χρήματα ?

 

 

σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κέρδος? η λόγω χρόνου ουσιαστικά βγαίνεις ζημιωμένος?

 

 

Μου φαίνεται πολύ επισφαλές το όλο πράγμα προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε μια καλή ιδέα είναι όσοι έχετε κάποιο χωράφι που το βλέπει ο ήλιος και δεν ξέρετε τι να το κάνετε να βάλετε ηλιακά πάνελ (ή κάποιο μύλο αν περνάει ποτάμι από διπλα ή ανεμογεννήτριες αν φυσάει πολύ εκεί) τα οποια θα παρέχουν ρεύμα σε μερικά τερατάκια -βάση υπολογιστικής ισχύος/κόστος δεν μυαλό για ακριβά gaming pcs- να κάνουν mining

 

 

 

 

Υπαρχει ενα αλλο προβλημα, πολυ πιο σημαντικο απο το ρευμα και ειναι η ταχυτατη απαξιωση του hardware. Μπορει να σκασεις ενα καρο χρηματα να κανεις preorder αυτο που σημερα ειναι state of the art και μεχρι να σου ερθει να εχουν μπει τοσοι αλλοι στο παιχνιδι που να μην βγαλεις τα εξοδα σου.

Το ιδιο το bitcoin δεν πληθωριζεται, αλλα το μεσο παραγωγης του σε τραγικο βαθμο. Τωρα τελευταια καθε δυο βδομαδες που ανανεωνεται το difficulty η παραγωγικη αξια μειωνεται περιπου 10-15% και καθως μεχρι τα χριστουγεννα θα εχει γεμισει ο τοπος με τα asic δευτερης γενιας, η κατασταση δεν φαινεται να φτιαχνει

Ενδεικτικα, κατι στικακια που κυκλοφορησαν το καλοκαιρι και μπορει να κοστιζαν 1 BTC να αγοραστουν, αν τα ειχες με το που βγηκαν, σε κανα μηνα θα βγαλαν τα λεφτα τους παραγοντας bitcoin

Τωρα, το ιδιο στικακι δεν βγαζει ουτε 0.001 BTC την ημερα και κοστιζει 0.15 BTC (χωρις εξοδα αποστολης, τελωνεια κλπ). Σε 2 μηνες μπορει να μη βγαζει ουτε 0.0005 BTC οποτε αποσβεση πρακτικα δεν θα γινει ποτε

 

Για να ασχοληθεις με mining δεν πρεπει απλως πλεον να αγοραζεις asic αλλα πρεπει να εισαι απο τους πρωτους που θα τα παρουν στα χερια τους και να ριξεις χοντρο χρημα ωστε να εχεις τεραστια ισχυ για οσο χρονικο διαστημα εχεις το πλεονεκτημα και να βγαλεις τα εξοδα σου. Και ενας μηνας καθηστερηση ακομα μετραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεύτηκαν πεντέξι κολοβές αλεπούδες και είπανε στο κόσμο ότι έτσι πρέπει να είναι οι ουρές των αλεπούδων από δω και στο εξής.

Κατ αντιστοιχία πεντέξι γκηξ φτιάξανε το μπιτ (για μπιτ τελείως όμως) κόϊν.

 

Άμα αντιστοιχιστεί σε εργατοώρες κάτι γίνεται.

 

Αν είναι να βάζω το μηχάνημα να ψαρεύει για μένα pixels και να μου βγάζει μπιτκοϊνάκια,βάζω το πακιστάν σε πόλεμο και μαζεύω τα πάκια που φεύγουν από κει σαν να ψέκασα σε κατσαριδοφωλιά,να δουλεύεουν για μένα σε πραγματικές συνθήκες.

Άμα τα καταφέρω να δεχτούν κι όλας να πληρωθούν με πιχελς,η καλύτερή μου,μέχρι και ομπάμιας γίνομαι.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα αλλο προβλημα, πολυ πιο σημαντικο απο το ρευμα και ειναι η ταχυτατη απαξιωση του hardware. Μπορει να σκασεις ενα καρο χρηματα να κανεις preorder αυτο που σημερα ειναι state of the art και μεχρι να σου ερθει να εχουν μπει τοσοι αλλοι στο παιχνιδι που να μην βγαλεις τα εξοδα σου.

Το ιδιο το bitcoin δεν πληθωριζεται, αλλα το μεσο παραγωγης του σε τραγικο βαθμο. Τωρα τελευταια καθε δυο βδομαδες που ανανεωνεται το difficulty η παραγωγικη αξια μειωνεται περιπου 10-15% και καθως μεχρι τα χριστουγεννα θα εχει γεμισει ο τοπος με τα asic δευτερης γενιας, η κατασταση δεν φαινεται να φτιαχνει

Ενδεικτικα, κατι στικακια που κυκλοφορησαν το καλοκαιρι και μπορει να κοστιζαν 1 BTC να αγοραστουν, αν τα ειχες με το που βγηκαν, σε κανα μηνα θα βγαλαν τα λεφτα τους παραγοντας bitcoin

Τωρα, το ιδιο στικακι δεν βγαζει ουτε 0.001 BTC την ημερα και κοστιζει 0.15 BTC (χωρις εξοδα αποστολης, τελωνεια κλπ). Σε 2 μηνες μπορει να μη βγαζει ουτε 0.0005 BTC οποτε αποσβεση πρακτικα δεν θα γινει ποτε

 

Για να ασχοληθεις με mining δεν πρεπει απλως πλεον να αγοραζεις asic αλλα πρεπει να εισαι απο τους πρωτους που θα τα παρουν στα χερια τους και να ριξεις χοντρο χρημα ωστε να εχεις τεραστια ισχυ για οσο χρονικο διαστημα εχεις το πλεονεκτημα και να βγαλεις τα εξοδα σου. Και ενας μηνας καθηστερηση ακομα μετραει

 

 

Λοιπόν από το τελευταίο μου post κάθισα και το έψαξα λίγο παραπάνω

 

 

Και υπολόγισα πως με μια συγκεκριμένη κάρτα PCIe που αποδίδει 600GH/s +/- 10% και χρειάζεται 350 watt (480 πες για όλο το σύστημα) με κόστος 0.12 cent την κιλοβατώρα

 

με block difficulty που θα έχει στην χειρότερη σε ενάμισι χρόνο (αυτό το έκανα αυξάνοντας κατά 15% κάθε 2 βδομάδες για ενάμισι χρόνο το σημερινό block difficulty)

 

και με 6.5 BC ανά block (αξια που θα έχει σε 3 χρονια από τώρα)

 

 

πάλι θα βγάζει 200 δολάρια τον χρόνο κέρδος ( χωρίς να υπολογίσω το επιπλέον κέρδος από το day 1 της χρησης της καρτας που θα είναι μεγάλο γιατί για τα εκείνα δεδομένα θα παράγει πολλά περισσότερα BC)

 

 

Όπως καταλαβαίνεις έβαλα ΠΟΛΥ άσχημα νούμερα στον υπολογισμό μου που μάλλον δεν θα τα πλησιάσουν καν τα πραγματικά νούμερα σε 1 χρόνο οποτε το κέρδος θα είναι πολλαπλάσιο

 

 

άρα νομίζω (μέχρι στιγμής τουλάχιστον γιατί δεν τελειωσα το ψάξιμο) συμφέρει να επενδύσεις στον εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 600GH/s κάρτα κάνει μέσω preorder $4680 συν το ρεύμα κτλ. Θα ξοδέψεις δηλαδή ας πούμε €5000 σε ένα χρόνο για να πάρεις πίσω €5200 και αυτό είναι καλή επένδυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 600GH/s κάρτα κάνει μέσω preorder $4680 συν το ρεύμα κτλ. Θα ξοδέψεις δηλαδή ας πούμε €5000 σε ένα χρόνο για να πάρεις πίσω €5200 και αυτό είναι καλή επένδυση;

 

 

Αυτό είναι το τραγικότατο σενάριο γιατί έβαλα πολύ άσχημα νούμερα οι μεταβολές προς τα κάτω που έκανα δεν έχουν ξαναγίνει (πχ μέχρι τώρα κατεβαίνει η αξια στο μισό στα BC ανά block καθε χρόνο και εγώ την υποτριπλασιασα για 1 χρονο) η μεταβολή του difficulty είναι περίπου 2-10% τον μηνα και εγώ υπολόγισα με 15% κάθε δυο βδομάδες....

 

 

με κανονικά νούμερα με την συγκεκριμένη κάρτα βγάζεις πάνω από 30.000$ κέρδος σε ένα χρόνο.

 

Αλλα σε τέτοια πράματα ειδικά όταν δεν είσαι full ενημερωμένος και με εμπειρία πρέπει να πας με την λογική whatever can go wrong will go wrong οποτε ακόμη και σε πολύ άσχημες καταστάσεις να δεις αν βγείς μείον στα ίδια η + αν βγείς στα ίδια τότε σκέφτεσαι μήπως και το κανεις

 

Αν είναι να κανεις επενδύσεις σε χώρους που δεν ξέρεις πως είναι η δουλειά και πας με την λογική του καλού σεναρίου τότε 7 στις 10 την πάτησες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις μια τσάπα και να αρχίσεις το κανονικό mining, μεγαλύτερο οικονομικό όφελος θα έχεις :P

 

Αυτοί που έβγαλαν λεφτά από το bitcoin είναι αυτοί που μπήκαν στην αρχή. Γενικά είναι ένα ηλίθιο κόλπο όλο και μικρότερης "τύπωσης" χρημάτων έτσι ώστε να κρατιέται η ισοτιμία σε υψηλά επίπεδα. Κάποια στιγμή θα σκάσει η φούσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το τραγικότατο σενάριο γιατί έβαλα πολύ άσχημα νούμερα οι μεταβολές προς τα κάτω που έκανα δεν έχουν ξαναγίνει (πχ μέχρι τώρα κατεβαίνει η αξια στο μισό στα BC ανά block καθε χρόνο και εγώ την υποτριπλασιασα για 1 χρονο) η μεταβολή του difficulty είναι περίπου 2-10% τον μηνα και εγώ υπολόγισα με 15% κάθε δυο βδομάδες....

 

 

Δεν καθησα να μελετησω σε βαθος τα νουμερα, αλλα θα σου ελεγα να μην θεωρεις κανενα σεναριο εκτος πραγματικοτητας.

 

Οταν παρηγγειλα απο τη Butterfly Labs (την εταιρια που λεει οτι θα βγαλει την καρτα που αναφερεις) ενα απλο jalapeno miner 4.5Gh και το πληρωσα 1.8 BTC, αν το ειχα την ιδια μερα, πριν περασουν 2 βδομαδες θα ειχα ηδη κερδος εχοντας κανει την αποσβεση.

Ακομα το περιμενω... μολις πριν λιγες μερες φτασαν την ουρα παραγγελιων κοντα στο δικο μου νουμερο... απατεωνες και εσυ λες να αγορασει απο αυτους καποιος καρτα των 4000 ευρω?

Αν το ειχα σημερα στα χερια μου, μετα βιας θα εβγαζα τα εξοδα μου μετα απο μηνες και οχι με σιγουρια. Αν μου ερθει σε δυο μηνες σιγουρα εχω χασει.

Το Μαρτιο που χρησιμοποιουσα μια 6970 (περιπου ιση δυναμη με ενα asicminer στικακι) μια μετοχη στο BTCGuild εδινε 500+ satoshi

Τωρα, 7 μηνες μετα δινει 12 satoshi, σχεδον 50 φορες κατω. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινεται το 2014. Φοβαμαι οτι το jalapeno (οταν με το καλο μου ερθει) καποια στιγμη το 2014 δεν θα καλυπτει τα εξοδα του ρευματος.

 

Σε καμια περιπτωση δεν θα επιχειρουσα να προβλεψω για 1.5 χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις μια τσάπα και να αρχίσεις το κανονικό mining, μεγαλύτερο οικονομικό όφελος θα έχεις :P

 

Αυτοί που έβγαλαν λεφτά από το bitcoin είναι αυτοί που μπήκαν στην αρχή. Γενικά είναι ένα ηλίθιο κόλπο όλο και μικρότερης "τύπωσης" χρημάτων έτσι ώστε να κρατιέται η ισοτιμία σε υψηλά επίπεδα. Κάποια στιγμή θα σκάσει η φούσκα.

 

 

Όχι σημασία έχει η απόδοση όχι το ποτε μπαίνεις...

 

με 2ΤΗ/s ας πούμε βγάζεις 1000$ μέσα σε μια μέρα αν ξεκινήσεις ΤΩΡΑ όχι αν ήσουν από τους πρώτους κτλ...

 

 

Δηλαδή αν πάρεις ένα μηχάνημα που αποδίδει τόσο (υπάρχουν σε τιμές 6 με 10 χιλιάδες) μέσα σε 24 ώρες έχεις βγάλει 1000 τωρα 7/10/2013.

Δεν καθησα να μελετησω σε βαθος τα νουμερα, αλλα θα σου ελεγα να μην θεωρεις κανενα σεναριο εκτος πραγματικοτητας.

 

Οταν παρηγγειλα απο τη Butterfly Labs (την εταιρια που λεει οτι θα βγαλει την καρτα που αναφερεις) ενα απλο jalapeno miner 4.5Gh και το πληρωσα 1.8 BTC, αν το ειχα την ιδια μερα, πριν περασουν 2 βδομαδες θα ειχα ηδη κερδος εχοντας κανει την αποσβεση.

Ακομα το περιμενω... μολις πριν λιγες μερες φτασαν την ουρα παραγγελιων κοντα στο δικο μου νουμερο... απατεωνες και εσυ λες να αγορασει απο αυτους καποιος καρτα των 4000 ευρω?

Αν το ειχα σημερα στα χερια μου, μετα βιας θα εβγαζα τα εξοδα μου μετα απο μηνες και οχι με σιγουρια. Αν μου ερθει σε δυο μηνες σιγουρα εχω χασει.

Το Μαρτιο που χρησιμοποιουσα μια 6970 (περιπου ιση δυναμη με ενα asicminer στικακι) μια μετοχη στο BTCGuild εδινε 500+ satoshi

Τωρα, 7 μηνες μετα δινει 12 satoshi, σχεδον 50 φορες κατω. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινεται το 2014. Φοβαμαι οτι το jalapeno (οταν με το καλο μου ερθει) καποια στιγμη το 2014 δεν θα καλυπτει τα εξοδα του ρευματος.

 

Σε καμια περιπτωση δεν θα επιχειρουσα να προβλεψω για 1.5 χρονο

Δεν προτείνω να πάρει κανεις τίποτα από κανέναν και μάλιστα δεν ανέφερα καν το όνομα της εταιρίας η για το ποια ακριβώς κάρτα μιλάω απλά μίλησα για απόδοση (και ναι τυχαίνει αυτή να είχα στο μυαλό αλλα το θέμα στο post μου ηταν έστω ότι μπορείς να βγάλεις 600G/s)

 

 

EDIT

Τώρα αποσο ξέρω είναι άμεσα διαθέσιμα αυτά τα συγκεκριμένα miner οποτε δεν ξέρω εσύ γιατί περιμένεις

 

τέλος 5GΗ/s δεν είναι και πολλά και έχει σχέση και το pool επιλεγεις κτλ κτλ

 

μέσα σε 1 χρόνο θα πρέπει να έχεις κάνει απόσβεση της συσκευής με κάνα εκατοστάρικο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και σημασία έχει το πότε μπαίνεις. Πρώτα από όλα κάθε 4 χρόνια ο αριθμός των bitcoin που διατίθονται για mining μειώνεται κατά 50%, έχουμε περάσει ήδη ένα halving νομίζω. Δεύτερων, όσο μικρότερος ο υπολογιστικός ανταγωνισμός, τόσο πιο εύκολο να βγάλεις bitcoin. Τον πρώτο καιρό έβγαζες bitcoin για πλάκα, τώρα θες κάτι τέρατα πολλών χιλιάδων ευρώ.

 

Όσοι βγάλαν bitcoin πριν μερικά χρόνια και τα κράτησαν, με την άνοδο της τιμής τους βγάλαν πολλά λεφτά.

 

To 85% των bitcoin θα έχει βγει μέχρι το 2020, από εκεί και μετά θα βγαίνουν τόσο δύσκολα που είτε θα πάει η τιμή του bitcoin στα 1000$ ή θα καταρεύσει το σύστημα. Στην ουσία το bitcoin είναι ένα pyramid scheme που επωφελεί τους πρώτους investors (αυτούς που αποταμιεύσαν bitcoin) εις βάρος των νέων που κάνουν mining. Είναι artificial scarcity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όχι και για πλακα αλλα ναι ίσως ήταν πιο εύκολο πάντως συνεχίζει να ισχύει το γεγονός ότι αν μπορείς να έχεις πολλά GΗ/s η μερικά ΤΗ/s θα βγάλεις αρκετα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που κάθε 4 χρόνια τα bitcoin που θα μπορείς να σκάψεις θα μειώνονται στην μέση και ο ανταγωνισμός θα αυξάνεται, όχι δεν θα μπορείς. Είναι ένα κόλπο για να αυξάνει συνεχώς την τιμή του bitcoin μέχρι να σκάσει η φούσκα. Αυτός που το σκέφτηκε ήταν πραγματικό μυαλό και τα χει κονομήσει χοντρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι να είναι πάλι δεν βλέπω την φούσκα αγόραζε bitcoins χωρίς να κανεις mining απλά θα βγάλεις λιγότερα από αυτόν που αγόρασε νωρίτερα από εσένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...